1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kocaeli Barosu başkanlık seçimi
Kocaeli Barosu başkanlık seçimi

Kocaeli Barosu başkanlık seçimi

Kocaeli Barosu'nun olağan genel kurulu dün başladı. Baro'nun yeni Başkanı bugün seçilecek. Kocaeli Barosu'na kayıtlı 855 avukat bugün Adliye Binasında, 2 nci Ağır Ceza Mahkemesi salonunda oy

A+A-

Kocaeli Barosu'nun olağan genel kurulu dün başladı. Baro'nun yeni Başkanı bugün seçilecek. Kocaeli Barosu'na kayıtlı 855 avukat bugün Adliye Binasında, 2 nci Ağır Ceza Mahkemesi salonunda oy kullanacak. Yeni Başkan'ı ve yeni Baro yönetimini belirleyecek.

Bundan 15-20 yıl öncesine kadar Kocaeli'de avukat denince akla en fazla 10-15 kişinin adı gelirdi. Baro Başkanları da bu kıdemli, kalıplı, kıyafetli, yaşları 50'nin üzerine çıkmış, sadece adalet camiasıyla değil, kentin bütün dinamikleri ile ilişki içinde olan avukatlar arasından çıkardı.

O dönem bitti. Artık Kocaeli Barosu'na gençler hakim. Bugünkü seçimlerde de Baro Başkanını genç avukatların oyları belirleyecek.

Başkanlık için dört aday var. İsmail Çömlekçioğlu 1966, Tamer Solakoğlu 1965, Sertif Gökçe 1972, Örfü Köksal 1970 doğumlu. Yani bu akşamdan itibaren Kocaeli Barosu Başkanı, 50 yaşın altında bir avukat olacak.

Baro Başkanlığı, çok önemli, çok onurlu bir görev. Kocaeli'nin atılgan, gerçekçi, kenti seven ve adalete gerçekten bağlı bir baro Başkanının olması, kent için de bir kazançtır. Başkanlık için adaylığını açıklayan dört avukat arasında benim bir tercihim, ayırımım yok. Kocaeli Barosu üyelerinin bugün iş olsun diye değil, duygularını karıştırmadan, gerçekten seçici ve dikkatli davranarak oy kullanacaklarına inanıyorum. Kocaeli Barosu Başkanlığı'na bu göreve yakışacak, bu görevin hakkını verecek en uygun kişinin seçilmesi gerekiyor.

 

Çin Başbakanı'nın ziyareti

Türkiye'nin Turgut Özal ile birlikte dış dünyaya açıldığı söylenir. Özal bu yönde gayret gösterdi. Ama Türkiye'nin gerçek anlamda dışa açılımı AKP iktidarı ile birlikte gerçekleşti.

Başbakan Erdoğan ve hükümetinin çok aktif bir dış politika izlediğini, öyle sanıyorum ki en katı muhalifleri bile kabul edecektir. Komşularla ilişkiler düzeltildi. Avrupa Birliği'ne yakınlaşma girişimleri çok fazla prim yapmasa da, Avrupa ülkeleri de artık Türkiye'nin büyüklüğünü gücünü kabul etti.

Türkiye, Rusya ile Ortadoğu ülkeleri ile çok daha yakın ilişkiler içine girdi. Türki Cumhuriyetler üzerindeki “Ağabey” etkisini arttırdı.

Afrika'da elçililikler açıldı. Çok sık ziyaretler düzenlenip, her fırsatta Afrika ülkelerinin devlet başkanları ülkemize davet edildi.

Güney Amerika’ya, Karayiplere gidildi, temas kuruldu.

Türkiye artık dünyadaki her ülkenin saygı duyduğu, hızlı büyümesini, gelişmesini kabul ettiği, dost olmak, partner olmak istediği bir ülke. Bu bağlamda son yıllarda hızlı bir dışa açılım politikası izleyerek ABD'nin ardından dünyanın en büyük ekonomik gücü hâline gelen, dünya pazarlarını büyük ölçüde ele geçiren Çin'in Başbakanı Ven Ciabao, ülkemize resmi ziyaret yaptı.

Türkiye ile Çin arasındaki ticaret hacmi, hâlen 17 milyar Dolar seviyesinde. Türkiye Çin'den çok mal alıyor. Biz onlara az satıyoruz. Ancak Çin Başbakanı’nın ziyareti sırasında hem bu dış ticaret dengesizliğinin Türkiye lehine değişmesine yönelik anlaşma imzalandı hem de iki ülke arasındaki ticaret hacminin 2015'de 50 milyar Dolar, 2020'de 100 milyar dolar seviyesine yükseltilmesine yönelik irade ortaya konuldu.

Üstelik yeni anlaşmaya göre, iki ülke arasındaki ticarette artık Çin ve Türk paraları (Yuan ve TL) kullanılacak.

Çinliler, kolay kolay kalkıp, adamın ayağına gelmez. Çin Başbakan'ı Türkiye'yi resmen ziyaret ediyor, ticarette partner olarak görmek istiyorsa, bu Türkiye'nin gücünden ve etkileyici potansiyelindendir.

 

10-10-10

2000'li yıllar başladığından beri bu furya sürüyor. Gün, ay ve yıl aynı rakama denk geldiğinde özel etkinlikler düzenleniyor. 2006 yılında 6 Haziran günü şeytanın kod numarası olarak bilinen “666” yı gösterdiği için insanlar telaş yapmıştı. O gün başlarına bir felaket gelebilir diye sokağa çıkmayanlar vardı.

2007 yılında 7 Temmuz'da düğün patlaması yaşandı. “777” tek kollu kumar makinelerinde geleneksel olarak kazandıran sayı olduğu için kumar turları düzenlendi.

2008 yılı 8 Ağustos'u daha da hareketli geçti. Pekin Olimpiyatlarının açılış günü bile özel olarak bugüne denk getirildi.

Geçen yıl 9 Eylül'de ülkemizde Ramazan ayı devam ediyordu. Bu nedenle “999” çılgınlığı pek yüksek olmadı.

Bugün 2010 yılının 10 ncu ayının 10 ncu günü. Yani “10-10-10” tarihindeyiz. İzmit Belediyesi Nikah Memurluğu’nda 30 küsur nikah kıyılacak. Çok sayıda kişi bugüne özel planlar yapmış.

13 ay sonra 11 Kasım 2011 tarihinde bu zincirin en ilginç gününü yaşayacağız. “11-11-11” tarihinde bu kez üç değil altı rakam tekrarı var. Böylesi bin yılda bir denk geliyor. Ben araştırdım 2011 yılında Kurban Bayramı 6 Kasım Pazar tarihinde başlayıp, 9 Kasım Çarşamba günü sona eriyor. Yani 11-11-11 tarihi bayram çıkışı Cuma gününe denk geliyor.

Aradaki boşluğu kafa izni olarak kullanma olanağınız var ise uzun bir tatil programı yapabilirsiniz. Evlenmeyi planlıyorsanız, bu özel gün için nikah memurluğundan tarih ayırtmak için birkaç ay içinde harekete geçmeniz gerekebilir. Çocuk sahibi olmayı düşünüyor ve çocuğunuzun çok özel bir doğum tarihi olsun istiyorsanız yine önünüzde 3-4 aylık süre kaldı. Benden hatırlatması…

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.