1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kocaeli̇ Barosu: “Yanlış sistem kadın cinayetlerini arttırıyor”
Kocaeli̇ Barosu: “Yanlış sistem kadın cinayetlerini arttırıyor”

Kocaeli̇ Barosu: “Yanlış sistem kadın cinayetlerini arttırıyor”

Eşi tarafından öldürülen Diyarbakır Barosu avukatlarından Müzeyyen Boylu hakkında açıklama yapan Kocaeli̇ Barosu avukatları yanlış hukuk sisteminin kadın cinayetlerini artırıldığını söyledi.

A+A-

Diyarbakır Barosu'na mensup avukat Müzeyyen Boylu’nun eşi tarafından cinayete kurban gitmesi sorması Kocaeli̇ Barosu konuyla ilgili açıklama yaptı. Açıklama Kocaeli̇ Adliyesi’nde gerçekleşti. Açıklamaya Baro Başkanı Bahar Gültekin Candemir ve çok sayıda avukat katıldı.

 

VAHİM VE ÜRKÜTÜCÜDÜR

Grup adına açıklama yapan Avukat Didem Turan şu ifadelere yer verdi: “Meslektaşımız Av. Müzeyyen Boylu’nun öldürülmesi kadın cinayetidir. Kadına karşı şiddetin önlenmesi için her zaman fedakârca çalışan kadın Avukatlar olarak; bu kez kadın cinayeti nedeniyle bir meslektaşımızı yitirmenin çok büyük üzüntüsü içindeyiz. Eğitimli kişiler arasında yaşanan bir boşanma davasının bile kadın cinayetiyle sonuçlanması; ülkemizde kadın şiddetinin geldiği durum açısından vahim ve ürkütücüdür. Bu cinayet bize kadına karşı toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin, ayrımcılığın geldiği noktayı acı bir şekilde göstermektedir.

 

RAHATSIZ EDİCİ DURUMDUR

Konu kadın olduğunda sosyal, ekonomik ve eğitim farkının olmadığını görmek son derece rahatsız edici bir durumdur. Bu cinayet bize kral çıplaktır demektedir. Son yıllarda kadınlara yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin artması sistemde birçok yanlışın olduğunu bize göstermektedir. Yetkililerin şiddetle mücadelede başarı gösteremediği bir sonuç olarak karşımızdadır. Sistemin kadını korumadığı, önleyici ve koruyucu tedbirlerin etkisiz olduğu bir gerçektir. Özellikle son zamanlarda boşanma davalarının ve nafaka taleplerinin kadına karşı şiddeti arttırdığı yönünde kamuoyunda yaratılan algı kadına karşı şiddetin artmasına yol açmıştır.

 

TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

Bu tehlikeli durumun derhal sonlandırılması için yetkilileri göreve davet ediyoruz. Kadın şiddetini artıran nedenler boşanma davalarının açılması veya nafaka talepleri değildir. Kadına karşı şiddeti artıran nedenlerin başında toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmaması ve kadını özgür bir birey olarak değerlendirmeyip onu aile içerisinde sadece bir eş, bir anne, bir kardeş rolü ile sınırlı olarak gören ve göstermeye çalışan zihniyet gelmektedir.

Bu nedenle yetkililerin samimi ve ciddi bir şekilde; kadına bakış açısını değiştirmek için toplumsal zihniyet dönüşümünü sağlayacak çalışmalar yapması zorunluluğunu bir kez daha önemle ifade ediyoruz. davanın takipçisi olacağımızı beyan ediyoruz.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
2 Yorum