1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kocaeli Barosu’ndan bir seminer daha
Kocaeli Barosu’ndan bir seminer daha

Kocaeli Barosu’ndan bir seminer daha

Yeni yönetimle oldukça faal bir görüntü ortaya koyan Kocaeli Barosu’nda seminerler devam ediyor. Kocaeli Barosu’na bağlı avukatlar son olarak ‘İnşaat Hukukunun Güncel Sorunları’ adlı seminere katıldı.

A+A-
Kocaeli Barosu tarafından düzenlenen ‘İnşaat Hukukunun Güncel Sorunları’ adlı seminer Kocaeli Barosu İdari Binası Av. Umut Gümüş Eğitim Salonu'nda gerçekleşti. Düzenlenen seminere Baro Başkanı Av. Sertif Gökçe, Baro yönetimi ve baroya bağlı avukatlar katıldı. Seminere konuşmacı olarak katılan İstanbul Barosu'ndan Av. İlker Hasan Duman, Araştırma Görevlisi Caner Taşatan ve Av. Pelinsu Bahçetepe katılımcılara ‘İnşaat Hukukunun Güncel Sorunları’ hakkında bilgilendirme yaptılar. Yaklaşık 3 saat süren seminer oldukça verimli geçti. Seminer sonunda Baro Başkanı Gökçe, konuşmacılara katkılarından dolayı plaket takdim etti.
SOMUT ÖRNEKLERLE BİLGİLENDİRME YAPILDI 
Seminerde konuşmacı olan İstanbul Barosu Avukatlarından İlker Hasan Duman, İstanbul Barosu’na bağlı inşaat gurubunun olduğunu ve bu gurupla birlikte her hafta toplantılar yapıp İnşaat Hukuku hakkında 20 maddelik bir anayasa çıkardıklarını belirtti. İnşaat Hukuku ile ilgili olarak bir kitap çıkardığını da söyleyen Duman, bu kitapta karşınıza çıkabilecek her sorunun cevabı var dedi. İnşaat Hukukunun müstakil alan olduğunu ve uygulamada çok karşılaşıldığını dile getiren Duman, “kat karşılıklı inşaat sözleşmeleri olsun, büyük inşaatlar olsun pratikte yaşanan sorunları somut örnekler üzerinden anlattı. Duman ayrıca, “İnşaat ön sözleşmesi, sözleşme adaleti, kentsel dönüşüm, sözleşme imzalandıktan sonra arsa sahibinin arsayı satması,  kamu yapım işlerinde teminatın irat kaydedilmesi, şerhlerin kaldırılması, sorumsuzluk anlaşması, sözleşmenin devredilmesi, yükleniciden alacağı bulunan üçüncü kişilerin arsa sahibi aleyhine tapu iptal ve tescil davası açması, yükleniciden cebri icra yoluyla bağımsız bölüm edinen kişilerin iyi niyetinin korunması, yüklenicinin işten elçektirilmesi, tapuya yanlış yazılan daire ve blok numaralarının düzeltilmesi, inşaat hukuku sorunlarında ecrimisil davaları, yüklenicinin özen, sadakat ve işi bizzat yapma borcu,  alt yüklenici,  görevli ve yetkili mahkeme, kim neyi nasıl neyle ispat edecek, arsanın kusursuz teslimi,  inşaat devam ederken imar planlarında yapılan her değişiklik kazanılmış hak oluşturur mu,  iş sahibinin kabul temerrüdü,  yüklenicinin genel ihbar borcu, yapı izni veya yapı kullanma izninin önemi, kimin alacağı, giderlerini kimin ödeyeceği, bu izinler alınmadan yapı yapılmasına hukukun yaklaşımı,  iyi malzeme seçme ve kullanma borcu, yüklenicinin işe zamanında başlamaması, programın gerisinde kalması gibi konularda da bilgiler verdi. Diğer konuşmacılar Araştırma Görevlisi Caner Taşatan ve Av. Pelinsu Bahçetepe ise İnşaat Hukukunda çıkan sorunlar hakkında açıklamalarda bulundular. 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.