1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. Kocaeli Birlikspor tutmadı; Gebze Birlikspor’a ne dersiniz?
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

Kocaeli Birlikspor tutmadı; Gebze Birlikspor’a ne dersiniz?

A+A-
Borçlarıyla baş etmekle zorlanan kulüpler çıkış yolu arıyor. Kentimizde Kocaelispor gibi Gebzespor ile ilgili de birleşme projelerinden son yıllarda sıkça söz ediliyordu. Önce Gebzespor ile Darıca G.B kulüpleri birleşecek dendi. Sonra Gebzespor kapanacak, Sultan Orhan kulübü üzerinden yola borçsuz olarak devem edilecek söylentileri yayıldı. Hatta kısa bir süre önce Gebze’de Gebzespor’un etkin taraftar grubu Eski Çarşı’nın kendi içinde olayı sorguladığı ve Sultanorhanspor ile birleşme formülüne sıcak baktığı haberleri yayıldı. En son olarak da hafta başında meslektaş Hakan Yağcıoğlu sağlam bir kaynaktan aldığı bir duyumu kamuoyuyla paylaştı. 
ÇAKIR, BAKAN’DAN RANDEVU İSTEMİŞ 
Bu duyuma göre Gebzespor’un Kocaeli Birlikspor ile birleşmesi söz konusuydu. Gerçi Kocaeli Birlikspor Kulübü bu haberi yalanlasa da, ateş olmayan yerden duman çıkmayacağı düşüncesiyle olayı doğrulatmak için işin muhataplarından Gebzespor başkanı sevgili İlker Çakır’ı aradım ancak ulaşamadım. Gebze’de uzun yıllardır spor gazeteciliği yapan, İlker Çakır ile sıklıkla görüşen meslektaşımız sevgili Zafer Pesen’in mutlaka bilgisi vardır dedim ve onu arayıp sordum. Zafer, İlker Çakır ile görüştüğünü ve Gebzespor yönetiminin bu projeye sıcak baktığını, hatta gerekli görüşmelere bile başladığını söyledi. Sevgili Zafer, Başkan Çakır’ın en son olarak Bakan Fikri Işık’tan randevu istediği bilgisini aktardı.
PROJE BEKLENTİLERİN ÇOK UZAĞINDA KALDI
Kocaeli Birlikspor projesinin hangi gerekçeyle hayata geçirildiğini biliyoruz. Devlet tarafından kente yaptırılan 33 bin kişilik stadyum açıldığında Kocaeli’nin Süper Lig’de bir temsilcisi olsun düşüncesiyle siyasi irade Birlikspor projesini ortaya koydu. Ancak gelinen noktada gerek sahiplenme, gerekse başarı anlamında proje beklentilerin çok uzağında kaldı. Kentin temsilcisi olsun diye başlangıçta maçların İsmetpaşa Stadı’nda oynanmasına yönelik karar verildi. Ancak çok geçmeden bundan vazgeçildi zira takım 300-400 kişiye oynuyordu. Mecburi istikamet Körfez Alparslan Türkeş Stadı oldu. 2 yılda Süper Lig gibi büyük hedefle yola çıkılmıştı ancak takımın performansı o ışığı vermiyordu. Haftalar öncesinden şampiyonluk yarışına havlu atan takım Play-Off hedefine bile uluşamayacak gibi gözüküyor. Ulaşsa bile bir üst lige çıkması çok uzak ihtimal. 
BÖYLE OLACAĞINI BİLSELER KALKIŞMAZLARDI
 Özetle, siyasi iradenin Birlikspor projesine dair beklenti ve hedefleri tutmadı. Üstüne üstlük Kocaelispor’un yok sayıldığı düşüncesiyle kentte Birlikspor’a karşı bir düşmanlık oluştu. Siyasi irade adeta topa tutuldu. Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun en başından bu yana bu projeye sıcak bakmadığı ve desteklemediği biliniyor. Sadece Bakan Fikri Işık projeyi sahipleniyor ve onun direktifleri doğrultusunda hareket ediliyor. Gelinen noktada siyasi iradenin de projeyle ilgili pişmanlık içerinde olduğu gözüküyor. Böyle olacağını bilseler zaten bu işe kalkışmazlardı. Gerçi zamanında çok uyardık, bu proje tutmaz diye ama dinlemediler. 
ÖNCELİK KÖRFEZ İLÇENİN HAKKIDIR 
Neyse, Kocaeli Birlikspor projesi olmadı, tutmadı. Kent bu projeyi bırakın benimsemeye, tam tersi karşısında durdu. Bu işi daha fazla zorlamanın, inat etmenin kimseyi bir faydası olmayacağı gibi, harcanacak paralara da yazık olur. Geçen pazartesi akşamı Kocaeli TV’deki canlı yayında takım Play-off’a kalamaz, bir üst lige çıkamazsa sezon sonunda projenin iptal edilerek yeniden körfez FK’ya dönülmesi gerektiğini söylemiştim. Hiç değilse ilçe takımı olarak, belli bir kesimin desteğiyle yol alabileceklerini düşündüm.  Bence yine de doğrusu odur. Çünkü bu kulübün tüm hakları Körfez ilçeye aittir. Körfez ilçenin potansiyeli kullanılarak, ilçe halkının verdiği destekle o kulüp bugünkü noktaya gelmiştir. Yeniden o ilçeye dönmesi doğru olandır. Körfez halkının bu mücadeleyi vermesi, haklarını geri alması gerekir. 
GEBZE İLÇE İÇİN BİÇİLMİŞ KAFTAN 
Bunu bir tarafa koyarak, şu son günlerdeki gelişmeye yani Gebzespor ile Birlikspor birleşmesine dönelim. Eğer Körfez ilçeden bir talep, bir istek olmazsa bence Birlikspor’un lig haklarının Gebze ilçesine verilmesi yerinde olur. Gebze’de çok iyi bir taraftar potansiyeli var. Tabi ki olması gereken Gebzespor adıyla üst liglere ulaşmaktır. Ancak ilçe halkı, Gebzespor taraftarı çok önemli değil, başka bir oluşumu destekleriz, farklı yoldan gideriz diyorsa bu durumda proje Gebze için biçilmiş kaftandır. Siyasi iradenin de bu işe sıcak bakacağı düşüncesindeyim. Siyaset için Gebze önemli bir bölge. Böyle bir proje siyasi iradeye Gebze yöresinde önemli bir geri dönüşüm sağlayabilir. Yapılır bir kongre, en ideal, uygun isim Gebze Birlikspor olarak proje hayata geçer. Müthiş taraftar gücünü arkasına alacak, 2.Lig’den başlayacak Gebze Birlikspor’un Ptt 1.Lig’e, hatta Süper Lig’e yürümesi bile zor olmaz. 
STADYUM TARTIŞMASI DA BİTER 
Bu proje hayata geçtiğinde kentteki önemli bir tartışmaya da son verilmiş olur. Yeni stadyumun Kocaeli Birlikspor için yapıldığı, o takımın orada oynayacağı dillendiriliyor, Kocaelisporlular da buna büyük tepki gösteriyorlar ya. Kocaeli Birlik, Gebze Birlikspor’a dönüştüğünde bu tartışma otomatik olarak sona erecek. Zira Gebze Birlikspor’un zaten 27 bin kişi kapasiteli stadyumu var.  Oradan kalkıp buraya gelecek halleri yok.  O saha onlara yeter. Buradaki saha olması gerektiği gibi Kocaelispor’a kalır, sen sağ ben selamet herkes yoluna gider. 
Evet, Kocaeli Birlikspor’un lig hakkını Gebze ilçeye devredip Gebze Birlikspor projesinin hayata geçirileceğine dair gelişmelerle ilgili benim ilk yorumum budur. Kocaeli Birlikspor olmadı, tutmadı. Bunu kabul edelim. Öncelik, doğru olan kulübün asıl adresine yani Körfez ilçeye dönmesidir. Ancak bu olmazsa Gebze Birlikspor projesine sıcak bakıyor, destekliyorum.  Hatta bu projenin kent sporuna yeni bir soluk, heyecan getireceğine,  2 yılda Süper Lig hedefinin bu yoldan yakalanmasının çok daha gerçekçi olduğuna inanıyorum.  Konuyla ilgili yeni gelişmeleri merakla bekliyoruz. 
Bu yazı toplam 894 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum