1. HABERLER

  2. Kocaeli Bölge Tiyatrosu Ve Burhan Akçin
Kocaeli Bölge Tiyatrosu  Ve Burhan Akçin

Kocaeli Bölge Tiyatrosu Ve Burhan Akçin

Tüm zorluklarına rağmen gönül verdikleri yaşam şeklini istikrarla yürüten insanlara bayılırım. Böylesi inanmış, uğruna tüm mücadeleleri göze almış ve çizgisinde büyüyerek devleşmeye kararlı

A+A-

Tüm zorluklarına rağmen gönül verdikleri yaşam şeklini istikrarla yürüten insanlara bayılırım. Böylesi inanmış, uğruna tüm mücadeleleri göze almış ve çizgisinde büyüyerek devleşmeye kararlı çok az insan kaldığını bile bile, bu tarz dostlarımıza sahip çıkamamaksa, içimi acıtan en acı bir gerçek.

Geçen hafta Belediye İş Hanının beşinci katında “Hayvan Dostları Derneği” nin büro açtığından söz etmiştim sizlere. İşte o gün, asansörden iner inmez karşıma Kocaeli Bölge Tiyatrosu tabelası çıktı. Çok sevdiğim ve seçtikleri meslek adına verdikleri uzun mücadeleyi yürekten alkışlayan bir dostları olarak, sevgili kardeşim Burhan Akçin ve değerli eşini görmek, dahası bir merhaba demek beni son derece mutlu edecekti. Koridorda iki oda ötedeki büronun açılışına yanlış bir bilgi sonucu bayağı erken gelmiş olduğumu öğrenince sevinmedim desem yalan olur. Geri dönüp karşıma çıkan kapının aralığından baktığımda içerde yalnız çalışan Burhan Akçin’le göz göze geldik. Her zamanki samimi tavrıyla ve kibarlığıyla ayağa kalkarak beni içeriye davet etti. Bense kendisinin çalıştığını düşünerek rahatsız ederim endişesiyle tereddütte kaldım. Bu arada Burhan Akçinin bana söylediği birkaç sitemli söz, yanlış anladığını mırıldandığım kelimeler eşliğinde yanına girmemi çabuklaştırdı.  Aslında onunla konuşarak dertleşmek, hatta tartışmak, keyif aldığım ender sohbet şekliydi.

Her zaman olduğu gibi büyük bir çalışma içindeydi Burhan Akçin. İşindeyse, kendi çabalarıyla ve ekibinin iş ehli oluşuyla yakalamıştı ideallerini. Oldukça geliştirmişti tiyatro olgusunu Kocaeli’nde. Ama maddi manevi daha çok desteğe ihtiyacı vardı bu ilde tiyatronun. İstiyorlardı birileri, istiyorlardı fakat, mümkünü yoktu Burhan Akçinin moralini bozmanın. Bana yeni çalışmalarından ve yeni gelişmelerden parantezler açarken ben seneler öncesinden bu yana, onlarca sorunla savaşan bu kardeşlerimin mücadelesini film şeridi misali görür gibi oldum. Dile bile kolay değil doğrusu. 1979 yılında dernek olarak kurulan bu girişim, o günden bu yana ve her karesinin içinde Burhan Akçin olmak kaydıyla nerelere geldi. Şimdi tüm Sahne Sanatlarını Kocaeli’ne tattıran bir “Tiyatro Okulu”.  Burhan Akçin ve eşi Hüsniye Akçin yanlarındaki çalışma arkadaşlarıyla tiyatroya ait tüm olmazsa olmazları gelenekselleştirerek, sanat severlerin hızla büyümesine yardımcı oldular. Tatlı kızları Aslı’ nın da onlardan kalır bir yanı olduğunu zannetmiyorum. Anlayacağınız tümüyle sanat aşığı bu aile. Seksenli yıllardan bu yana Burhan Akçin, tiyatrosu adına dernek üyeliğinden tutunda Yönetmen, Yönetim Kur.  Üyesi, Oyuncu, Kurs eğitimcisi, yazar gibi bir çok işte hizmet vermiş ve ömür tüketmiş. Kendisiyle bir kaç TV programı da yapmıştık. Kocaeli ve Kocaeli’n de yaşayan tüm sanatseverler adına gelişim ve destek talep etti yetkililerden. Kendisine eski tarihlerden bu yana bir çok çözümsel sözün verildiğini de hatırlıyorum. Gelin görün ki o sözler daha la yolda. Uzun yıllardır ilimize gelen pek çok Bakan cebine bu konuyla ilgili bir not koydu ve gitti. Ödenek çıkması için kararlar verildi. Lakin ne olduysa bu ödenekler iptal edilemediğinden başka illerin yatırımlarına yaradı. Örneğin bildiğim kadarıyla en son yaşanan bizim ilimiz için çıkartılan ödeneğin Zonguldak iline gittiği ve oradaki sahnenin açılışına dönüşmüş olmasıydı. Çok ilginç ve enteresan değil mi sizlerce de. ? Herhalde bizim yetkililerimiz bu ilde böyle bir gereksinmeye ihtiyaç olmadığı kanısındalar ve Ankara’yı da bu doğrultuda bilgilendiriyorlar. Yoksa yola çıkan yatırım neden bir başka ile transfer olsun ki. ? Bu üzer, gerçekten üzer hayatını bu ilin sanatı için harcayan Burhan Akçini. Gerçi ben bu kararlılıkla “Kocaeli Devlet Tiyatrosu” hatta “Kocaeli Devlet Opera ve Balesi” nin bu ile geldiğini en kısa sürede göreceğine inanıyorum Burhan beyin. Akçin ailesi şu anda Tiyatro Okulu kayıtları için yoğun tempo çalışıyorlar. Kayıtlar 3 Ekim’de başladı. Eğitimler mayıs ayının son haftasında başlayacak festivallere kadar devam edecek. Kocaeli Bölge Tiyatrosunda bir çok dalda eğitim verilmeye son surat devam edilirken, kulaklarımızda Ankara’dan gelecek müjdeli haberde. Evet Sevgili kardeşim Burhan Akçin.  Seni ve ekibini, günümüzdeki tüm sosyal olumsuzluklar arasında, sanat uğruna yaptıklarından dolayı bir kez daha kutluyorum. Yolunuz açık olsun.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.