1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kocaeli Büyükşehir bir adım önde gidiyor
Kocaeli Büyükşehir bir adım önde gidiyor

Kocaeli Büyükşehir bir adım önde gidiyor

Koronavirüsü ocak ayında gündemine alan ve hazırlıklarını ve malzeme tedariklerini şubat ayı içinde tamamlayan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bu büyük mücadelede ülke genelindeki belediyelere göre bir adım önde gidiyor.

A+A-

Örnek çalışmalar yapan Büyükşehir, hijyen, toplum psikolojisi ve ihtiyaçları, sosyal etkinlikler, ekonomi ve belediye hizmetleri noktasında çok hızlı kararlar alıp hayata geçirmeye devam ediyor.

ÜLKECE DAHA HAZIRLIKLIYDIK

Yeni tip koronavirüs ya da tam adıyla Covid-19 dünyanın başına bela oldu. Önceleri diğer salgınlar gibi daha çok Çin’e özel bir sorun gibi görülen koronavirüs salgınının yeni üssü Avrupa. Pandemik hale gelen bu hastalık bize de ilk olarak Avrupa’dan geldi. Ve bugün ülkemiz de bu virüs ile mücadele ediyor. Çok şükür ülkemiz bu hastalığa İtalya, İran, İspanya ve Fransa gibi örneklere sakınca çok daha hazırlıklıydı.

TÜRKİYE’YE ÖRNEK HAZIRLIK SÜRECİ

Pandemiye yani küresel salgına yol açan hastalığa karşı hazır olması gereken kurumlardan biri de yerel yönetimlerdi. Bu konuda şanslı illerden biri de Kocaeli oldu. Çünkü koronavirüs Çin’in Vuhan kentinde görüldüğü andan itibaren Kocaeli Büyükşehir Belediyesi hazırlıklara başlamıştı. Büyükşehir, ilçe belediyelerinden ilgili Belediye Başkan Yardımcıları ve teknik birim sorumlularından oluşan 30 kişilik koordinasyon ekibi kurdu. Ayrıca Büyükşehir Belediyesi dezenfeksiyon hizmetleri Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı bünyesinde 7 kişilik Kriz Koordinasyon Merkezi oluşturdu. Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın da vatandaşların huzuru ve gelecek kaygısı duymaması adına bir dizi önlem aldı, sağlık çalışanlarını da unutmadı.

NE YAPTIĞIMIZI İYİ BİLİYORUZ

Türkiye’de yerel yönetimlere örnek gösterilebilecek o çalışmanın arka planını Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın ve Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Hasan Aydınlık gazetemize aktardı. Büyükakın, “Önemli olan bizim ekip, ekipman, koordinasyon anlamında sürece hazır olarak başlamış olmamız. İlk virüs vakası duyurusundan sonra sürece hazır bir şekilde başladık. Bazı önlemler daha ilk vaka duyurulmadan alınmıştı. Daha sonra bu önlemlerimiz genelgelere de konu oldu. Bu anlamda bütün vatandaşlarımız bilsin ki biz süreci iyi bir şekilde yürütüyoruz. Sağlık Bakanlığımız başta olmak üzere tüm bakanlıklarımız üstlerine düşen görevleri çok başarılı bir şekilde yürütüyorlar. Biz de Kocaeli’de bu işinde olan Kocaeli Valiliği ile birlikte tüm çalışmaları başarılı, titizlikle, bilimsel verilere dayanarak ve ne yaptığımızı bilerek yürütüyoruz” dedi.

ÖĞRENCİLERE PİŞMANİYE SÖZÜ

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi henüz virüs Türkiye’de yayılmadan bir dizi karar almıştı. Başkan Büyükakın, 11 Mart’ta açıklama sosyal medya hesabından bir açıklama yaparak, “Her yıl 23 Nisan Çocuk Şenliği’nde Kocaeli’nde 41 ülkeden 1.000 çocuğumuzu misafir ediyorduk. Bu yıl şenliğimize yabancı ülkelerden çocukların katılımı iptal edilmiştir, Bu kapsamda il dışı gezi programları iptal edilmiştir.” Dedi. Spor Sempozyumu da ileri bir tarihe ertelendi. 16 Mart’ta kütüphaneler kapatıldı, etkinlikler iptal edildi. 17 Mart’ta da Ormanya ziyaretçilere kapatıldı. 18 Mart’ta ise Büyükakın, 81 ilde 81 okulda öğrencilere 40 dakikalık ilk teneffüste pişmaniye sözü verdi.

BÜYÜKŞEHİR OCAKTA HAREKETE GEÇTİ

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin hastalığın pandemi özellikleri göstermesi üzerine Ocak ayının ikinci yarısında istişare edildiğini söyleyen Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Aydınlık malzeme hazırlıklarını iyi yaptıklarını hatırlatıyor:

Şubat başı vektörel mücadeleyi artırmıştık. 15 Şubatta yayılımın hızlı olduğun görünce durumumuzu masaya yatırdık. Başkanımızın talimatlarıyla 111 adet sırt atomizörü, 5 adet araç üstü atomizör, 28 adet el ULV’si temin ettik. ayrıca, Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmış dezenfekten ürünlerinden en az 3 ay yetecek kadar aldık. 73 ton dezenfektanımız var. Ayrıca sahada uygulama yapan personeller için yarım yüz maskesi, gözlük, eldiven, tulum tedariki sağladık. Yani virüs ülkemize giriş yapmadan biz mücadeleye hazırdık.”

ilaclama-ekibi.jpg

İLAÇLAMA EKİBİ: Tahir Büyükakın, Büyükşehir’in dezenfekte çalışmalarını yürüten ekibiyle Uluslararası Fuar Merkezi’nde bir araya gelmiş ve katkılarından dolayı teşekkür etmişti.

BİR MİLYON M2/GÜN DEZENFEKTE ÇALIŞMASI

Bilindiği gibi Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ekipleri, sokak, cadde ve kalabalığın yoğun olduğu bölgelerde dezenfekte işlemlerine tüm hızıyla devam ediyor. Bu kapsamda sahada dezenfeksiyon işlemi uygulayan 70 personel 22 araçla, kamu, kurum ve kuruluş binaları ile bahçelerini ve vatandaşların yoğun olarak kullandığı alanları dezenfekte etmeye gece gündüz devam ettiriliyor. Ekipler, günlük yaklaşık 1 milyon metrekare alanı dezenfekte edebiliyor.

Aydınlık bu çalışmaları ilçe belediyeleri ile koordine ettiklerine dikkat çekiyor: “Neresi ilaçlandı, ne zaman ilaçlandı, biliyoruz. Yakında bunu çok daha çabuk anlaşılır hale getireceğiz.

ULAŞIM ARAÇLARI HER GÜN DEZENFEKTE EDİLİYOR

Bilindiği gibi Büyükşehir virüs Türkiye’ye girmeden terminal ve otogar dezenfektasyonuna başlamıştı. Şimdi ise Büyükşehir Belediye ile özel halk otobüsleri, minibüsler, tramvay, ticari taksiler, şehir içi yolcu vapurları, emniyet araçları ve belediye araçları her gün dezenfekte ediliyor. Bu güne kadar 400 binada, şehrimizin ana arterlerinde, 240 park ve bahçede, 2893 toplu taşıma aracı, 1000 ticari taksi ve 1542 hizmet aracında dezenfeksiyon işlemi yapıldı.

SOSYAL YARDIM KESİLMEYECEK

Bu süreçte Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, vatandaşların huzuru ve gelecek kaygısı duymaması adına da bir dizi önlem aldı. İlk olarak Büyükşehir Belediyesi’nden sosyal yardım alan vatandaşlarda süresi dolanlara, sosyal yardımların kesilmeyeceğini belirtti.

ALIŞVERİŞİ BİZ YAPARIZ

Başkan Büyükakın, Geniş Ailem projesi kapsamında 60 yaş ve üzeri büyüklerin talep etmeleri durumunda günlük alışveriş ve ihtiyaçlarına yardım etmek için ekiplerin hazır olduğunu belirtiyor. Geniş Ailem ile ulaşılan kimsesi olmayan yaşlı sayısı 450 kişiydi. Proje kapsamında şu an 800 haneye ulaşılıyor. İlaçları ve market alışverişleri yapılıyor. Gönül Kazanı ile sıcak yemek ulaştırılan kişi sayısı da artırıldı. 22 ambulansı ile Büyükşehir hasta nakili için de çok donanımlı şekilde çalışıyor. Spor hocaları da isteyen bölge sakinlerine sokaktan komutlarla evinde spor yaptırıyor.

KİRA ÖDEMEYECEKLER

Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, koronavirüs mücadelesi kapsamında alınan ilave kararlarından birini de kiracılarına yönelik yaptı. Başkan Büyükakın, İçişleri Bakanlığı’nın gönderdiği koronavirüs genelgesi kapsamında, Büyükşehir Belediyesi ve iştiraklerinin kiracısı olan işletmelerden kapalı kaldığı süre zarfında kira alınmayacağını açıkladı.

HİÇBİR VATANDAŞIN SUYU KESİLMEYECEK

Hijyen tedbirleri kapsamında da bir dizi önlem alan Başkan Tahir Büyükakın, su faturasını ödeyemeyen konut abonelerinin sularının geçici bir süreliğine kesilmeyeceğini duyururken suları kesik olan abonelerinde sularının İSU ekipleri tarafından açılacağını belirtti.

SAĞLIKÇILARA ULAŞIM ÜCRETSİZ

Toplum sağlığı için fedakârca ve özverili bir şekilde mücadele eden sağlık çalışanlarını da unutmayan Başkan Doç. Dr. Büyükakın, sağlık çalışanlarının Büyükşehir Belediyesi toplu ulaşım hizmetlerinden ücretsiz yararlanacağını belirtti.

KO-MEK KORUYUCU EKİPMAN YAPIYOR

19 Mart’ta Başkan Büyükakın “Sağlık çalışanlarına müteşekkiriz” diyerek başladığı bir sosyal medya mesajında çalışanlara koruyucu ekipmanlarını KO-MEK kurslarında üreteceklerini dile getirdi. Aydınlık o çalışmaların başladığını açıkladı. Başkan Doç. Dr. Büyükakın sağlık çalışanlarına bol bol enerjiye ihtiyacınız olacak notuyla meyve ve kuruyemiş yolladı. Bu jesten dolayı mutlu olan sağlık çalışanları da Başkan Tahir Büyükakın’a teşekkür etti.

SAĞLIKÇILARA TATİL SÖZÜ

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın son olarak, koronavirüs tehdidinin ülkemiz üzerinden gittiği zamanda da sağlık çalışanlarına Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne ait kamplarda aileler ile birlikte misafir edeceğini belirtti.

her-yerdeler.jpg

HER YERDELER: Büyükşehir dezenfekte ekibi kenti karış karış geziyor. Ekipler, vatandaşların yoğun kullandığı her yeri dezenfekte ediyor.

BÜYÜKAKIN’IN SON KARARLARI

Özel hastane çalışanlarına da ulaşım ücretsiz

Toplum sağlığı için fedakârca ve özverili bir şekilde mücadele eden sağlık çalışanlarına dönük Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin jestleri devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde, devlet kurumlarında çalışan sağlık personellerinin Büyükşehir Belediyesi toplu ulaşım hizmetlerinden ücretsiz yararlanacağını açıklayan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı

Tahir Büyükakın’dan yeni hamle. Büyükakın, Bu kez de özel sağlık kuruluşlarındaki çalışanlara ulaşımı ücretsiz yaptı. Bu sabah yürürlüğe geçen uygulamada özel sağlık kuruluşlarındaki çalışanlar, Büyükşehir Belediyesi’ne ait otobüsleri, deniz ulaşımını ve tramvayı ücretsiz kullanabilecek.

Su zammı 2 ay daha ertelendi

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada 27 Mart Cuma günü gerçekleştirilecek İSU Olağanüstü Genel Kurulu'ndan önce müjdeyi verdi: Su zammı 1 Nisan’dan itibaren 2 ay daha ertelendi.

Bilindiği gibi Kocaeli’nde ocak ayında su fiyatlarına yapılan düzenlemeyle gelen zam ile 10 metreküpe kadar olan suyun birim fiyatı 2.31 liradan 2,58 liraya çıkarılmıştı. Daha sonra zammın uygulaması 1 Nisan’a ertelenmişti. Böylece vatandaşlar önümüzdeki aylarda suyu zamlı kullanmayacak. Başkan Büyükakın, abonelerin su kullanımındaki kademeli fiyat artışını kaldırdıklarını duyurdu.

hasan-aydinlik-002.jpg

HASAN AYDINLIK: Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Hasan Aydınlık, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Pandemi Koordinasyon Merkezi’nin başında bulunuyor.

Hasan Aydınlık, koronavirüsü tarif etti:

“Sadece malımıza değil canımıza da kast eden hırsız gibi davranıyor”

ÇALIŞMANIN BAŞINDA

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Pandemi Koordinasyon Merkezi’nin başında Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Hasan Aydınlık var. Daha önce Sağlık bakanlığı bünyesinde görev yaparken Kuş gribi, SARS ve MERS gibi hastalıklarla mücadelenin planlanması çalışmalarına katılan Aydınlık, ilçe belediyeleri ve Büyükşehir temsilcilerinin de bulunduğu 30 üyeli koronavirüs mücadele kurulunun da başında.

ÇOK HIZLI BULAŞIYOR

Dr. Hasan Aydınlık, koronavirüsün hafife alınmaması gerektiğinin altını çizerek, “Covid-19, zoonoz bir virüs. Yani hayvanlarda vardı ama artık mutasyona uğradı ve insandan insana bulaşabiliyor. Üstelik çok hızlı bulaşabilen bir virüs, yayılma hızı yüksek, bu yüzden, hijyene ve evden çıkmamaya özen gösterilmeli. Biz kuş gribinde bir kanatlı canlı ile temas arıyorduk. Ancak artık buna gerek yok. Çünkü Covid-19 insandan insana ve hızlı biçimde geçebiliyor” hatırlatmasını yapıyor.

VİRÜSE İLGİNÇ TARİF

Covid 19’un öldürücülüğüne dikkat eçeken Aydınlık, “Hastanın yaşı yükseldikçe ve kronik rahatsızlıklar arttıkça virüsün öldürücülüğü de artıyor. 80 yaş üstünde yüzde 14-15’i buluyor. Kesin tedavisi de henüz yok. Bu haliyle evimize giren malımıza göz diken hırsızdan farklı olarak bu canımıza da göz diken bir hırsız. Vücudumuza giriyor ama sağlığımız yanında canımıza da kast ediyor” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
5 Yorum