1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kocaeli deprem şehitlerini andı
Kocaeli deprem şehitlerini andı

Kocaeli deprem şehitlerini andı

17 Ağustos 1999.. Yine böyle bunaltıcı sıcak hava vardı. O gece sabaha karşı saat 03.02’de, bölgemiz “Yüz yılın felaketi” olarak adlandırılan deprem felaketini yaşadı. Bu gece, depremin acıları, hatırlanıp, depremde yitirdiklerimiz anıldı.

A+A-
17 Ağustos 1999 depreminin üzerinden 16 yıl geçti. Acılar hala taze, unutulmadı.
Pek çok yerde büyük felakette kaybettiğimiz deprem şehitlerimizi anma programları düzenlendi. Bu akşam başlayan gece yarısı saat 03.02’de saygı duruşuyla noktalanacak anma etkinlikleri, yarın da şehitliklerde, mezarlık ziyaretleri ve okutulacak Kur'an ve mevlitlerle devam etti.

GÖLCÜK: 
Depremin merkez üssü Gölcük’te anma etkinlikleri bu akşam saat 21.00’de Kavaklı sahili Marina mevkiinde konuşmalarla başladı. Saat 21.30’da sahilde Gölcük Belediyesi-Gesotim Deprem Resimleri Sergisi açıldı.

Anma programına Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, AK Parti Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, Kocaeli Üniversite Rektörü Prof. Dr. Saadettin Hülagü ve siyasi partilerin ilçe başkanları katıldı. Bakan Işık yaptığı konuşmada "Bir sonraki depremde Türkiye'nin en hazırlıklı şekilde depremi karşılaması ve can kaybının mümkün olursa hiç, mümkün olmazsa en az düzeyde tutulması için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz" dedi.

Işık, depremde ve son dönemde yaşanan terör saldırılarında hayatını kaybedenlere rahmet dileyerek, terörle mücadelenin bu olaylar bitene kadar kesintisiz devam edeceğini söyledi.
Depremi Kocaeli'de yaşayan bir kişi olarak o akşamı unutamadığını ifade eden Işık, o dönemdeki gözlemlerini katılımcılara aktardı.
Işık, Gölcük'ün ölü ve yaralananlar dışında yaralarını sardığını kaydederek, depremler kadar o dönemde yapılan uygulamaların da insanları sarstığını dile getirdi.
Işık, o dönemde depremden çok fazla etkilenmeyen bölgelere yardımlar gönderildiğini belirterek, "3 Kasım seçimlerinden sonra Kocaeli've Gölcük'e büyük bir seferberlik başlattık. Gölcük, Türkiye'nin altyapısı en modern şehirlerden birisi oldu" şeklinde konuştu.
"Depreme yönelik tedbir almak bizim görevimiz"
Işık, Gölcük'e yapılan yatırımları anlatarak, 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi'nin herkes için öğretici olduğunu ifade etti.
Depremden en fazla dersi devletin aldığını belirten Işık, bölük şekildeki kurumların tek çatı altında birleştiğini bildirdi.
Işık, devletin artık bir depremde ne yapması gerektiğini bildiğini ifade ederek, "Bu tecrübe bizim için elim bir tecrübe oldu. Gölcük başta olmak üzere 20 binin üzerinde canımızın kaybından sonra bu dersi aldık. İnanıyorumki biz gevşemezsek depremle ilgili bu dersimizi hiçbir şekilde rehavete kapılmadan çalışırsak bir sonraki depremde Allah'ın izniyle çok daha az can kaybıyla depremi atlatmış oluruz. Bu noktada özellikle deprem tabiat olayı. Depreme yönelik tedbir almak bizim görevimiz bu açıdan bunun bilim alanı olduğunu bilerek çalışmalarımızı sürdürüyoruz" diye konuştu.
TÜBİTAK Yer ve Deniz Bilimleri Enstitüsü'nde depremle ilgili yoğun çalışmalar yaptığını dile getiren Işık, Türkiye'deki aktif fay zonu ve sismik tehlike modellerini son teknolojik cihazlarla güncellediklerini söyledi.
Işık, yeni yerleşime açılacak bölgelerin sismik tehlikesini belirleyerek belediyelerin karar vermede ihtiyacı olan bilimsel bilgi ve altlıkları sağlamakta öncülük ettiklerini anlatarak, şunları kaydetti:
"Sismoloji ve GPS gözlem ağlarından elde etmekte olduğu veri, bilgi ve çıktıları üniversitelere ve diğer ilgili kurumlara paylaşarak deprem araştırmalarında bilimsel gelişmelere önemli katkı sunma gayretindeyiz. Afet teknolojileri kapsamında haberleşme, sensörler veri kıymetlendirme, insansız araştırmalar ve robotik sistemler gibi konularda milli imkanların geliştirilmesi için çalışıyoruz. Bir sonraki depremde Türkiye'nin en hazırlıklı şekilde depremi karşılaması ve can kaybının mümkün olursa hiç, mümkün olmazsa en az düzeyde tutulması için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Unutmayacağız, unutturmayacağız. Deprem konusunda gevşemek ve rehavete kapılmak yok. Depremin etkisi azaldıkça imar planlarına yönelik baskı artıyor. Burada bugüne kadar imar planlarında deprem güvenliğini anlayıştan zerre taviz verilmedi." 
"Depremden önce yapılan binalardan korkuyorum"
Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu da depremin herkesin hafızasında acılar bıraktığını anlatarak, yakınlarını kaybeden insanların umutlarını kaybetmediğini söyledi.
Yaşananlardan ders alarak iyi bir gelecek inşa edilmesi gerektiğini belirten Güzeloğlu, yeryüzü gerçeği olan depremden kaynaklanan bedellerin ödenmemesinin insanların sorumluluğunda olduğunu dile getirdi.
Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş ise depremde ilçede yaklaşık 6 bin kişinin öldüğünü 6 bin kişinin de yaralandığını söyledi.
Depremde hayatını kaybedenlere rahmet dileyen Ellibeş, depremden önce yapılan binalardan korktuğunu kaydetti.
Ellibeş, binaların depreme dayanıklılık testine alınması için yasaların uygun olduğunu dile getirerek, ilçede 3 bölgede kentsel dönüşüm sürecini başlattıklarını bildirdi.
Daha sonra Marmara Depremi'nde hayatını kaybedenler anısına Kur'an-ı Kerim okundu. Bakan Işık ve beraberindekiler Gölcük Arama Kurtarma Derneği tarafından açılan fotoğraf sergisini gezdi.

Gölcük'teki anma programları İlahiyatçı Ömer Döngeloğlu konferansıyla, saat 00.00’da Mürselpaşa Türk Müziği Topluluğu, tasavvuf müziği konseri ve sema gösterisiyle devam etti. Anma etkinliği, 16 yıl önce depremin meydana geldiği saat olan 03.02’de deprem anıtına çelenk sunumu, saygı duruşu ve duayla son buldu. Yarın şehitliklerde Kur’an okunacak, bazı belde camilerinde mevlit etkinlikleri gerçekleştirildi.


İZMİT: 

İzmit’teki anma etkinlikleri kapsamında İzmit Belediyesi tarafından saat 18.00’de Cumhuriyet Parkı’nda saat 18.00’de çadırlar kuruldu. Saat 19.00’da İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan ile Kızılay yöneticileri konuşma yaptı. 19.30-20.00 saatleri arasında depremden korunma alışkanlıklarının kazandırılması, afetlere yönelik bilinçlenmeye dikkat çekilmesinin hedeflendiği, “Çök Kapan Tutun’ yarışması düzenlendi.

Burada çalan deprem siren sesinin ardından öğrenciler masaların altına çöküp, kapanıp tutundu. Depremle ilgili uygulamalı eğitim verdiklerini söyleyen İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, "Bugün başlangıcını yapacağımız etkinlik özellikle depremlerden korunmanın mümkün olduğunu göstereceğiz. Fiziki ve ruhsal olarak en az zararla çıkmayı hedefliyoruz. 1999 depremini yaşadım. Hem çocuk doktoru hem de hastane yöneticisiydim. Depremin bütün travma ve tahribatını yaşadım. İnsanlar hayatlarını ve organlarını kaybetti. İnsanlar annesiz, babasız, çocuksuz, kardeşsiz, evsiz kaldı" dedi. 

Saat 20.00’de Deprem belgeseli gösterildi. Gece saat 01.00’de anma etkinliğine katılanlara çorba, çay, ekmek ikram edildi. Kur’an ve mevlit ile devam edecek anma etkinliğinde, Çök Kapan Tutun tatbikatı yapılacak. Anma etkinliği saat 03.02’de dualarla son bulacak.


DERİNCE:  
17 Ağustos depreminin anma etkinliği Derince’de saat 18.30’da Derince Kent Meydanı’nda gerçekleştirildi. Saat 18.30’daki programda Mevlid-i Şerif okunup, dualar edildi. Katılanlara çeşitli ikramlarda bulunuldu. Bu arada, mezarlık ziyaretleri için de Derince belediyesi organizasyon yaptı. Çınarlı Deprem Şehitliği'ne gitmek isteyen vatandaşlar için Derince Belediyesi tarafından ikindi ve akşam namazları arasındaki süre içerisinde belediye önü, Yavuz Sultan Merkez Camii, Yenikent Merkez Camii, Mersincik Hayat Camii, İbn-i Sina Fatih Camii, Çınarlı Kışla Camii ve Çınarlı Merkez Camii noktalarından otobüsler kaldırıldı.
Bu haber toplam 2692 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.