1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kocaeli GSYH’de İstanbul’u da geçti
Kocaeli GSYH’de İstanbul’u da geçti

Kocaeli GSYH’de İstanbul’u da geçti

Kocaeli Türkiye’nin üretim üssü. Gayri Safi Yurtiçi Hasılada Kocaeli, gerisinde olduğu İstanbul’u da geçti. Rakamları açıklayan Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, “Kişi başına GSYH'de 2018 yılında, Kocaeli 79 bin 254 TL ile ilk sırada yer aldı" dedi

A+A-

Adem TURGUT

Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, TV 41’de yayınlanan 7 Artı programında Adem Turgut ve Sadun Çetin’in sorularını cevapladı. 2 buçuk saat süren canlı yayında Aksoy, eğitim, sağlık, ekonomi, güvenlik ve sosyal projelerle ilgili geniş bilgiler verdi. Kocaeli’ne 1 milyar 379 milyon TL’lik yatırımın devam ettiğini söyleyen Aksoy, tüm bunlar yapıldığında sağlık alanında ilimizin eksiğinin kalmayacağına dikkat çekti.

 

AMATEM- ÇAMATEM ÖNEMLİ

Sağlık alanındaki yatırımları değerlendiren Vali Aksoy, AMATEM-ÇAMATEM eksik ayaklarımızdan biriydi. Sağlık Bakanlığımızın çalışma programına girdi. Kocaeli Üniversitesi’nde yer tahsisi yapıldı. 33 milyon TL’ye ihalesi gerçekleştirildi. Müteahhide yer teslimi yapıldı. İnşaatı devam ediyor. Uyuşturucu ile mücadelede hedef hiç bulaşılmaması. Uyuşturucuya bulaşan kişiler için de bu merkezler önemli. Özellikle başlangıç aşamasındakilere hizmet verilecek” dedi.

 

741e1d47-ddf1-4a57-a195-23d243ca512b.jpg

 

DEVAM EDEN YATIRIMLAR

Aksoy devam eden yatırımlarla ilgili detay bilgi vererek Sağlık alanında valilik tarafından 12 tane proje yapıldı. Bunlardan Başiskele, Kandıra, Kartepe, İzmit Gölcük 112 Acil İstasyonu, İzmit ve Gölcük Yunus Emre Aile Sağlık Merkezi’nin inşaatı, Gebze, Derince ve Darıca 112 istasyonlarının ihale süreci devam ederken, Kartepe ve Dernice 112 Acil İstasyonun ise ihale hazırlığı yapılmakta. Sağlık Bakanlığı tarafından Şehir Hastanesi, 278 yataklı Gölcük Devlet Hastanesi, 400 yataklı Gebze Fatih, Kartepe Uzunçiftlik ASM ve 112 istasyonu, AMATEM-ÇAMATEM, Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi ek binası, Gölcük Sağlık Kompleksi, Başiskele Altınkız Aile Sağlık Merkezi’nin inşaatları devam ediyor. Aynı zamanda planlanan ve ihale aşamasında olan Sağlık Bakanlığı yatırımları da mevcut.”

 

ŞEHİR HASTANESİ AĞUSTOS'TA BİTECEK

Birkaç gün önce şehir hastanesine ulaşımı kolaylaştıracak kavşak ve yol çalışmalarını inceleyen Aksoy, “Hastane ağustos ayında hizmete girecek. Yolları ise bu yılın son bölümüne yetiştirmek istiyoruz. Karayolları Genel Müdürlüğü ihale etmişti ama itirazlar nedeniyle süreçte gecikmeler yaşandı. Şu anda çalışmayı hızlandırmak adına deplase edilmesi gereken altyapı hatları çalışmalarını koordine ediyoruz. Açılıştan kısa bir süre sonra ulaşım da kolaylaşacak. Bildiğiniz üzere tramvay ile ulaşım noktasında Büyükşehir Belediyemiz çalışıyor” dedi.

 

0f9c8c74-023a-443e-8980-8db388b93e31.jpg

ÖZEL KONUK; VALİ AKSOY- Adem Turgut ile Sadun Çetin’in TV41’de yaptığı ve canlı yayınlanan programın önceki akşamki konuğu Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy’du. Vali Aksoy, Kocaeli ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

 

“ÖLMEDEN YENİ BİNAYI GÖRMEK İSTİYORUM!”

Uzun süredir yeniden yapımı devam eden İzmit Turgut Mahallesi’ndeki huzurevi ile ilgili bilgi veren Aksoy, “Kaba inşaatı büyük ölçüde bitti. Bu yılsonuna kadar tamamlanacağını düşünüyorum” dedi. Huzurevi projesi ile ilgili ilginç bir anısını da anlatan Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, “Daha önce orada kalan bazı yaşlılarımız bana ulaştı. Binmiş taksiye vilayete gelmiş illa vali ile görüşeceğim diyen yaşlı bir teyzem ‘Ölmeden yeni binayı görmek istiyorum’ dedi. Böyle şeylerle de karşılaşıyorsunuz. Beklentinin farkındayım. Yılsonuna kadar projenin tamamlanmasını bekliyoruz” dedi.

 

ENGELLİ BİLGİ BANKASI

Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, “Engelli Bilgi Bankası çok önemli bir çalışma. Bir veri bankası. 62 bin 555 vatandaş kayıtlı ayrıca 465 bin sürüyen yani kalp ve kanser gibi vatandaşımız da sisteme kayıtlı. Bu veriler hizmet vermeyi kolaylaştırıyor. İlaçlarının takibini bile yapabiliyoruz. Doktora gitmemiş veya gidememişse görüyoruz. Bu bilgileri vatandaşımızın lehine en iyi şekilde kullanıyoruz” dedi.

 

504625ec-4381-497b-a861-fb8bf644e941.jpg

PROGRAM EKİBİ- Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy’un konuk olduğu programın yapım ve yayınında emeği bulunanlar, program sonunda hatıra fotoğrafı da çektirdiler.

 

KOCAELİ; İSTANBUL’U GEÇTİ

Aksoy, Kocaeli’nin yüksek potansiyele sahip bir il olduğunu hatırlatarak “Vergi tahsilatında birinci sıradayız. 34 limanımızdan 78 milyon ton yük elleçlenmiş durumda. Tek liman olarak düşündüğünüzde orada da birinciyiz. Gümrüklerimizden yapılan ihracat Türkiye’nin toplam işlemlerinde yüzde 18’i aşıyor. Daha önemlisi ilk kez son yılın verilerinde Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’da İstanbul’u geride bıraktık ve birinci sıraya yerleştik. Kişi başına GSYH'de 2018 yılında, Kocaeli 79 bin 254 TL ile ilk sırada yer aldı. Kocaeli'ni, 76 bin 769 TL ile İstanbul ve 60 bin 249 TL ile Ankara izledi. Bir önceki yıl biz 64 bin 817 iken İstanbul 65 bin 195’di.İşsizlik konusunda da diğer illere göre daha iyi rakamlara sahibiz. İlimizde iş imkanları daha fazla. İşsizliğin bir bölümü iş beğenmeme ile ilgili. Ama mevcut rakamları aşağıya çekmek için var gücümüzle çalışıyoruz” dedi.

 

TURİZM ÇALIŞMA GRUPLARI

Vali Hüseyin Aksoy “Turizmi biraz daha geliştirmek ve daha iyi noktaya getirmek adına bir turizm çalıştayı yapmıştık. Bunun için belirli alanlarda bu çalışmaların daha iyi noktaya gelmesi için çalışma grupları oluşturduk. Kocaeli’nin turizm payından daha fazla katkı alması için daha da çalışacağız.

 

SIFIR ATIK PROJESİ ÇOK BAŞARILI OLDU

Sıfır Atık Projesi ile Türkiye’de öncü olduklarını söyleyen Vali Hüseyin Aksoy, “Şu an 92 sitede, 796 bloktaki 27 bin 184 dairede sıfır atık çalışması yapıyoruz. Bu pilot çalışma alanında 105 bin 116 vatandaşımız yaşıyor. Çok başarılı oldu. Örneğin 11 bin 790 ton kağıt topladık. Şimdi limanlar ve fabrikalar ile yaygınlaştırıyoruz.

 

OKULA DEVAM BAŞARISI

Sokakta çalışan veya dilenen çocuklar konusunda hassas olduklarını söyleyen Aksoy, “Sıkı bir prosedür uyguluyoruz. 1400 çocuğumuz sokaktan kurtardık. Bunların yüzde 17’si Suriyeli. Bu sayede 7 ailemize de engelli maaşı bağlandı” dedi. Vali Aksoy okula devam konusunda da Hayatımız Okul Projesiyle, öğrencilerin okula devamları noktasında yüzde 12.5 azalma sağlandığını vurguladı.

 

HALK EĞİTİM ÇALIŞMALARI

56 kodlama dersliği yaptıklarını ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile birlikte çalışmaya devam edeceklerini söyleyen Aksoy, “Büyükşehir Belediyemiz 10 milyon TL kaynak ayırdı. Bu konuyu çok önemsiyoruz. Tahir Büyükakın’a da çok teşekkür ediyorum” dedi. Vali Hüseyin Aksoy Halk Eğitim’de 2017’de 195 bin olan kursiyer sayısının 2018’de 313 bine 2019’da da 345 bine çıktığını hatırlattı.

 

ÖĞRETMEN AÇIĞI YOK

Vali Aksoy, “Derslik başı öğrenci sayımız 307dan 23’e düştü. 1149 derslik, 10 atölye ve 6 spor salonu inşaatı devam ediyor. 421 milyon değerindeki 52 projede çalışma var. Öğretmen sorunumu kalmadı. Dilovası’ndaki öğretmen açığını da kapattık. 1409 okulda 17 bin 666 derslikte 26 bin 466 öğretmen ders veriyor. Öğrenci sayımız ise 398 bin 315” dedi.

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum