• BIST 79.398
  • Altın 125,599
  • Dolar 3,0865
  • Euro 3,3676
  • Kocaeli 10 °C

Kocaeli Kırım Tatarları Kültür Ve Dayanışma Derneği Uluslararası Tepreşi

Cem ŞAKOĞLU
Kocaeli Kırım Tatarları Kültür ve Dayanışma Derneği yıllardır son derece başarıyla yürüttüğü bu organizasyonu ile ilk önce kentte yaşayan Kırım Tatarlarını, daha sonra da ülkede ve çeşitli ülkelerde yaşayan Kırımlı soydaşlarını bir araya getirmeye çalışıyor. Tepreş organizasyonu ile de asırlardar süregelen bir örfü, ananeyi yaşatmaya gerçekten ciddi bir gayret gösteriyor ki bu inanılmaz takdire şayan bir hareket. 
İlk önce ‘Tepreş’ sözcüğünden başlayalım ki, Kırım Tatarlarının bir nevi bahar bayramı anlamını taşıyor. Tepişmek, tepreşmek kökünden geldiği gibi baharın, doğanın, hayvanların ve insanların uyanışını simgeliyor bir nevi. Onun için de Tepreş şenlikleri bir nevi baharı karşılama, bir nevi bayram niteliğinde kutlanıyor Kırım Tatarlarında ve inanılmaz bir önem arz ediyor.  
Hemen her yıl düzenlenen bu organizasyona ilgi inanılmaz. Örneğin geçtiğimiz hafta Pazar günü düzenlenen Tepreş’e Kırım’dan, Ukrayna’dan (ki artık Ukrayna kalmadı biliyorsunuz), Rusya’dan, Romanya’dan, İsveç’ten ve ülkemizin çeşitli şehirlerinden bir dolu Kırımlı soydaşımız katılarak geleneklerini yaşatma yolunda bir araya geldiler. 6 ülkeden 60 misafir soydaşımız bu etkinlik için kentimize gelerek bizlerle birlikte oldular. 
Bu benim büyük bir keyifle katıldığım ve organizasyonun sunuculuğunu gururla üstlendiğim ikinci organizasyon. Mekânı Cennet olsun Rahmetli Babam da bir Kırım Tatarı idi. Haliyle ben de bu büyük kökenin bir ferdi olmaktan inanılmaz bir gurur duyuyorum. Hele ki gelenekleri böyle sürdürme gayretleri için insanüstü çaba harcayan dostları görünce bu gururum misli misli katlanarak büyüyor. 
Bu yıl ki organizasyonun planlandığı toplantılarda organizasyon sunuculuğunu Sevgili Emre Tokel ile birlikte yapacağımız kararı alındığında inanılmaz bir keyif aldım çünkü Sevgili Emre son derece sıcak, son derece girişken ve bu organizasyonların yıllardır tam da göbeğinde olan bir kardeşimdi. Onunla harika bir paylaşımla sanıyorum ki kotardık bu işi. İkimizde inanılmaz keyif aldık yaptığımız işten ve diliyorum ki bizi izleyenlere de aynı keyfi aktarabilmişizdir. 
Kocaeli Kırım Tatarları Kültür ve Dayanışma Derneğinin Tepreşi aslına bakarsanız Cumartesi gününden başladı. 6 ülkeden gelen 60 misafir ve yurt içi ve kentimizden katılanlarla birlikte Kocaeli Ticaret Odasında ‘İşgalden sonra Kırım’ konulu bir konferansla misafirlerimizle buradaki insanları bir araya getirdik. Panelistlerin anlattıklarını buraya yazsam inanın bir çoğunuz duygularınıza hakim olamayabilirsiniz. Orada yaşayan insanlarımızın çektikleri sıkıntılar aslına bakarsanız bir nevi kimsesizlik ve çaresizlik karışımı bir durum içeriyor. Bütün Türki Cumhuriyetlerine destek verdiğini söyleyen siyasiler Kırım’da Putin’in insanımıza yaptığı şeylere neredeyse kulaklarını tıkıyor ve kafalarını başka tarafa çeviriyorlar. Bildiğiniz yeni bir işgal yaşanıyor Kırım’da. Bildiğiniz üzere kısa bir süre önce Rusya Ukrayna’yı işgal etmiş ve burası artık benimdir diyerek Kırım Tatarlarının bölgedeki varoluşuna dirsek çevirmiştir. Yıllar önce yaşanan işgalin bir başka boyutu yine tüm dünyanın gözleri önünde yaşanırken, Türkiye Cumhuriyeti iktidar hükümeti maalesef bölgedeki üç beş düzen adamının sözleri ile insanlarımızı bir nevi kaderine terk etmiştir. Konumuz elbette ki orada yaşanan düzeni anlatmak değil ancak bu fotoğrafı da iyice ortaya koymakta fayda olduğunu düşünüyorum. 
Gelelim Pazar günü yaşadığımız tepreşe. Öncelikle bir tespiti daha ortaya koymakta fayda var. Kocaeli Kırım Tatarları Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Sayın Vefa İbrahim Aracı beyefendi ve Sayın Zümral Aracı hanımefendinin bu tepreşin düzenlenmesindeki insanüstü gayretlerini alkışlamamak sanıyorum abesle iştigal olur. Dışarıdan göründüğü gibi öyle sıradan kolay bir organizasyon değil bu iş. Farklı ülkelerden bir sürü farklı misafirler gelecek, onlar havaalanından karşılanacak, otellerine yerleştirilecek, otobüsleri, organizasyon içerisindeki görevleri ve en son olarak o tebreş alanının düzenlenmesi ve organizasyonu öyle pat diye hallolacak iler değil pek. Allah var Sevgili Zümral abla bu konuda inanılmaz bir emek harcıyor. Bu katkılarından dolayı kendilerine sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. 
6 farklı ülkeden gelen misafirlerin arasında sanatçılar ve sporcularda vardı. Selsebil adındaki 10 hanımefendiden oluşan keman gurubu kulaklarımızın pasını silerken, dünyaca ünlü ve dalında Grand Prix sahibi Akordeon virtüözü Nariman Balich Kırım Tatarlarının yöresel müzikleri konusunda izleyenleri aldı götürdü. Tabi Kırım türküleri olmazsa olmazdı tepreşte ve Rüstem Memetov – Gülizar Bekirova ikilisi yöresel türküleri ile şenliğe neşe kattılar. Artık Kocaeli’de yapılan tepreşlerin kadrolu guruplarından olan Cemile Asamble gurubu Kırım halk oyunlarından örnekler sunarken, Kırım’ın milli sanatçısı Sevgili Arsen Osmanov yine o buğulu sesiyle dinleyenlerin gönüllerinde yerini aldı. Tabi ki tepreşin sonunda tüm katılanlarla birlikte tüm sanatçılar sahnede toplanarak bir ‘Ey güzel Kırım’ türküsü söylemeleri vardı ki, birçok insanın gözyaşları işte o an sahneyi ıslattı. 
Seka Kampı alanında yapılan tepreş her zaman olduğu gibi ‘Kalakay Tıgırtması’ ile başladı. Şimdi bir çok dostumuz Kalakay Tıgırtması da ne diyeceklerdir. Hemen söyleyeyim. Tatar tepreşlerinde yani bir nevi hıdrellezde başlangıç için fırınlarda Kalakay denilen bir çeşit ekmek pişirilir. İşte bu ekmek baharın başlangıcı gibi düşünülen tepreş günü çimenlerin üzerine bir tekerlek misali yanlamasına yuvarlanır. Yuvarlanan Kalakay kabarık tarafı yukarıda kalacak şekilde düşerse senenin mahsulünün çok bereketli olacağına inanılır. Yok eğer yukarıya düz tarafı kalırsa o sene daha az bereketli olacağına yorulur. Bu sene yuvarlanan kalakayların hepsi bereket dolu geldi ve hatta üç dört tanesi de üst üste binerek geldi. İnşallah bereketimiz bol olur ömür boyu. 
Tabi yine Tatar Tepreşlerinin olmazsa olmazları Kırım Tatar yemekleri yarışmasıdır. Bilirsiniz Kırım Tatar hanımlarının hamur işlerinin üzerine pek hamur işi olmaz. Çi Böreğinden, köbetesine, kavurmalı böreğinden, sarı burmasına, cantıktan, üyken böreğine damaklarınız bayram yapar. Mübarek Ramazan ayında sizi daha fazla zorlamamak için devamını yazmayacağım. Ev hanımlarının evlerinde yaptıkları bu keyifli lezzetleri yemek jürisinin önüne koyarlar ve onların beğenisi ile tepreş birincisi seçilir. Bu yıl ‘Kavurmalı Börek’ ile Sevgili Nihal Boragan ablamız birinciliği kazandı. Ki açık konuşmak lazımsa seçimlerden önce o kazanan böreği direk birinci elden yani Sevgili Nihal ablanın elinden afiyetle yediğimi de itiraf edeyim hemen. 
Kırım kültürünün bir parçası olan kuşak güreşleri tepreşin başka bir neşesi elbet ancak yıllardan bu yana yapılan bir halat çekme yarışması var ki rekabetini buraya yazarsam inanın izlemeden hiçbir şey anlatamam size. Yarışmanın neredeyse sürekli galibi İzmit Sakarya Nakliyat firması çalışanlarının unvanını bu yıl da ellerinden kimse alamadı. Karşılarına çıkan iki farklı zorlu ekibi gerçekten ciddi bir mücadele sonrasında alt eden takım ‘Biz bitti demeden, bu iş bitmez’ diyerek iddialarını ortaya koydular. 
Bakın yukarıda yazdığım hemen her şey bizim milletimizin örf ve ananeleri. Kocaeli Kırım Tatarları Kültür ve Dayanışma Derneği üyeleri bu adetlerimizi yaşatabilmek için inanılmaz bir gayret sarf ediyorlar. Çünkü özünü kaybeden bir müddet sonra kimliğini kaybediyor. 
Büyük bir keyifle içinde yer aldığım bu organizasyonu düzenleyen, emek harcayan, destekleyen, katılan, canlı yayınla tüm Türkiye’ye ve farklı ülkelere sunan, köşelerinde yazarak destek veren yani kısacası bu harika organizasyona yüreği dokunan, eli değen, sevgisini katan herkese sonsuz teşekkürler. Biz dünya topraklarına yayılmış Türk toplumu olarak bir olduğumuzda, biz olduğumuzda, bizi kaybetmediğimizde, örfümüzü, ananemizi yaşattığımız müddetçe var olacağız. Emek harcayan herkese sonsuz Teşekkürlerimi sunuyorum. Varolun..

RAMAZANINIZ MÜBAREK OLSUN..
Her yıl aynı duygularla yazarım Ramazan ayı ile ilgili yazımı. Çünkü bu ay geldiğinde insanın içini başka bir huzur kaplar. Hatta biraz daha ileriye giderek üç aylar olarak adlandırılan Recep, Şaban, Ramazan olarak bilinen ayların başlangıcı itibariyle algılayabilen herkese başka bir huşu hasıl olmaya başlar. Hani sanki gökten o tarihe kadar açılmayan kapılar açılıyor ve yeryüzüne başka bir şeyler yağıyor gibi hissederim hep. Nur, huzur, huşu, sevgi yağıyor sanki. Şemsiyesini açıp bu şenliği kaçıranlar hariç hemen herkes payına düştüğü kadarı ile nasipleniyor sanki. 
Bir şenlik, bir şölen, bir başka bir şey oluyor bu ayda. Uç yaşayan insanlar hariç, hayat bu ayda başka fotoğraflar gösteriyor insanlara. Sanki Ramazan ayına kadar görmediğimiz bir dolu ihtiyaç sahibini daha bir net görüyoruz ya da öyle görmemizi sağlıyor Allah (C.C.) Kendimize, hareketlerimize, çevremize, davranışlarımıza daha bir dikkat etmemizi sağlıyor. Tam tabirini yakalar mı bilemiyorum ama kendi adıma sanki bu ay insanlar 11 ay boyunca harcadıkları enerjilerini şarj ediyorlar gibi geliyor. Bir nevi manevi açlığımızı gidermeye çalışıyoruz. Çünkü midesel ihtiraslarımıza, yemek yeme şehvetimize dur diyerek, 11 neredeyse aç dolaşan manevi açlığımızı doyuruyoruz 1 ay boyunca. Tabi ki değerlendirmek isteyene ve fotoğrafı bu açıdan görenlere. 
İnsan aslında neyle anılmak isterse onunla yaşıyor farkında olmadan. Çeşmeyi açtığında musluktan gelen suyu çoğu zaman mekanik bir hareketmiş gibi görüyor. Oysa dağların, taşların içinden, yerin metrelerce, belki kilometrelerce altından geldiğini hiç düşünmüyor. Ya da hani çoğu zaman kaçıyoruz ya yağmurdan. Islanmamak için aslında ne kadar manevi bir hediyeden kaçtığımızı bilmeden. Ne bir barajdan geliyor o su, ne bir göletten. Yukarıda imal edilip, amiyane tabirle el değmeden ve saf haliyle iniyor gökten. Oysa kaçıyoruz biz o hediyeden. Derler ki her bir yağmur ve kar tanesini bir melek indirirmiş gökten yere. Aksi takdirde seller, ölümler olurmuş ve daha ilginci kâinatın son gününe kadar o yağmur damlasını indiren meleğe bir daha sıra gelmezmiş. Düşünsenize görmediğimiz şöleni. Peki ya rüzgâr. Rüzgâr der geçeriz değil mi? Saçlarımızı bozmasından şikâyet ederiz çoğu zaman. Oysa rüzgârın esmediğini düşündüğümüz bir gün bütün iklim bozulmaya başlar. Güneş bizi ve dünyayı kavurmaya başlar. Bitkilerin polenleri ve bulutlar gerekli yerlerine ulaşamazlar mesela. Düşünsenize yağmur bulutlarının hep aynı yerde yağmuru boşalttığını. Bir tohumu düşünün ya da, o tohumun onca mücadele sonrasında aldığı hali düşünün. Kâh dev bir ağaç, kah çok lezzetli bir meyve ya da harika bir çiçek. Ya da mı? Ya da aynaya bakın bir zahmet. 
Çoğumuz bu tefekkürleri maalesef hayatımızın hiçbir döneminde yapmıyoruz. Koca bir evreni amaçsız, işte geldik gidiyoruz mantığı ile yaşamaya çalışıyor ve kendi kendimize bir dolu mutsuzluk oluşturuyoruz. Hepsini biz yapıyoruz biliyorsunuz değil mi? İyi olmak istersek iyilik bulur bizi, kötü olmak istersek de kötülük. Oysa dünya hayatı çok kısa bir yalan diyor bu işin yoluna girmiş Hak yolcuları. Mal sahibi, mülk sahibi, hani bunun ilk sahibi. Mal da yalan, mülk de yalan, var biraz da sen oyalan diyor şair Yunus, Derviş Yunus.  
Gelelim Ramazan ayına. Bolluk bereket ayı, paylaşma ayı, bir ve birlik olma ayı. Eldekini paylaşmanın, fakir fukaraya ulaşmanın ayı. Nefsimize her şeyin bir sınırı var, sen biraz dur bakalım deme ayı bir nevi. Yaşamasını bilene büyük bir mutluluk ayı. 
Fırınlarda pide kuyrukları, iftar sofralarındaki heyecanlı ve keyifli bekleyiş, sahurların içimize sinen huşusu, okunan kuran-ı kerimler, kılınan teravih namazları, zekat, fitre için yaşanan tatlı ve mübarek telaşlar. Sabır, anlayış, huzur. Yine söylüyorum yaşayabilene. Yoksa öfke ayı değil Ramazan. Oruçluyum diye sağa sola saldırmak değil, anlayış ve sabır ayı. Sana saldırmaya çalışana ‘Ben oruçluyum’ diyerek sabır gösterme ayı. Yoksa bir zorlama ayı değil Ramazan. Dev gibi bir hazinenin almak isteyenlere sebil olarak açılma ayı. Almak istemeyene kimsenin zorlama hakkı yok. Bunu daha önce yazmıştım bu satırlarda. Hani Hazreti İbrahim A.S. en cömert insanlardan birisiymiş. Evinin önünde bekler, gelen geçen herkese ‘Karnınız aç mı?’ diye sorar. Onları yemeğe alır, karınlarını doyurur ve öyle yolcu edermiş. Bu ritüeli tanıdık tanımadık herkese yaparmış. Yine bir gün kapısının önünde dikilirken gayri Müslimlerden bir tanesi kapının önünden geçiyormuş. Adamcağızın da karnı gerçekten aç ve Hazreti İbrahim’in bu gönül zenginliği yapısını bildiği için bir umutla oradan geçiyormuş havası yaratmış. Gayri Müslim’i gören Hazreti İbrahim seslenmiş ‘Karnınız aç mı?’ hiç tereddüt etmeden ‘Evet’ demiş gayri Müslim. Açmış çünkü gerçekten de. Hazreti İbrahim koluna girmiş. Evine doğru götürürken dönmüş adamcağıza ve ‘Şayet Müslüman olursan bundan sonra ömrünün son gününe kadar seni ben doyuracağım, söz veriyorum. Gel Müslüman ol’ demiş. Bunun üzerine gayri Müslim ‘Sana yazıklar olsun. İki tabak yemekle karnımı doyurmak için benden dinimi değiştirmemi mi istiyorsun. Yemeğinde senin olsun, dinin de’ diyerek yemeği yemeden Hazreti İbrahim’in yanından hızla uzaklaşmış. Bu halin üzerine Cebrail A.S. Hazretleri nail olmuş ve ‘Ya İbrahim, sana Allah-u Teala’nın selamını getirdim. Dedi ki, ‘Git İbrahim’e söyle o kulumdan özür dilesin. 70 yıldır bana şirk koşan birisinin rıskını o şirke rağmen ben verirken, ona ne oluyor da o kuluma böyle davranıyor’’ demiş. Bunun üzerine yaptığı hatayı anlayan Hazreti İbrahim A.S. koşarak adamı yakalamış ve ‘Senden çok özür diliyorum. Beni affet. İstemeden senden farklı bir şey yapmanı talep ettim. Beni bunun için affedebilir misin. Gel evimde yemeğim de senindir’ demiş. Gayri Müslim adam biraz önce yaşadığı şeyle şu an yaşadığı şeyin farkının şaşkınlığında sormuş ‘Ne değişti, şuncacık zamanda benden özür dilemeni gerektirecek ne oldu?’ diye sorunca olayın bütün gelişimini tek tek anlatmış Hz. İbrahim A.S. Bunun üzerine ‘Bu nasıl güzel bir düşüncedir, bu ne ince bir dindir. Böyle bir dine girilmez de ne yapılır?’ diyerek Müslüman olmayı kabul etmiş. Neden anlattım bunu, Allah’ın zorla işi yok. Kişiler yollarını kendileri bulmalı. Sizin zorlamanızla değil. Zorla yaptırılan hiçbir şeyin temeli sağlam olmayacaktır. Onun için hepimiz karşılıklı anlayış ve saygıyı hak ediyoruz bu dünyada. Çünkü hepimizin yaratıcısı bir. Yaratılanı severim, Yaratandan ötürü dememiş mi büyüklerimiz. 
Hepinizin Ramazan ayı Mübarek olsun. Sevginizi kenarda saklamayın, aldıklarınızdan çok, verdiklerinizle anılacaksınız unutmayın. Öyle bir sevgi yayın ki etrafınıza, tüm kötüler utansınlar kötülüklerinden. Sabretmeyi unutmayın. Dostça ve sevgiyle kalın. Hepinize İyi Pazarlar, Hayırlı Ramazanlar…

SÜLEYMAN DEMİREL 
Türkiye siyasetinde bir devir daha kapandı. Rengârenk kişiliği, usta üslubu, halkçı yaklaşımlarıyla, hatalarıyla, günahlarıyla, sevaplarıyla bir dönemin son siyasi sembolü de aramızdan maalesef ayrıldı. 
Siyasi fikir olarak birçok insana ters gelebilir. Ya da bir dönem üç fidanın asılması oylamasında iki elini birden kaldırarak korkunç bir eyleme imza attığı için hiç sevimli gelmeyebilir ancak, Türk siyasetinin bir dolu lakabıyla anılan usta siyasetçisi bu günün yaşananları ile anıldığında değeri paha biçilmez bir hal alıyor. 
Hata insanlar için. Aramızda hatasız hiç kimse olduğunu sanmıyorum. Kimisinin hatası küçüktür, ya da öyle zanneder, kimisinin ki büyüktür, ya da öyle zanneder. Ancak hiç kimse üzerine yapıştırılmış tek pulla bütün ayrılık mektuplarının konusu olamaz. Bizde maalesef hayat böyle yaşanıyor. Siyasi olarak kişilere ters gelen insanlar her zaman tu kaka sınıfına konuluyor. Oysaki 9. Cumhurbaşkanımız Sayın Süleyman Demirel’in vefatının ardından televizyonlarda izlediğimiz etrafındaki insanlar ki bunlar yazarlar, muhalif siyasetçiler, siyasi liderler ya da halk anlattıkları şeylerle beni bir kere daha benden alıp götürdü. Meğer ne kadar anlayışlı, ne kadar ılımlı, ne kadar naif bir insanmış dedirtti bir kez daha. 
Kaçan balık hep büyük olur. Birisinin değerini kaybetmeden, yitirmeden bir türlü bilemez ve de teslim edemeyiz. Biliyorum bu yazımın bir dolu muhalifi olacaktır. Dosdoğru bir adamdı, hiç hatası yoktu Süleyman Demirel’in demediğim gibi, bunu kendisi de söylemiyor zaten. Hatalar yaptığını kabul ediyor, yakın dostlarına da bunu itiraf ediyormuş. Bunu izlediğimiz muhalif gazeteciler anlattı. Öyle hikâyeler dinledik ki Sayın Rahmetli Süleyman Demirel ile ilgili o iki elini birden kaldıran adamın sanki başka biri olduğuna, sanki o ellerini zorla kaldırttırıldığına inandık. Sayın Altan Öymen öyle bir anlattı ki siyaset adamı Süleyman Demirel’in perde arkasındaki yüzünü şaşırmamak elde değildi. Sağ görüşlü bir siyasi lideri, sol görüşlü bir siyasi liderin övgülerle anlatması bizim ülkemizde öyle pek de mümkün bir durum değildir biliyorsunuz. 
Ancak tüm bunların yanında Sosyal Medyada öyle twittler atıldı ki sormayın gitsin. Hani derler ya insan insanlığından utanıyor diye inanın öyle. Hepimiz günahlarımızın ve sevaplarımızın hesabını Allah’a vereceğiz. İnsanlara değil. Bir de bazen haddimizi aşıyoruz sanıyorum ki. Nasıl olsa sosyal medyada dilin kemiği yok ya, ölenin arkasından sallamak da serbest. Bakıyoruz atış alanı müsait ve dil de pabuçla aynı ölçüde, koyuveriyoruz salyalarımızı ağzımızdan. Ölene saygıdan, yaptıklarına saygıdan, hepsini bir kenara bırakın en azından onu yaratanına saygıdan mahrum öttürüyoruz çatallaşmış dilimizi. Yazık ediyoruz. 
Oysa bu günün siyasetçilerinin ders alacağı öyle çok hareket yapmış ki Rahmetli Sayın Süleyman Demirel. Objektif bakabilmek önemli. Kendi kendisiyle dalga geçebilen, karikatürlerine kahkahalarla gülen, devlet doğrultusunda muhalefetle kol kola girmesini bilen ender liderlerden bir tanesi. Artık yok. Birçok insanın bayram yaptığı gibi, ben ve benim gibi hisseden birçok insanın da yürekten üzüldüğü ve gerçekten özleyeceği bir liderdi Rahmetli Sayın Süleyman Demirel. Toprağı bol, Mekânı Cennet Olsun. Allah günahlarını affetsin, ona rahmetiyle muamele etsin İnşallah. Bu ülkeye yapmış olduğu hizmetler asla unutulmayacak. Bu gün hala insanların kendileri yapmış gibi üstlerine oturdukları bir çok projede Rahmetli Sayın Süleyman Demirel’in imzası var. 
Güle güle barajlar kralı, güle güle çoban Sülü, güle güle Morison Süleyman, güle güle Zenith Süleyman, güle güle Sayın bir bilen. Kıratın böğrüne böğrüne vurulan mühürlerin sahibi güle güle. Güle güle hiç unutmayan adam. Kimler karşılamıştır seni orada kim bilir? Güniz sokak artık öksüz. Demokrasi artık iyiden iyiye eksik. Siyaset artık senden sonra iyiden iyiye çekilmez. Sen gitmeden demokrasi dersi diye okutulmalıydın okullarda. Eşitlik, paylaşımcılık, iş bilirlik olarak anlatılmalıydın. Hele ki bir Cumhurbaşkanlığı dönemin oldu ki senin, bütün ülke bal döküp yalasa bir yerlere o lezzeti yine de alamazdı. 
Güle güle Süleyman hep Başbakan, güle güle ‘Nerde kalmıştık’, güle güle ‘Benzin vardı da biz mi içtik’ güle güle Binaenaleyh Ege bir göl değildir ve güle güle Kurtar bizi Baba. Nasıl unutsun şimdi bu millet seni. Allah Rahmet Eylesin. Türk siyasetinin de, Türk halkının da, sevenlerinin de başı sağolsun. 

HIRSIZ İLE DÜRÜST..
Herkesin hırsız olduğu bir ülke varmış, ama istisnasız herkesin. Gece olunca, insanlar maymuncuklarını ve fenerlerini yanına alır ve komsusunun evini soymaya gidermiş. Gün doğarken geri döndüklerinde yüklerini alırlarmış. Ama her seferinde kendi evlerini de soyulmuş bulurlarmış. Ülkede kimse kaybetmezmiş, çünkü herkes birbirinden çalar ve bu dolaşım son kişi ilk kişiden çalana kadar sürermiş 
 Bir gün, nasıl olmuşsa, dürüst bir adam ortaya çıkmış. Gece olduğunda, çanta ve fenerle dışarı çıkmaktansa evinde kalıp çalışmayı tercih edermiş. Hırsızlar geldiğinde evde ışık yandığını görüp soymak için içeri girmezlermiş. Ve bu durum bir süre devam edince, ahali bir konunun açıklığa kavuşmasını istemiş: 
"Çalmadan yaşamak senin tercihin, ama başkalarını bir şey yapmaktan alıkoymaya hakkın yok "demişler Bunun üzerine dürüst adam, geceleri evinden çıkar, fakat hiçbir şey çalmaz, döndüğü zaman evini hep soyulmuş bulurmuş. Adamın bir haftadan daha az bir sürede, yiyecek tek bir şeyi kalmamış ve ülkeyi terk etmek zorunda kalmış.  
Daha iyi soygun yaparak zenginleşenler kendileri için soygun yapmak üzere maaşlı hırsızlar tutmaya başlamışlar. Zengin fakir ayrımı giderek çoğalmış.  Zenginler mallarını korumak için polis teşkilatı ve hapishaneler kurmuşlar ve kendi mallarının çalınmasını yasa dışı ilan etmişler. Ancak yoksulların mallarını çalmak hala serbestmiş. Bir süre geçtikten sonra, artık kimse soymaktan ve soyulmaktan söz etmez olmuş. Çünkü yoksulların çoğu ya açlıktan ölmüş ya da ülkeyi terk etmişler. Zenginler ve maaşlı soyguncular ise soyacak kimse kalmadığı için servetlerini yitirmeye başlamışlar. 
Sonunda zenginler eski düzeni yeniden sağlamak için dürüst adamı başa getirmeye karar vermişler. Ancak dürüst adamın evine gittiklerinde sadece yerde yazılı bir kâğıt varmış  Kâğıtta şunlar yazıyormuş:
" Bir insan sadece dürüst olduğu için aranıyorsa her şey için çok geç olmuş demektir"

TEMEL’CE..
Temel ile Dursun Trabzon'un dağlık bölgesinde ava çıkmışlar. Uzun uğraşlardan sonra elleri boş dönmek üzere iken oldukça iri ve heybetli bir geyiğe rastlamışlar. Her ikisi de epeyce uğraştıktan ve kovaladıktan sonra köye 5-6 kilometre kala geyiği vurmuşlar. Aslında küçük hayvan avına çıkmış olan iki arkadaşın yanında geyiği taşıyabilecekleri herhangi bir araç veya alet olmadığından düşünce üretmeye başlamışlar. Temel, Dursun'a 
‘Ula dursun habu hayvanın bir boynuzunu sen tut diğerini ben’ diyerek çektirmeye başlamışlar. Tahmin edileceği gibi çok zor olan bu şekilde köyün yolunun başına kadar kan ter içerisinde gelirlerken köyden birine rastlamışlar. Onların bu halini gören arkadaşları 
‘Yahu siz deli misiniz bu böyle taşınır mı?’ Sizin kafanız hiç çalışmıyor kardeşim, ikiniz bir olun şu hayvanı kuyruğundan çekin daha rahat taşırsınız’ önerisini yaparak yola devam etmiş. Bu fikri çok uygun bulan iki kafadardan biri olan Temel yaklaşık yarım saat sonra Dursun'a dönerek 
"Ula dursun bu hayvan böyle çok kolay çekiliyormuş, ama anlamaduğum bir şey var bunu kuyruğundan çektuğumuzdan beri köyden gittikçe uzaklaşıyruk.!!

GÜNÜN ÖZÜ…
Yüreğinde yeşil bir dal saklarsan, şarkı söylemeye bir kuş gelecektir.
Bu yazı toplam 197 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
  • Cumhuriyet’i birlikte kutlamak
  • Kantin işini Güzeloğlu çözer
  • Acıtma
  • Özgür Kocaeli mobil uygulamamız yayında
1/20
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0262 331 11 11 Faks : 0262 321 21 37