1. YAZARLAR

  2. Adem TURGUT

  3. Kocaeli olarak su fiyatlarında kaçıncı sıradayız?
Adem TURGUT

Adem TURGUT

Yazarın Tüm Yazıları >

Kocaeli olarak su fiyatlarında kaçıncı sıradayız?

A+A-

Sevgili Cemalettin Öztürk’ün değerlendirme yazısından sonra Minibüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt ziyaretimize geldi. Uzun uzun sohbet ettik. Cemalettin’in kaleminden tüm detaylarıyla Kurt’un anlattıklarını okuyabilirsiniz. Özetle Başkan Kurt şöyle diyor:

Bir- Vatandaş zam yapılmasından memnun değil, biliyoruz ve onlar için de üzgünüz.

İki- Ama bizim giderlerimiz son bir yılda yüzde 25 arttı. Bize yapılan zam ise yüzde 10’u bulmuyor. Bu zamdan biz de memnun değiliz. Esnaf çok sıkıntılı…

Peki, ne olacak, vatandaş memnun değil esnaf memnun değil.

Bir çözüm var ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın ile Mustafa Kurt ekipleriyle beraber kalıcı bir çözümün peşinde:

O çözüm, Kocaeli Büyükşehir ve minibüs kooperatiflerinin dahil olduğu havuz sistemi.

Harika fikir. Gönülden destekliyorum. Her iki isim de bunu başardıklarında tarihe geçerler. Vatandaş konforlu ve uzun vadede daha uygun fiyata ulaşımdan yararlanırken esnaf da tramvay ile ortaya çıkan kaybını geri alır, esnaflığının geleceğini kazanır. Büyükşehir de ulaşımı disipline ve organize etmede mükemmelliği yakalar.

Ama bugün yüzde 8’lik zammı konuşuyoruz.

Çünkü vatandaş cebinden çıkana bakıyor.

UCUZ ULAŞIMDA 20. SIRADAYIZ

Bu bir yiğidi öldür hakkını ver yazısı…

Evet, vatandaş cebinden çıkana bakmakta haklı… Çünkü cebinden fazladan bir miktar daha para çıkacak. Ama diğer yandan ülkenin içinden geçtiği ekonomik koşullarda “bu kent kendini zamlara karşı nasıl savunuyor”u da görmemiz lazım.

Minibüs fiyatlarında ucuzluk açısından 20. sıradayız. Daha aşağılarda olmamızı güzergah mesafelerinin uzunluğu engelliyor. Kurt’un dediği gibi günü gelince- alt yapısı yapılınca, mesafeye göre ücret uygulamasına geçilmeli.

SUDA FİYATLAR NE DURUMDA?

Tabi söz konusu fiyatlar olunca vatandaşın önemli gider kalemlerinden biri de su…

Ulaşım zammı ile ilgili tartışmalarda Kocaeli’nin su konusunda pahalı bir kent olduğunu iddia edenler oldu. Öyle olmadığını biliyorum. Hatta ucuzluk konusunda altı ay önce 10. sıradaydık. Şimdi nasıl, diye merak ettim ve İSU’dan rakamları istedim.

Rakamlar çarpıcı ben çok yorum yapmayacağım. Tablo olarak size vereceğim, kendiniz inceleyin.

EN UCUZ SEKİZİNCİ BÜYÜKŞEHİRİZ

Evet, eylül ayı fiyatları itibarıyla biz Türkiye’nin 30 büyükşehir belediyesi arasında suyu en ucuz satan sekizinci belediyeyiz. Bizden ucuz Malatya, Diyarbakır, Mardin, Şanlıurfa, Kahramanmaraş ve Hatay gibi su tahsilatının zor yapıldığı iller var. O fiyat uygulamaları da daha çok özendirme amaçlı. Bunu da hesaba katarsak en ucuz illerden biri olduğumuz görülür.

SUYU PARAYLA ALAN TEK KURUM İSU

Daha ilginci İSU, vatandaşa verdiği suyu parayla almak zorunda kalıyor. Hikayesi malum. Tekrar tekrar yazmaya gerek yok ama aldığı suya para ödeyen tek iliz, İSU her yıl 80 milyon lira para ödüyor. Bunu bilin. Yani suyu en pahalıya mal eden Büyükşehir belediyelerinden biri olmamıza karşın ucuzlukta sekizinci sıradayız. Batıdaki Büyükşehir Belediyeleri arasında suyu bizden ucuz veren neredeyse yok. Türkiye Su Enstitüsü rakamlarına göre de altyapı açısından en başarılı iller arasındayız.

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR HASSASİYET GÖSTERİYOR

Evet, zamlar belimizi büküyor. Enflasyonist ortam nedeniyle her alanda zamlardan bunalıyoruz. Ancak zamlardan vatandaşın en az zarar görmesi konusunda Büyükşehir Belediyesi’nin ve Tahir Hoca’nın ciddi bir hassasiyet gösterdiğini de rakamlardan anlamak mümkün.

Umut ediyorum ülkenin ekonomisi düzelir ve biz kurumların bu fiyatları sabitlediğini ya da aşağıya çektiğini görürüz.

Umarım öyle yazılar yazmak kısmet olur.

Bu yazı toplam 4275 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
9 Yorum