1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kocaeli Polisi’ndeki olumlu değişim
Kocaeli Polisi’ndeki olumlu değişim

Kocaeli Polisi’ndeki olumlu değişim

İçinde bulunduğumuz hafta Polis Haftası. Türk Polis Teşkilatı, kuruluşunun 166 ncı yıldönümünü kutluyor. 10 Nisan Pazar Günü Polis Bayramı kutlanacak ve hafta bitecek. Bizim meslekte pek çok

A+A-

İçinde bulunduğumuz hafta Polis Haftası. Türk Polis Teşkilatı, kuruluşunun 166 ncı yıldönümünü kutluyor. 10 Nisan Pazar Günü Polis Bayramı kutlanacak ve hafta bitecek.

Bizim meslekte pek çok kişi, gazeteci geçinenlerin önemli bölümü,  polisle pek fazla haşır neşir olur. Benim hiç böyle bir tarzım olmadı. Polislerden, müdürlerinden hiç kimseyi ismen tanımam. Polisle ilgili hiçbir işte, basın kartımı, kimliğimi çıkartıp, kendimi tanıtmam.

Polisle ilgili lehte veya aleyhte pek fazla yazı yazmadığımı da bu sütunların sürekli okurları bilirler.

Polis Haftası nedeniyle içimden geldi. Kocaeli polisinin son yıllarda yaşadığı gerçekten olumlu gelişmeleri, hiç değilse tarihe not düşmek adına yazmak istedim.

Bundan 15-20 yıl öncesinde, hatta 10 yıl öncesine kadar Kocaeli Emniyeti çok karmaşık, çok sıkıntılı ve buna bağlı olarak çok başarısız görünüyordu.

Siyasete arkalarını dayayıp, Kocaeli Emniyet Müdürlüğü gibi çok zor ama onurlu makamlara gelmiş kimi polis müdürleri, işlerini layıkıyla yapmamıştı. Sokak çeteleri ile ilişkisi olanlar vardı. İktidar partisi-ya da partilerinin- yerel temsilcilerinin yanından ayrılmayan, şehrin belli yerlerinde, hep aynı insanlarla oturup kalkan, siyasi kimlikli insanlardan gelen her talebe eyvallah diyen polis müdürleri vardı.

Bölgede çok yaygın olan akaryakıt kaçakçılığı ve sahtekarlığı işleri ile bağlantılı olduğu kanıtlanan,  bölgede kamyonların yasalara aykırı olarak yüksek tonajlı taşımasına göz yumup, avanta aldığı iddia edilen polis müdürleri oldu.

Kocaeli Emniyeti yargılandı. İtibar kaybetti. Polis müdürleri hakkında soruşturmalar yapılırken, alt kademenin disiplinli ve başarılı olması beklenemezdi. Kocaeli’nin her köşesinde, özellikle Gebze ve İzmit’te çok ciddi asayiş sorunları yaşanmaya başladı. Hırsızlık, cinayet gibi olaylar arttı. Sokak çeteleri türedi. Kentin huzuru kaçmıştı.

Bugün bunların hiç birinden söz edemeyiz. Kocaeli Emniyet Müdürlüğü’nün başında, gerçek bir beyefendi, işine hakim, kimse ile fazla samimi olmayan, sırtını siyasete dayamayan Yusuf Çalkavur gibi bir Müdür bulunuyor.

Kocaeli Emniyetine düzen geldi, disiplin geldi. Okul mezunu, iyi eğitim almış polis memuru sayısı arttı. Bizim şehrimizde artık kolay kolay vatandaşa höt höt davranan, kaba saba konuşan, önüne geleni itip kakan polisler göremezsiniz.

Kızmak ayrı, sevmek ayrı şeydir. İnsan en sevdiklerine, çocuklarına, annesine, babasına, karısına, kocasına da zaman zaman çok kızabilir. Ama sevgi eksilmez.

Ben de polise zaman zaman çok kızıyorum.

“İzmit’te toplu taşıma neden bu kadar pahalı diyen” gençlerin üzerine biber gazı sıkan polislere kızıyorum.

Şehir merkezinde trafik düğümlenmişken, Alemdar Caddesi kavşağında, ya da Baç kavşağında motosikletlerini kenara çekip, birbirleriyle muhabbet eden trafik polislerini görünce kızıyorum.

D-100’de otoyol giriş kavşağında devriye göreviyle dururken, yasak olmasına rağmen önlerinden gelip geçen kamyonları, TIR’ları umursamayan polislere kızıyorum.

Ama yakın geçmişte açıkçası pek fazla sevmediğim ve güvenmediğim Kocaeli polisini son yıllarda hem seviyor, hem güveniyorum.

Kocaeli Polisinin, personel, araç gerek eksiği geçmişteki kadar büyük değil. Yakın zamana kadar, polis araçlarına akaryakıt bulamıyordu. O devirler de geride kaldı.

Ancak pek çok kişinin farkına varmadığı bir gerçek var. İlimizde yeni ilçelerin oluşumu ile birlikte polisin sorumluluk bölgesi çok genişledi. Sadece Kartepe ilçesindeki beldelerin jandarmadan çıkıp, polis sorumluluk alanına girmesi bile başlı başına bir olaydır. Polisin, her yerde jandarmadan çok daha adil, başarılı olduğunu da görüyoruz.

Kartepe ilçesinin beldeleri polis bölgesine girdikten sonra, daha huzurlu, daha güvenli hale geldi.

Hakkını vermek gerekiyor. İktidar partisinin ilimizdeki temsilcileri de polisi rahat bırakıyorlar. Hiç birinin, polisten haksız talep istemediğini, eş-dost-yandaş torpil için polis müdürlerini rahatsız etmediklerini biliyorum.

Geçmişte bu konuda da ciddi sıkıntılar vardı. Siyasetçilerle fazla haşır neşir olan, onların her dediğini yapan polis müdürleri, zaman içinde ister istemez kendileri de yoldan çıkıyordu. Artık bu tür sorunlar da yok.

Öyle sanıyorum ki, birkaç ay sonra ilimizin önemli bölümünde kameralı takip sistemleri de devreye girecek. Emniyetin eli daha da güçlenecek. Son yıllarda Kocaeli’de faili meçhul suçlar neredeyse kalmadı. Kameralı takip sistemi, hem suça eğilimli kişiler için caydırıcı olacak, hem gerçekleşen suçların faillerinin daha kolay yakalanmasını sağlayacaktır.

Sonuç olarak, Kocaeli halkının polisi ile gurur duyabileceğini belirtmek isterim. Bizim polisimiz zaman zaman kızsak da, sevilmeyi hak ediyor. Trafikte düzen sağlamak adına biraz daha ciddi, biraz daha özverili olmalarını beklemeye hakkımız var. Bir de artık şu Yenidoğan Polis Merkezi’ni açmalarını diliyorum.

Emniyet Müdürü Sayın Yusuf Çalkavur’un şahsında, Kocaeli Polisinin 166 ncı kuruluş yıldönümünü ve Polis Bayramını kutluyorum.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.