1. YAZARLAR

  2. Tümay Mercan

  3. KOCAELİ SİGARAYI BIRAKIYOR
Tümay Mercan

Tümay Mercan

Yazarın Tüm Yazıları >

KOCAELİ SİGARAYI BIRAKIYOR

A+A-

Sigara üzerinde en çok konuşulan konulardan biri. Zararları malum.

Sigarada üç taraf var.

1-Sigara içen ve devam etmeyi isteyenler.

2- Sigara içen, bırakmak isteyenler.

3- Sigara içmeyen, açık havada bile sigara dumanından rahatsız olanlar.

İkinci grup için özellikle kamu görevlilerine yönelik olarak Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy’un başkanlığını yaptığı Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulu kararı ile 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü etkinlikleri kapsamında Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü, Kocaeli Bağımlılıkla Mücadele ve Rehabilitasyon Derneği işbirliği ile birlikte “Kamu Görevlileri Sigarayı Bırakıyor”  kampanyası düzenlendi.

Kampanyaya katılma, sigarayı bırakma konusundaki aşamalar Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü’nden öğrenilebilir. Ayrıca kamu personeline de duyurusu mutlaka yapılmıştır. 7 Şubat 2020’de sigarayı bırakan 11 kişiye sürpriz ödülleri verilecek.

Kampanya Sadece Kocaeli’de

Kampanyanın özelliği, bu kampanyanın Kocaeli’ ye özgü olması şu anda sadece Kocaeli’de yapılması.  Ülke genelinde yaygınlaşır mı?  Neden olmasın?

Sigara içmeyen, sigara dumanından ve kokusunda açık havada bile rahatsız olan biri olarak kampanyanın yaygınlaşması ve ülke geneline yayılması sadece kamuyu değil, özel sektörü ve herkesi kapsaması dileğim.

Tütün ürünlerinde 4000’den fazla kimyasal madde bulunuyor. Dünyada her yıl 6 milyon kişi sigara sebebiyle hayatını kaybediyor. Yani her 10 saniyede bir kişi sigaradan ölüyor.  Bu ölümlerin yaklaşık 600 bini pasif içicilikten yani sigara dumanına maruz kalmaktan ortaya çıkıyor.

Konuyla ilgili yeterli önlem alınmazsa 2030 yılında sigaranın 8 milyon insanı öldüreceği bu ölümlerin % 80’inin düşük ve orta gelirli ülkelerde olacağı tahmin edilmekte. Sigara en önemli önlenebilir ölüm nedeni olarak görülüyor ve önemli bir toplum sağlığı konusu. 

Sigara Konusu Hala Üzerinde Çok Çalışma Yapılabilecek Bir Alan

Bir iletişimci olarak bu kadar zararı olan bir konuda hala yapılabilecek çok iş olduğunu görüyorum.  Çünkü bu bir bağımlılık ve toplum olarak bu konuda vahim durumdayız. Geleceğe yönelik olarak sigara içenler kendi eliyle sağlıksız toplumu hazırlıyorlar.

Sigara içenlerin gıdalardaki sağlıksızlığa dem vurmadan “kendi tiryakiliklerini ve kendi kendilerini zehirliyor olmalarını” düşünmelerini öneririm. Elbette sadece kendilerini zehirlemiyorlar çevreyi izmaritlerle kirletip havayı da nefes alınamaz hale getiriyorlar. Nereden baksanız zarar, negatif etki var.

Sigara bireysel ve ülkesel bir kayıp ve arkasında çok büyük bir oyun var. Bu konuda bulabilenin Bülent Akarcalı’ nın yazdığı “Ölüm Tacirleri” isimli kitabı okumalarını tavsiye ederim. 

Sözün özü; Sigara bağımlısı iseniz bırakmak için bir fırsat daha var. Haydi 7 Şubatta sigarayı bırakabildiğiniz için sizi alkışlayalım.

 

Öğr. Gör. Tümay MERCAN

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım B./Yönetim/İletişim Danışmanı

[email protected] Twitter: Tümay [email protected] /Facebook: Tümay Mercan

Bu yazı toplam 1292 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum