1. YAZARLAR

  2. M.Zeki CANŞİ

  3. KOCAELİ SİYASETİNDE FOTOĞRAF GİDEREK NETLEŞİYOR!
M.Zeki CANŞİ

M.Zeki CANŞİ

Yazarın Tüm Yazıları >

KOCAELİ SİYASETİNDE FOTOĞRAF GİDEREK NETLEŞİYOR!

A+A-

Cumhuriyet tarihinde ilk defa farklı bir seçim yaşayacağız. Bunun adı, “cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi” Dolayısıyla, artıları, eksileri henüz net değil. Ancak seçim sonuçları, buna ilişkin ciddi ipuçları verebilir. Dolayısıyla, sisteme dair pozitif ya da negatif bir şey söylemek için henüz erken, diyebiliriz. Ancak seçim sonuçları alındığında daha net analizler yapılabilir.  
Listeler netleştiği için, bundan sonra daha somut adımlar atılır. SP ve HDP dışında Kocaeli açısından hemen hemen tüm partiler eskilerle devam kararı aldılar. Yani listelerde öyle hatırı sayılır bir değişim olmadı. 
Ak Parti:
Ak Parti açısından kimlerin listede olup olmadığının pek bir önemi yok. En azından artı katma değer açısından… Zira Ak Parti’nin durumu farklı. Recep Tayyip Erdoğan faktörü belirleyici unsur ve şimendifer vazifesi görmeye devam ediyor… Dolayısıyla, listeye girenlerin ya da giremeyenlerin ne varlıkları, ne de yoklukları müspet ya da menfi etki yapabilir. Kimse kerameti kendinden menkul sanmasın. Düğümün çözümü Sayın Erdoğan’da. Bu realiteyi iktidarıyla, muhalefetiyle herkes bilir ve bunda hemfikirdir. 
CHP:
CHP de, “aynı tas, aynı hamam” misali, seçilebilir noktada eskilerde bir değişim yapmadan yoluna devam etme kararı aldı. İyi Parti’ye metazori olarak adeta muta nikahı kıydırılan Fatma Hürriyet Hanım, geçen dönemde CHP’nin lokomotifi oldu. Kendisine ve partisine göre etkin bir muhalefet sürdürdü. Diğerleri ise, ciddi bir varlık gösteremediler. Sadece başkalarına kara çalmayı siyaset bildiler, bunun dışında toplumsal menfaat adına bir girişimlerine bu toplum şahit olmadı. Dolayısıyla, bu isimlerin seçilebilir noktada olmaları ne CHP tabanı açısından bir heyecan uyandırdı ve ne de rakiplerine karşı bir dalgakıran vazifesi görebilecek yapıda olmaları. Herkes Ak Parti listesine karşı bir tepkinin olmasını beklerken, bana göre en büyük tepki CHP listesine karşı verildi/veriliyor. Hem de bu tepki, kendi partidaşları tarafından… Mamafih, CHP’nin görüp göreceği rahmet, 3 vekil ile sınırlı. Dördüncüyü çıkarma hayalleri bence beyhudedir. Şayet Turan Dumlu gibi her kesim tarafından sevilen ve hüsn-ü kabul gören birini hiç değilse ikinci sıraya, dördüncü sıraya koydukları Prof. Dr. Muhip Kanko isimli hocayı da üçüncü sıraya koysalardı, dördü zorlamaları içten bile olmazdı. Mevcut fotoğraf karşısında, üçü bile ellerinde tutabilmeleri bence kendileri açısından başarıdır. 
İyi Parti:
İyi Parti’ye gelince, İyi Parti’nin her halükarda bir tane milletvekili çıkarabileceğini düşünüyorum. Onların da birinci sıra adayı Lütfü Türkkan. Türkkan’ın, tabanda pek destek ve heyecan bulacağı kanaatinde değilim. Ancak, gerek siyaseten pek tanınmayan ikinci sıra adayları Ali Türkşen ve gerekse Meral Akşener’in İzmit’li oluşu, Kocaeli’nin bir nebze olsun varlık gösterebileceği düşünülebilir. Lakin onu da Meral Akşener bir başka ilden aday olmakla kendi eliyle yok ettiğini söylemek yanlış olmasa gerek. Bu da şunu gösteriyor, demek ki, Kocaeli’ndeki İyi Parti yapılanması pek de iç açıcı değil. Dolayısıyla, Kocaeli böyleyse, diğer illerin halini varın siz düşünün. 
Saadet Partisi:
Saadet Partisi’nin adayı Sinan Ejderoğlu. Sinan Ejderoğlu, Maşukiyeli, İzmit’in çocuğu, il başkanlığı yapmış, halen de Genel Başkan yardımcısı ve genç bir mühendis. Şahsına yönelik toplumda menfi bir propaganda yok. Buna paralel olarak, Saadet Partisi’nin Kocaeli’ndeki durumu, diğer birçok illerden daha iyi gibi. “Millet İttifakı” içerisinde olduklarından, baraj sorunları da yok. Dolayısıyla, Sinan Ejderoğlu’nun seçilebileceği kanaatini taşıyorum. 
MHP:
Bana göre, MHP birinci sıraya Saffet Sancaklı’yı tekraren koyması, heyecan uyandırmadı. MHP tabanı da Sancaklı’dan pek memnun değil. Hem STK’ların ve hem de yerel matbuatın Sancaklı’nın siyasete, partililerine ve halka karşı ilgisizliğine dair kendisine yönelik ciddi eleştirileri var. Geçen koca bir dönem zarfında Sancaklı Kocaeli’nde doğru dürüst görünmedi bile. Dolayısıyla, MHP teşkilatlarına yeni bir ivme, yeni bir heyecan katacak bir yapıda değil. Seçilip seçilememesi bile muamma… Ama kökleşmiş bir MHP oyu var ve MHP tabanı her şeye rağmen partisine oy verecek ve Saffet Sancaklı seçilebilir kanaatindeyim. Haa, seçilemez ve koltuğunu İyi Parti’nin ikinci adayına kaptırırsa, şaşmamak lazım diye düşünüyorum. 
HDP:
Bana göre, Kocaeli’nde aday belirlemede stratejik davranan tek parti HDP oldu. Kendilerinin zaten kökleşmiş bir tabanları var. Buna ilaveten, Marksist bir Kürt aday yerine;  dindar, İmam Hatipli, Mazlumder Kocaeli Şube ve Genel Başkanlığını yapmış, tüm zorluklara rağmen, 28 Şubat sürecinde yıllarca Başörtüsü eylemlerini sürdürmüş, mütedeyyin kesimin gönlünde önemli bir yer edinmiş ve aktif bir insan hakları aktivisti olan Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu’nu aday göstermekle, 7 Haziran’da kazanıp; 1 Kasımda kaybettikleri milletvekillerini, Ömer Faruk Gergerlioğlu vasıtasıyla yeniden kazanmaları kuvvetle muhtemel. Sebebine gelince, özellikle de Ak Parti’de Gergerlioğlu’nun karşısında alternatif olabilecek benzeri bir maziye sahip Kocaeli’nde karşılığı olan bir Kürt aday da yok. Var olan aday da, Gergerlioğlu’na karşı bir dalgakıran vazifesi görecek bir yapıda değil ve öyle bir geçmişi de yok. Dolayısıyla, dindar Kürtlerden Gergerlioğlu’na kısmi de olsa oy akabileceği gibi, Kürt olmayan mütedeyyin kesimden de bir oy akışının olabileceği dillendiriliyor. Tabi, unutulmaması gerekir ki, HDP’nin ülke baraj sorunu var. Şayet barajı aşamazlarsa, HDP’ye gidecek oyların ve dolayısıyla milletvekilinin, Ak Parti’de kalacağını da unutmamak lazım. Tabi bu öngörüler, şimdiki zamana dairdir ve bunlar birer tahmin. Neticede milletin oyu kimsenin cebinde keklik değil. Önümüzde 25 gün gibi uzun bir zaman var. Şartlar ne getirir; ne götürür belli değil. Demirel’in dediği gibi, siyasette bir saat uzun bir zamandır. “Görelim Mevlâ’m neyler, neylerse güzel eyler…”                                
M. Zeki CANŞİ

Bu yazı toplam 3283 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.