1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kocaeli valisi sayın Ercan Topaca
Kocaeli valisi sayın Ercan Topaca

Kocaeli valisi sayın Ercan Topaca

Valimiz Sayın Ercan Topaca’ nın ilimize atanmasının üzerinden on ay geçmesine rağmen, kendisiyle bir türlü tanışmamıştım. İlin sosyal yaşantısının ve basınının içinde görevleri olan bir

A+A-

Valimiz Sayın Ercan Topaca’ nın ilimize atanmasının üzerinden on ay geçmesine rağmen, kendisiyle bir türlü tanışmamıştım.  İlin sosyal yaşantısının ve basınının içinde görevleri olan bir kişi olarak bu ziyaretin gecikmiş olduğunu kabul ediyorum. Ancak bazı şeyleri çok istemenize karşın bir türlü gerçekleştiremezsiniz ya, işte benim yaşadığımda o türden bir şanssızlık anlaşılan. Bu arada kendisini yazılı basından ve ilgili arkadaşların anlatımlarından takip ettiğimce tanır gibi de olmuştum.

Aslında bu yıl düzenlenen Cumhuriyet Resepsiyonundan sonra Sayın Valiyi bayağı merak ediyordum desem yalan olmaz.  Şubat ayının ikisinde Gündoğdu Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinde düzenlenen törenle engelli vatandaşlara akülü araba ve 25 kişilik özel engelli otobüsü hediye ediliş merasiminde herkesin dikkati, bu güzelliğin mimarı olan sayın Topaca’ nın üzerindeydi. Tahmin ettiğiniz gibi bilhassa ben, muhabirlerin ve yetkililerin ön safları ayakta işgal etmeleri neticesi, kenardan köşeden izlemeye çalışıyordum.

Bunca senelik insan ilişkilerime dayanan ilk intibalarım, olumluydu. Görünüşe göre sevecen ancak ciddi, tavizsiz ve kararlı duruyordu. Oradaki insanlarla sıcak ilişkiler içinde olduğu her halinden belliydi. Tören bitimi Kocaeli basınının çevreyle ilgili güncel sorularına uzunca bir açıklamayla cevap verdi. Bu da insanoğlunda büyük bir zenginlik olan “sabır” olgusuna sahip olduğunu işaret ediyordu. Veda zamanı salondaki tüm misafirlerle tokalaşıp müsaade isterken karşılaştık. Kısacık bir konuşma sonucu, o gün kendisini ziyaret tarihim çıktı ortaya.

Neyse, pazartesi günü bana verilen saatte Valilik makamındaydım. Kısa bir beklemeden sonra içeriye davet edildim ve Valilik Basın Müdürü sevgili kardeşim Birsen Kavcı ile birlikte makama girdik. Valim beni kapıda buyur etti. Hani derler ya, en yakının bile olsa, evine gittiğinde insan ilk iş ev sahibinin yüzüne bakar ve anında etkileşim doğar. Artık kadere, bu etkileşim ekside olur, artıda. Bende tedirgince önce Vali beyin yüzüne ve tavrına göre hareket şekline bürünmeye hazırlıklıydım. En azından nasıl bir sohbet olacağını belirlerdim kendimce.

Evet, Sayın Topaca resmi bir şekilde masasının başına geçip oturmak yerine, daha samimi bir ortam adına koltuk tarafına yöneldi ve beni karşısındaki koltuğa davet etti. Birsen hanımla göz göze geldiğimizde, artı kutupların her yanı sardığını anlamasını istedim. Büyük bir ihtimal anlamıştı. Vali bey birden girdi sohbete. Kısaca İç işleri Bakanlığının önemli kademelerinde özel görevler yapmış. 2007 yılında Düzce Valiliğine atanmış. Oradan da 2010 yılının 5.  Ayında Kocaeli Valiliğine ataması gerçekleşmiş. Üç çocuk babası genç, dinamik bir kişiydi Valimiz. Sohbetin bir yerinde, beni en çok mutlu eden artık genç devlet adamlarının en üst makamlara atanması olduğunu belirttiğimde itiraz etti. İtiraz sebebi yaşının 47 ‘lere geldiği ve o kadarda genç olmadığı ile ilgili idi. Güldüm. Ah dedim içimden, ah valim 47 yaş ne ki. İnşallah daha çok uzun hizmet zamanı var önünde. Kocaeli için önemli planları var. Her halinden hizmet aşkı okunuyor. Az laf çok iş prensibi üzerinde kararlı. STK ‘ları fazlasıyla önemsiyor. Basın mensuplarıyla birebir konuşmayı ve yazılan belli konular üzerine anında fikrini belirterek tartışmayı uygun buluyor.  Sadece gerçek dışı veya önyargılı haber ve yazılara sıcak bakmayacağını da ilave ediyor.

Sonra Valimiz sporu çok seviyormuş. Hatta genç görünümünü yaşına değil spora bağlıyor. Fırsat buldukça eşini de yanına alarak yürüyüş yapmayı alışkanlık haline getirmiş. Tabi ki o zamanı yakalayabilirse. Fakat, her şeye rağmen bir çok konuda olduğu gibi sporda da kararlı.

Prensiplerim gereği çok uzun zamanını almak istemediğim için sayın valimle yaptığımız bu sohbet bir tanışma ziyareti olarak gerçekleşti. Kendisiyle konuşacak öylesine çok il meseleleri vardı ki aslında. Ancak ben bu kadar sohbet sonucu dahi, Kocaeli’ni sevdiğini ve planladığı hizmet akışıyla Kocaeli halkını kendisine bağlayacağını anladım. O nedenle samimiyetine yürekten inandığım bu tanışmayı sizlere anlatmak istedim. Ayrıca inanılmaz yoğun temposunun içinde benimle bu samimi ve sıcak sohbeti yaparak, bırakın İl Valisi yaklaşımını, iyi geçinen bir abla kardeş yaklaşımı yarattığı için gerçekten sevindim. Ve bir yandan da, çalışma hayatlarının kuralı ve olmazsa olmazı olan ayrılma zamanı geldiğinde, bizleri nasıl hüzünlendireceklerini düşünerek, buruk bir ruh haline büründüm. Ne yapalım o bizim valimiz. Her ne kadar Vali Baba demeye yaşı müsait değilse de, her konuda yanında ve yaptığı hizmetleri alkışlamaya hazır destekçileri oluruz.  Kendisine de ifade ettiğim gibi bu ilin insanı değer verdiği kişiyi sever, sayar, başına taç eder. Yeter ki samimiyetine ve dürüstlüğüne inansın.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.