1. YAZARLAR

  2. Tümay Mercan

  3. KOCAELİ’DE ACİLEN TURİZM VE SAĞLIK TURİZMİ FUARI DÜZENLEMELİYİZ
Tümay Mercan

Tümay Mercan

Yazarın Tüm Yazıları >

KOCAELİ’DE ACİLEN TURİZM VE SAĞLIK TURİZMİ FUARI DÜZENLEMELİYİZ

A+A-

Cumhurbaşkanımızın desteklediği Sağlık, Spor ve Turizm Fuarı Hestourex 2018 son derece başarılı bir şekilde geçen hafta Antalya’da tamamlandı ve gördük ki iş birliği ile ortaya harika çalışmalar çıkıyor.

Kocaeli Sağlık Turizmi Derneği (KOSAD)  Başkanı olarak Danışma Kurulunda ve tüm süreçlerinde aktif rol aldığım bu harika organizasyonda Antalya ile birlikte elbette Türkiye kazandı. Fuar, panel, sağlık turizmi, spor ve turizmde B2B görüşmeler ile dolu dolu geçen, ekonomi açısından son derece faydalı ve ülkemizi 2023 hedeflerine yaklaştıran uluslararası bir organizasyon oldu. Farklı ülkelerden yaklaşık 500 alım heyeti geldi. Kocaeli’den KOSAD üyesi Romatem Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi’nin yer aldığı, Sayın Köksal Holoğlu’nun da fuar süresince orada bulunduğu bu fuar katılımcılara sayısız fayda sağladı.

KOCAELİ İÇİN GÖREVE TALİBİM

Kocaeli’de de son yıllarda turizm önemli deniyor ama Kocaeli Turizmini Kocaeli’de bütün tanıtıyorlar. Kocaeli farklı şehirlerde fuarlara ve çeşitli etkinliklere katılıyor ama Kocaeli için yerinde tanıtım kısıtlı kalıyor.

Kocaeli’de 2018 yılı sonunda acilen “Kocaeli Turizm ve Sağlık Turizmi Fuarı (KOTUF 2018)” organize edilmeli. Şehrin tüm dinamikleri paydaş olmalı. Bütün belediyelerimiz katılmalı, şehirde turizm, sağlık turizmi ve alternatif turizm adına yaptıkları ve yapacakları değerli çalışmaları anlatmalı. Bölgemiz bir destinasyon olarak tanıtılmalı.

Turizm ile ilgili özel sektördeki ilgili bütün aktörler otel, restoran, acente, sağlık kuruluşları, vb. bu fuara katılmalı,  destek vermeli. Valilik, Turizm Müdürlüğü,  Kalkınma Ajansı ve belediyelerimizin bu konuya yapıcı ve olumlu yaklaşacağını düşünmekteyim.

Kocaeli ‘deki turizm faaliyetlerini yerinde anlatmalı ve iyi bir sosyal program yapmalıyız. Paneller,  yurt dışı alım heyetleri ve B2B toplantılar ise iş anlaşmaları için önemli olacaktır.

Bunların hepsi elbette iş birliği, planlama gerektirir. Ama Kocaeli bütün belediyeleri ve diğer yönetsel aktörleri ile bunu başarabilecek bir şehirdir. Kolay değildir ama imkansız da değildir. Böyle bir fuar Kocaeli’nin turizm değerlerini ön plana çıkarır, yatırımcıyı çeker, şehre motivasyon olur. Turizm zenginliğimiz görünür hale gelir.

İl kültür ve Turizm Müdürlüğümüz öncülüğünde, yapılacak böyle bir organizasyonun danışma kurulunu oluşturmadan itibaren sonuçlandırılmasına kadar, talip olduğumu da belirtmek isterim.

Sözün özü; Kocaeli turizm konusunda artık daha fazla çaba harcamalı. Sektörün bütün aktörleriyle bir araya gelmeliyiz.

Bu yazı toplam 1410 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.