1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kocaeli’de eğitim
Kocaeli’de eğitim

Kocaeli’de eğitim

“Kocaeli’yi henüz masaya yatırmadık.” Kim söylüyor bunu! Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın evirip çevirerek, Türkiye’de önemli bir kesimin tüm tepkilerine karşın Milli Eğitim Bakanı yaptığı Ömer Dinçer s

A+A-

“Kocaeli’yi henüz masaya yatırmadık.”

Kim söylüyor bunu!

Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın evirip çevirerek, Türkiye’de önemli bir kesimin tüm tepkilerine karşın Milli Eğitim Bakanı yaptığı Ömer Dinçer söylüyor.

Nereden aklına gelmiş Kocaeli’yi masaya yatırmak!

Kocaeli’ye gelmiş Milli Eğitim Bakanı. AKP’nin 10. kuruluş yıldönümü etkinliklerine katılmış. Bu arada da eğitim konusuna değinmiş ve bir itirafta bulunmuş;

“Kocaeli eğitimde maalesef başarısız.”

Koskoca Milli Eğitim Bakanı yalan söyleyecek değil ya, öyleyse öyledir! Hem, rakamlar da söylüyor zaten bunu. Birisi çıkıp tersini söylese ne olacak ki?..

Kocaeli, derslik ve öğretmen açısından da Türkiye ortalaması ile aynı düzüydeymiş.

Bunu kim söylüyor?

Bunu da Milli Eğitim Bakanı söylüyor. Kendisine bu bilgiler verilmiş deme ki. Yoksa, daha yeni, çiçeği burnunda bir Milli Eğitim Bakanı nereden bilecek bunları!..

“Başarısızlığı analiz etmeden değerlendirme yapmak doğru yapmaz” da demiş sayın Bakan.

Bu da çok doğru. Önce inceleyeceksiniz, sonra değerlendirme yapacaksınız doğal olarak.

İyi de; öğretmen ve derslik olarak Türkiye ortalamasında olan Kocaeli, nasıl oluyor da başarıda Türkiye ortalamasının çok altında kalıyor?

Türkiye’nin, ortalama gelir düzeyi en yüksek olan ili değil mi Kocaeli?

Demek ki bu konuda da bir sıkıntı yok. Öyleyse ne var?..

Bakan Dinçer burada kendisiyle çelişmiş sanki biraz. Sözünün başında;

“Başarısızlığı analiz etmeden değerlendirme yapmak doğru olmaz” diyen Dinçer burada tanıyı koymuş, neşteri vurmaya hazırlanıyor anlaşılan.

Ne diyor?

“Eğitimde öğretmen sorunu olduğunu düşünüyorum.”

Çelişkilerine devam ediyor sayın Bakan ve;

“Başarı için öğretmenlerin becerilerini öğrencilere yansıtması şart” diyor. Ardından da;

“Daha nitelikli ve nicelik olarak da öğretmen sayısını arttıracağız.”

Yani diyor ki;

“Önce başarılı öğretmen bulacağız.”

Nerden bulacak? Bir zamanlar çokça sözü edilen ve öğretmen olmak için dirsek çürüten gençlerimizin yüreklerini yaralayan “ithal öğretmen” mi demek istiyor dersiniz?..

12 Haziran seçimlerinden sonra Milli Eğitim Bakanı olmuş olan Ömer Dinçer’i bu başarısızlığın sorumlusu olarak görecek değiliz kuşkusuz. Bu haksızlık olur. Ne ki, Ömer Dinçer’in eğitim anlamındaki mantığını göz ardı etmemek zorundayız değil mi?

Geçmiş dönemlerdeki yazılarından bildiğimiz, şeriatı savunan, Atatürk ilkelerini reddeden bir insanın, çocuklarımıza çağdaş bir eğitim verme şansı var mı?

Kocaeli Türkiye ortalamasının altında kalmış eğitim düzeyi olarak. Ya Türkiye! Türkiye’yi dünya ülkeleriyle kıyasladığımızda kimlerin altındayız dersiniz?..

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.