1. YAZARLAR

  2. M.Zeki CANŞİ

  3. KOCAELİ’DE HANGİ PARTİ KAÇ MİLLETVEKİLİ ÇIKARIR?
M.Zeki CANŞİ

M.Zeki CANŞİ

Yazarın Tüm Yazıları >

KOCAELİ’DE HANGİ PARTİ KAÇ MİLLETVEKİLİ ÇIKARIR?

A+A-

Kocaeli’de seçim nasıl sonuçlanır, hangi parti ne kadar milletvekili çıkarır?

Siyasi partilerimize bakarsanız, toplam vekillerin hemen hemen yarıdan fazlasını kendilerinin çıkaracağını söylüyorlar. Ak Parti yöneticileri, biz zaten geçen dönem 7 tane milletvekili çıkarmıştık. Şimdi ise, 2 tane daha vekil ilave olduğuna göre, bu ikisini de biz alırız. Hiç değilse birini alır; 9’u zorlarız diyorlar.

CHP’li dostlara sorduğunuzda, biz zaten dördü kıl payı kaçırıyorduk, şimdi ise, “millet ittifakı” kurulduğuna ve iki vekil ilave olduğuna göre, asgari 4 ya da 5 vekil çıkarırız, diyorlar.

İyi Parti’ye gelince, “yeni gerdekten çıkmış muzaffer delikanlının heyecanı” benzeri bir heyecan ve hava ile en az 6 tane vekil çıkarırız, aşağısı kurtarmaz diyorlar(!)

MHP, HDP ve SP’nin tam olarak ne dediklerini bilmiyorum ama her biri asgari ikişer vekil çıkarabileceklerini söylüyorlardır muhtemelen. Tabi, bütün bunlar gerçeği yansıtmamakta. Ya aidiyet duygusunun verdiği cömertliğin bir ürünü; ya da hayal aleminde yaşıyorlar…

Peki, bağımsız çevreler, ya da işe objektif bakan çevreler nasıl bakıyorlar bu işe?

Onlar da diyorlar ki: Azizim, sistem değişti, baraj sorunu yok. Zira partiler “cumhur ittifakı” ve “millet ittifakı” diye iki ayrı kutuplu ittifak kurdular. Bu ittifakın dışında kalan tek parti HDP oldu. O da barajı aşacağına dair kendinden emin. O halde sonuç şöyle olur, diyorlar.

Deniliyor ki, Saadet partisi geçen dönem Kocaeli’nde % 8 civarında oy almıştı ve Kocaeli’nde inkâr edilemez ciddi bir tabanı var. “millet ittifakı”na dâhil olduğu için de, baraj sorunu yok. Bu haliyle bile, aldıkları oy bir tane milletvekili çıkarmaya rahatlıkla yetiyor. Hâlbuki şimdi ise, Sayın Temel Karamollaoğlu’nun gelişi ile yeni bir ivme kazandı ve bu oy oranı bir hayli yükselecektir. Dolayısıyla 1 vekil çantada keklik, diyorlar.  

İyi Parti, yeni kurulmuş bir siyasi parti olmasına rağmen, halktan gördüğü teveccüh, MHP ve Ak Parti’den alacağı oylarla asgari bir milletvekilleri kesin. İkincisini de zorlayabilirler.

HDP’liler de, biz zaten 7 Haziran’da bir milletvekili çıkartmıştık. 1 Kasım’da bir şekilde kaybettiğimiz bu vekilimizi tekraren geri alacağız diyorlar ve onlar da 2’cisini zorlarız diyorlar ama 1 vekil çıkarma ihtimallerinin olduğu birçok çevrelerce dillendiriliyor.

MHP için ise, 1 Kasım seçimlerinde bir tane milletvekilleri oldu. Partileri dağıldı. Lakin cumhur ittifakının içine girmekle, dağılmış haliyle bile yine bir tane milletvekili çıkarır deniliyor.

Tüm bu taksimatı değerlendirdiğimizde, CHP:3, İP:1, HDP:1, SP:1 ve MHP 1 vekil çıkaracaklarına göre, bunların toplamı 7 yapar. Geriye kalan vekil sayısı ise, 6 ve bu altı vekili de Ak Parti alır deniliyor.

Peki, sen ne düşünüyorsun diye bir sual sorulacak olursa, doğrusu bu yeni sistemin nasıl bir sonuç doğuracağını pek kestiremiyorum. Bu yazıyı kaleme aldığım zaman, henüz tüm partilerin adayları netleşmemişti. Çünkü adaylar da önemli. Etnik yapıları ve oy potansiyelleri kuvvetli olanlar birer etken olduğundan, sonuçları da doğal olarak etkileyeceği kesin.

Kanaatimce, bu seçimin sonucunu tamamen HDP belirleyecektir. Zira eğer HDP barajı aşamazsa, oyların tamamı başını AK Parti’nin çektiği cumhur ittifakına dağılacaktır ve her hâlükârda o zaman Ak Parti bir tane daha fazla milletvekili çıkarabilecektir. Şayet barajı aşabilirlerse ki, aşabilecekleri söyleniyor. O zaman yukarıda ifade ettiğim gibi, yapılan taksimata göre milletvekili sayıları partilere göre dağılmış olacaktır.

Önümüzdeki süreç, birçok şeye gebe… Ne olur, ne biter henüz tam olarak net değil. Ama şu an için görünen bu diye düşünüyorum.

Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretlerinin dediği gibi: “Görelim Mevla’m neyler, neylerse güzel eyler”

Bu yazı toplam 4210 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
3 Yorum