1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Kocaeli'de ilaç bulamayan hastalar dikkat!
Kocaeli'de ilaç bulamayan hastalar dikkat!

Kocaeli'de ilaç bulamayan hastalar dikkat!

Bilimsel eczacılığın 179. yıl dönümünde konuşan Eczacı Odası Başkanı Bilal Arpacı, ilaç sıkıntısı çekildiğinin belirterek “Hastalarımız bulamadıkları ilaçlar için odamıza ulaşabilirler. Şu anda ithalatımızın yüzde 19 unu ihraç edebiliyoruz” diye konuştu.

A+A-

Türk Eczacıları Birliğine bağlı 31. Bölge Kocaeli Eczacı Odası, Bilimsel Eczacılığın 179. yıl dönümü sebebiyle dün Kültür Tepesi’nde bulunan Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı. Törene Eczacı Odası Başkanı Bilal Arpacı ve yönetimi katıldı. Çelenk sunumu sonrasında saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı okundu. Ardından Başkan Arpacı, Yenişehir Mahallesi’nde bulunan oda binasında basın açıklaması gerçekleştirdi. 

35 BİNE AŞKIN ÜYE
Başkan Bilal Arpacı yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Bilimsel Eczacılık 179. Yılında Meslek birliğimizin kuruluşundan 62 yılı aşkın bir süre geçti. Geçmişimizin yarattığı tecrübe ve birlikteliğimizden aldığımız güçle halk sağlığını önceleyen bir meslek örgütü olarak çalışmaktayız. 54 bölge eczacı odası, 35 bini aşkın üyesiyle mesleğimizden aldığımız güvenle halk sağlığını korumaya ve toplum sağlığını geliştirmeye çalışan sağlık meslek örgütüyüz. Odağımızda insan ve toplum sağlığı var. Dün olduğu gibi bugün de mesleğimizin ve ülkemizin geleceği için çalışıyor, meslektaşlarımızın haklarını korumak ve seslerini duyurmak adına adımlar atıyoruz ve diyoruz ki, mesleğimiz için Birlikteyiz, meslektaşlarımız için birlikteyiz, halkımız için birlikteyiz. 

ZOR BİR EĞİTİM SONUNDA MEZUN OLDUK
İlimizde 450 ülkemizde 25 binin üzerinde eczacımızla hastalarımıza hizmet veriyoruz. Eczacılarımız hastalarımızın rahatlıkla ulaştığı kimi zamanlarda ilk başvurdukları sağlık çalışanlarıdır. Hekimlerimiz tarafından düzenlenen tedavilerin başarıya ulaşması yani hastalarımızı iyileştirmek için kullanacakları ilaçları ne şekilde, ne zaman, ne kadar sürede kullanacaklarını anlatıyoruz. Bizler beş yıllık zor bir eğitimin sonunda mezun olduk. Mezun olduktan sonra da eğitimin devam ettiği bilincine sahip biz eczacılar teknolojinin ışığında gelişen tıp ve yeni ilaç molekülleri de tedavi protokollerine eklenmesi nedeniyle kendimiz sürekli yeniliyoruz. Düzenlediğimiz eğitimlerle hem meslektaşlarımızın hem de çalışanlarımızın bilgilerini güncel tutmaya çalışıyoruz. 

ECZACI SAYIMIZ YETERSİZ
Kamuda çalışan eczacı sayımızın yetersiz olması nedeniyle kamuda çalışan meslektaşlarımız performanslarının çok üstünde çalıştırılmakta ve istenilen ücretlerin altında çalışmaktadır. Bu nedenle kamuda çalışan meslektaşlarımızın koşullarının bir an önce iyileştirilmelidir. Bu yıl itibariyle mezun olan meslektaşlarımız eczane açabilmek için serbest veya hastane eczanelerinde bir yıl süreyle staj yapmaları gerekecektir. Serbest eczanelerimizin istihdama katkı sağlayacağı gibi eczanelerimizde verilen hizmetin kalitesi de artacak halk sağlığının korunmasına fayda sağlayacaktır. Ancak eczacılarımıza ekonomik katkılar sağlayacak teşviklerin de yaratılması gerekmektedir.

İLACA ULAŞMA SIKINTISI
İlaçlarda yaşanan fiyat düşüşleri ve sağlık uygulamalarındaki ilaç politikaları nedeniyle meslektaşlarımızın ekonomik sıkıntılara karşı direnecek gücü kalmamıştır. Eczacılarımızın sabit kar ve yüzdesel kar marjlarında yapılacak iyileştirmelerin elzem olduğunu tekrar hatırlatıyoruz. Bizler ekonomik anlamda sıkıntı yaşamayacağımız bir sağlık çalışanı olarak nitelikli bir şekilde mesleğimizi sürdürmek istiyoruz. Ayrıca ilaç fiyatları kur değişiklikleriyle son iki yıldır güncellenmektedir. İlaç fiyat kararnamesine göre yılda bir defa yapılmaktadır. Bu nedenle ilaçlar, depolara bu dönemde sınırlı sayıda sunulmaktadır. Bizim dışımızda gelişen bu durum nedeniyle hastalarımız ilaca ulaşmakta sıkıntı çekmektedir. Ancak son günlerde artan kur değişikleri kaynaklı ilaç sıkıntıları artacağını düşünmekteyiz. Hastalarımız bulamadıkları ilaçlar için odamıza ulaşabilirler. Şu anda ithalatımızın yüzde 19 unu ihraç edebiliyoruz. Dışa bağımlılığımızı azaltacak ilaç politikaları geliştirmeliyiz. Artan üniversiteleri arge merkezlerine dönüştürmeli sanayimizle birlikte yeni ilaç molekülleri üretmeliyiz.

Çiğdem ARMAĞAN

ecc.jpg

ecza.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
2 Yorum