1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. Kocaeli'de kütüphanelere ilgi her yıl artıyor
Kocaeli'de kütüphanelere ilgi her yıl artıyor

Kocaeli'de kütüphanelere ilgi her yıl artıyor

İlimizdeki kütüphanelere ilgi düzenli olarak artıyor. Sadece İl Halk Kütüphanesi, geçtiğimiz yıl 10 bin 730 üyeye ulaştı ve 85 kişinin kitaplardan yararlanmasını sağladı.

A+A-

Sabancı Kültür Merkezi’nde bulunan İl Halk Kütüphanesi, sessiz ve sakin bir ortamda kitap okumak isteyenler için çok güzel bir mekan. İl Halk Kütüphanesi’ne en büyük ilgiyi öğrenciler gösteriyor. Kütüphane sabah açıldığı saatten akşam kapanana kadar öğrenciler tarafından dolduruluyor. Kütüphaneden yararlananların sayısı da bu nedenle her geçen gün artıyor. İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Ercan Yamen bu artışı doğrulayarak, “Kütüphanemizde 43 bin 509 kitap bulunuyor. Kütüphanemizin sessiz, sakin ve huzurlu ortamına halkımızı davet ediyoruz” dedi.

BİRİNCİ LİVANELİ

Ocak ayı itibari ile üye sayısı 10 bin 730’a ulaşan, 6 bin 500 kişinin internet hizmeti aldığı İl Halk Kütüphanesinden 2019 yılında toplamda 85 bin kişi yararlandı. Evlere de 25 bin adet kitap ödünç olarak verildi. 2019 yılında İl Halk Kütüphanesi’nde en çok okunan kitap Zülfü Livaneli’nin ‘Serenad’ adlı romanı oldu. En çok okunan ikinci kitap olan Sabahattin Ali’nin ‘Kürk Mantolu Madonna’ romanını, Jeff Kinney’in ‘Saftirik Greg’in Günlüğü’ adlı çocuk kitabı izledi.

GEZİCİ KÜTÜPHANE

Öte yandan, İl Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü tarafından gönderilecek modern gezici kütüphane aracı yakın bir zamanda İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğü’ne tahsis edilecek. Son derece donanımlı gezici kütüphane aracında, çok sayıda kitabın yanı sıra internet bağlantısı da bulunuyor. Yetkililer, donanımlı gezici kütüphane aracının, kütüphanesi olmayan başta Dilovası olmak üzere kitaplara erişimi zor olan yerleşim yerlerine belirlenen tarihlerde gideceğini söyledi.

GÜNCEL KİTAPLAR

Bakanlık tarafından satın alınarak gönderilen 257 çeşit süreli yayın ilimizdeki tüm kütüphanelere değişik miktarlarda ve düzenli olarak gönderilip okuyucunun hizmetine sunuluyor. Okuyucu istekleri ve ihtiyaçları doğrultusunda da güncel ve popüler yayınların alınmasıyla, kütüphanenin daha dinamik bir yapıda hizmet vermesine çok önemli katkılar sağlıyor. İl Halk Kütüphanesi hafta içi 08.30-22.00 ve cumartesi günleri de 09.00-17.00 saatleri arasında hizmet veriyor. Kütüphanenin pazar günleri de hizmete açılması planlanıyor.

İLİMİZDE KAÇ TANE?

İl Halk Kütüphanesi ile birlikte ilimizin çeşitli ilçelerinde 12 adet kütüphane bulunuyor. İlimizdeki kütüphaneler şunlar: İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğü, Nazmi Oğuz Çocuk Kütüphanesi, Zübeyde Hanım Halk Kütüphanesi, Derince İlçe Halk Kütüphanesi, Gebze İlçe Halk Kütüphanesi, Gölcük İlçe Halk Kütüphanesi, Kandıra İlçe Halk Kütüphanesi, Karamürsel İlçe Halk Kütüphanesi, Körfez İlçe Halk Kütüphanesi, Nazım Demirci Belde Halk Kütüphanesi, Suadiye Belde Halk Kütüphanesi, Çayırova İlçe Halk Kütüphanesi.

internet-hizmeti.jpg

İNTERNET HİZMETİ: İl Halk Kütüphanesi, ödevlerini yapmak isteyen öğrenciler için de fırsatlar sunuyor. Kütüphanede 10 adet bilgisayar mevcut. Geçtiğimiz yıl bilgisayar hizmetinden 6 bin 500 kişi yararlandı.

allahverdi-guney.jpg

ALLAHVERDİ GÜNEY: 77 yaşındaki Allahverdi Güney, İlk Halk Kütüphanesi’nin müdavimlerinden. Güney, en çok kitap okuyan üyeler arasında bulunuyor.

odullendirildiler.jpg

ÖDÜLLENDİRİLDİLER: En çok kitap okuyan Sibel Saktaş, Tuba Hacıoğlu ve Canan Girgin’e TEMA Vakfı ve Green Life Güzellik Merkezi tarafından sertifika verildi. Ayrıca, adlarına fidan dikildi.

fidan-sertifikasi.jpg

FİDAN SERTİFİKASI: TEMA İl Temsilcisi Nermin Tol, İl Halk Kütüphanesi Şefi Fatma Akpınar, kütüphane görevlileri Özgür Akgün ve Önder Bakan, memurlardan Nazmi Aydın ile Green Life Temsilcisi Bahar Başak, Allahverdi Güney’e fidan sertifikası verdi.

ercan-yamen-002.jpg

ERCAN YAMEN: İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Ercan Yamen, tüm Kocaelilileri kütüphanede kitap okumaya davet etti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum