1. YAZARLAR

  2. M.Zeki CANŞİ

  3. KOCAELİ’DE SEÇİM NASIL SONUÇLANIR!
M.Zeki CANŞİ

M.Zeki CANŞİ

Yazarın Tüm Yazıları >

KOCAELİ’DE SEÇİM NASIL SONUÇLANIR!

A+A-

Kocaeli’nde yapılacak olan 31 Mart 2019 Mahalli İdareler seçimini değerlendirdiğimiz zaman, öncelikle büyükşehirde Ak Parti açısından sıkıntı gözükmüyor ve hatta muhalefet partileri de Sayın Tahir Büyükakın’ın Büyükşehir belediye başkanı olarak seçileceğini kabullenmiş vaziyetteler ve hemen her ortamda kendileri bile dile getiriyorlar. Amma ve lakin diğer bazı ilçeler açısından bu rahatlıktan bahsedilemez. Bıçak sırtı gibi gözüken yerlerin yanında rehavetin, küskünlük ve kırgınlığın ve de ihanetin sıkıntı çıkaracağı yerler olursa da şaşmamak gerekir.

Şunu artık her kes kafasına koymalı. Bu saatten sonra Recep Tayyip Erdoğan’ın gölgesine saklanarak, üstelik bu gölge benim gölgemdir diyerek seçimi kazanmak mümkün değildir. Zira, ekonomik miras gibi siyasi miras da hoyratça harcandığında tükenmeye mahkumdur, hiçbir şey sınırsız değildir. Onun için de, bireysel olarak partililerin azmi ve gayreti bu seçimin belirleyicisi olacaktır.

Tüm ilçeler hakkında burada bir değerlendirme yapacak değilim, lakin birkaç tanesine değinmeden geçemeyeceğim. Öncelikle şunu ifade edeyim. Artık bundan sonraki süreçte, benim adamım, benim hemşerim, benim ırkımdan olan insanlar olsun devri geçti ve kimse bunu sindiremiyor. Dolayısıyla, aday belirlerken, mutlaka ama mutlaka rantabl yaklaşmak, toplumda karşılığının olup olmadığına bakmak ve de aidiyet duygusuna önem veren sosyal çevreleri göz ardı etmemek şarttır. Bu mini izahı yaptıktan sonra üç ilçemizi ele alalım.

İZMİT

Uzun zamandan beri, özellikle de İzmit şehir merkezi adayın kim olup olmadığına bakılmaksızın Ak Parti karşısında, diğer muhalefet partilerin pek esamesi okunmazken kısmen CHP diri bir rakip olarak görülüyor. Köyleri de İzmit Belediyesi için oy kullandıkları için Ak Parti ile CHP arasındaki makas giderek açılıyor ve bu makas Ak Parti lehine dönüşüyor. Aday belirleme yöntemi ya da adayın kimliği toplumda karşılığını bulan kimse oluşu, artı katma değer meydana getirdiğinden Ak parti açısından kazanma daha da kolay oluyor. Yani adayın toplum tarafından hüsn-ü kabul görmesi aradaki makası açıyor. Tabi, aksi olması halinde de, tam tersi bir durum ortaya çıkıyor.  

Diğer taraftan bakıldığında, CHP’nin adayı da onlar açısından elbette ki, önem taşıyor ve onlar da, toplumda karşılığı olan, sempatik aday arayışına girdikleri çıplak gözle görülüyor. Böyle olunca da, ister istemez kıran kırana bir seçim yaşanıyor. Şayet bu seçimi Ak Parti kaybederse, onun belirleyici sebepleri şunlar olacaktır:

1-Rehavete kapılmak.

2-Küskünler ordusu olarak karşı safta birleşmek.

3-Recep Tayyip Erdoğan’ın gölgesine saklanarak siyaset ürettiğini zannederek değer üretmemek.

4-Dünyevileşme temayülüne doğru evirilmek.

5-Pasif direnişe geçmek.

6-Çalışıyor gözüküp de; ilgisiz alakasız işlerle meşgul olmak, topu taca atmak.

7-Çarşı-pazardaki afaki fiyat artışına bağlı olarak oluşan ekonomik kriz.  

8-Geçemişin hatalarını devam ettirmek; geleceğe dair ümit vadeden projeler üretmemek.

9-Partiye ve değerlerine ihanet etmek, huruç noktasını unutmak.

10-Emaneti ehline vermemek ve bilvesile güven telkin etmemek.

Şu an yol yakınken, karşı atağa geçmek, hücre çalışmaları yaparak birebir teması sağlayarak insanlara dokunmak işin rengini ortaya koyacaktır. Bunu başaran kazanacaktır.

DİLOVASI: Kentimizin en sancılı seçim bölgesi belki de Dilovası’dır. Şu an belki de en kritik seçim Dilovası’nda olacaktır. Aday belirlemedeki aidiyet duygusunu ikinci palana itmenin negatif etkilerinin yanında; “Millet ittifakı”nın tek çatı altında toplanmasının yanında önemli bir oya sahip kurucu belediye başkanı Sayın Ercan Dalkılıç’ın bireysel oy gücünün birleşimi, Ak parti açısından seçimin sancılı geçmesine sebebiyet veriyor. Son zamana kadar neler olur-biter doğrusu kestiremiyorum ama, şu an Dilovasın’da Ak Parti açısından sıkıntılı bir sürecin beklendiğini söylemek yanlış olmasa gerek. Ama, son güne kadar bir çok şeyin değiştiği, önceki seçim tecrübeleri bize göstermiştir ama yukarıda on madde şeklinde saydıklarımın tamamı burası için de geçerlidir.

DERİNCE: Derince’de CHP’nin, sosyalitesi güçlü, her kesim ile kolay iletişim kurabilen, sempatik ve aynı zamanda eski baro başkanı Sayın Sertif Gökçe’yi aday göstermesi, diğer muhalefet partilerinin de Sayın Gökçe’yi desteklemeleri zorlu bir seçim olacağının sinyallerini veriyor.  Buna karşın Ak Parti’nin de MHP ile cumhur ittifakını kurması bir artı katma değer ifade eder. Mevcut başkan Sayın Ali Haydar BULUT’un parti çalışmalarına katılmaması, pasif direnişe geçmesi, meclis üyesi birinci sırada adayı eski ilçe başkanı Sayın İbrahim Şirin’nin dışındaki diğer aday adaylarının da bir kırgınlık ruh hali ile nötr kalmaları, Sayın Zeki Aygün’ün işini zora sokuyor gibi gözükse de, Zeki abinin ipi göğüslemesi sürpriz olmaz. Keza, yukarıda maddeler halinde saydığım hususlar aynen geçerli olup, son ana kadar ciddi ve sistematik bir çalışma olması halinde, Ak Parti’nin tabloyu tersine çevirmemesi için hiçbir sebep yoktur. Ama genel olarak şunu söylemek mümkün, CHP pozitif bir adaya sahip olsa da özellikle CHP’nin geçmişe dair siyasi sabıkaları sebebiyle halkımızın halâ kendilerine güvenmediği, dolayısıyla belediyeleri kendilerine teslim etmede tereddüt edebileceği bilinen bir gerçektir. Sandık başında özellikle kararsızların tercihlerini yine Ak Parti’den yana kullanacağını tahmin ediyorum. Diğer ilçelerde de, Ak Parti sorunsuz olarak ipi göğüsleyeceğini söylemek abartı olmasa gerek. Ama, yine de bu bir seçimdir ve neyin nasıl olacağını aziz milletimiz karar verecektir ve milletin kararı baş ile göz üstüne.

Her nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın, sonucun hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum.     

M. Zeki CANŞİ

Bu yazı toplam 1802 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
3 Yorum