1. YAZARLAR

  2. Tümay Mercan

  3. KOCAELİ’DE TURİZM DAHA ÇOK KONUŞULACAK
Tümay Mercan

Tümay Mercan

Yazarın Tüm Yazıları >

KOCAELİ’DE TURİZM DAHA ÇOK KONUŞULACAK

A+A-

Özgür Kocaeli Gazetesinde yazmaya başladığım 9 Mart 2017 tarihinden bu yana 19 turizm yazısı yazmışım. 4 tanesi genel, 15 tanesi Kocaeli turizmi ile ilgili. Bütün yazılarımda Kocaeli’de turizmin olabilirliğinden ve hep pozitif olarak bahsetmişim.

Turizm çok uzun yıllardır yakın ilgi alanım. Gerek konuyla ilgili derslerim, gerekse Kocaeli Sağlık Turizmi Derneği (KOSAD) çalışmaları dolayısı ile konu benim hep gündemimde.

Şehrin Dinamikleri Önemli

Geçtiğimiz hafta turizm konusunun Kocaeli’de birçok kişinin de gündeminde olduğunu gördük. Kocaeli Valisi Sayın Hüseyin Aksoy’un öncülüğünde, şehrin önemli dinamiği diğer kurum ve paydaşların da katılımı ile “Kocaeli Turizm Çalıştayı” nda dokuz turizm ana başlığı konunun ilgililerince ele alındı, harika fikirler üretildi, emek verildi ve 2023’e ilişkin sonuçları tartışıldı.

Elbette önemli olan eylem planı ile alınan kararları hayata geçirmek. Asıl zor olanı bu. 2010 yılında sağlık turizmi özelinde yine o günkü valimizin desteği ile düzenlediğimiz çalıştayda da önemli kararlar almış ve önemli bir kısmını uygulamaya koymuştuk. Turizm akşamdan sabaha olacak bir iş değil. Sağlıklı ve geniş çaplı bir alt yapı gerektiriyor.

Turizm Birliği Olmalı

İnanıyorum ki, Valimiz Sayın Hüseyin Aksoy’un tecrübesi, desteği ve kazandırdığı önemli ivme ile bundan sonra bölgemizde turizm konusunda daha aktif çalışmalar olacak. Peki kim yapacak bu çalışmaları. KOSAD olarak yıllar önce önerdiğimiz Kocaeli Turizm Birliği konusunu yine önerdik. Bu çalışmaları bir kurumun bir oluşumun koordine etmesi gerekiyor. Valilik yönetiminde sağlıklı bir oluşum olacağını düşünüyoruz. Böyle bir oluşumda da mutlaka yer almak ve katkı vermek isteriz.

19 Ekim 2017 tarihinde yani iki sene önce Özgür Kocaeli Gazetesi’ne yazdığımız “Kocaeli’de Sanayi ve Teknoloji Müzesi Olmalı “ başlıklı yazıdaki konuyu turizm ile ilgili önemli birçok konunun konuşulduğu çalıştay sonunda yine önermeye çalıştık.   

Çalıştaya katılanlar turizmin Kocaeli için önemini bilen ve bu toplantıya ihtiyacın farkında olan kişilerdi. Bu anlamda Sayın Vali Aksoy’un çalıştay konusundaki isabetli kararı, konuya verdiği önem ve bilgisi ön plana çıktı. Turizm konusunu şehrin valisinin, diğer önemli dinamiklerinin ve yöneticilerinin önemsemesi, katkı sunması, başarı ve hedefe ulaşma için son derece önemli.

Turizmde Hedefimiz Nedir?

Bu arada bir önemli konu da elbette Kocaeli’nin turizm hedefi. Evet şehrimizin 9 turizm çalışma konusu ve genel üst başlık olarak turizm hedefi nedir? Bu da mutlaka belirlenmesi gereken bir konu. Hedef olmadan başarı olmaz.

KOSAD olarak turizm ve sağlık turizmi konusunda motive olduk, ümitlendik. Ama hep birlikte daha çok çalışmamız gerekiyor.

Kocaeli Sağlık Turizmi Derneği Önemli Bir Misyon Üstlendi

Ayrıca Kocaeli’de turizm ve özellikle sağlık turizmi konusunun konuşulması ve konunun buraya kadar gelmesinde KOSAD yönetim kurulu üyelerimizin katkısını da unutmamak gerek. Halen Başkanı olduğum KOSAD  kurulduğu 2011 yılından bu yana yurt içi ve dışı çeşitli çalışmalarda Kocaeli ve ülkemizi başarıyla temsil etti ve çalışmalarımıza devam ediyoruz.

KOSAD kurucu üyeleri, Özel Acıbadem Hastanesi (Kocaeli), Özel Akademi Hastanesi, Özel Çağın Göz Merkezi, Emex Otel-Kocaeli, Özel Kartepe Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, Özel Romatem Fizik ve Rehabilitasyon Hastanesi ve diğer kurumsal üyeler Ramada Otel, The Ness Otel, GreenPark ile “Kocaeli’nin Sağlık Turizmi Potansiyeli Çalıştayı” sonrası oluşan birliktelik şehrimize değer kazandırmıştır. Kocaeli Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile birlikte hazırladığımız yönetim, organizasyon ve raporlamasında aktif rol aldığım bu çalıştay sağlık turizmi açısından önemini hala korumaktadır.

Kocaeli birçok açıdan potansiyeli olan bir şehir. Sağlık turizmi ve turizm de bu potansiyele dahil. Bu zamana kadar turizm potansiyelini tam kullanmamaktan dolayı kaybımıza değil, kazancımıza bakarak bir rota çizmek gerekecek.

Sözün özü; Her zaman dediğim gibi Kocaeli turizmde gelecek vadediyor. Gelecek turizmde.

Bu yazı toplam 1565 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.