1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Kocaeli'de virüse karşı olağanüstü önlemler alındı
Kocaeli'de virüse karşı olağanüstü önlemler alındı

Kocaeli'de virüse karşı olağanüstü önlemler alındı

Koronavirüse karşı İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde olağanüstü önlemler alındı. Seka Devlet Hastanesi’nin sadece virüs hastalarına bakan hastane haline getirilmesinin ardından yeni hazırlıklar da başladı. Müdürlük hızlı müdahale için koronavirüs ekibi kurdu

A+A-

OLAĞANÜSTÜ ÖNLEMLER

Koronavirüs ile ilgili her geçen gün pozitif çıkan hasta sayısı Türkiye genelinde yükselmeye başladı. Kocaeli’de de yükselen sayıya karşı sokağa çıkmama kararları, evde izolasyon ve belediyelerin ilaçlama çalışmaları dışında sağlık alanında da önemli çalışmalar yapılıyor. İl Sağlık Müdürlüğü öncülüğünde olağanüstü önlemler alındı. Kent genelinde 15 devlet, 17 özel hastane her an sadece pandemi hastalarına bakılacak şekilde planlandı. Aynı zamanda kurulan koronavirüs ekibi tüm yetkilerle donatıldı.

BAŞVURULAR ÇOK FAZLA

Kocaeli genelinde hastanelere yoğun başvuru olduğu öğrenildi. Öksürmeye başlayan, hafif ateşi çıkan tüm vatandaşların koronavirüs şüphesi ile hastanelere başvurdukları ve hastanelerde şu anda test sonucu beklenen çok sayıda vatandaşın olduğu belirtildi. Bu hastaların büyük bölümünün test sonuçları negatif çıktığında taburcu ediliyor. Bu başvuruların önümüzdeki günlerde daha da artması ve hastanelerin bu başvurulara cevap veremeyecek noktaya gelmesinden korkuluyor.

ÖNCE DERİNCE VE GEBZE

İl Sağlık Müdürlüğü başvuruların yoğunlaşması ve hasta sayısının giderek artması karşısında tüm hastaneleri sadece pandemi hastalarına bakacak şekilde normal hastalara kapatma yetkisi bulunuyor. Bu yetki ile geçtiğimiz gün Seka Devlet Hastanesi, önümüzdeki günlerde ise Derince Eğitim ve Araştırma ile Gebze Fatih Devlet Hastanesi’nin pandemi hastanesi ilan edilerek normal hasta kabulüne kapatılması bekleniyor. Hasta sayısı arttıkça özel hastaneler dahil tüm hastaneler İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde sadece pandemi hastalarına bakacak.

KORONAVİRÜS EKİBİ KURULDU

İl Sağlık Müdürlüğü'nün pandeminin artması halinde olağanüstü önlemler almak amacı ile koronavirüs ekibi kurduğu öğrenildi. Ekip tüm yetkilerle donatılıp, hızlı karar alma ve hızlı müdahale yetkilerine sahip. Ekip kent genelinde İl Sağlık Müdürlüğü bünyesine gelen hızlı veri akışlarını kontrol ediyor ve müdahale gereken noktalara müdahaleyi yapıyor. Ekip Sağlık Bakanlığı ile direk görüşerek karar alabilecek kadar yetkilendirildi.

AN BE AN BİLGİ AKIŞI

İl Sağlık Müdürlüğü tarafından daha önce kurulan video konferans sistemi koronavirüs sürecinde tüm hastanelerin bir anda video konferans üzerinden toplantı yapıp bilgi akışını sağlıyor. Daha önce 15 devlet hastanesi başhekimi, 12 ilçe sağlık müdürü, il sağlık müdürlüğü daire başkanları ve yardımcılarından oluşan 15 kişilik ekip ve il sağlık müdürü sistem ile toplantı yapıyordu. Koronavirüs ile birlikte Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ve 17 özel hastane de sisteme dahil edildi. Sistem üzerinden koronavirüs ile ilgili kentteki gelişmelerden her an bilgi akışı sağlanıyor.

HASTANELERDE ÜRETİM VAR

Hastanelerde sağlık çalışanlarının maske ihtiyaçlarını karşılamak için Kocaeli’de 15 devlet hastanesinde maske dikimi devam ediyor. Hastanelerde bulunan terzihanelerde terziler İl Sağlık Müdürlüğü tarafından alınan kumaşlardan maske üretimi yapıyor. Aynı zamanda hastanede dezenfektan üretimi de başladı. Hastanelerin ihtiyacını karşılamasa da önemli bir ihtiyaca cevap veren bu üretim devam ettirilecek.

EKİPMAN EKSİĞİ YOK

İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamalarda Kocaeli’de şu ana kadar ekipman ile ilgili bir sıkıntı yaşanmadığı belirtildi. Özellikle solunum cihazı ve ekipmanlarla ilgili bir eksiğin olmadığı öğrenildi. Ekipmanların yetersiz kalabileceği durumun oluşmaması için yetkililer vatandaşları dışarı çıkmamaları ve kendi izolasyonlarını sağlamaları konusunda uyardı. Türkiye’de 16’ya çıkartılan koronavirüs test laboratuvarları henüz Kocaeli’de kurulmadı. Ancak hızlı test kitlerinin hayata geçmesi ve test sonuçlarının hızlı alınması için önümüzdeki günlerde Kocaeli halk sağlığı birimi bünyesinde laboratuvar kurulacak. Laboratuvarın kurulması ile birlikte test sonuçları daha hızlı çıkacak ve müdahaleler daha hızlı olacak.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.