1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kocaeli'de yaşlı nüfus neden az?
Kocaeli'de yaşlı nüfus neden az?

Kocaeli'de yaşlı nüfus neden az?

Türkiye'de artık “Adrese dayalı nüfus kayıt sistemi” uygulanıyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), herhangi bir gün herhangi bir saatte bilgisayarda birkaç düğmeye basarak, Türkiye'nin her

A+A-

Türkiye'de artık “Adrese dayalı nüfus kayıt sistemi” uygulanıyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), herhangi bir gün herhangi bir saatte bilgisayarda birkaç düğmeye basarak, Türkiye'nin herhangi bir yerleşim merkezinin o andaki nüfus yapısını ortaya koyabiliyor.

TÜİK, her yıl Ocak ayında, önceki yılın nüfus yapısını detaylı olarak açıklıyor. Geçen gün 2010 yılının son günü itibariyle nüfus bilgileri ayrıntıları ile yayınlandı. Hem Türkiye nüfusu, hem Kocaeli nüfusu ile ilgili ayrıntılar incelendiğinde ortaya ilginç sonuçlar çıkıyor.

Örneğin Türkiye'de nüfus yüksek bir hızla artarken Tunceli’nin nüfusu, bir önceki yıla göre binde 80 oranında azalmış. Tunceli nüfusu 2009 yılı sonunda 83. 061 kişiyken, 2010 yılı sonunda 76. 699 kişiye gerilemiş. Mutlaka üzerinde durulup, araştırılması gereken bir durum.

Kocaeli nüfusu en hızlı artan (yıllık binde 24. 48) illerden biri. Kocaeli, nüfus yoğunluğu en yüksek (kilometrekareye 432 kişi) ikinci il. Kocaeli'de kadın nüfusu ile erkek nüfusu hemen hemen eşit. Kocaeli, belediye sınırları dışında yaşayan nüfusun, yani köy nüfusunun toplam nüfusa göre en düşük olduğu illerden biri. Kocaeli'de yeni ilçe yapılanmaları ile köy statüsündeki yerleşim alanları çok azaldı. Tablo bu yüzden böylesi bir ani değişim geçirmiş.

Kocaeli'de hâlâ köylerde yaşayan nüfusun, ilçe merkezindeki nüfustan fazla olduğu tek ilçe Kandıra. Ama Kandıra'nın köylerindeki nüfus da hızla azalıyor.

Bütün bunlar dışında benim en çok dikkatimi çeken konu, Kocaeli'de yaşlı insan nüfusunun Türkiye ortalamasının epey altında kalması. Türkiye nüfusunun yüzde 25. 6'sı 0-14 yaş grubunda. Bu oran ilimizde de hemen hemen aynı. Diğer yaş gruplarında da çok küçük farklar var. Ama 65 yaş üzeri nüfusa baktığımızda tablo değişiyor. Türkiye nüfusunun yüzde 7. 2'si 65 yaşın üzerinde. Kocaeli'de ise 65 yaş üzerindeki insanların toplam nüfusa oranı yüzde 5. 7. Aradaki 1,5 puanlık fark az gibi görünüyor ama bu fark Kocaeli'deki yaşlı nüfusun Türkiye ortalamasının yüzde 20 altında olduğunu ifade ediyor.

Bu yüksek fark insanların genç yaşta çalışmak üzere ilimize geldiği, yaşlandığında memleketine geri döndüğü ya da belli bir yaşın üzerine gelip emekli olanların kendilerini güneydeki tatil beldelerine attığı tezleriyle açıklanabilir. Ama ben bu tezlerin doğru olmadığı görüşündeyim. Bu farkın nedeni Kocaeli'de yaşayanların erken ölmesidir.

Kalp krizinden, kanserden, beyin kanamasından ölüm oranlarının en yüksek olduğu ilde yaşıyoruz. Bu nedenle Kocaeli'de yaşlı nüfus oranı giderek azalıyor. Bu kentin havası zehirli, toprağı zehirli. Bu yüzden Kocaeli'li yaşlanmadan ölüyor. Ama kenti yönetenler bilimsel raporlarla bu gerçekleri ortaya koyanlara ne yazık ki “Şarlatan” yakıştırması yapıyorlar.

MHP'nin seçim beyannamesi

Çağdaş demokrasilerde her partinin programı olur. Bu program çerçevesinde girecekleri seçimler öncesinde “Seçim beyannamesi” hazırlarlar. Bu seçim beyannameleri, parti ve lider için bağlayıcıdır. O siyasi parti iktidar olursa; beyanname ile halka verdiği sözlerin tamamını, koalisyon ortağı olursa, olabildiği kadarını hayata geçirmekle yükümlü olur. Seçim beyannameleri halka verilen sözdür.

Türkiye'deki partiler demokrasinin bu en temel kuralını da genellikle uygulamıyor. Liderler seçimlere yakın meydan mitinglerinde halka çeşitli vaatler veriyorlar. Genellikle derli toplu bir seçim beyannamesi hazırlanmıyor.

Haziran seçimleri öncesi MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisini çekmek istediği ciddi çizginin ruhuna uygun bir hareketle seçim beyannamesi hazırladı. Geçen hafta Ankara'da çok sayıda partilinin de katıldığı toplantıda bu seçim beyannamesini ilan etti, halka söz verdi.

Açıklanan beyannamede “Bu kadarı da palavra” denilecek projeler yok. Ayakları yere basan, ciddi ve kadrosu yeterli bir iktidarın dönem içinde yapabileceği şeyler. Bahçeli “MHP iktidara gelirse, üniversite sınavı kalkacak” dedi. CHP'nin daha önce gündeme getirdiği Aile Sigortası'nı, MHP daha mantıklı şekilde önerdi. Kılıçdaroğlu, “Her yoksul aileye ayda 600 TL maaş” sözü vermişti. Bahçeli, kadınlara aile sigortası bağlanacağını, ayda 320 TL ödeneceğini açıkladı.

MHP'nin seçim beyannamesinde asgari ücretten verginin kaldırılması, Halkbank'ın kesinlikle özelleştirilmemesi, Ekonomi Bakanlığı ile Bilim ve Teknoloji Bakanlığı adı altında iki yeni Bakanlık kurulması gibi vaatler var.

MHP'nin seçim beyannamesini mantıklı, ciddi ve uygulanabilir buluyorum. Seçimler yaklaştıkça “İki parti yeter”, “MHP barajı geçemez” gibi söylemler de artıyor. Kasım 2002 seçimlerinde barajı sadece AKP ve CHP aşmıştı. İki partili Meclis sürecinin çok sağlıklı olmadığı da görülmüştü. Bu nedenle MHP'nin baraj altına düşürülme çabalarının sonuçsuz kalmasını umuyorum.

Tabi bu dileğimin gerçekleşmesi için MHP'nin tüm kadrolarının var gücüyle çalışması, 12 Eylül halkoylamasındaki gibi işi boşlamaması gerekiyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.