1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Kocaeli’deki en büyük yatırım
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Kocaeli’deki en büyük yatırım

A+A-
Seçim dönemlerinin en güzel yanlarından biri, siyasetçilerin bir önceki seçim döneminde halka verdikleri sözleri hatırlamak zorunda kalmaları ve bu sözleri tutmak adına kendilerini harekete geçmeye mecbur görmeleridir. 
Kocaeli Şehir Hastanesi’nin sözü, aslında bu kente 2011 genel seçimleri öncesinde verildi. AKP iktidarı, Türkiye’de 30 kadar Şehir Hastanesi yapılmasına karar verdi. Bunlardan birinin de İzmit’teki Cephanelik alanında yapılması kararlaştırıldı. 
Dün görkemli bir törenle temeli atılan Kocaeli Şehir Hastanesi projesi, Cumhuriyet tarihinde bu kentte yapımına başlanan en büyük projelerden biridir. Aslında şimdiye kadar inşaatın başlamış ve önemli oranda ilerlemiş olması gerekirdi. Buna da şükür.. Askerden devralınan Cephanelik Arazisinde “Mayın arama tarama” işi biraz uzadığı için, Şehir Hastanesi’nin temelinin atılması gecikti. Ama 7 Haziran 2015 seçimlerinden önce bu temelin atılmış olması da sevindiricidir ve kent için kazançtır. 
……….
Kocaeli Şehir Hastanesi, öyle böyle bir proje değil. Sadece inşaat maliyetinin 1 milyar TL’yi geçeceği hesaplanıyor. Bu dev tesis için devletten para çıkmayacak. “Yap-İşlet” modeli uygulanıyor. Türkiye’nin en büyük şirketlerinden olan  “Gama-Türkerler” ortaklığı bu büyük yükün altına girdi. Her biri başlı başına dev binalardan oluşan, her birinin açık-kapalı otoparkları bulunan 6 dev hastane binası iç içe yapılacak. Bu dev sağlık kompleksinin içinde hasta yakınları için otel, süper market bulunacak. Hepsini, tamamlandıktan sonra Gama-Türkerler ortaklığı işletecek. 
Birbirinden ayrı, ama birbiri ile bağlantılı 6 dev hastane.. Toplam yatak kapasitesi 1180.. Bu altı büyük hastane içinde, 100 yataklı “Yüksek güvenlikli  Adli Psikiyatri Hastanesi” de bulunuyor. Kocaeli Şehir Hastanesi, sadece bizim kentimiz için yapılmıyor. Geniş bir bölgeye, büyük bir nüfusa hizmet verecek. Tabii bu dev sağlık kompleksi tamamlanana kadar, otoyoldan, D-100’den, Şehir merkezinden ulaşım için de gerekli yatırımların yapılması gerekiyor. 
İlimizde bir yandan özel sağlık yatırımları arka arkaya devam ediyor. Diğer taraftan, Kocaeli Devlet Hastanesi’nin mevcut yerinde yeni ve çok modern bir hastane yapılıyor. Önümüzdeki dört yıl içinde, ilçelerdeki devlet hastanelerinin yenileneceği sözü de verildi. Şehir Hastanesi, hepsinin üzerinde çok büyük, çok devasa bir yatırım. Tamamlandığında kuşkusuz Üniversite Hastanesi’ni de rahatlatacak. Kent genelinde hala devam eden “Yoğun bakım” yatağı sıkıntısı tarihe karışacak. Kalp ameliyatları, Fizik Tedavi ihtiyaçları, doğum, yeni doğan yoğun bakım hizmetleri artık bu dev Şehir Hastanesi’nin ilgi alanına girecek. Coğrafyasının, tarihinin kendisine bahşettiği muhteşem turizm olanaklarını yeterince kullanamayan kentimiz, bir bakıma “Sağlık Turizmi”nin en önemli merkezlerinden biri haline gelecek. 
Dün temeli atılan Kocaeli Şehir Hastanesi’nin 3 yılda tamamlanması öngörülüyor. Gama-Türkerler ortaklığı, bu çok büyük projenin altından kalkacak güce fazlasıyla sahip. Yatırımcı, bir an önce işletmeye açmak isteyeceği için planlanan süre içinde bu tesisi bitirmek isteyecektir. Böylesi büyük bir yatırım ilimizde devlet bütçesinden yapılıyor olsaydı,  gecikebileceği de öngörülebilirdi. Ama  “Yap-işlet” modelinde böylesi büyük bir yatırımı göze alarak inşaata girişenlerin 3 yılda olmasa da en geç 4 yıl içinde bu projeyi tamamlayacağını tahmin ediyorum. 
…………
Kocaeli Şehir Hastanesi’nin hizmete girmesiyle, İzmit’in doğusu, çok büyük bir canlılık kazanacaktır. Sağlık turizmine yönelik yatırımlar bu bölgeye gelecektir. İster istemez yeni yollar yapılacak, yeni yatırımlar, yeni yerleşim alanları, yeni konutlar Cephanelik bölgesine kayacak, bu bölgede gayrimenkuller büyük değer kazanacaktır. 
Cephanelik alanının bir bölümü dün temeli atılan Kocaeli Şehir Hastanesi tarafından doldurulurken, bu bölgede hala kamunun, Kocaeli Valiliği’nin elinde kalan yine geniş boşluklara da eğitim kompleksi kurulması, meslek okullarının, liselerin bir bölümünün burada toplanması planlanmıştı. Şehir Hastanesi’nden kalan Cephanelik alanındaki boşluğa Eğitim Kompleksinin kurulmasından da vazgeçildiğini duymadım. Öyle sanıyorum ki, bu konuda da yakında somut adımlar atılacaktır. 
Bölgede böylesi büyük yatırımlar yapılırken; 3, bilemediniz 4 yıl sonra bu bölgeye sağlık hizmeti ya da eğitim için her gün binlerce insanın gelip gideceğini varsayarsak, şimdiden bu bölgeye ulaşım konusunu da çok ciddi biçimde planlamak gerekiyor. 
Aslında şu siyasete çok malzeme edilen Akçaray yani İzmit Tramvay Projesini  Sekapark-Otogar arasında başlatırken, daha şimdiden o bölgeye de raylı sistemi götürmenin somut adımlarını atmak lazım.. Cephanelik bölgesinde dev Şehir Hastanesi, dev eğitim kampusü.. Bu alanın biraz daha doğusunda, yine bir tepe üzerinde 33 bin kişi kapasiteli yeni stadyum yükseliyor. Daha şimdiden günün birinde Sekapark’tan çıkıp, şehrin içinden geçerek Otogar’a ulaşması planlanan tramvayı Şehir Hastanesi’ne, oradan da yeni stadyuma götürecek  hazırlıkları, çalışmaları da başlatmak gerekiyor. 
1180 yatak kapasiteli hastaneyi, binlerce öğrencinin eğitim göreceği okulları, 33 bin seyirci kapasiteli yeni stadyumu yapsanız da buralara ulaşım için toplu taşımayı şimdiden planlamazsanız, bu yatırımlar da bir işe yaramaz. Bu tesislere her gün insanları minibüslerle, doğalgazlı dev otobüslerle getirtip, götüremezsiniz. Mutlaka raylı toplu taşıma sistemine ihtiyaç vardır. Aslında, Kocaeli için planlanan ve çok uzun vadeli olduğu bilinen metro sisteminin ilimizdeki ilk uygulamaları için de cephanelik alanı ve yeni stadyum bölgesi düşünülebilir. Tramvay, otogara kadar gelir, buradan yer altından yapılacak metro ile, Şehir Hastanesi’ne, eğitim kompleksine, stadyuma ulaşım sağlanabilir. 
Dün temeli atılan Kocaeli Şehir Hastanesi, bu kentte yaşayan herkes için önemli bir güvence, bu kent için belki de Yuvacık Barajı’ndan sonra en büyük yatırımdır. İzmit’in, özellikle İzmit’in doğusunun kaderini değiştirecek, bu bölgenin çok büyük bir hızla olağanüstü gelişmesine neden olacaktır. Hiç değilse bu bölgenin toplu ulaşım planlarını, bu tesisler bitip, hizmete açılmadan önce mutlaka planlamak, hatta planlamanın da ötesinde hayata geçirmek gerekmektedir. 
Kocaeli Şehir Hastanesi, kentimize ve ülkemize hayırlı, uğurlu olsun.
Bu yazı toplam 1855 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
3 Yorum