1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kocaelili gençler için büyük kentlerde yurt yapalım
Kocaelili gençler için büyük kentlerde yurt yapalım

Kocaelili gençler için büyük kentlerde yurt yapalım

Türkiye’nin neresinden olursa olsun, bohçasını, ya da bir tahta bavulunu doldurup, bu kente gelen insanlar,  kendilerine destek olacak,. bir döşek, bir övün yemek verecek bir akrabalarını, ya da en azı

A+A-

Türkiye’nin neresinden olursa olsun, bohçasını, ya da bir tahta bavulunu doldurup, bu kente gelen insanlar,  kendilerine destek olacak,. bir döşek, bir övün yemek verecek bir akrabalarını, ya da en azından bir hemşerilerini bulabilirler.

Özellikle Karadeniz, Güneydoğu Anadolu, Doğu ve İç Anadolu illerinden gelen insanlar, öğrenciler başları sıkıştığında bu kentte kendilerine yardım edebilecek birini, köylülerini bulabilirler. Bu illerin plakalarını taşıyan, Trabzon, Rize, Ordu, Giresun,  Erzurum, Diyarbakır, Gümüşhane -bütün illeri saymak mümkündür- plakalı herhangi bir araç İzmit’in içinden geçse önlerine bir hemşerileri atlar. Hiçbir şey yapamasa yardım eder, yol gösterir.

Kocaelili ise, bu ülkede nereye gitse yalnızdır. Hemşerisi yoktur, derneği yoktur. 41 plakalı arabaya, Türkiye’nin başka illerinde, ancak ve sadece yine 41 plakalı arabalar selam verir.

Bizim ilimizin, Türkiye’nin 81 ili içinde böylesi özel bir durumu vardır. Şikayet olsun diye yazmıyorum. Bir durum tespiti yapmaya çalışıyorum. Bu tablodan en fazla, üniversite öğrenimi gören gençler zarar görürler.

Şu günlerde, üniversite adayları tercih formlarını dolduruyorlar. Hem öğrenci gençler, hem aileleri, hangi kentte hangi okulu seçeceklerini kara kara düşünüyorlar.

Üniversite eğitim öyle 2-3 aylık meslek kursu değil. Neresinden baksanız, en az 4 yıl bir başka kentte, aileden uzakta geçecek.

Eğer bir başka kentte yaşanacaksa, devlet üniversitesinde okumak bile Kocaelili öğrenciler için, onların aileleri için büyük bir külfettir.  Dar gelirli ailenin parası yetişmez. Ailesinin dar gelirli olduğunu, annesinin, babasının, kardeşlerinin kendi yediklerinden içtiklerinden kısıp, kendisine para gönderdiğini bilen öğrenci gencin aklına ders girmez.

Gurbette okumak zordur. Hele hele Kocaelili gençler için daha zordur.

Bu kent, neredeyse hiçbir kurumuna, insanına sahip çıkamadı. Aslında kentin gücü var. Ama organizasyon yeteneğimiz yok.

Kocaeli’nin, bu kentteki kurumların, insanların hiç değilse Türkiye’nin büyük kentlerinde Kocaelili öğrenciler için yüksek öğrenim yurtları kurması gerekiyor.

İstanbul’daki üniversitelerde binlerce Kocaelili genç okuyor. Ailesi varlıklı olan, özel üniversitelere gidenlerden söz etmiyorum. O çocuklar, ya özel üniversitelerin yurtlarında, ya babalarının kiraladığı lüks rezidance dairelerde kalıyorlar; bir kısmı da lüks otomobilleri ile gidip geliyorlar.

Ama garibanlar var. Memur, işçi, esnaf, köylü çocukları, emekli torunları var. Üç kuruşun hesabını yapmak zorundalar. Bir kısmı her gün gidip geliyor. Devletin yurtlarında torpili olmayanlara yer bulunamıyor. Bu yılın sonundan itibaren İstanbul-İzmit arasında trenler de çalışmayacak. Gariban ailelerin çocukları, her gün en az 30 TL- bugünkü fiyattır, 2-3 ay sonra trenler durunca kimbilir ne olur- otobüs parası verirse, ne yapacak?..

Kocaeli’nin İstanbul Aksaray’da, Fındıkzade’de bir binası var. 1960’lı yıllarda KYÖD yaptırmış. Bugün kentimizde orta yaş üzerinde olan, çok tanınan pek çok üniversite mezunu hemşerimiz, İstanbul’da okurken Fındıkzade’deki bu yurtta barınmış.

Yıllardır bu 7 katlı binayı kullanamıyoruz. Bir dönem Haliç Üniversitesi kiralayıp, kendi özel yurdu olarak kullandı. Yüzlerce öğrenci barınabilir.

Kocaeli bun binayı sahiplenmelidir. Onarılıp, yurt olarak kullanılması çok pahalıya mal oluyorsa, satalım. Nereden baksanız 15-20 milyon TL eder. İstanbul’da başka bina alalım, ya da kiralayalım. Kocaelili üniversite öğrencileri için yüksek öğrenim yurdu yapalım.

Kocaeli kenti, İstanbul dışında, Ankara’da, İzmir’de, Erzurum’da, Trabzon’da, Antalya’da, Denizli’de ya da başka üniversite şehirlerinde de öğrenci yurtları yapabilir. Alabilir.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, ilköğretim okullarının 6 ncı sınıflarındaki öğrencilere dizüstü bilgisayar dağıtmak için 11-12 milyon TL ödüyor.  İki- üç yıl öncesine kadar Büyükşehir Belediyesi on binden fazla üniversite öğrencisine burs adı altında para veriyordu.

Büyükşehir’in gücü var. Ayrıca, hayırsever işadamları devreye sokulabilir.  Şuraya okul yap denileceğine, şu kentte yurt binası yap diyebiliriz.

Kocaeli’de ilkokul, lise eğitimi alıp, üniversite kazanmak kolay değil. Eğitimde ne kadar geri olduğumuz malum. Bizim kentimizden üniversite kazanmaya başaran çocuklar, çok seçkin, çok özel çocuklardır. Üstelik gidecekleri bütün kentlerde yalnız kalırlar. Ellerinden tutacak kimseyi; başları sıkıştığında gidip çalabilecekleri bir hemşeri kapası bulamazlar.

Öncelikle İstanbul Fındıkzade’deki harcadığımız, yok ettiğimiz, yok saydığımız yurt binasını değerlendirmeli, ya da satmalıyız.  İstanbul’da Kocaeli’den bu kentteki devlet okullarına giden en az 300-500 öğrencinin barınacağı bir yurt mutlaka yapmalıyız.

Daha sonra sırayla, diğer büyük kentlerde, üniversite kentlerinde Kocaeli kentinin yüksek öğrenim yurtları kurulabilir.

Atla deve değildir. Kocaeli için, bu kentin potansiyeli için inanın devede kulak bile değildir. Eğer yapılırsa, bu yurtlara, en küçük şekilde torpil işletilmeksizin, sınavda en yüksek puanı tutturmuş, ailesinin ekonomik geliri en düşük olan öğrenciler puanlanarak yerleştirilebilir.

Biz bu kentte Kocaeli gençliği için hiçbir şey yapmıyor, yapamıyoruz. Doğru dürüst spor tesisi, spor kulübümüz bile yok. Hiç değilse çocuklarımız başka kentlerde üniversitede okurken bu kentin kendileri için yaptığı yurtlarda barınsın. Bir arada bulunsun, birbirine yaslansın.

Fena mı olur?..

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.