1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Kocaelililer artık daha az sigara içiyor
Kocaelililer artık daha az sigara içiyor

Kocaelililer artık daha az sigara içiyor

Kapalı alanlarda sigara içilmesini engelleyen kanun, sigara paketlerinin üzerine konulan resimlerle ve verilen mesajlarla sigaradan uzaklaşmaya başlayan insanların artması, rakamsal olarak

A+A-

Kapalı alanlarda sigara içilmesini engelleyen kanun, sigara paketlerinin üzerine konulan resimlerle ve verilen mesajlarla sigaradan uzaklaşmaya başlayan insanların artması, rakamsal olarak da belgelendi. Kocaeli’de sigara içen sayısının önemli oranda azaldığı belgelendi. Yüzde 21 olan sigara içen kadın oranı üzde 14,2’ye indi. Yüzde 32 olan 18 yaş üzeri sigara kullanım oranı da yüzde 24’e kadar indi.

Kocaeli Valiliği, Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü ve KOÜ Tıp Fakültesi tarafından “Anne ve Bebek Ölümlerinin Önlenmesi İş Birliği” plaket töreni ile Tütün Kontrolü Yönetmeliğinin Kocaeli çalışmaları hakkında Valilik 100. Yıl Salonu’nda sunum dün gerçekleşti.

Bebek ölümleri de azaldı

İl Sağlık Müdürü Dr,. Hasan Aydınlık ilimizde sigara ile ilgili çalışmaların 2007 yılında başladığını, ancak 2009 yılında işbirliğine dönüştüğünü söyledi. Aydınlık, ”2009 yılında sağlık alanında bizi tek utandıran konu, anne ve bebek ölüm oranlarının yüksekliği oldu. Sağlık Müdürlüğü olarak anne ve bebek ölümlerinin azaltılmasını sağlamak amacıyla kurul kurduk. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi gebeliğin son 3 ayında ve 42 günlük emzirme döneminde annelere ayda 12 litre süt dağıttı. Belediyenin bu çalışması sayesinde hamile bayanlara ulaştık. Riskli gebelerin daha erken tespiti sağlanmış oldu. Hekimlerimiz gece gündüz demeden hizmet verdi. Bu çalışmalarımız sayesinde 1 yıl içinde hiçbir anne ölümü gerçekleşmedi. Bebek ölümlerinde de azalma gözlendi” dedi.

“Hanımdan fırça yiyorduk”

KOÜ Tıp Fakültesi Rektörü Prof. Dr. Komsuoğlu, “Üniversite olarak bölge ile olan iş birliklerini önemsiyoruz. Elimizden geldiğince ortak projelerin içinde yer almaya çalışıyoruz. Aynı desteği karşı taraftan da alıyoruz. “dedi. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Şeker de 10 yıl öncesine kadar STK’lar ve kurumların birlikte proje üretemediğini, son 10 yılda ise bu konuda önemli mesafeler kat edildiğini söyledi, “Sigara toplu taşım araçlarında ilk yasaklandığında uygulanamaz deniyordu. Kapalı alan yasası da ilk çıktığında aynı kaygılar vardı. Ancak artık kahveler bile kültür merkezi haline geldi. Önceden kahvede oturup eve döndüğümüzde sigara içmediğimiz halde hanımdan fırça yerdik. Çocuklarımızın sigara içmemesini istiyorsak yanlarında kesinlikle içmemeliyiz” dedi.

Topaca: “5-6 sigara içtim”

Kocaeli Valisi Topaca il ve ilçe yöneticileri olarak insan sağlığını koruma konusunda en üst düzeyde tedbir alma görevleri olduğunu söyleyerek, şu görüşlere yer verdi:

“-İlk hedef vatandaşımızın sağlık hizmetlerine ulaşmadaki önünde duran engelleri ortadan kaldırmak olmalıdır. Anne ve bebek ölümlerindeki oranı yüz binde birlere indirmeliyiz. Dünya standartlarını yakalamalıyız. Sigara içme oranı konusunda dünyada üst sıralarda yer alıyoruz. Ben hayatım boyunca 5 veya 6 adet sigara içtim. Yeni çıkan yasanın ardından insanlar sigarayı bırakmak zorunda kaldı. Özellikle okullarımızda 1 tane bile sigara içen öğrencimiz olmasını istemiyoruz”

Bu projenin ilimizdeki önemli isimlerinden olan KOÜ Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Füsun Yıldız, “Sen de Bırakabilirsin Kocaeli” adlı kampanyanın kazanımları hakkında bilgi verdi. Yıldız, “Yeni çıkan yasayı sigara içmeyenlerin özgürlüğü olarak tabir ediyorum. Başlattığımız çalışmanın ardından ilimizde ülke ortalamasının üzerinde olan sigara içen kadın oranını yüzde 21’den yüzde 14,2’ye düşürdük. Yüzde 32 olan 18 yaş üstü sigara kullanımını ise yüzde 24’e indirdik. İlimizdeki acil servislere başvuran hasta sayısını 83. 089’den 64. 314’e düşürdük. Hasta başvurusunda yüzde 22,5 oranında bir azalma oldu. Sigaraya bağlı hastalıkların düşmesi ile birlikte 6 ay içinde elde edilen kazanım ise 787. 815 lira oldu” şeklinde konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.