1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kocaeli’nin istihdam durumu
Kocaeli’nin istihdam durumu

Kocaeli’nin istihdam durumu

Özgür Kocaeli’nin seri ilan sayfaları hem kentimizin, hem memleketin durumunu en iyi anlatan sayfalardır. Bu sayfalarda iş arayanla, eleman arayan; gayrimenkulünü satmak isteyenle, gayrimen

A+A-

Özgür Kocaeli’nin seri ilan sayfaları hem kentimizin, hem memleketin durumunu en iyi anlatan sayfalardır. Bu sayfalarda iş arayanla, eleman arayan; gayrimenkulünü satmak isteyenle, gayrimenkul almak isteyen, aracısız tefecisiz buluşur. Seri ilanların sayısı iki tam sayfadan fazlaysa memleketin durumu iyidir. Seri ilan sayısı azalmışsa memleket hafiften yalpa yapıyor demektir.

Bizim seri ilanların benzerini profesyonel biçimde yapan bir kuruluş var: Kariyet.net… 2010 yılının ilk ayları ile birlikte piyasalar üzerindeki dumanlı havanın dağılmaya başlaması en çok istihdama yaradı. Kariyer.net’in 2010 yılı yerel istihdam verilerine göre Kocaeli’de yayınlan yeni iş ilanları sayısı bir önceki yıla oranla yüzde 32’lik artışla 2 bin 198’e yükseldi. Bu sayı küresel ekonomik krizin hissedildiği 2009 yılında 1670 olarak gerçekleşmişti.

Kariyer.net’in 2010 yılı yerel istihdam verilerine göre üretim/endüstriyel ürünler sektörü Kocaeli’de en çok iş fırsatı sunan meslekler sıralamasında zirvede yer aldı. Üretim/endüstriyel ürünleri sektörünü, son dönemde artan konut projeleri nedeniyle oldukça hareketli olan inşaat sektörü, otomotiv sektörü, sağlık bilişim sektörleri takip etti.

Küresel krizin etkilerinin ağır şekilde hissedildiği dönemlerde firmaların ayakta kalabilmek amacıyla başka alanlardaki kadrolarını küçülterek satış kadrolarını güçlendirme yoluna gitmesi satış elemanlarına olan talebi artmıştı. Bu durumun 2010 yılında da değişmediği görüldü. 2010 yılında Kocaeli’nde yayınlanan yeni iş ilanlarına göre en çok iş fırsatı sunan meslekler şu şekilde sıralandı; satış temsilcisi, üretim mühendisi, insan kaynakları uzmanı, makine mühendisi, genel başvuru, tıbbi satış mümessili, aktif satış elemanı,  proje mühendisi, muhasebe elemanı, mağaza müdürü, satış mühendisi, satış elemanı, inşaat mühendisi, kalite mühendisi, hemşire, elektrik mühendisi, teknik ressam, satış uzmanı ve endüstri mühendisi

Kariyer.net’in yerel istihdam verilerine göre 2010 yılında Kocaeli’de toplam 341 bin 194 aday bulunuyor. Bu sayının 209 bin 891’ini erkek adaylar oluşturuyor. Kadın adayların sayısı ise 131 bin 303 kişi. Yerel istihdam verilerine göre adaylar yaş guruplarına göre sınıflandırıldığında en büyük gurubu 148 bin 279 özgeçmiş ile 25-30 yaş arası adaylar oluşturuyor. Bunu 98 bin 017 özgeçmiş ile 31-40 yaş arası adaylar takip ederken, 10-24 yaş arası adayların sayısı 73 bin 101, 41 ve üzeri adayların sayısı 18 bin 989 ve 0-18 yaş arası adayların sayısı ise 2 bin 808 kişi olarak gerçekleşti.

Neredeyse tüm sektörlerin nitelikli eleman bulamamaktan şikayet etmesine rağmen Türkiye’de üniversite mezunlarının iş bulamama sıkıntısı devam ediyor. Kariyer.net 2010 yerel istihdam verilerine göre Kocaeli’de 125 bin 709 üniversite mezunu aday iş arıyor. Üniversite mezunlarını, 107 bin 230 başvuru ile lise mezunu adaylar takip ediyor. Yerel istihdam verilerine göre Kocaeli’de ayrıca 85 bin 978 meslek yüksek okul mezunu, 11 bin 599 ilköğretim mezunu, 9 bin 789 yüksek lisans mezunu aday iş arıyor. Doktora yapmış adayların sayısı ise 899 kişi.

Kurulduğu 1999 yılından bu yana Türkiye’nin en büyük istihdam platformu olan Kariyer.net, iş arama ve işe alım süreçlerinde yeni nesil teknolojilerle iş arayanlarla işverenleri internet ortamında bir araya getiriyor. Kariyer.net’in aday veritabanında 12. 5 milyon özgeçmiş bulunuyor. Kariyer.net üyesi 28 bin firma, ihtiyaç duyduğu işgücünü Kariyer.net aracılığıyla arıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.