1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Kocaeli’nin öncelikli işi Çöp Yakma Tesisi olmalı
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Kocaeli’nin öncelikli işi Çöp Yakma Tesisi olmalı

A+A-

Pazartesi günü Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Doç.Dr. Tahir Büyükakın ile uzun uzun görüşme fırsatı buldum. Büyükakın, “Taktın tramvay projesine. Başka şeyi görmüyorsun. Bu şehir için en önemli konu Çöp Yakma Tesisi’dir. Şehre hizmet etmek istiyorsan, bu şehrin geleceğini düşünüyorsan, bu tesisi yapmak konusunda bana yardımcı ol.” dedi. 
Yakın zaman öncesine kadar bizim kentimiz için yeni bir Çöp Yakma Tesisi’nin ne kadar gerekli olduğunu sık sık yazmıştım. Ama konu bir kenara itildi, bırakıldı. Gerçekten bu şehrin geleceğini düşünen herkesin yeni Çöp Yakma Tesisi konusunda çok duyarlı olması gerekiyor.

ÇÖPÜ KOYACAK YERİMİZ KALMIYOR
Türkiye’de hala tek Çöp Yakma Tesisi bizim şehrimizde var. İZAYDAŞ yüzünden Sefa Sirmen için söylenmedik söz bırakılmamıştı. Ama yıllar önce çok büyük bir öngörü ile Sirmen bu kentte bugün bile Türkiye’de tek olan Çöp Yakma Tesisi’ni yaptırdı. Bugün Türkiye’de pek çok şehir,  çöplerini vahşi depolama sistemi ile topluyor. Biz yakıyoruz. Alikahya’da İZAYDAŞ’ın yanındaki geniş alanda çöp depoluyoruz. Ama depolama alanı doluyor. Bu şehirde her gün kişi başına 1 Kilo çöp çıkıyor. Nüfus 1.8 milyon, o da şimdilik. Yapılan hesaplara göre, 30 ay sonra bu şehrin çöpünü koyacak yer bulamayacağız. Bir şekilde yeni bir tesis kurmamız ve çöpleri yakarak imha etmemiz gerekiyor.
 

8 AYRI YER ÖNERİSİ 
Aslında Büyükşehir Belediyesi, bu yeni çöp yakma tesisini 3-4 yıl önce gündeme getirdi. Önce Dilovası bölgesinde bir alan belirlendi. Ama o bölgeye yakın oturanlar isyan etti. O sıralar bir de “Barış süreci”, “Kardeşlik dönemi” falan palavraları var. Zaten, böyle bir tesisin Dilovası’nda yapılması da çok uygun bulunmadı. Çünkü çöpün büyük bölümü bu bölgeden İzmit’ten çıkıyor. Çok uzun mesafedeki yakma tesisine taşımak ekonomik değil. Dilovası’ndan vazgeçildi. Körfez ilçe sırtlarında yeni bir orman arazisi bulundu. Ama yine o bölgeden itirazlar yükseldi. Başkan Karaosmanoğlu,  bu bölgenin itirazına da kayıtsız kalmadı. Aslında şimdiye kadar o bölgede yeni tesisin inşaatı başlayabilirdi. Proje rafa kalktı.

8 AYRI BÖLGE DÜŞÜNÜYOR 
Genel Sekreter Büyükakın diyor ki:
“- Bu tesisin inşaatına şimdi başlasak, 4 yıl sonra kullanabileceğiz. Çok gecikiyoruz. Bizim 4 yıl sonra bu kentin çöpünü koyacak yerimiz olmayacak. Bir an önce evsel atık bertaraf ve enerji üretim tesisinin inşaatına başlamamız lazım.” 
Büyükşehir Belediyesi, bu tesis için uygun 8 ayrı yer belirlemiş. Arazinin geniş ve büyük olması lazım. Arazinin bedava olması lazım. Su havzalarından uzakta, yerleşimden uzakta olması lazım. Büyükakın, belirlenen 8 ayrı bölge hakkında bilgi vermedi. Ama şunu söyledi:
“-Böyle bir tesisi İzmit-Derince-Körfez bölgesinde bir yere yapmak zorundayız. Kentin ürettiği çöpün çok büyük bölümünü nakletmek için en uygun alan buralar. Kalkıp Gölcük’te veya Gebze’de yapamayız.” 
Büyükşehir yetkilileri ve AK Parti Teşkilat yöneticileri, uygun yerler konusunda CHP ve MHP yöneticilerine de bilgi vermişler. Genel Sekreter Büyükakın, “Bu iş siyaset üstü düşünülmeli. Siyasi popülizmin dışında tutulmalı. Buna yapmaya mecburuz.”
Büyükakın, Çevre Mühendisleri Odası’ndan görüş ve destek bekliyor. Anladığım kadarıyla böyle bir tesis için planlanan en uygun alan Eski İstanbul Yolu bölgesinde, KOÜ Umuttepe yerleşkesinin çok arkalarında bir alan. 
 

VİYANA VE PARİS’TEKİ ÖRNEKLER 
Büyükşehir Belediyesi’nin bu kentte yapmak istediği çöpleri yakarak yok edecek, bu işler sırasında buhar ve elektrik enerjisi üretecek tesisin benzerleri, Viyana ve Paris’te, şehrin içinde çalışır durumdaymış. Büyükşehir, Çevre Mühendisleri ve CHP, MHP’lileri bu tesisleri görmeye götürmeye de hazır. Büyükakın, “Bu tesisler, kesinlikle çevrelerine en küçük zarar vermiyor. TOÜ, Gebze Üniversitesi, İTÜ uzmanlarıyla da çalışıyoruz. Raporların hepsi olumlu. Kesinlikle çevreye, insana, canlı varlıklara, doğaya en küçük bir zarar vermeyecek bir tesis yapabiliriz. Bunu bir an önce yapmamız gerekiyor. Aksi halde bu şehirde çöpleri koyacak yer bulamayacağız.” dedi. 
 

HANE BAŞINA AYDA 10 TL 
Büyükşehir Belediyesi’nin planladığı yeni tesisin maliyeti 600-800 milyon TL olarak hesaplanıyor. Bugün onay çıksa, Vakıfbank’tan kredi hazır. Büyükşehir hemen tesisin inşaatına başlayabilecek. Genel Sekreter Büyükakın, bir de önemli bilgi verdi:
“-Yasal yetkimiz var. Böyle bir tesis yapmaya başladığımızda, bu kentte her haneden ayda 10 TL civarında bir vergi alabileceğiz. Belki iş yerleri ve fabrikalar için bu miktar daha yüksek olabilir.”
Kocaeli’de 600 bin hane bulunduğu biliniyor.  Ayda 10 TL’den aile başına yılda 120 TL alınacak. 600 bin aileden yılda 72 milyon TL. Fabrikaları, ticari işletmeleri düşünün, Büyükşehir yılda 100 milyon TL civarında para toplayabilecek. Zaten tesis çalışmaya başladıktan sonra üreteceği buhar ve elektriği satarak kendisini finanse edebiliyor.

 
BİR AN ÖNCE BAŞLAMAK ZORUNDAYIZ 
Tramvay, otoparklar, yeni yollar, köprüler, kavşaklar... Elbette hepsi önemli. Ama bu projelerin hiçbiri bu şehrin 3-4 yıl sonrası için hayati değil. En fazla trafik sıkışınca, yürürüz. Köprülü kavşak, yaya köprüsü yoksa şimdi olduğu gibi adım başı kırmızı ışıkta durup, bekleriz.
Ama çöp fabrikası konusu öyle değil. İZAYDAŞ’ın ömrü doluyor. Depolama alanları bitiyor. 3-4 yıl sonra bu şehrin ürettiği çöpü koyacak yer bulamayacağız. Düşünün, bugün Outlet Center’in bulunduğu alan İzmit’in çöplüğüydü. Şehir ne kadar sefil haldeydi, nasıl pis kokuyordu. Yine böyle bir çöplük alanı mı yapacağız. 
Muhalefeti, Çevre Mühendisleri, üniversite hocaları, halk, sivil tolum örgütleri.. Hepimiz, yapılması şart olan yeni Çöp Yakma Tesisi için Büyükşehir’e yardımcı olmak zorundayız. En geç bu yıl sonuna kadar bu tesisin yerini belirlemek gerekiyor. Bu konu, bu kentin geleceğidir. Bu konu mutlaka siyaset üstü değerlendirilmelidir. 

Tramvay müteahhitinden Genel Sekreter de memnun değil 
Büyükşehir Genel Sekreteri Tahir Büyükakın’la İzmit’i perişan eden tramvay yolu inşaatı konusunu da konuştuk. Ben ısrarla, “ İş çok yavaş gidiyor. Müteahhit istenen tempoda çalışmıyor. Hala Yahya Kaptan’da bile pek çok sokak kapalı. İnsanlar zarar görüyor. Esnaf perişan. “ diye bilinen sitem ve eleştirilerimi söyledim. Aynı anda çok yerde birden işe başlandığını, bunun da şehir için sıkıntı yarattığını anlattım  
Genel Sekreter Büyükakın, “Tramvay müteahhitinden ben de tam memnun değilim. Nasıl sıkıştırdığımı, nasıl üzerlerine gittiğimi anlatamam” dedi. 
Büyükşehir Belediyesi’nin bu işi ihale ettiği Gülermak Firması, işi başka bir taşerona vermiş. Büyükakın sıkıntının buradan kaynaklandığını söyledi, şunları anlattı:
“-İşin ilk başladığı yerlerde gecikme olduğunu fark ettim. Ben, mart ayında İzmit’te tramvayı çalıştırmak istiyorum. İlk başlayan yerlerdeki gecikmeyi telafi için şehrin diğer bölgelerinde de çalışmaları ben başlattım. Sıkıntılarımız var. Müteahhitin her an ensesindeyim. Ama mevcut ihale yasası elimi kolumu bağlıyor. Bu müteahhitle işi kopartmak istesem, en az 1 yıl bürokratik işlemler sürer. Yeni ihale açmak, yeni müteahhit bulmak, işe yeniden başlamak, çok büyük zaman kaybıdır. Bu iş, Yahya Kaptan’da 15 yılda biten Spor Salonu işine döner. Bu nedenle dengeli davranmaya özen gösteriyorum. Yüksel Proje denetimi çok titiz yapıyor. Ben her an işin üzerindeyim. Biz şu tramvayı çalıştıralım, gör bak herkes çekilen bu sıkıntıları unutacak. Esnafların öfkesini anlıyorum. Ama biraz daha sabır. Tramvay geçtiği her ere değer katacak. Herkes çok memnun kalacak.” 
 

Bu yazı toplam 1618 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum