1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. Kocaelispor için kurtuluş yakın
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

Kocaelispor için kurtuluş yakın

A+A-
Geçtiğimiz çarşamba günü Kocaeli TV’de Top Ağlarda canlı yayın programında Kocaelispor Başkanı Bahri Yavuz’u konuk ettim. Tarihi bir yayın oldu diyebilirim. Başkan Yavuz sadece çok önemli açıklamalar yapmak, bilgiler aktarmakla kalmadı, içini de döktü. Programın süresi 2 saatti. 15 dakika kadar aştık, Başkan o kadar doluydu ki, hani yönetmenimiz izin verse sabaha kadar anlatacaktı. 
KEV’İN SATIŞINDA ÖNEMLİ GELİŞME  
En önemli konudan, KEV Tesisleri’nin satışından başlayalım. Başkan Yavuz bu konuda çok önemli bilgi aktardı, daha doğrusu müjde verdi. Yavuz, “Hepimizin malumu borçlardan kurtuluşumuz için tek çıkar yolumuz KEV Tesisleri’nin satışı. Bu konuda epeyce yol aldık. Satış yetkisinin yönetime verilmesi ve gelirin yüzde 80’inin Kocaelispor’a aktarılması gibi önemli süreci aştık. Arsanın gerçek değerine satılması için imar değişikliği gerekiyordu.  Bu konuda Vali, Bakan ve Başkan ile gerekli görüşmeleri yaptık. Mevcut KEV yönetimiyle güven sorun yaşandığı için ancak bizim göreve gelmemiz halinde imar değişikliğini yapabileceklerini söylediler. Babalarımızdan dolayı benim ve Teoman Gencal’ın KEV Başkanı olma imkanı var. Ancak illa biz olalım istemiyoruz, başka bir isim de bulunabilir. Önemli olan sorunu çözmek. Siyasi irade güvenebileceği bir yönetim oluşumunda imar değişikliği için söz verdi. Mayıs ayında KEV’in genel kurulu var. O kongrede bunu sağlamak durumundayız. İmar değişikliği yapılır, arsa gerçek değerine satılır” dedi.  

SİRMEN İÇİN MUHTEŞEM BİR FİNAL 
Başkan Yavuz imar değişikliği sonrasında arsanın değerinin 50-60 milyon olacağını, bu kaynakla Kocaelispor’un tüm borcunun sıfırlanacağını da sözlerine ekledi. Tabir yerindeyse KEV’in satışında finale geldik. Başka anlamda yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik. Siyasi irade imar değişikliği için yeşil ışık yaktığına göre, istediği koşulu sağlamak durumundayız. Top KEV Başkanı Sirmen ve KEV genel kurulunda. Mayıs kongresinde gereğini yapmak zorundalar. Hepsinin Kocaelispor’u ne kadar sevdiğini,  yönetimde görev yaptıkları dönemki katkılarını biliyoruz. Sirmen, zaten efsane Başkan olarak anılıyor. Siyasi irade kaygısından dolayı Sirmen’in aradan çekilmesini istiyor. Söz konusu Kocaelispor’un kurtuluşu olduğuna göre efsane Başkan Sirmen bu işi hiç uzatmadan gereğini yapacaktır. Bir anlamda Sirmen, Kocaelispor’un kurtuluşuna imza atacak. Ondan beklenen de budur.  Sirmen için bu karar, bu adım muhteşem bir final olacak. Artık tüm
gözler, kulaklar KEV’den gelecek müjdeli haberlerde.  Artık buradan dönüş olmaz, bu iş bu kez bitecek. Kocaelispor için kurtuluş çok yakın diyebiliriz. 


“KOCAELİSPOR VARKEN, SEMBOLE GEREK YOK”
Bu önemli gelişmenin ardından diğer konulara bakalım. Kocaelispor Başkanı Bahri Yavuz, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’ın bir süredir sembol aradığını hatırlatarak, “Avrupa’nın birçok kentine bakın, futbolla tanınıyor.  Futbol en önemli tanıtım aracıdır. Burada 50 yıllık tarihi, müzesinde iki Türkiye Kupası olan müthiş bir marka varken, başka sembol aramanın hiç gereği yok. Kentin tek sembolü Kocaelispor’dur” dedi. Bu konu tartışma götürmez. Başkan Yavuz yerden göğe kadar haklıdır. Evet bu kentin pişmaniyesi vardır, saat kulesi vardır, Körfezi vardır, her biri kentin sembolüdür ama hepsinin üstünde Kocaelispor vardır. Diliyoruz ve bekliyoruz ki, siyasi irade, Belediye Başkanı Doğan bir an önce gerçeği görsün ve gereğini yapsın. 

“BARAJ MAÇINI 24 NİSAN’A İSTEYECEĞİZ”
Başkan Bahri Yavuz 50.yıl ve baraj maçıyla ilgili düşüncelerini dile getirirken, “Kulübününüm kuruluşunun 50.yılıyla ilgili özel forma yaptıracağız. Ayrıca bayrak kampanyası başlatacağız. Henüz şampiyonluğumuz kesinleşmedi ancak baraj maçıyla ilgili bazı hazırlıklar yapıyoruz. Öncelikle TFF’den bu maçın 24 Nisan’da yani kuruluş günümüzde oynanmasını talep edeceğiz. Normal sezon 17 Nisan’da bitiyor, baraj maçı için uygun bir tarih olarak gözüküyor. Bunun dışında 20-25 bin kişiyle oynayacağımız için maçın büyük bir sahaya verilmesini talep edeceğiz. Tabi bunları şampiyonluğu garantiledikten sonra yapacağız” dedi. 
“SEZONUN MALİYETİ 3.2 MİLYONU BULACAK”
Başkan Yavuz en son şubatın başında futbolculara 1.3 milyon TL ödeme yaptıkları bilgisini aktarmıştı. Canlı yayında yeni rakamlar verdi, “ Sezon başından bu yana giderimiz 2.4 milyonu buldu. Sezon sonuna kadar rakamın 3.2 milyon olmasını bekliyoruz. Teknik heyete 150 bin TL verdik, prim olarak 200 bin TL ödedik. Kombine, maç bileti, yönetimin katkısı ve sponsorlarımız dışında kimseden tek kuruş destek almadık” dedi. Yavuz, sezon sonuna kadar gerekli olan 700 bin TL için yardım kampanyaları açacaklarını söyledi, “ Çalışmalar yapıyoruz. Farklı kampanyalar düşünüyoruz. 500 kişiden 1000’er TL gibi. Ayrıca G.Saray’ın yaptığı bileklik kampanyasını biz de düşünüyoruz. Bu konuda girişimlerimiz var. Yakında kampanyalarla ilgili kamuoyunu bilgilendireceğiz” dedi. Kamuoyundaki genel beklenti, talepte bu yöndeydi. Özellikle bileklik kampanyasının çok büyük ilgi göreceği inancındayım. Tabi 1000 TL verecek 500 kişiyi bulmakta da fazla zorluk çekilmeyeceğini düşünüyorum. 

“YENİ STADYUM YENİ SEZONA DA YETİŞMEZ”
Başkan Bahri Yavuz, stadyum konusuna girdi, “Bugünden konuşmamız gereken konulardan biri budur. Sıklıkla yeni stadyuma gidiyorum. O sahanın gelecek sezona yetişmesi bence mümkün gözükmüyor. En iyi ihtimalle aralık 2016 yani devre arası deniliyor ama bence sezon sonuna kadar bitmez. Bu durumda bizim gelecek sezon maçlarımızı nerede oynayacağımız sorusu gündeme geliyor. İki olasılık var ya İsmetpaşa Stadı’nın yıkımı bir kez daha ertelenecek, ya da bize aynı şartlarda yeni bir saha gösterilecek” dedi. İsmetpaşa yıkılırsa, Gebze Stadı dışında bir alternatif gözükmüyor. Başkana Gebze Stadı’na ne dersiniz diye sorduğumda, “Başka seçenek yoksa gidip oynayacağız” dedi. Tabi en uygunu, en doğrusu İsmetpaşa Stadı’nın yıkımının bir yıl daha ertelenmesi. Siyasi irade eğer bunu istemiyorsa, o zaman yeni stadyumu yeni sezona yetiştirecek. 

PROTOKOL TRİBÜNÜNDE ÇOCUKLAR OTURACAK 
Başkan Yavuz önündeki protokol davetiyelerini çıkardı, tek tek kimleri davet ettiklerini söyledi ve ekledi: “İki sezondur her maça 60 kişilik üst düzey protokolü davet ediyoruz.   İki kere valimiz geldi, bir iki kez İzmit Belediye Başkanımız, birer kez milletvekilleri Haydar Akar ve Fatma Kaplan Hürriyet, bir iki kez de MHP İl Başkanımız geldi. Bundan böyle protokolü maçlara davet etmeyeceğiz. Onun yerine Kocaelispor’un geleceği dediğimiz çocuklarımızı protokol tribününde ağırlayacağız.  Edirnespor maçıyla birlikte uygulamayı başlatacağız” Çok önemli bir karar, bence de uydundur. Bugün için bundan belki rahatsız olmazlar ama buraya yazıyorum bir gün gelecek davet edilmek için yalvaracaklar. İşte o gün geldiğinde çoooookkkk bekleyecekler!   

KOMBİNE RAKAMLARINI İLK KEZ AÇIKLADI 
Kombine satış rakamlarını çok merak ediyorduk. Kamuoyu kombine kart satış rakamlarını da canlı yayında öğrendi. Başkan Bahri Yavuz bu konuyla ilgili soruma, “Birkaç kişiden henüz iade gelmedi bunun için resmi rakamları veremeyeceğim ama aşağı yukarı satış miktarları belli. 4 bin dolayında kombine satışı yapmışız. Geçen yılki rakam 9 bin dolayındaydı. Geçtiğimiz sezon yönetim olarak biz kale arkası ve maraton gibi tribün kombinelerini satmak için çok vakit harcadık. Bu yıl ise 1000 TL’nin Vip tribüne yoğunlaştık. Rakamın düşük olmasında bu önemli bir faktördü” dedi.  Başkan’ın bu bilgilendirmesinden elde edilen gelirin fazla düşmediği anlaşılıyordu. Merakla o rakamları da sordum, “Geçen yıl 850 bin TL dolayında gelir elde etmiştik, bu yıl rakam 600 bin TL civarında” yanıtı verdi.
 
“ÖZER GÜLAY GİBİ ANILAYIM BANA YETER”
Başkan Yavuz’un programa damga vuran, anlamlı mesajıyla yazımıza noktayı koyalım. Şöyle diyor Sevgili Bahri Yavuz: “Benim hiçbir beklentim yok. Tek hayalim Kocaelispor’a başkan olmaktı, oldum.  Öldükten sonra bir Mehmet Sadık Efe, bir Müjdat Afşin, bir Hacı Mikro, bir Özer Gülay gibi Kocaelispor tarihinde iz bırakmış biri olarak anılmaktan başka bir şey istemem”  
“Asla Pes Etme” bu akşam yayınlanıyor
Camianın merak ve heyecanlı beklediği Kocaelispor’un küllerinden doğuş hikayesini anlatan Asla Pes Etme programı bu akşam yayınlanacak. TRT Bölgesel kanalındaki yayının başlama saati 18.25 olarak belirlendi. Milli Takım ve Beşiktaş’ın efsane futbolcusu Ali Gültekin’in hazırlayıp sunduğu programı Kocaelisporlular pür dikkat izleyecek. Bu arada kaçıranlar için programın tekrarı gece yarısı 24.00’te yayınlanacak.  
Bu yazı toplam 1106 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum