1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. Kocaelispor olmadan asla
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

Kocaelispor olmadan asla

A+A-
Dün köşemde Kocaeli Birlikspor’un Manisa’yı yenebileceği ve şampiyon olabileceği ihtimali üzerinde durmuş, olur mu olur demiştim. Ahmet Kolcu adlı Kocaelisporlu bir taraftar yazının altına bir yorum yapmış. Demiş ki: “Kocaelispor'un geleceği Birlikspor'un başarılı olamamasından geçiyor ama siz ikisinin de başarılı olmasını istiyorsunuz. Biz de isterdik belki bunu ama maalesef siyasiler buna mecbur ettiler. Kocaelispor'un 3.Lig’e çıkması ve Birlikspor'un 2.Lig’de kalması desteği tekrar Kocaelispor'a çeker, aksi takdirde Kocaelispor yönetimi gelecek sene 3.Lig’de olsak dahi kendi imkanı ile yükü kaldıramaz”
 
SİYASİ İRADE BÖYLE DÜŞÜNMEYE MECBUR EDİYOR 
Sadece sevgili Ahmet değil, Kocaelisporluların genel düşüncesi de bu yönde. Birlikspor yol alırsa bu Kocaelispor’un geleceği adına ciddi bir sıkıntı olur endişesini taşıyor Kocaelisporlular. Tersi bir durumda Kocaelispor’un destek alabileceğine inanılıyor. Aslına bakarsanız Kocaelisporluların isteği, beklentisi bu değil. Bu kentte yaşayanlar tüm takımların başarılı olmasını; üst liglere çıkmasını istiyor. Sonuçta kentin itibarı, prestiji söz konusu. Bir Kocaeli takımı en üst ligde temsil edilsin diye kim istemez ki. Ancak sevgili Ahmet Kolcu kardeşimin de söylediği gibi siyasi irade Kocaelisporluları böyle düşünmeye mecbur etti.  Siyasi irade iki kulübe de destek vermiş olsa, bırakın Birlikspor’a düşmanlığı insanlar maçlarına gidip destek verir, başarılı olması için dua ederdi. İki takım birden şampiyon olur, kent bayram yapardı. Ama siyasi irade Birlikspor dedi, başka bir şey demedi. Böyle olunca da Kocaelisporlular Birlikspor’dan nefret etmeye, başarısız olması için dua etmeye başladı.

BAŞARISIZ OLSUN DİYE DUA DA EDER, BEDDUA DA 
 Birlikspor PTT 1.Lig’e çıkarsa Kocaelispor için hiç umut kalmaz endişesi, biri 2, diğeri 3.Lig’de olursa bu durumda siyasi irade yüzünü Kocaelispor’a çevirebilir umudu var kamuoyunda, camiada. İşi bu noktaya getiren siyasi iradenin iki kulübe bakış açısı, uygulamaları. Siyasi irade Kocaelispor bitsin, batsın insanlar Birlikspor’a mecbur kalsın istiyor. Bu zihniyetle hareket ediyor. Oysa çok yanlış yapıyor. Bu kentte Kocaelispor olmadan asla bir şey yapılamaz.  Birlikspor benimsensin, kabul görsün isteniyorsa eğer bunun ilk şartı siyasi iradenin Kocaelispor’a elini uzatmasıdır.  Bu yapılırsa kimsenin kuşkusu olmasın Kocaelisporlular Birlikspor’u destekler, şampiyonluğunu da ister. İkisi birden yol alır, herkes mutlu olur. Ama şu anki bakış açısı devam ederse Kocaelisporlular Birlikspor PTT 1.Lig’e çıkmasın de dua da eder, beddua da. Sonuçta bu kavgadan kent futbolu zarar görür. Biri batsın, öbürü çıksın kafa yapısı ikisini birden bitirir. Oysa bu kentin ikisini birden üst liglere taşıyacak potansiyeli vardır. Yarın çok geç olmadan bu gerçeği görebilmek ve gereğini yapmak gerekir.  
Futbolcularımızı yakından tanımak istemez misiniz? 
Kuşkusuz Kocaelispor tarihine altın harflerle yazılacak bir sezon geçiriyoruz. En uzun süreli galibiyet serisinde her hafta yeni bir rekor kırıyoruz. Gözüken o ki, tarihi bir puan farkı ve rekor puanla şampiyon olacağız. Ve tabi en önemlisi de bir aksilik olmazda 3.Lig’e çıkacağız. Küllerimizden yeniden doğuyor, BAL’ı kelimenin tam anlamıyla sallıyoruz. İyi de, tarihimize adlarını altın harflerle yazdıracak futbolcu kadromuzu ne kadar tanıyor, kariyerleri, özel yaşamları hakkında ne biliyoruz?  
Pek çoğumuzun çok az bilgiye sahip olduğunu düşündüğümüz için kamuoyunun, Kocaelisporluların teknik direktör ve futbolcuları daha yakından tanımasını istedik ve bu amaçla da röportaj dizisine başladık. Aslında ilk olarak teknik direktörümüz Ergun Ortakcı ile İstanbul’daki evinde konuşalım, ailesini kamuoyuna tanıtalım istedik ancak olumlu yanıt alamadık. Sevgili Ortakcı özel hayatının kamuoyuyla paylaşılmasını istemedi, biz de bu düşüncesine saygı duyduk. İleride bu kararını değiştirir, röportaj verir mi, bilemiyorum. Bildiğim eğer böyle bir şey olursa, bana sözü olduğu. 
Teknik direktörümüzle röportaj imkanı olmayınca futbolculara yöneldik. Tabi önce kulüpten izin almak gerekiyordu. Kulüp Müdürü İlker Uzel aracılığıyla Başkan Bahri Yavuz’u bilgilendirdik. Yavuz konuyu futbol şubesine havale etti. Sevgili Ceyhun Hoşdil’i arayıp, “Sakıncası yok” cevabını aldık ve startı verdik. Bu işin sorumluluğunu Kocaelispor’u yakından takip eden, futbolcularla da çok iyi, seviyeli bir ilişkisi olan sevgili Zafer Onar kardeşime verdim. Zafer, ilk röportajı iki sezondun sol bekte üst düzey performans gösteren Kadir Öge ile yaptı. Bugün ana sayfamızda bu röportajı okuyacaksınız. 
Kadir Öge ile başladık, sonra diğerleriyle devam edecek. Tüm futbolcularla bu röportajı yapmak ve her hafta perşembe günü sizlere sunmak istiyoruz.  İnanıyorum bu röportajları ilgi ive dikkatle takip edecek, bu sayede futbolcularla ilgili merak ettiğiniz pek çok şeyi öğrenme imkanı bulacaksınız. 

VM Medical Park’ın Kocaelispor hassasiyeti 
 Kısa bir süre önce VM Medical Park Hastanesi’nden bir mail aldım. Gelen mesajda, “Geçtiğimiz aylarda yaşanan fırtına nedeniyle binamızda asılı duran Kocaelispor bayrağımız hasar gördüğünden bir süreliğine kaldırmıştık. Yerine yenisini ve daha büyüğünü yaptırdık. Kocaelispor taraftarı, bu konuda facebook sayfamıza “Neden bayrağı kaldırdınız, şimdi tekrardan taktınız?” diye bizleri soru yağmuruna tutuyordu. Kocaeli ilinde en çok okunan spor yazarı olarak bu konuya değinmenizi rica ediyoruz” deniyordu.
Evet, konu bir süre gerek sosyal medya, gerek spor basınında konuşuldu. Bayrak asıldığında çok sevinmiş, takdirlerimizi iletmiştik. Sonra birden bayrağı orada göremeyince ne oldu acaba diye merak etmiştik. Sağ olsunlar gönderdikleri mesajla kamuoyunu, daha doğrusu Kocaelisporluları bilgilendirmiş oldular, bir anlamda yanlış anlaşılmaları da ortadan kaldırdılar. Medical Park Hastanesi sağlık sponsoru olarak Kocaelispor’u ne kadar önemsediğini göstermişti. Hastanenin dışına astıkları dev bayrakla sevgilileri gösterdiler. Kocaelispor’a olan ilgi ve desteklerinin samimi olduğuna inanıyor, duyarlılıkları için teşekkür ediyoruz. Tabi Madical Park’ın diğer kurumlara örnek olmasını da temenni ediyoruz. 
Bu yazı toplam 964 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
9 Yorum