1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Kocaelispor taraftarı Engin Öztonga ile Bilal Turgut’u bağrına basmalı
Kocaelispor taraftarı Engin Öztonga ile Bilal Turgut’u bağrına basmalı

Kocaelispor taraftarı Engin Öztonga ile Bilal Turgut’u bağrına basmalı

Kocaeli FK, Engin Öztonga gibi her takıma lazım bir futbolcuyu kadrosuna katarak önemli iş yapmıştır. Bu birlikteliğin gerçekleşmesinde baba Seyfi Öztonga’nın ve elbette Engin’in önemli payları var. En

A+A-

Kocaeli FK, Engin Öztonga gibi her takıma lazım bir futbolcuyu kadrosuna katarak önemli iş yapmıştır. Bu birlikteliğin gerçekleşmesinde baba Seyfi Öztonga’nın ve elbette Engin’in önemli payları var. Engin istese, Bank Asya’da her takıma gidebilirdi. Aile artık yeter dedi, Engin yıllar sonra yuvaya döndü.  Öztonga ailesi çok iyi Kocaelisporludur. Tuğla kampanyasını hatırlarım. Sevgili Seyfi Öztonga kampanyaya en büyük bağışı yapanlardan biriydi. 5 bin TL’yi bir saat içinde nakit olarak göndermişti. O para o gün Kocaelispor’un çok önemli bir ihtiyacını karşılamıştı. Öztonga ailesinin ve Engin’in Kocaelisporluluğu bana göre tartışılamaz.

TAKIMIN NEFERİ, TARAFTARIN SEVGİLİSİYDİ

Engin Kocaelispor’da Engin oldu. Yeniköyspor’da futbola başladı. Onu keşfeden antrenör Can Demirkıran’dı. Sonra Kocaelispor’a kazandırıldı. Alt yapıda, PAF takımında dikkat çekti. Mustafa Denizli dönemiydi. A takım kadrosuna alındı. Hafızam beni yanıltmıyorsa Denizli, büyük bir cesaret ve güven örneği ortaya koyarak Engin’e ilk olarak bir Avrupa Kupası maçında görev verdi. Engin o maçta çok iyi performans ortaya koydu ve devamında Kocaelispor’un yıldızı oldu. Uzun yıllar Yeşil-Siyahlı formayı başarıyla taşıdı. Özel yetenekleri yoktu ama bitmek tükenmek bilmeyen enerjisi, hırsı vardı. Yüreğiyle oynadı, terinin son damlasına kadar mücadele etti. Kocaelispor’un neferi, taraftarın sevgilisi oldu.

GİTTİĞİ HER TAKIMDA BAŞARILI OLDU

Engin profesyonel bir futbolcuydu. Ekmeğini bu meslekten kazanıyordu. Kendisine çok iyi şartlar sunan G. Antepspor’a gitti. Serhan Gürkan dönemi, Bank Asya’da şampiyon olduğumuz sezon öncesinde Kocaelispor’a geri dönüşü gündeme geldi. Dönmeyi çok istiyordu Engin, bunun için fedakarlık yapmaya hazırdı. Ancak şartlar oluşmadı, Engin, tercihini Eskişehirspor’dan yana kullandı. Bu durum Kocaelispor taraftarını öfkelendirdi. Engin’e tepki gösterildi. O tarihten bu yana yaklaşık 3 yıl geçti. Engin çeşitli takımların formalarını giydi. Her gittiği takımda da başarılı oldu. Diyarbakır’ın Süper Lig’e çıkmasında, geçen sezon Kartal’ın ligde kalmasında önemli rol oynadı.

TARAFTAR TEPKİ GÖSTERİYOR

Engin gurbetten sıkılmıştı, yeniden doğup büyüdüğü kentin takımına hizmet etmek, Yeşil-Siyahlı formayı giymek için büyük bir sabırsızlık içerisindeydi. Beklenen oldu. Kısa bir süre önce Engin, Kocaeli FK’ya imza atarak 6 yıl ayrı kaldığı kentine geri döndü. Engin yuvasına dönmüştü. Hem kendisi, hem ailesi bu duruma çok sevinmişti. Ancak Kocaelispor taraftarı 3 yıl öncesini unutmamıştı. Engin’in transferi tepkilere yol açtı. Sezonun ilk antrenmanında taraftarla Engin arasındaki soğukluk net bir şekilde ortaya çıktı. Taraftar tüm futbolcularla ilgili sevgi gösterisinde bulunurken, Engin’i ve iki yıl önce Kocaelispor’u bırakıp Körfez’e giden Bilal’i es geçti. Kızgınlık ve kırgınlık sürüyordu.

KOCAELİSPORLULUĞU SORGULANAMAZ

Sevgili Engin önceki gün bir basın toplantısı yaptı. Kocaelisporluluğunu haykırdı, Kocaelispor taraftarının büyüklüğünden söz etti. Geçmişteki o olayla ilgili de özür diledi. Başta yazdım, Engin’in ve Öztonga ailesinin Kocaelisporluluğunu kimse sorgulayamaz diye. Engin 10 yıl formasını giydiği Kocaelispor’da canını dişine taktı, transfer görüşmelerinde parayı hep ikinci planda tuttu. Maddi olarak büyük fedakarlıklarda bulundu. Engin futbolun olgunluk döneminde doğup büyüdüğü, kendisini Engin yapan kentin takımına hizmet verme isteği ve heyecanı içerisinde geri döndü. Taraftardan özrünü de diledi.

KOCAELİSPOR’UN MENFAATİ İÇİN

Artık bu işi uzatmanın anlamı yok. Kocaelispor taraftarı gerek Engin’i gerekse Bilal Turgut’u affetmeli ve kızgınlıklar, kırgınlıklar bir tarafta bırakılmalı. Kocaelispor taraftarı yeni sezonda Kocaeli FK’nın başarısı için ter dökecek olan bu ikiliyi bağrına basmalı. Olması gereken de, yakışanı da bulur. Kocaelispor’un menfaati bunu gerektirmektedir. Buradan sevgili Engin Öztonga’ya yuvana hoş geldin diyorum. İnanıyorum ki, yeni sezon Kocaeli FK’ya önemli bir güç katacak, yeniden taraftarın sevgilisi olacaktır.

ASKF amatör futbolu renklendiriyor

Önceki akşam ASKF ile Futbol İl Temsilciliği’nin yeni sezon öncesinde teşekkür ve bilgilendirme amaçlı toplantısı vardı. Futbol İl Temsilcisi sevgili Mithat Ağa, amatör spora olan katkılarımızdan dolayı spor basınının müdürlerine şilt vereceklerini, bu yüzden toplantıya mutlaka katılmamı istedi. Aslında o akşam Kocaeli TV’de programımız vardı. Yayına biraz geç girmeyi göze alarak Maşukiye Yazıcılar Otel’deki toplantıya katıldık. Doğal olarak erkenden ayrılıp programa geldik.

EKİBİM ADINA ŞİLDİ ALDIM

Amatör futbolun görünmez kahramanlarıdır Tertip Kurulu ile Disiplin Kurulu üyeleri. Para almadan gönüllü olarak çalışırlar. Büyük özveri gösterirler. Toplantıda tertip ve disiplin kurulu üyelerine teşekkür edilip şiltler verildi. Yerel spor basını da unutulmadı. Spor müdürlerine birer şilt takdim edildi. Murat Aydın ile Mithat Ağa birlikte verdiler benim şildi. Ekibim adına aldım şildi. Teşekkür ettim. Biz ayrıldıktan sonra sevgili Aydın ile Ağa yeni sezonla ilgili statü ve projeler hakkında ayrıntılı bilgi aktarmışlar. Kocaeli Kupası başlı başına önemli bir proje. Dün o projeyle ilgili düşüncelerimi yazmıştım. Temennim güçlü bir isim sponsorunun bulunması, kulüplere iyi bir gelir imkanı sunulması.

2. KÜME’YE RENK KATACAK STATÜ

Toplantıda 2. Küme için düşünülen sürpriz hakkında da bilgi aktarılmış. Malum 2. Küme’ye pek önem verilmiyor. Gruplardaki takım sayısı düşük tutuluyor, 5-6 maç kazanan 1. Küme’ye çıkıyor. Bu sağlıksız bir durumdu. ASKF bu lige bir heyecan getirmek amacıyla statüyü değiştiriyor. Bir dönem 2. Lig’de de uygulanmıştı. Önce klasman grupları oluşuyor, sonra Yükselme grubu maçları oynanıyor. Böyle bir statü hazırlanıyor 2. Küme için. Daha fazla maç oynanacak, heyecanı ve coşkuyu arttıracak bir uygulama geliyor. Yakında tüm detayları açıklanacak yeni statünün. O zaman daha sağlıklı değerlendirmeler yapabiliriz. Bugünden şu kadarını söylemek isterim, yenilik her zaman iyidir. Merak ve heyecanla bekleyeceğiz 2. Küme’nin yeni statüsünü.

İKİ KURUMUN BAŞKANI YOKTU

Toplantıyla ilgili dikkatimi çeken bir hususa da değinmek isterim. Taban Birlikleri Başkanları da davetliydi toplantıya. İl Hakem Kurulu, İl Disiplin Kurulu ve Saha Komiserleri başkan düzeyinde katıldılar toplantıya. Kendilerine teşekkür ediyorum. Antrenörler Derneği ve Hakemler Derneği başkanları ise yoktu. Bu tür toplantılara bakıyorum, genellikle bu iki kurumun başkanı gelmiyor. Bu durum şık olmuyor. Bundan sonraki etkinliklerde tüm taban birlikleri başkanlarını görmeyi umut ediyorum.

Amatör futbolu renklendirmek için yeni projeler üreten, statüleri değiştiren ASKF ile İl Temsilciliği’ne alkışımı göndererek yazımı noktalıyorum.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.