1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. Kocaelispor yolunu seçti; asla dönüş olmayacak
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

Kocaelispor yolunu seçti; asla dönüş olmayacak

A+A-

Kimileri tepki gösterse,   yanlış olduğunu düşünse de Hodri Meydan grubunun Yeşil-Siyah kaş kollarıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mitingine katılıp Kocaelispor’un sesini duyurma girişimini, çabasını doğru buluyorum.  Özellikle de Kocaelispor kaşkolünün Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu tarafından bizzat Erdoğan’a takdim edilmesi bence anlamlıydı. Demek ki, Büyük Başkan Karaosmanoğlu Kocaelispor konusunda eskisi kadar katı değil. Kaşkolü Hodri Meydan grubunun liderinden alıp Cumhurbaşkanına getirmesini olumlu bir adım olarak algıladım.  Tabi ki, futbola çok yakın olan, tüm gelişmeleri takip eden Cumhurbaşkanımızın Kocaelispor’un şampiyonluğunu kutlamasını beklerdik ancak stadyumla ilgili verdiği müjde ve Kocaeli ilinin sporda ayağa kalkması gerektiği mesajı da önemliydi.  Erdoğan Yeşil-Siyah kaşkolü boynuna geçirirken hemen yanı başında Bakanımız Fikri Işık gözüküyor. Çok net bir mesaj var ortada. Cumhurbaşkanı açık açık Kocaelispor’u işaret etmiştir.   3 yıl önceki mitingde Erdoğan’ın mesajı siyasi irade tarafından yanlış algılanmış ve uygulamada büyük bir hayal kırıklığı yaşanmıştı. Dileriz ki, bu kez yerel siyasi irade Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mesajını iyi algılanır.

AYNI YANLIŞA DÜŞERSEK BU KEZ KURTULUŞUMUZ OLMAZ

Hodri Meydan’ın girişimini yine mi siyasete yaslanacağız, yine mi siyasetle yönetileceğiz olarak algılayanlar ve bu yüzden tepki gösterilenlere gelirsek. Korkuyu, endişeyi anlıyorum ancak başta yönetim kurulu olmak üzere hiç kimsenin böyle bir düşünce veya beklenti içinde olduğunu sanmıyorum.  Bu saatten sonra şu şehirde siyaset gelsin kulübü yönetsin, ne istiyorsa yapsın gibi bir yaklaşım söz konusu bile olamaz. Bunu yapmak, aynı yanlışa düşmek olur. Kulübün neden bu duruma geldiğini çok iyi biliyoruz. Ne siyasetin kulübü yönetmesini istiyoruz, ne siyasete sırtımızı yaslamak gibi bir düşüncemiz yok. Başkan Bahri Yavuz her fırsatta bu vurguyu yapıyor zaten. Bunca yaşanılandan, acı derslerden sonra bu kulüp yeniden siyasete alet edilir, siyasetin içine çekilirse bu kez kurtuluşumuz olmaz, hepimiz bunun bilincindeyiz.

BORÇTAN DOLAYI BUGÜN İÇİN ELİMİZ MECBUR  

 Tüm bu gerçekler bir yana siyasetle yönetildiğimiz dönemden gelen çok ağır bir borç yüzüyle karşı karşıyayız. Bu borç yükünden sadece halkın desteğiyle, taraftarın vereceği katkılarla kurtulmamız mümkün değil. Bu borçla ayakta kalmamız, liglerde var olmamız da söz konusu 

olamayacağına göre bugün için siyasetin desteğine mecburuz. Bir anlamda siyasetle gelen borç yükünü siyasetle temizlemekten başka seçeneğimiz yok.  Borç yükünden kurtulmak için mecburen kapılarını çalacağız, ellerini uzatmalarını isteyeceğiz.  Hodri Meydan’ın girişimi bu niyeti taşımaktadır.   Bunun dışında bir düşünce veya beklentiyi kimse aklının köşesinden bile geçirmesin. Bu kent, bu kentin insanı iki yıl önce uçurumun kenarındayken Kocaelispor adına bir karar verdi, yolunu seçti. Artık siyasete yaslanmayacağız, siyasete alet olmayacağız; halkın takımı olmaktan, bu şekilde yürümekten asla vazgeçmeyeceğiz.

Hiç böyle olmamıştı

Amatörde seçim yılı, hattı şunun şurasında kongreye bir ay gibi az bir süre kaldı ancak ne konuşan var, ne en küçük bir heyecan. Adeta kongre yokmuş gibi bir ortam var. 30 yıllık ASKF tarihinde hiçbir kongre öncesinde böylesi bir sessizlik olmamıştı. Basın olarak elbette ki bu durum rahatsızlık verici. Aday yok, rakip yok, söylem yok, doğal olarak malzeme yok. Yaz dönemi spor faaliyetlerinin azaldığı günlerde hiç değilse ASKF genel kuruluyla bir canlılık olur umudu içindeydik ki, şu ana kadar tık bile yok. Kongre öncesinde adeta yaprak kıpırdamıyor.

TARİH YARIN BELLİ OLACAK

Geçenlerde Samuray Spor Mağazasının Ayın Şeref Kürsüsü yarışmasında bir araya geldiğim sevgili Murat Aydın’dan kongre dair biraz malzeme almak istedim. Adaylık açıklamanızı ne zaman yapacaksınız, kongre tarihi belli mi, yönetimde değişiklik düşünüyor musunuz diye sordum. Sevgili Aydın 16 Mayıs Pazartesi yani yarın akşam yapacakları yönetim kurulu toplantısında kongre tarihini belirleyeceklerini söyledi. Tüzüğe göre 3 yılda bir haziran ayında yapılması gerekiyor olağan genel kurul.

RAKİP ÇIKAR MI?

 Ancak malum haziran ayı baştan sona ramazan. Ramazan günü kongreyi yapıp yapmamakta bir tereddüttü vardı Aydın’ın, “Yönetimde bunu konuşacağız, ortak fikir ne çıkarsa uygulayacağız” dedi.  Haziranın sonunda yani ramazanın son günlerinde veya bayram ertesinde gerçekleşecek ASKF genel kurulu. Kesin tarih yarınki yönetim kurulu toplantısında kararlaştırılacak. Henüz resmen ilan etmese de Murat Aydın yeniden aday. Sanıyorum ki, adaylık açıklamasını kongre tarihinin belirlenmesinin ardından yapacak. Aydın’ın karşısına rakip veya rakipler çıkar mı?

UZAK OLASILIK 

Eskiden aday olmak için bir koşul yoktu. Kulüpte delege olan adayım diye ortaya çıkıyordu. Son kongrede tüzük değişikliğine gidildi.  Artık adaylık için toplam delege sayısının yüzde 20’sinin imzası gerekiyor. Yaklaşık 700 delege olduğu düşünülürse 150 kişiden imza alamayan aday çıkamıyor. Ciddi bir sayı bu. Geçmişte muhalefet, yani da yenilikçiler grubu toplu hareket ediyordu, son kongrede böyle bir oluşum da ortalıkta yoktu. Bireysel hareketin 150 kişinin desteğini alabilmesi uzak bir olasılık. Zaten kongreye bir ay kala en küçük bir adaylık hareketliliği yok. Büyük bir sürpriz olmazsa eğer Murat Aydın tek aday olarak girecek kongreye.

AMATÖRLER MEMNUN

2007 yılından bu yana, üç dönemdir Başkan Murat Aydın. Demek oluyor ki, 4’ncü Murat Aydın dönemi geliyor. Mutlaka eksikler, aksaklıklar, sıkıntılar, şikayetler var ancak büyük çoğunluk Murat Aydın’dan memnun. Zaten bunun için karşısına aday çıkmıyor, daha doğrusu çıkamıyor. İki dönem önce rakipli son kongrede büyük fark yapmış, ezici bir üstünlük sağlamıştı Aydın. Sonrasında daha da güçlendi. Ne zamana kadar bu durum devam eder bilemiyorum, bildiğim şey ilimiz amatör spor kamuoyunda 9 yıldır Murat Aydın gerçeği var. Aydın kimi açıklamalarında hedefinin 2023 olduğunu vurguluyordu. 2019 cepte sayılır. Gidişat böyle sürerse 2023 hedefi hiç zor değil. Hayırlısı diyelim. 

Bu yazı toplam 1832 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum