1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. Kocaelispor yönetimi "Cumartesi” dedi
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

Kocaelispor yönetimi "Cumartesi” dedi

A+A-
Dün köşemde “Kentin menfaati öncelikse Kocaelispor pazar oynamalı” başlıklı bir yazı yazmıştım. Sosyal medyada bu yönde büyük bir talep ve baskı vardı. Ben de taraftarın sesine kulak verip, bu yazıyı yazdım. Yazımda Murat Aydın’ın kentin menfaati doğrultusunda Birlikspor maçının cumartesi gününe alınmasıyla ilgili TFF’ye başvuracağına inandığımı belirttim.  Dün işe geldiğimde önceliğim bu konuydu. Sevgili Aydın’ı arayıp düşüncesini sordum. Bana, “Bizi için fark etmez,  Kocaelispor yönetiminden böyle bir talep olursa gereğini yaparız” dedi. Sevindim. Hemen sevgili Rafet Kırgız’ı arayıp Aydın’ın olaya sıcak baktığını aktarıp, kulüp adına kendisi arayıp taleplerini iletmelerini istedim. Kırgız önce Başkan Bahri Yavuz ile görüşüp, sonra Aydın’ı arayabileceğini söyledi. Bir saat sonra yeniden Kırgız’ı aradığımda, “Biz kendi içimizde durumu değerlendirdik. Hafta sonu yağış gözüküyor. Pazar oynarsak zeminle ilgili sıkıntı yaşarız. Cumartesi oynama kararı aldık,  taraftarımızın gelmesi için gece maçı için talepte bulunacağız” dedi.
MURAT AYDIN GEREKEN ADIMLARI ATTI  
Kırgız’ın bu sözleri üzerine,”Siz bilirsiniz” dedim. Bu arada sevgili Aydın yaptığımız görüşmeden sonra, genel talep doğrultusunda Kocaelispor taraftarından tepki almamak adına Birlikspor maçının cumartesiye alınmasıyla ilgili TFF ile bir ön görüşme yapmış. Öğleden sonra beni aradığında bunu aktardı.  Aydın’dan gelen bu haberi Kocaelispor Başkanı Yavuz’a aktardığımda bana, “Biz cumartesi gece maçı oynamak için başvurduk, haber bekliyoruz. Bu akşam(Salı) yönetim kurulu olarak toplanacağız, farklı bir kararımız olursa Murat Aydın ile temasa geçeriz” dedi. Başkan Yavuz’un bu sözlerinden bu haftaki maçı pazar oynamak gibi bir düşünceleri olmadığı net bir şekilde anlaşılıyordu. Bunun nedeni de hava koşullarıydı. Yeniden Murat Aydın’ı arayıp Yavuz’un söylediklerini aktardım. Bunun üzerine Aydın TFF’yi arayıp Birlik maçının cumartesiye alınmasıyla ilgili başvurusunu iptal etti.
CUMARTESİ OYNAMAK YÖNETİMİN KARARI 
Görüldüğü gibi kamuoyundan gelen büyük talep doğrultusunda Kocaelispor maçının pazara alınmasıyla ilgili gerek şahsım, gerekse Birlikspor başkanı Aydın gereken adımları attık. Kocaelispor yönetimi hafta sonu yağmurlu olduğu için pazar oynamak istemedi. Cumartesi günü oynamak tamamen Kocaelispor yönetiminin arzusu, kararıdır. Yarın birisi çıkıp Murat Aydın pazar günü oynamamızı istemedi, engel oldu demesin. Ben olayın direkt şahidi, muhatabıyım. Murat Aydın tahmin ettiğim gibi kentin menfaati doğrultusunda adım atmıştır. Kendisine teşekkür ediyorum. Kocaelispor yönetimin kararına saygı duyuyorum.  Bu saatten sonra dileğimiz, beklentimiz TFF’nin maçı geceye alması,  çoğu çalışan olan taraftarlarımızın tribündeki yerlerini alabilmesi. Uzak bir olasılık gece maçı ama bir umut bekleyeceğiz artık. 
Kombinelere saldırma zamanı 
B.Çekmece deplasmanındaki farklı galibiyet kentteki heyecanı biraz daha arttırırken, bu canlılığın kombine satışlarına da yansıması bekleniyor. Önceki akşam Kocaeli TV’deki canlı yayında sevgili Uğur Koştur yönetimden aldığı son satış rakamını 9300 olarak açıkladı. Benim tahminin de bu doğrultudaydı, yazmıştım da zaten.  Bu rakam kentteki heyecanı da inancı da çok açık bir şekilde ortaya koyuyor. 
Kuşku yok ki Kocaelispor adı, markası bu ilginin en önemi nedeni. Ancak mevcut yönetimin camiada beklentileri bu noktaya getirdiği gerçeğini de unutmamak gerekir.  Demek ki Başkan Bahri Yavuz’un koyduğu ilk hedef yani 10 bin kombine satışına çok yaklaşıldı. Ancak sevgili Başkan Yavuz asıl hedefi 13 bin olarak ilan etmişti. Biraz gayretle ve takımın alacağı iyi sonuçlarla ben bu rakama da ulaşacağımıza inanıyorum. B.Çekmece maçı sonrasında zaten hareketlilik oldu. Derince Belediye meclis üyesi, Demirspor teknik sorumlusu değerli dost Talip Yeşilyurt bir tane maraton ve deniz tarafı kale arkası kombinesi alarak katkı sağladı.
 Kullar’da kurulu Vesbo Fabrikası PVC çalışanları adına Ahmet Süleyman bir tane numaralı B kombinesi aldı.  Buradan henüz kombine almayan taraftarları bir kez daha seslenmiş olayım, Velimeşe maçında bilet bulamadım, stada giremedim diye sızlanmak istemiyorsanız hemen harekete geçin. Takım şampiyonluğa koşuyor, şimdi kombinelere saldırma zamanı. 
Vesbo fabrikası PVC çalışanları adına Ahmet Süleyman kombine aldı. 
Sıkıyla şimdi çekilin bakalım!
Küçük yaş gruplarında lige katılma başvurusu yapıp, fikstüre dahil olan takımların kimi daha maçlar başlamak, kimi ise ilerleyen haftalarda çekiliyor, bu da ciddi sorunları beraberinde getiriyordu. Futbol il temsilciliği bu sıkıntının önüne geçmek için birkaç yıldır cezai müeyyide uyguluyor, çekilen takımları bir sezon sonra lige almıyordu. Ancak bu ceza caydırıcı değildi, takımlar aynı alışkanlıklarını sürdürdü. TFF’nin Türkiye’de her için ciddi bir sorun olan bu konuya kesin bir çözüm bulması gerekiyordu. 
Nitekim dün ASKF Başkanı Murat Aydın, Başkanlar Kurulu toplantısı için bulunduğu Ankara’dan aradı, önemi haberi, daha doğrusu kararı bildirdi. TFF yönetimi bundan böyle U13’ten U17’ye kadar küçük yaş gruplarında katılım başvurusu yaptığı halde ligden çekilen takımlardaki futbolcuların otomatikman serbest kalmasıyla ilgili kararı imzalamış. Başvuru yapıp, çekilen takımların futbolcuları muvafakat name almadan serbest kalacaklar, istekleri yere gidebilecek. 
Bu karara çok sevindiğimi belirtmek isterim. Murat Aydın’dan haberi aldığımda ilk tepkim, “İşte budur, sıkıysa şimdi çekilsinler bakalım” oldu.   Kimin fikri, önerisiyle kutluyorum, onay veren TFF yönetimini de aynı şekilde. Bu karar kesinlikle caydırıcı olacak.  İşin ucunda futbolcuların elini kolunu sallayarak serbest kalması var.  Hiçbir kulüp böyle bir durumla karşılaşmak istemez. Bundan sonra ligden çekilme falan olmaz. Bu sayede küçük yaş gruplarındaki liglere bir düzen gelir.  Bu karar en çok futbol il temsilcisi sevgili Mithat Ağa’yı sevindirecektir. 
Bu yazı toplam 324 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.