1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kocaelispor’a sahip çıkmalıyız
Kocaelispor’a sahip çıkmalıyız

Kocaelispor’a sahip çıkmalıyız

Google’den girip de; “Kocaelispor’un kuruluşu” diye aradığınızda karşınıza çıkan bilgiler şöyle; “1957 yıllarında Baçspor kulübünün yöneticileri İzmit Belediyesine müracaat ederek, şehrin doğu kesimind

A+A-

Google’den girip de;

“Kocaelispor’un kuruluşu” diye aradığınızda karşınıza çıkan bilgiler şöyle;

1957 yıllarında Baçspor kulübünün yöneticileri İzmit Belediyesine müracaat ederek, şehrin doğu kesiminde bulunan gençlerin spor yapmalarına cevap   verecek bir arsanın verilmesini isterler. Belediye başkanı Osman GENCAL konuya yakın ilgi gösterir. Bu yakın ilginin temelinde Gencal'ın eski bir sporcu  olması, aynı zamanda Baçspor’un üyesi olması rol oynar. Sonuçta Belediye eski Teyyare Meydanı’nda 28 bin dönümlük bir araziyi 1 lira gibi sembolik bir ücretle Baçspor'a verir.

Bu arsanın satılmasından kazanılan 283. 000 TL ile Baç semtinde bir arsa satın alınmış ve hemen inşaata başlanarak bina  bitirilmiş. Güzel bir tesise kavuşan Baçspor yöneticileri, ilk kez, 1964 yılında profesyonel bir takım kurmayı ve 2. ligde yer almayı düşünürler ve bu yönde çalışmalara başlarlar. Bu yıllarda yasal mevzuat 2. ligde yer alacak kulüplerin en az üç takımın birleşmesiyle ortaya çıkacak bir kulüp ve yeterli tesisler olması koşullarını arıyordu. 1966 yılında Baçspor, İzmit Gençlik ve Doğanspor takımları birleşerek KOCAELİSPOR'u kurarlar. Üç kulüp yöneticisi tüm konularda anlaşarak yeşil siyah renkleri benimseyerek,ortak kongrelerini yapar ve yönetim kurulunu seçerler;

Başkan: İsmail Kolaylı, 2. Başkan: Cemal Ilgazlı, Genel Sekreter: Bahri Gök, Genel Kaptan: Nasut Kayalı, İdare Amiri: Kenan Akgün, Muhasip: Mustafa Kuruçay, Veznedar: Cevat Ademoğlu, Yönetim Kurulu Üyeleri: Muzaffer Danyel, Kenan Danyel, Hasan Ulugün, İhsan Sanal, Nazif Döken, İsmet Duran.”

Verilen bilgiler arasında, Kocaelispor’un 1979 – 1980, 1991 – 1992 sezonlarında Türkiye 2. Ligi Şampiyonu olduğu var…

1996 – 1997 ve 2001 – 2002 sezonlarında Federasyon Kupası’nı aldığı var…

İntertoto’ya katılmalar var…

Genç Takımlar Türkiye Şampiyonluğu var…

Gençlik ve Spor Bakanlığı Kupası var…

UEFA Kupası’na katılma var…

Türkiye’deki futbolcu tarlalarından biridir Kocaeli bölgesi. Sakarya, Bursa ve Karadeniz kıyısındaki bazı illerimizle birlikte, gerçekten çok iyi futbolcular yetiştirmiştir Kocaeli. Türkiye’nin enemli takımlarında top koşturmuştur Kocaeli’den yetişen futbolcular.

Sonra!..

Geldiğimiz yere şöyle bir bakın, sonrasını görürsünüz zaten!

Tamam, düştük bir kere. Düştük de, kalkmak için yapacak hiçbir şey yok mu?

Türkiye’nin gelir düzeyi en yüksek ilinde, en büyük sanayi kuruluşlarının bulunduğu ilindeyiz ve bir Kocaelispor’u ayakta tutamayacağız öyle mi?

Bu ayıp kentin Valisi olan sayın Topaca’nın, Büyükşehir Belediye Başkanı olan İbrahim Karaosmanoğlu’nun ve bu kentte ekmek yiyen, Kocaelispor’un adından bile ünlenen kimi insanların sicilinde olur.

Orhan Görsen ve arkadaşlarına destek vermek bu kentte yaşayan herkesin görevi olmalıdır bence ve bu o kadar da zor değildir.

Bir şey daha; Osmanlı’nın teslim olmaya çalıştığı “manda” zihniyetiyle Kocaelispor kurtulamaz, bilesiniz. Atatürk gibi düşünenler ellerinden geleni yapsınlar yeter zaten…

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.