1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Kocaelispor’da Suçlu Bulunamıyor
Kocaelispor’da Suçlu Bulunamıyor

Kocaelispor’da Suçlu Bulunamıyor

Kocaelispor Kulübünün hortumlandığı, sahte evraklarla kulübün paralarının dolandırıldığı iddiaları ile geçen mayıs ayında açılan "Kocaelispor'da Yolsuzluk" davasının duruşması, dün 2. Ağır..

A+A-

Kocaelispor Kulübünün hortumlandığı, sahte evraklarla kulübün paralarının dolandırıldığı iddiaları ile geçen mayıs ayında açılan "Kocaelispor'da Yolsuzluk" davasının duruşması, dün 2 nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapıldı.Duruşmaya davanın tutuksuz sanıklarından sadece Muammer Çelik ile Murat Barış katıldı. İlk duruşmalara katıldıkları için bu defa duruşmada bulunma zorunluluğu olmayan eski Başkan Serhan Gürkan ile diğer tutuksuz sanıklar mahkemeye gelmedi. Bu sanıkları avukatları temsil etti.Kocaeli 2 nci Ağır Ceza Mahkemesinde dükü duruşmada tanık olarak eski yöneticiler Mustafa Kurt, Soner Aydın, Ömer Efe, Nejat Bayhan, Erdem Koçak, Ömer Gül, Yaşar Can, Umut Tosumoğlu ifade verdi. Tanıklar kimseyi suçlamadı.Mahkemenin tanık olarak davet ettiği eski yöneticiler Sinan Sipahi, Cengiz Kavan, Hüseyin Murtazaoğlu, Yunus Merttürk, Yalçın Eldoğan ise, dün duruşmaya gelmediler. Mahkeme heyeti, bu tanıkların 17 Aralık'taki duruşmaya polis zoruyla getirilmelerini istedi.

Barış: "Beraatimi istiyorum"

Dün duruşmaya katılan sanıklardan Muammer Çelik daha önce ifade vermişti. Dünkü duruşmada, sanık durumundaki İKM Başkanı, eski yönetici Murat Barış ifade verdi. Barış mahkemede şunları söyledi:"- 2008 yılında Kocaelispor yönetiminde görev yaptım. Bir miktar para verdim. Ama güvendiğim için makbuz almadım. Bu paralar, benim kulübe bağışladığım paralardır. Bizim Kocaelispor Kulübünden para almamız, kulübü dolandırmamız söz konusu bile olamaz. Suçlamaları kabul etmiyor, beraatimi istiyorum."

Tanık ifadeleri

Duruşmada daha sonra tanıklar ifade verdi. Mahkemede tanıklar şöyle konuştu:

MUSTAFA KURT: "Kocaelispor bu kentin takımı. Biz de yönetimde görev aldığımız dönemde katkıda bulunduk. Ben 30 bin TL verdim. Daha önce de minibüsçüler kooperatiflerinin başkanları Kocaelispor'a destek vermişti. Kocaelispor iyi olursa, başarılı olursa, bizim minibüslerimiz de iş yapıyor. Bu nedenle Kocaelispor'a desteği görev bildik. Bunun dışında kulüpte yaşanan gelişmelerden, para alışverişlerinden benim bilgim yoktur.

"ÖMER GÜL: "2008 yılında yönetimde görev aldım. O dönemde futbolculara nakit ödeme gerekiyordu. 8 adet, her biri 5 bin TL'lik çek kestim. Günü geldiğinde çekleri ödedim. Bu parayı kulübe bağış olarak verdim. Ben parayı Muammer Çelik'e vermedim. Nerede kullanıldığını bilmiyorum.

"UMUT TOSUMOĞLU: "Kısa dönem yöneticilik yaptım. Antalya deplasman masraflarını üstlendim. 8 bin TL ödedim. Kocaelispor'un katılacağı bir özel turnuva için de 10 bin TL verdim. Kocaelispor zor durumda. Param olsa, bugün de destek verir, maddi katkı sağlardım. Bu işlerden karşılık beklemem.

"ERDEM KOÇAK: "2008 yılında yöneticilik yaptım. Gaziantep deplasman masraflarını karşıladım. Otele 5 bin TL ödedim. Bu parayı bağış olarak verdim. Bunun dışında da para vermedim.

"YAŞAR CAN: "İlk dönemde 30 bin TL bağış yaptım. Daha sonra İbrahim Tatlıses konseri için 2500 TL nakit, 2 bin TL'lik de müşteri çeki verdim. Bazı zamanlar deplasman masraflarına, uçak bileti masraflarına katkı sağladım. Genel sekreter olarak görev yaptım. Ama hesap ayrıntılarını bilmem. Verdiğim paraları bağış olarak verdim.

"ÖMER EFE: "Ben de yönetici olduğum dönemde verdiğim paraları bağış olarak verdim. Kombine bilet aldım. Aldığım biletlerin parasını, çekini kulübe teslim ettim."

Bu takımı nasıl bu hale getirdiniz?

Tanık ifadelerinin ardından 2 nci Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Hakim Yusuf Coşkun, sanık bölümünde bulunan Başkan Muammer Çelik'e dönerek, "Kocaelispor (-4) puanda. Herhalde dünyada bu durumda başka takım yoktur. Bu takım bu hale nasıl geldi? Nasıl kurtulacak? Amatör kümeye mi düşecek?" diye sordu. Sanık bölümünde ayağa kalkan Başkan Çelik , "Efendim çok haklısınız. Biz de kulübü bu durumdan kurtarmak için çalışıyoruz. Ama kulüp başkanı sanık sandalyesinde oturuyor. Siz de takdir edersiniz ki bu nedenle güven bunalımı var. Eğer buradan kalkarsak, kulübü kurtarmak için her türlü mücadeleyi vereceğiz" dedi.Mahkeme heyeti, duruşmayı 17 Aralık'a erteledi, çağrıya rağmen gelmeyen tanıkların, önümüzdeki duruşmaya polis zoruyla getirilmesini istedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.