1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Kocaelispor’dan gayrısı yalan oldu
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Kocaelispor’dan gayrısı yalan oldu

A+A-

Koskoca bir spor sezonu daha geride kaldı. Bir tek yağlı pehlivan güreşleri ile ilgilenmiyorum. Her halde, o branşta kentimiz son derece başarılıdır.
Ama diğer branşlarda yine döküldük. Bir tek, “Ölsün bitsin, yok olsun” istenen Kocaelispor, “Halkın takımı” sıfatıyla bir üst lige çıkmayı başardı. Futbolda Birlikspor çok, ama çok büyük bir hayal kırıklığı yaşadı. Birlikspor’un bu sezonu çok iyi analiz edilmelidir. Üzerine bu kadar titrenilen, bu kadar emek verilen bir kulüp,  avucunun içine kadar gelen PTT 1 nci Ligine yükselme şansını nasıl kaçırır?. Sezon içinde bir ara futbolcular kazan kaldırmıştı. Sanırım, o olayların ardından takım, şampiyonluğu istemedi. Çünkü Birlikspor, göz göre göre şampiyonluğu kaçırdı. 
3 ncü Lig temsilcilerimiz, gruplarında Play-Off’a bile kalamadı.  Basketbolda çok umutlandığımız, çok destek verdiğimiz İzmit Belediyesi Kadın Basketbol takımının, normal sezonda aslında çok yeftin takımlarla oynadığı finallere gidince ortaya çıktı.
Geçtiğimiz günlerde sporda en büyük hayal kırıklığı yaşan kişi hiç kuşkusuz İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan olmuştu. Başkan Doğan, hem kadın basketbol takımından, hem Birlikspor’dan çok umutluydu. Kocaelispor’un şampiyonluğunu görmek için Eskişehir’e gelmedi ama, Birlik’in peşinden Gümüşhane’ye kadar gitmişti.
Şimdi herkes takkesini önüne koysun ve düşünsün. Bu kentte, sadece Kocaelispor var. İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’ın yılgınlık göstermeden kadın basketbol takımına önümüzdeki sezon da destek vermelidir. Ama daha kuvvetli bir takım kurması, gelecek sezon mutlaka o takımı lige çıkartması lazım. Futbolda ise, gelin hepiniz takılın peşimize. Bir tek Kocaelispor var. Gerisi yalan. 3 ncü Lige yükselen Kocaelispor’un transfer yasaklarını kaldıralım. 
Kocaelispor bu kente lazım. Kocaelispor, bu kentte siyaset yapanlara lazım. Kocaelispor’a da bu kentin yöneticileri, siyasetçileri lazım. Gelin bırakın inadı. Özellikle siz Sevgili Nevzat Doğan.. Partiniz ne derse desin. Gelin bizim yanımıza. Kalpten ve gerçekten Kocaelisporlu olun. Birlikspor’un bu yılki yaşadıklarından sonra, o kulübü yaratanların, “Bizi çok mahcup etti” diyerek, o kulübü kapatmalarını bekliyorum. 
 

*Ne olur, KYÖD’ü de bitirmeyelim 

“Biz” diyerek, yani kendimi de içine katarak, bu kentteki, itilen, ötelenen, artık gidecek yer bulamaz hale gelen  bu kentteki önemli bir kitleden söz ediyorum.
Elimizde bir Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği (KYÖD) kaldı. Bu kentte iktidara yandaş olmayan, muhalif söylemleri bulunan herkesin, bütün sivil toplum örgütlerinin özgürce toplantı düzenleyebileceği son mekan. 
KYÖD çok yıpratıldı. Fındıkzade Yurdu elinden alınıp, satıldı. Sefa Sirmen döneminde kiralık olarak verilen mevcut yerinde bile, çevresi kuşatıldı. Son zamanlarda KYÖD’ün ciddi bir ekonomik kriz içine girdiğini, böyle giderse kapanma riskinin bile bulunduğunu duyuyorum. KYÖD, sadece yaz aylarında Kültür Tepesi ve Körfez manzaralı güzel bir restaurant yeri değildir. KYÖD İzmit için bir kültürdür. Bir yaşam biçimidir. Özgürlük platformudur. Yaşatmak zorundayız, aksi halde İzmit’te gidecek başka yerimiz kalmayacak.  29 Mayıs’ta KYÖD kongresi var. Yine derneğin içi fokur fokur kaynamaya başladı. KYÖD geleneğine göre, mevcut yönetim kendi içinden yeni bir Başkan adayı belirler.. Bu tek adayla seçime gidilir. Son dönemlerde bu gelenek uygulanmıştı. Mevcut yönetim Kahraman Yüce’yi yeni aday olarak ilan etti. Ama,  KYÖD’de yine muhalefet oluştu. Mehmet Toker de adaylığını açıkladı. Yazık, en azından bu dönemde, içinden geçtiğimiz bu kritik süreçte, İzmit’te elimizdeki bütün değerleri yitirirken, KYÖD’de tam bir birlik gösterisi vermek gerekiyordu. 
Zaten zor durumdaki KYÖD, 29 Mayıs kongresinden biraz daha yıpranarak çıkacak diye korkuyorum. Bence KYÖD kongresi, KEV kongresinden bile daha önemli. İki kongre de aynı güne rastlıyor. İki kongrede de  “Biz” bölüneceğiz. Birileri, ellerini ovuşturacak, halimize gülecek. KEV’de ve KYÖD’de de kavga ettikten sonra, emin olun, elimizde artık üzerinde kavga edebileceğimiz bir kurum bile kalmayacak. 
Mutlaka büyükler devreye girmeli. Mutlaka, KEV ve KYÖD genel kurulları bu iki önemli kurumu yıpratmadan yapılmalı. 

*Elektrik Mühendisi Gürbüz projesini Cumhurbaşkanı’na anlatmak istiyor 

İbrahim Gürbüz. İlimizde pekçok kişi tanır. 1938 Karamürsel doğumlu. Elektrik Mühendisi. 40 yılı aşkın süreyle devlete hizmet etmiş. Kendi alanında gerçek bir uzman. Aynı zamanda şair İbrahim Gürbüz. Bestelenmiş pekçok güftesi var. Türk Sanat Müziği sevdalısı. 
Gürbüz, TEK’den emekliye ayrıldıktan sonra, kendisini şiire ve Türkiye’nin enerji sorununa çareler aramaya ayırmış. Çok ilginç bir önerisi, projesi var. Başbakanlığı döneminde 3 kez Tayyip Erdoğan’a mektup yazarak bu önerisini anlatmış. Mektuplarına, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yetkililerinden yanıtlar gelmiş. Bu yanıtlarda Bakanlık uzmanları, Gürbüz’ün önerisinin gerçekleştirilemez olduğunu belirtmişler. 
İbrahim Gürbüz, sağ siyasi görüşe sahip,  son seçimler dahil AK Parti’ye oy vermiş, Recep Tayyip Erdoğan’ı da seven ve takdir eden bir vatandaş. Bakanlık bürokratlarının “Uygulanamaz” bulduğu projesini, Cumhurbaşkanı’na bizzat anlatmak istiyor. 
Gürbüz’ün elektrik üretimi konusundaki projesi, özetle şöyle:
“- İstanbul Boğazı,  çok mükemmel ve maliyetsiz bir enerji kaynağıdır. İstanbul Boğazında hem yüzeyden, hem dipten çok ciddi su akımı vardır. Boğaz üzerinde kurulacak santrallarla, sıfır maliyetli elektrik enerjisi üretmek mümkündür.  İstanbul Boğazı’ndaki su akıntısının hızı 5 m/s seviyesindedir. İskandinav ülkeleri, su akış hızının 1 m/s olduğu kanallarda elektrik santralları kurdular, neredeyse sıfır maliyetle elektrik üretiyorlar. Türkiye, İstanbul Boğazı’nda rahatlıkla elektrik üretebilir. “
İbrahim Gürbüz, bu projeyi ancak Recep Tayyip Erdoğan gibi birinin anlayabileceğini düşünüyor. Dünyanın ve Türkiye’nin yakın gelecekte enerjiye çok daha fazla ihtiyacı olacağını, İstanbul Boğazı’ndaki doğal su akışından enerji üreterek Türkiye’nin büyük bir avantaj elde edeceğini söylüyor. Bizden, değerli hemşerimizin bu çok iddialı projesini ve talebini duyurmak. AK Parti teşkilatları, Cumhurbaşkanı’nı pek insanlarla görüştürmek, buluşturmak istemiyor. Ama İbrahim Gürbüz Cumhurbaşkanı’na ulaşabilir, bu önerisini anlatabilirse, Türkiye için önemli kazanç da sağlanabilir.


*Ölüsü bile böyleyse 
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü (DHMİ), her ay, ülkemizdeki bütün havaalanları ile ilgili istatistik bilgi yayınlıyor. Her yönüyle kullanıma hazır, sivil havacılık için uygun yapıya sahip, son dönemlerde bazı eksikleri de giderilmiş olmasına rağmen, ilimizin Cengiz Topel Havaalanı, Türkiye’deki 55 sivil meydan içinde en az kullanılanı. Malum, bizi çok sözler verildi. Ama hala Cengiz Topel’den haftanın belli günlerinde İzmit-Trabzon seferleri dışında tarifeli uçak seferi yapılmıyor.
Buna rağmen, Cengiz Topel’in sivil hava trafiği ilginç. DHMİ Genel Müdürlüğünün açıklamasına göre,  2016 yılının geride kalan 4 aylık döneminde, Cengiz Topel ‘den 17.742 yolcu hizmet aldı. Geçen nisan ayında Cengiz Topel’den 5.286 iç hat yolcusu, 125 dış hat yolcusu geçti.2016 yılı nisan ayında bizim havaalanımızdan iç hat seferleri için 106 uçak iniş kalkış yaptı. 3 uçak da dış hat seferi iniş iniş kalkış yaptı. Yine bu yılın ilk 4 ayında Cengiz Topel’den uçaklarla 159 ton kargo taşındı. THY’nin Türkiye’de uçmadığı tek havaalanı. İzmit-Trabzon seferleri dışında hiçbir tarifeli seferin yapılmadığı havaalanı. Buna rağmen, ayda  ortalama 5 bin yolcunun gelip geçtiği  ayda ortalama 40 ton yükün inip kalktığı bir havaalanı. 
Düşünün, bu havaalanından bir de Erzurum’a-Ordu-Giresun’a, İzmir’e, Antalya’ya tarifeli uçak seferleri yapılsa. Cengiz Topel’in “yolcu potansiyeli yok” diyenler kim bilir nasıl mahcup olacaklar.
 

*Ah, bir de Pamuk olsaydı 
8 nci Kocaeli Kitap Fuarı, 14 Mayıs Cumartesi günü açılıyor. Açılış gününde Ayşe Kulin ve Kürşat Başar gibi iki önemli yazar İzmit’te olacak.  Kitap Fuarı 22 Mayıs akşamına kadar sürecek. Yüzlerce ünlü yazar gelecek. Yüzlerce imza günü,  ünlü isimlerin konuşmacı olacağı toplantı programlandı.
Kuşkum yok. Kitapla dolu muhteşem günler geçireceğiz. Bu yıl 800 bin ziyaretçi bekleniyor. Hiç mahallelerden, ilçelerden  otobüslerle adam taşımaya, kuru kalabalık yapmaya gerek yok. Kitap Fuarı’na meraklısı gönüllü gelsin yeter.
Kitap Fuarı, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin en büyük, en önemli organizasyonu. Tabii kentimizin elinde bu fuarın düzenlendiği Uluslararası Fuar Merkezi gibi bir tesisin bulunması da çok büyük avantaj. Kitaplar arasında dolaşacağız. Kitap kokusunu soluyacak, kitap tozunu yutacağız. Şahsen ben, heyecanlanıyorum.
Ama bu Fuar’ı taçlandırmak için, keşke Nobel ödüllü Orhan Pamuk da ikna edilebilseydi. Orhan Pamuk, yurt içinde pek böyle organizasyonlara katılmıyor. Bir şekilde ikna edilmiş olsa,  Orhan Pamuk  Fuar’da  o  dünyayı hayran bırakın üslubuyla yazdığı son kitapları “Kafamda Bir Tuhaflık” ve “Kırmızı Saçlı Kadın”la Fuar’a gelse, işte o zaman Kocaeli Kitap Fuarı gerçekten taç giymiş olacaktı. Sağcısı, solcusu, milliyetçisi, magazincisi aklınıza gelebilecek bütün yazalar gelecek Fuar’a. Benimki elbette fantezi. Ama böyle büyük bir organizasyona bir de Orhan Pamuk geliyor olsaydı, işte o zaman Kocaeli Kitap Fuarı, bütün benzerlerinin önüne geçmiş olurdu.


*Acaba başka kimler firar etti?

Haber, dün Hürriyet Gazetesi’nin manşetinde patladı. Kocaeli Yarı Açık Cezaevi’nde yatan IŞİD terör örgütü suçlusu 5 kişi,  firar etmiş. 
Hem de ne firar. IŞİ üyesi olmakla suçlanan 5 kişi, önce 2 Nolu T Tipi Cezaevine konulmuşlar. Nedense, yukarıdan bir emir gelmiş,  daha sonra bu 5 IŞİD’li Kocaeli Yarı Açık Cezaevi’ne nakledilmiş. Tam bu sırada Emniyet İstihbarat Birimi, “Dikkat edin. Bu 5 IŞİD’li firar edebilir” uyarısı yapmış. Ama 5 mahkum, zaten 3 Mayıs günü Kocaeli Yarı Açık Cezaevi’nden firar etmiş. 
İlimizdeki yarı açık cezaevi ile ilgili pekçok şikayet geliyor. Uzun süredir bu cezaevinden şikayetler vardı. Merak ediyorum; acaba bu 5 IŞİD’li dışında buradan kaç kişi firar etti. Ya da izinli çıkıp da geri dönmedi. Bu konularda basına, kamuoyuna da hiç bilgi verilmiyor. Kocaeli Yarı Açık Cezaevi hem uygulamaları ile içerideki insanlara çile çektiriyor, hem delikli süzgeç gibi. Adeta firar etmesi istenenler, buraya alınıyor. 
Çok tuhaf bir durum var. 5 IŞİD’linin cezaevinden firar olayı çok derinlemesine araştırılmalıdır. 

*Cumhuriyet’teki liste 
Türk medyası, zor bir dönemden geçiyor. Toplum gibi, medya da bölündü. Kimileri, sadece mevcut iktidara hizmeti görev biliyor. Kimileri ise, sadece mevcut iktidarı acımasızca eleştirmenin, sürekli “Öküz altında buzağı aramanın” peşinde.
Bu nedenle, toplum doğru bilgiden yoksun kalıyor. Gazetecilik yapılmıyor. Dünya medyası son zamanlarda  “Panama Belgeleri” adı verilen yeni bir sızıntı ile çalkalanıyor.  Vergi cenneti olarak bilinen Ada ülkelerinde yatırım yapmış gibi gözüküp, kendi ülkelerinde vergi kaçıranların listeleri yayınlanıyor. 
Panama Belgeleri’nin son bölümü, Türkiye’ye de dokundu. Söz konusu belgeler off-shore hesabı açanlarla ilgili. Elbette böyle hesap açmak, deniz aşırı ülkelerde yatırım yapmak, doğrudan suç değil. Ama bu işlerin vergi kaçırmak veya kara para aklamak için yapıldığı da bütün dünyada biliniyor. Kamuoyuna sızan son Panama Belgeleri’nde 684 Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşının adı yer alıyor. Dün, sadece Cumhuriyet Gazetesi’nde bu isimleri okuma şansı bulabildik. 
Ben dikkatli okudum. Ulusal düzeyde tanınan çok isim var. Bizim ilimizle ilgili bir isme rastlamadım. Ama bu belgeler, bu isimler hiç kuşkusuz uzun süre tartışılacaktır. Dün Cumhuriyet’in yaptığı, bir kez daha doğru habercilikti. Doğrusu kıskandım. 

 

 

Bu yazı toplam 1935 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum