1. YAZARLAR

  2. Ali GÜNDOĞDU

  3. Kocaelispor’dan geriye anılar kaldı
Ali GÜNDOĞDU

Ali GÜNDOĞDU

Yazarın Tüm Yazıları >

Kocaelispor’dan geriye anılar kaldı

A+A-

İsmetpaşa Stadı’ndaki son maçımızı bugün oynuyoruz. 1972 yılında hizmete giren ve bugünkü maçın ardından yıkılacak olan İsmetpaşa’da ne günler yaşadık, ne zaferlere, ne hüzünlere tanık olduk.

Kocaelispor’un birinci ligde rüzgar gibi estiği yılları hatırlayın.

Fenerbahçe’nin İzmit İsmetpaşa Stadı’na her geldiğinde yenilip gittiği yılları.

Bir sezonda liderlik koltuğunu en uzun süre koruyan Anadolu takımının Kocaelispor olduğu yılları.

Türkiye kupasını iki kez kaldırdığımız yılları.

UEFA kupasında göğsümüzde ay yıldızla Türkiye’yi Avrupa’da temsil ettiğimiz yılları hatırlayın.

Özledik, hem de çok özledik o dönemleri.

Daha dün gibi hatırlıyoruz. Yeşil Siyahlı ekibimiz,2008-2009 dönemini eski adıyla 2 nci Lig, o günkü adıyla Bank Asya 1 nci Ligi şampiyon olarak tamamlamıştı.

Altay maçının bitiş düdüğüyle birlikte İzmit’te adeta yer yerinden oynamıştı. 

Kocaelispor’un şampiyonluğu görkemli gösterilerle kutlanmış ve kentimizde yaşayan hemen herkes bu yüce kutlamalara katılmıştı.

Sokaklara dökülen ve bu coşkulu kutlamalara katılanların sayısı on binlerle ölçülse de, bulundukları yerde sessizce, ama gönülden kutlayanların sayısı yüz binleri buluyordu…

Ben de, Kocaelispor’un bu başarısını yürekten ve derinden kutladım.

Peki, ama nedir Kocaelispor ve neyi temsil eder?

Şüphesiz ki, Kocaeli İl’ini temsil eden ve sembolleştiren en önemli unsur, Kocaelispor’dur.

Kocaelispor’un başarısı, Kocaeli’nin başarısıdır.

gv2-001.jpg

RUSYA’DA KOCAELİSPOR AFİŞLERİ- 1997-98 döneminde Rusya’nın Lokomotiv Moskova takımı ile UEFA maçına çıkmıştık. 23 Ekim 1997 tarihinde Moskova’da oynanan maçın afişleri Moskova caddelerini süslüyordu. Bu afişler, şanlı geçmişimizden gururlu ve tatlı bir anı olarak kaldı.

sampiyonluk-sevinci.jpg

SÜPER LİG SEVİNCİ- Bank Asya Ligi’nden Süper Lig’e çıktığımız yıl 2009 yılında Şampiyonluk kupası binlerce kişinin katıldığı konvoyla gezdirilmiş, İzmit tarihi günlerinden birini yaşamıştı.

Fatma Hanım, İzmit’e aday olur

24 Haziran seçimlerine giderken, çok önemli bir siyasi manevra yaşandı. İYİ Parti’nin de seçime girebilmesi için Cumhuriyet Halk Partisi’nden 15 milletvekili istifa ederek İYİ Parti saflarına katıldı. Böylece İYİ Parti’nin TBMM’de grubu olmuş oldu, seçime girebilmesinin önünde hiçbir engel kalmadı.

İYİ Parti’ye geçen 15 milletvekili arasında CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet de bulunuyor.

Fatma Hanımı yakından tanırım. Bizim mahallenin, M.Alipaşa’nın gelinidir. Eşi Murat Bey de mahallede çok sevilen bir kişidir. Fatma Kaplan Hürriyet’in milletvekili seçilmesiyle, mahalleye Meclis Katibi sıfatıyla kırmızı TBMM plakalı otomobille gelip gittiğinden beri, mahallenin havası da değişmişti.

Ama şimdi, Fatma Kaplan Hürriyet’in TBMM’deki milletvekili sıfatı sona eriyor. Fatma Hanımı ve diğer 14 milletvekili CHP tekrar aday gösteremeyecek. Yani, 25 Haziran sabahı aralarında Fatma Kaplan Hürriyet’in de bulunduğu 15 CHP’li milletvekili tarihi bir olaya öncülük etmiş, ama kendileri bütün siyasi sıfatlarını kaybetmiş insanlar olarak ortada kalacaklar.

Eh, artık Fatma Kaplan Hürriyet’in 2019 yerel seçimlerinde CHP’nin İzmit Belediye Başkan Adayı olarak gösterilmesi de kaçınılmaz olmuştur. Fatma Hanım, aday olması halinde İzmit’teki seçime renk katacaktır, iddialı ve çekişmeli bir seçimin adayı olarak çalmadık kapı bırakmayacaktır.

Sonuç ne olursa olsun, Fatma Hanıma şimdiden iyi şanslar diliyorum.

Savarona’nın acı kaderi Kocaeli’de başlamıştır

Beş yıl kadar önce Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin de talip olduğu, Atatürk’ün yatı Savarona, yeniden devletin mülkiyetine ve tasarrufuna geçti.

1931 yılında yapımı tamamlanan Savarona, 1938’te Mustafa Kemal Atatürk'e tahsis edilmişti. Atatürk, Savarona'da sadece 6 hafta geçirebilmişti.

Beş yıl önce fuhuş operasyonu yapılan Savarona yatında birçok kişi gözaltına alınmıştı.

Üç yıl önce tüm yazılı ve görsel medya, Atatürk’ün Yatı Savarona’nın fuhuş çetesine kiralandığı haberiyle çalkalandı. Şimdi Savarona’daki fuhuş olayına ve daha öncesine dönelim:

Savarona’yı 49 yıllığına kiralamış olan işadamı Kahraman Sadıkoğlu, Savarona’yı günlük 50 bin Amerikan Doları karşılığında Ruslara kiralamıştı. Ancak kısa bir süre sonra Savarona’yı kiralayan Rusların, büyük bir fuhuş çetesi olduğu ve Savarona’yı da kirli amaçları için kullandığı ortaya çıkınca, kiraya veren işadamı Sadıkoğlu güç durumda kalmıştı.

Bence bu işte hiç suçu olmayan biri varsa, o da Kahraman Sadıkoğlu’dur…

Çünkü adam, on milyonlarca dolar harcayarak, bir hurda durumuna gelmiş olan Savarona’yı adına yakışır bir biçimde restore ettirmiş ve turizm şirketlerine kiraya vererek parasını çıkartmaya çalışan bir kişiydi.

Bence esas sorun, Savarona’nın geçmişinde gizlidir.

Savarona’nın, Atatürk’ün ölümünden sonra günümüze kadar başına gelenler, pişmiş tavuğun başına gelmemiştir ve Rus fahişelerin yatta fingirdemeleri bunun yanında çok hafif kalır…

Savarona, Atatürk’ün ölümünden sonra Donanma Komutanlığı emrine verilmiş ve çok uzun bir süre Gölcük askeri limanında kaderi ile baş başa kalarak beklemiştir.

Bu arada Savarona büyük bir yangın atlatmış ve içinde bulunan Atatürk’e ait pek çok şahsi eşya yangında yok olup gitmiştir. Ancak bazı söylencelere göre bu yangın kasten çıkarılmış ve antika değeri olan eşyalar, yangında yok oldu ayağına löpürdetilerek antika pazarlarında satılmıştır.

Savarona’nın hazin yazgısı bununla da kalmamış ve 80’li yıllara gelindiğinde artık başa bela gibi görülen Savarona Yatı, Kocaeli Milli Emlak Müdürlüğü’ne devredilmiştir.

Milli Emlak Müdürlüğü de, yatın içinde müzelik değerde eşyalar olduğu gerekçesi ile uzun bir masa, sandalyeler ve bazı eşyaları İzmit Müze Müdürlüğü’ne teslim etmiş ve Müze Müdürlüğü de bu eşyaları nereye koyacağını bilemeyerek Eskihisar Osman Hamdi Bey Köşkü’nün resimhanesine sallamıştır.

Rezaletler bunlarla da kalmamış ve Savarona’daki Atatürk’ün telefonunun defterdar makam masasını süslediği ve Atatürk’ün bazı şahsi eşyalarının Kandıra’daki Maliye Bakanlığı misafirhanesinde kullanıldığı söylentileri, neredeyse sağır sultanın bile duyduğu boyuta ulaşmışken, bu rezaletler hakkında en ufak bir soruşturma bile yapılmamıştır.

Zavallı Savarona’nın orijinal parçaları oradan oraya savrulur ve yağmalanırken Kahraman Sadıkoğlu diye bir işadamı ortaya çıkmış ve Savarona’yı 49 yıllığına kiralamıştır.

Belki de son 50 yıl içinde Savarona’nın başına gelen en iyi iş bu olmuş ve on milyonlarca dolar para harcayan Kahraman Sadıkoğlu, yatı adına yakışır biçimde restore etmiş ve dünya denizlerine yeniden kazandırmıştır.

Şimdi bu dönem de geride kaldı, Savarona yeniden devletin kontrolüne geçti. Hayırlı olsun…

v3-030.jpg

SAVARONA- Savarona, Atatürk’ün ölümünden sonra Donanma Komutanlığı emrine verilmiş ve çok uzun bir süre Gölcük askeri limanında kaderi ile baş başa kalarak beklemiştir.

Bu arada Savarona büyük bir yangın atlatmış ve içinde bulunan Atatürk’e ait pek çok şahsi eşya yangında yok olup gitmiştir.

gl.jpg

HİÇBİR ŞEY ORİJİNAL DEĞİL- Şimdiki Savarona’da orijinal tek bir parça yoktur ve bütün eşyalar eskisine benzetilmek istenen taklit ve çoğu da modern eşyalardır. Yani şimdiki Savarona aslında gerçek değil sahte Savarona’dır.

 

 

 

 

Bu yazı toplam 1796 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum