1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kocaelispor’dan önce Can Ağabey’i kaybettik
Kocaelispor’dan önce Can Ağabey’i kaybettik

Kocaelispor’dan önce Can Ağabey’i kaybettik

Dün sabaha da acı haberle başladık. Aslında bir süredir beklenen, ama kondurulamayan, yakıştırılamayan bir acı haberdi; Can Ulusoy, vefat etmişti. Günümüzde çok kişi Kocaelisporlu geçinir,  Kocaelispor

A+A-

Dün sabaha da acı haberle başladık. Aslında bir süredir beklenen, ama kondurulamayan, yakıştırılamayan bir acı haberdi; Can Ulusoy, vefat etmişti.

Günümüzde çok kişi Kocaelisporlu geçinir,  Kocaelispor hakkında ahkam keser ya; benim bildiğim en iyi Kocaelisporlu, Kocaelispor’a en çok hizmet etmiş kişi sevgili Can Ulusoy’dur.

Benden 2-3 yaş büyüktür. Amansız hastalık(akciğer kanseri) teşhisi, geçen yıl sonbaharda konulmuştu. Can Ulusoy, çok iyi, sempatik bir insandı ama, ters tarafı da vardı. Teşhis konulduktan sonra, tedaviyi uzun süre kabul etmedi.  Ailesi, sevenleri, dostları yalvardılar. Tıp bir çaresini bulur, tedavi ol dediler. Can ağabey, uzun süre direnmiş.

En iyi dostlarından, en sevdiği ve yakın olduğu insanlardan biri Türk Futbolunun efsane ismi Mustafa Denizli’dir. Sonunda Denizli Hoca devreye sokulmuş, Can Ulusoy O’nun ricasını bir bakıma emir kabul edip, Gebze’deki Anadolu Hastanesi’nde yatıp, tedavi görmeyi kabul etmişti.

Ancak gelen haberler iyi değildi. Bir ara gidip, ziyaret etmek istedim. İyi değil, öyle görünmek de istemiyor, gitme dediler, gidemedim. O’nu hep, o içtenlikle, dostlukla gülen yüzüyle hatırlayacağım.

Can Ulusoy, tedaviyi kabul ettiğinde hastalık ilerlemiş, iş işten geçmişti. Bir gün ortak dostlarımdan haber aldım. Tedaviden, yatakta yatmaktan sıkılmış. Üzerinde ne kadar kablo, serum varsa, hepsini söküp atmış, hastaneden çıkmıştı.

Salı günü akşam saatlerinde yakın arkadaşı, futbol sektöründe birlikte çalıştığı Kayhan Çubuklu ile karşılaştım. Hemen Can Ağabey’i sordum. “İstanbul’daki evinden şimdi Akademi Hastanesi’ne getirdik. Durumu hiç iyi değil. Bilinci de kapalı” dedi. Dün sabah da vefat ettiği haberi geldi.

Kocaelispor’un Türk futbolunda  fırtınalar estirdiği, 2 nci Lig Şampiyonu, 2 kez Türkiye Kupası şampiyonu olduğu, Türkiye’yi Avrupa’da temsil ettiği 1991-2001 yılları arasındaki dönemin kahramanıdır Can Ulusoy..

O’nu akciğer kanserine götüren faktörlerin en önemlisi kuşkusuz elinden pek düşürmediği sigarasıydı. Kocaelispor’un Futbol Şubesi Sorumlusu olarak maçlarda yedek kulübesinde teknik direktörün yanında otururken zaman zaman gözüm Can’a takılırdı. O sigarayı nasıl körük gibi ciğerlerine çektiğini görürdüm.

Kocaelispor’un parlak yıllarındaki zaferlerinden hep Sefa Sirmen ön plana çıkartılmıştı. Oysa asıl büyük kahraman Can Ulusoy’du. Sirmen’in yakın akrabası(sanırım hala oğluydu) olan Can Ulusoy, Kocaelispor’un bütün sorumluluğunu üstlenmişti.

Yeşil-Siyahlı kulübe en ünlü futbolcuların transferinde, en büyük hocaların gelişinde hep Can Ulusoy vardı. Görevi de, sorumluluğu da ağırdı. Ama hiçbir zaman basında ön plana çıkmaz, başarısızlıkların sorumluluğunu üstlenirken, büyük başarılar sonrası mutluluğu tek başına yaşamayı tercih ederdi.

Güzel anılarımız vardır Can Ağabey’le.. Kocaelispor ile ilgili yazılarımın pek çoğundan sonra aramıştır. Yanlış bildiğim bir şey varsa düzeltmiştir. Can Ulusoy’un futbol şubesi sorumlusu olduğu dönemlerde, en atlatma haberleri yapma imtiyazı da hep bana ait olmuştu.

Can Ulusoy’un Mustafa Denizli ile dostluğu çok önemli ve derindi. Denizli, Kocaelispor’da görev yaptığı yıllarda tanıştığı Ulusoy’la hiçbir zaman bağlarını kopartmadı. Bazen arkadaşı, bazen ağabeyi oldu.

Kocaelispor’un efsane kadrolarında yer alan yerli yabancı futbolcuların büyük bölümü için de Can Ulusoy, bir yönetici olmanın çok ötesindeydi. Onların ağabeyiydi. Dert ortağıydı.

Kocaelispor Kulübü içinde her zaman çalkantılar olmuş, sorunlar çıkmış, isyanlar patlamıştır. Sefa Sirmen’in bunların çoğundan haberi bile olmazdı. Can Ulusoy, deneyimli bir diplomat edasıyla bu sorunları çözer, takımın her maçta sahaya en hazır şekilde çıkmasını sağlardı. Kaprisli antrenörlerle, sorunlar Başkan’a intikal etmeden Can Ulusoy mücedele ederdi.

Kocaelispor için hep verdi.  eni yetme, avanta peşindeki yöneticiler gibi, öyle taraftara avanta vermek, taviz vermek, “Aman benim için tribünden küfür etmesinler” diye onlarla samimi olmak Can Ulusoy’un kitabında yazmazdı.

Çok iyi bir aile babasıydı. Sık sık İzmit sahilindeki balıkçı lokantalarında karşılaşırdık. Genellikle eşi ve çocukları ile birlikte dolaşır, hep düzgün insanlarla birlikte olurdu.

Öyle sanıyorum ki, birkaç hafta ya da en fazla birkaç ay içinde, 1966 doğumlu Kocaelispor’un ölüm fermanı yazılacak. Kocaelispor’un cenazesi, kuşkusuz Fevziye’den kalkmayacak.

Dün, Kocaelispor’dan önce, Kocaelispor’un efsane ismi, Kocaelispor tarihinin Mehmet Sadık Efe’den sonraki en önemli yönetici Sevgili Can Ağabey’i Fevziye’den uğurladık.

İki tesellim var. Amansız hatalığın pençesinde çok fazla acı çekmedi. Bilincini yitirdiği son ana kadar, kafasının dikinde yaşamayı sürdürdü. İkincisi,  Kocaelispor’un cenazesini görmedi. Can Ağabey’i amansız hastalık aramızdan aldı. Ama eminim Kocaelispor’un resmen kapanıp, yok olduğu gün, zaten O’nun ruhu ölürdü.

Can Ulusoy, Kocaelispor yöneticisiyken zaman zaman riskler de aldı. Çok büyük transferlerde imzası vardı. Gün geldi, hiç hak etmediği iftiralarla karşı karşıya kaldı. Üzüldüğünü, içinin ağladığını çok iyi bilirim. Ama bunlara da teslim olmadı.

Can Ulusoy’u her zaman çok değerli bir dost, çok değerli bir ağabey ve en gönülden Kocaelisporlulardan biri olarak hatırlayacağım. Kendisine Allah’tan rahmet, ailesine, bütün dostlarına ve özellikle gerçek Kocaelisporlulara başsağlığı diliyorum.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.