1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. Kocaelispor’u bu sıkıntıdan ancak Bakanımız ve Valimiz kurtarabilir
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

Kocaelispor’u bu sıkıntıdan ancak Bakanımız ve Valimiz kurtarabilir

A+A-
Önceki gün akşam saatlerinde Kocaelispor Kulübü’nden cep telefonuma Başkan Bahri Yavuz’un FIFA dosyalarıyla ilgili basın açıklaması yapacağı bilgi notu geldiğinde, ağzımdan ilk “eyvah” sözü çıktı. Mutlaka sıkıntılı bir durum vardı ki Başkan toplantı yapıyor diye düşündüm. Merak ve endişe içerisinde dünkü açıklamayı bekledim. Tahmin ettiğimiz gibi sıkıntılı bir durum söz konusuydu. Hatta sıkıntıdan öte Başkan Yavuz’un dediği gibi ciddi bir risk var. Kızılyıldız Kulübü’ne olan borç Kocaelispor’un geleceğini şiddetli bir şekilde tehdit ediyor. 830 bin Euro’dan, yani 2.5 milyon TL gibi bir rakamdan söz ediyoruz. Bu rakamın 1.5 yıllık kısa süreçte önenmesi gerekiyor, yoksa yanacağız. 

BU NOKTAYA NASIL GELİNDİ? 
Neden bu noktaya gelindiğine kısaca bakalım. Aslında 2012’de sevgili Orhan Görsen, Kızılyıldız kulübü ile çok iyi bir anlaşma yapmış,  her ay 5 bin Euro’dan 174 ay devam edecek bir sözleşmeye karşı tarafı ikna etmişti. Aylık 5 bin Euro ödenebilecek bir rakamdı. Ancak öyle olmamış. Görsen döneminden bir, Nebil Uzun döneminden 7 taksit ödenmemiş. Nebil Uzun’dan Bahri Yavuz dönemine geçişteki 3 aylık süreyle birlikte toplamda 11 taksit yatırılmamış. Böyle olunca da Kızılyıldız Kulübü sözleşmeyi iptal edip FIFA’ya başvurmuş. 1-2, 3-5 değil, tam 11 taksit aksatılmış ki, karşı tarafın bu durumda anlaşmayı bozma girişimi doğaldır. 

UZUN DÖNEMİ ÖDEMELER AKSATILMIŞ
Görsen yönetiminin kendi dönemine ait o bir taksit ödemesi yaparak gitmesi gerekirdi.  Nebil Uzun dönemi karşımıza sıkıntılı, düşündürücü bir tablo çıkıyor.  Hatırladığım kadarıyla o dönem yönetimden FIFA taksit ödemelerinin düzenli olarak yatırıldığına dair açıklamalar geliyordu. Hatta köşemde ödemelerle ilgili sorgulama yaptığımda bana kızıyorlar, gereken yapılıyor diyorlardı. Uzun yönetimi 12 ay görevde kaldı ve sadece 5 ayında taksit ödemesi yapılmış. O günlerde yapılan açıklamalarla, bugün karşımıza çıkan tablo birbirini tutmuyor. Sonuçta o taksitler ödenmiş olsa, Kızılyıldız kulübü ile eski anlaşmamız devam edecek, bugünkü kritik durum ortaya çıkmayacaktı.

ASIL SUÇLU KUŞKUSUZ SERHAN GÜRKAN 
Kuşkusuz, taksit ödemelerini aksatan yönetimden çok bu borcu yapanlara kızmak, tepki koymak gerekiyor. Adres belli, Serhan Gürkan dönemi. Gürkan’ın hesapsız kitapsız, geleceği düşünmeden yaptığı işler sürekli karşımıza çıkıyor, kulübün geleceğini tehdit ediyor. Bir başkan kulübüne ancak bu kadar kötülük yapabilir. İşin enteresan, düşündüren yanı, kulübü batıran Başkan keyif çatarken, en küçük bir suçu olmayan, sadece kulübü yaşatmaya çalışanlar sıkıntı çekiyor. Gürkan efendinin umurunda mı, Kocaelispor’un bıraktığı borçlar yüzünden zor günler yaşaması, tehdit altında olması. Kocaelispor’u biraz düşünse bu borçları yapmaz, kulübü batırıp kaçmazdı. 

1.5 YILDA 2.5 MİLYON TL NASIL ÖDENİR? 
Bir de utanmadan hakkında Kocaelispor’u batırdı diye yazdığım için beni mahkemeye veriyor. Bu yaptığı nedir Allah aşkına. Şu dosyalara bakın. Kızılyıldız sadece biri, daha bir sürü var. Kulübü batırmak değil de, nedir bu?  Neyse, bu tablonun sorumlularını, kulübün geleceğine dinamit koyanları unutmadan, biz bundan sonrasına, ne yapabiliriz tarafına bakalım. 1.5 yıl gibi kısa süreçte 2.5 milyon TL’nin ödenmesi gerekiyor ki, mevcut yönetimin böyle bir gücü yok. Başkan zaten açıklamasında bunu açık açık söylüyor ancak ellerinden geleni sonuna kadar yapacaklarını da ekliyor. Bundan yana kuşkumuz yok. 
EL İNSAF ARTIK, O KADAR DA DEĞİL
Ancak zaten takıma sportif başarı kazandırmak için ciddi bir yükün altındalar. Halk, taraftar dışından destek almadan bu işi götürüyorlar ki, çok zorlandıklarından eminim. Hadi eski sözleşme koşulları devam etse, ayda 5 bin Euro ödemeyi de yaparlardı. Ancak ilk 2 ay sonra olmak üzere ara ödemeleri yapabilmeleri söz konusu değil. Onlardan böyle bir şey bekleyemeyiz, buna hakkımız yok. Sadece iki ay sonra 31 Ocak’ta 300 bin TL gibi bir fatura ödemesi var. 8 ay sonra 600 bin TL. Yılsonu yüklü bir ödeme daha.  Bir taraftan mevcut yükü omuzla, takımı yarıştır,  öbür taraftan bu rakamları öde. El insaf derler.  O kadar da değil. 

TEK ÇÖZÜM YOLU, ADRESİ 
Akıllara gelen tek çözüm yolu, Bakanımızın, valimizin duruma el atması.  Hatırlanacağı gibi Kızılyıldız’dan transfer ettiğimiz futbolculara olan borçtan dönemin Valisi Ercan Topaca’nın devreye girmesiyle kurtulmuştuk. Bu kez Kızılyıldız Kulübü’nün kendisine olan borçtan kurtulmak için de şimdiki valimizden, Bakanımızdan yardım istiyoruz. Kocaeli Birlikspor söz konusu olduğunda ciddi kaynaklar bulunuyor, hem de kısa süreçte. Kocaelispor bu kentin adını taşıyan kulüp, arkasında çok büyük halk desteği olan takım. Aylık taksitleri yönetim öder, sıkıntı yok. Altı ayda bir yüklü olan ara ödemeler konusunda Bakanımızdan, valimizden destek bekliyoruz. 

GEREĞİNİ YAPACAKLARINA İNANIYORUZ
Kocaelispor yönetimi için 100-200 bin Euro büyük para ama Bakanımız için, siyasi için değil. Yarım saat bile sürmez, bu paraları bulmaları. Geçen sezon Kocaeli Birlikspor’a yaratılan kaynak 10 milyon dolayındaydı. Kocaelispor’un Kızılyıldız’a olan toplam borcu bu rakamın 4’te 1’i kadar. Buradan siyasi iradeye, kentin mülki amirine sesleniyor,   Kızılyıldız Kulübü dosyası için devreye girmelerini rica ediyoruz. Kocaelispor’u bu sıkıntılı durumdan, geleceğini tehdit eden bu beladan ancak onlar kurtarabilir. Önümüzde fazla bir zaman yok. Gereğini yapacaklarına inanıyor, müjdeli haberi sabırsızlıkla bekliyoruz. 
Bu yazı toplam 551 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum