1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. Kocaelispor’u Sırp belasından kent büyükleri kurtaracaktır
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

Kocaelispor’u Sırp belasından kent büyükleri kurtaracaktır

A+A-

Uzun zamandır Kocaelispor camiasında korkulu bir bekleyiş vardı. Sırp futbolcuların bonservis bedeliyle ilgili Kızılyıldız Kulübü’ne ocak ve mayıs ara ödemelerini yapamamış, karşı tarafın insafına, anlayışına sığınmıştık. Sırp kulübü aslında yeterli anlayışı gösterdi. Geçtiğimiz ocak ayındaki 100 bin Euro’luk ilk ara ödeme taksitini eylül ayına erteleme talebimizi olumlu karşıladı. Yine mayıs ayındaki 200 bin Euro tutarındaki ikinci ara ödeme taksitinin yatırılması için de yaklaşık 3 ay zaman tanıdı. Bekle bekle de, bir yere kadar. Baktılar ki, bu şekilde parayı alamayacağız, 16 Ağustos tarihi itibariyle FIFA Disiplin Kurulu’na başvuruda bulundular. İlgili yazı da geçen hafta içinde kulübe geldi. Muhtemelen dün için kulüpten kamuoyuna bilgilendirme yapılacaktı ancak pazartesi akşamı Kocaeli TV’deki programda konuğum olan İlker Uzel konuyla ilgili soru yönettiğimde, o kötü haberi verdi. 

HER AN PUAN SİLME KARARI GELEBİLİR 
Aslında canlı yayın keyifli bir şekilde sürüyordu. Tekirdağ ile oynayacak maçın havasına iyice girmiş, herkesi büyük buluşmaya davet ediyor, kombine, maç biteli, lisanslı ürün alarak destek çağlamaya çağırıyorduk ki, konu bir anda Sırp borcuna geldi ve herkesi şok eden gelişmeyi kulüp müdürü aktardı. Yayında resmen donduk kaldık, bir süre ağzımızdan söz çıkmadı. Tam lig arifesinde, Tekirdağspor ile oynayacağımız anlamlı maç öncesinde hiç iyi olmadı. Tekirdağ maçına odaklanmış, büyük buluşmayı heyecan içinde beklerken, bu gelişme morallerimizi sıfıra indirdi. FIFA Disiplin Kurulu’na başvuru yapılması, puan silme yaptırımının kapıda olduğunun göstergesi. FIFA ister şu tarihe kadar ödemeyi yapın diye uyarır, ister direkt puan siler. Gerçek olan şu ki her an, 3 veya 6 puanımızın silindiğiyle ilgili haber gelebilir. 

NİYETİMİZ VAR AMA İMKANIMIZ YOK
Sevgili İlker kardeşim Kızılyıldız Kulübü ile başvurunun geri çekilmesine yönelik görüşmelerin devam ettiği bilgisini verdi ancak bu ihtimalin zayıf olduğu gerçeğini görmemiz, puan silme cezasına hazırlıklı olmamız gerekiyor. FIFA Disiplin Kurulu kimsenin gözünün yaşına bakmıyor. Türkiye liglerinde birçok takıma borçlarından ötürü puan silme cezaları verildi. Sevgili İlker Uzel yayında söylediği gibi borcu ödeme konusunda niyetimiz var, bunu aylık 5 bin Euro taksitleri zamanında yatırarak gösteriyoruz. Keşke Orhan Görsen dönemi yapılan ilk anlaşma bozulmasa da, uzun vadeli 5 bin Euro aylık ödemelerle borcu ödeseydik. Ne yazık ki, özellikle Nebil Uzun döneminde aylık taksitleri aksatınca, 6 ayda bir yüklü ara taksitli yeni ödeme planını kabul etmek durumunda kaldık. 100 bin Euro ile başlayan, 200 bin Euro ile devam eden ve 217 bin Euro ile sona erecek yaklaşık 700 bin Euroluk ara ödemeleri yapmamız hiç kolay değildi.

KÜME DÜŞÜRÜLME SONUNUZ OLUR 
 Öyle de oldu. Önce geçen ocak ayındaki 100 bin Euroyu ötelettik, sonra mayıs ayındaki 200 bin Euro ödemesini yapamadık. Eylül ayı geldi ve bizim ara ödemelerle ilgili Kızılyıldız’a 300 bin Euro ödeme borcumuz birikti. Kulübün mali durumu malum. Tabir yerindeyse delikli bir kuruşa bile ihtiyaç var. Kamp öncesinde 200 bin TL şampiyonluk prim ödemesi yapıldı, birkaç gün öncesinde peşinatlar verildi. Yük çok ağır, yönetim kulübün normal giderlerini bile karşılamakla güçlük çekerken, Kızılyıldız’a olan yüklü ara ödemeleri yapması neredeyse imkansız. 1 milyon TL gibi bir rakamdan söz ediyoruz. Bu rakamı ödemekle yükümlüyüz. Yoksa puan silmeyle kurtulamaz, küme düşürmeyle karşı karşıya kalırız. 3 veya 6 puan silmeyle baş edebiliriz belki ama küme düşürme bu kulübün sonu olabilir. Böylesi bir tehlikeyle karşı karşıyayız. Son iki yılın anca emeği, hep birlikte verilen büyük mücadelede bir anda heba olabilir.

KENT BÜYÜKLERİ DEVREYE GİRMELİ 
Borcun ödenmesiyle ilgili kent büyüklerinin devreye girip kaynak sağlamasından başka bir kurtuluş yolu, seçenek yok. Bakanımız Fikri Işık ile Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu’nun son dönemde Kocaelispor’a samimi desteklerini görüyor mutlu oluyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu da tesisti, malzemeydi elini uzatıyor. Sağ olsun, var olsunlar. Şimdi çok önemli, hayati bir sorunun çözümü için destek bekliyoruz onlardan. İki yıldır Sayın Bakan ve Valimiz, Kocaeli Birlikspor’a kaynak aktarımı konusunda çalışmışlar yapmışlar, sanayicilerden ciddi destek almışlardı. Kızılyıldız Kulübü’ne bugün için 300 bin, toplamda 800 bin Euro’luk bir borç söz konusu. TL karşılığı 2. 5 milyon. Kocaelispor yönetimi için bulunması mümkün olmasa da, kent büyükleri için değil. İsteseler kısa süreçte sanayicilerden bu parayı toplarlar. 

SEYİRCİ KALMAYACAKLARDIR 
Birlikspor için 2 yılda en az 15 milyon kaynak aktarımı yapılmışsa, Kocaelispor’un hayati i borcu için 2.5 milyonu bulmak kent büyükleri için zor olmayacaktır. İşin ucunda bu kentin adını taşıyan takımının küme düşürülmesi var. Küme düşürülmek yani yeniden amatör kümeye inmek, bu kulübün belki de sonu olur, kapanır. Türk futbolunda büyük fırtınalar koparan Kocaelispor’un tarih olmasına bu kentin büyükleri seyirci kalabilir mi? Sanmıyorum.  Gerek Sayın Bakan, gerek Sayın Valimiz ve gerekse Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız mutlaka devreye girecek, ödeme için gerekli kaynağın bulunmasını sağlayacaklardır. Gözümüz kulağımız kent büyüklerinde. Kısa süreçte müjdeli haberleri alacağımıza, uzun zamandır başımıza musallat olan şu Sırp belasından inşallah kurtulacağımıza inanıyoruz.

Bu yazı toplam 1529 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum