1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. Kocaelispor’un kaderi halkın elinde
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

Kocaelispor’un kaderi halkın elinde

A+A-

Büyük umut bağlanan, kurtuluş için önemli fırsat diye bakılan KEV kongresinden beklenen sonuç alınamayınca Kocaelispor’u çok sıkıntılı günlerin beklediği gün gibi açıktı. Bir tarafta Kızılyıldız Kulübü’ne yapılacak hatıra sayılı taksit ödemesi, öbür tarafta 4 milyon olarak hesaplanan 3.Lig bütçesi, üstüne geçen sezondan kalan ödemeler.  İki yıldır vere vere anası ağlayan yönetim kurulunun böylesi ağır bir mali faturayla baş edebilmesi çok güçtü. Yönetim 15 Haziran için olağanüstü genel kurul kararı almıştı. Gerçi Yavuz 3 yıllığına genel kuruldan yetki almıştı ama bunca yokluk, zorluk ve yalnızlık içinde pes edebileceği güçlü bir olasılık olarak gözüküyordu. Bıraksa kimse ona bunu hakkın yok, yapamazsın diyemezdi.  

YAŞAR KARACAL’IN PAYLAŞIMI

Özellikle spor basınıyla buluşacağı iftar programıyla ilgili sosyal medyadan paylaştığı mesajda, “İçimize sinmese de, aldığımız kararları açıklayacağız” cümlesini kullanması herkesi ister istemez endişeye soktu. Farklı kaynaklardan da bırakabileceği yönünde duyumlar geldi. Böyle bir karar Kocaelispor için büyük bir felaket olurdu. Camianın ortak sesi olarak, Yavuz’a haykırdım: SAKIN HA, BAŞKAN dedim. Sosyal medyadan çok sayıda taraftar Yavuz’a bırakmaması için duygusal mesajlar gönderdi. Bu vesileyle Yaşar Karacal kardeşimin, “Sen gidersen bahar gider, sen giderken umutlar biter, sen gidersen çocuklar küser, sen gidersen pusuda bekleyen hainler bayram eder. Gitme başkan taraftarı öksüz bırakma. Biz hep seninleyiz. Unutma kaybettiğinde değil, vazgeçtiğinde yenilirsin. Vazgeçme sen asla pes etme” paylaşımının tüylerimi diken diken ettiğini belirtelim.

İMPERİAL PARK, İKİNCİ ADRES

 İbrahim Gürsel ve Zafer Onar ile birlikte büyük buluşmanın yapılacağı İmperial Park Otel’e giderken içimizde büyük bir sıkıntı ve endişe vardı. Ya bırakırsa, ne olur Kocaelispor’un hali diye kara kara düşünüyorduk. Davete en erken gidenlerdendik. Yavaş yavaş tüm meslektaşlar geldi, yazılı ve görsel basın eksizsiz oradaydı. Kocaelispor’un geleceği için hayati önem taşıyan, tüm kentin nefesini tutarak odaklandığı toplantıya bu derece ilgi gösterilmesi son derece doğaldı. Eski yöneticilerden İlker Ertuğ’un sahibi olduğu İmperiol Otel, Kocaelispor’un ikinci adresi gibi. Genelde etkinlikler için burası seçiliyor. Esperanto Cafe salonundaydı iftar yemeği.  Yetkililer, personel Kocaelispor’un programı olunca doğal olarak en iyi hizmet için seferler oldular. Başkan yönetimsiz toplantıyı tercih etti. Sadece yönetimde olan kardeşi Barış Bey kendi isteğiyle gelmişti.

SAHURA KADAR YOLU VAR

 Başkan Yavuz en başından uyardı, “En az 3 saat buradayız” diye. Ramazan ayıydı, “Fark etmez Başkanım, sahura kadar yolu var” dedik. Oruçlarımızı açıp çaylarımızı içtikten sonra Başkan Yavuz saat 21.40’da basın toplantısına başladı. Yavuz toplantının ana gündem maddelerini, 1- Nereden geldik ?,  2-Şimdiki durum, 3-KEV ve geçekler, 4- Teknik kadro ve basın, 5- Çağrılarım olarak yazdı. İlk gündem maddesi yani kendisinden önceki durumun ne olduğuyla ilgili basına tek tek söz verdi. En tecrübeli isim olarak da ilk sözü bana verdi. Kulübün iflas ettiği, takımın dibe vurduğu, itibarın sıfırlandığı, kimsenin elini uzatmadığı, Kocaelispor’un konuşulmadığı günlerdi diye kısaca özetledim. Meslektaşlarım da buna benzer tespitlerde bulundular. Barış Yavuz’un tespiti şahaneydi. Dedi ki: “Kocaeli kenti Okyanus diyelim, Kocaelispor da Titanik gemisi. Gemi batmış, filikalar uzaklaşmış. Tek bir tahta kalmış. O tahta parçasıyla karara ulaşmaktan başka seçenek kalmamış”

BANA DEĞİL, ŞEHRE SORUN

Benzetme güzeldi. Ağabey Bahri Yavuz, 2 yıl boyunca yaşadıklarını özetlemek için, “Akbaba Afrikalı çocuk ölsün diye beklerken çekilen bir fotoğraf var. Tam bizi anlatıyor. 2 yıldır başımızda ölsün diye bekliyorlar” örneğini verdi. Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu sürekli olarak, “Geçmişte ciddi kaynaklar aktardım ama doğru kullanılmadı. Artık destek yok” diyor ya. Başkan Yavuz, Karaosmanoğlu’na bire bir konuşurken verdiği örneği basın toplantısında bize de aktardı. Yavuz, Karaosmanoğlu’nun yüzüne: “Birinci kızını kötü kocaya verdin diye, ikinciyi evlendirmeyecek misin ?” diye sormuş. Karaosmanoğlu başta bozulmuş, sonra ağzından “Senden öncekiler de iyi yönetiriz dediler” sözleri çıkmış.  Herkes iyi yönetiriz iddiasındadır, bu doğaldır. Ancak bunu anlamak için kişiye değil, şehre sormak gerekir. Yavuz da, Karaosmanoğlu’na “Bana değil, şehre sorun” demiş.

SAMİMİYETİ GÖRECEĞİZ

 Son iki yıl, yani Bahri Yavuz’un gelişiyle tüm kent halkı Kocaelispor’daki değişimin, güzelliklerin farkında ki, ayağa kalkmış durumda. Güvense güven, başarıyla başarı, çalışmaysa çalışma, vizyonsa vizyon, sistemse sistem, planla plan, ne ararsanız var bu yönetimde. Sevgili Karaosmanoğlu farkında değilse büyük değişimin, vatandaşına sorsun öğrensin. Daha önce de yazdım. Bahri Yavuz ve yönetimi bu kent için, Kocaelispor’un geleceği için büyük bir fırsattır. Kenti yönetenler, siyasi irade mutlaka elini uzatmalı, desteğini vermeli bu ekibe. KEV kongresiyle ilgili Karaosmanoğlu’nun vekaleti Yavuz’a vermesi güzel bir adım, bir anlamda sana güveniyorum mesajı. Ancak güven duygusunun samimi olup olmadığını görmek için Karaosmanoğlu, Yavuz’un haykırışına kulak vermeli. Yavuz, para istemedi, istemiyor. Lojistik destek istiyor ki, bu en doğal hakkıdır. Diliyorum ki, yeni sezonla birlikte bu destek gelecektir.

“SATTI, YATTI”  İTHAMLARINA ÇOK SERT TEPKİ

Başkan Yavuz toplantıda en fazla KEV konusu üzerinde durdu. Doğaldı bu çünkü tek kurtuluş yolu olarak gözüküyordu. Mütevelli heyetinden kimilerinin, “Bahri Yavuz kendini AK Parti’ye sattı, Ak Partiye yattı” şeklindeki ithamlarına çok bozulmuştu. “Satan da, bunu söyleyen de şerefsizdir” derken, bunun yazılmasını özellikle istedi. Güya KEV Tesisleri Sirmen’in son kalesiymiş, Yavuz, Ak Parti ile birlikte o kaleyi yıkmak için ortaklık kurmuş. Çok çirkin yakıştırma bunlar. Öncesini bilmem, beni ilgilendirmez de. Kocaelispor başkanlığı döneminde Bahri Yavuz’un siyaset yapmadığına şahidim, bir partiye şirin gözükme, diğerine uzak durma gibi bir söylem ve eylemine rastlamadım, eğilimini görmedim, duymadım. Zaten onun olan bu güvenin, verilen desteğin en önemli nedeni bu. Gerçek bu kadar açıkken, şu partiye kendini sattı, şu partiye yattı gibi ithamlarda bulunmak ayıptan öte, çok çirkin. Söyleyenleri şiddetle kınıyorum.

KEŞKE SEVEREK AYRILABİLSELDİK

Toplantıda kamuoyunun merak ettiği, basında çok tartışılan ve genel anlamda yönetimin hatalı görüldüğü teknik direktör Ergun Ortakcı ile yaşanan süreçten de söz etti Başkan Yavuz. Beklediğim gibi süreçte kendisinin ve futbol şube sorumlusunun hiçbir hatası olmadığını söyledi. “Getirdiği 8 futbolcudan 1’e sürekli oynadı, şampiyonluğu garantiledikten sonra gençleri oynatmadı, bazı futbolcuları istemedi” diyerek memnuniyetsizliğini dile getirdi, hani neredeyse iyi ki gitti demeye getirdi. Başından beri diyoruz ya Başkan Yavuz, Ortakcı’yı istemedi, yoksa bu iş olurdu diye. Basın toplantısında Yavuz direkt olmasa da dolaylı yoldan bunu itiraf etti. Olabilir. Ancak keşke böyle bitmeseydi. Orhan Gencabay’ın şarkısındaki gibi severek ayrılabilseydik. Bu konuyu çok fazla da uzatıp kulübümüze karar vermeyelim. Süreç yeteri kadar tartışıldı. Kamuoyu takdirini yapacaktır.

BAŞKAN’IN ÖNÜNÜ KESTİM

Artık saatler gece yarsını geçmişti. Sevgili Ahmet Akay daha fazla dayanamadı, “Başkanım saatlerdir burada bir sorunun yanıtı için bekliyoruz. Kongrede aday mısın, değil mi? “diye sordu. Başkan final konuşmasını bu konuya ayırmıştı. Soruya yanıt vermeden önce ben bırakma kararı vermişse hani belki önünü keserim, engel olurum düşüncesiyle araya girdim, “Öyle soru mu olur Ahmet abi. Başkan 3 yıllığına geldi, daha bir yılı var. Doğal olarak aday” dedim.  Derin bir sessizlikle Başkan Yavuz’un herkesin merakla beklediği soruya vereceği yanıtı bekledik.  Yavuz’un ağzından ilk olarak, “Aslında anahtarı Valiye, Büyükşehir Belediye Başkanına bırakmam gerekiyor” çıkınca, devam edeceğini anladık.  3 yıllığına geldiğini, süreyi tamamlamadan gitmeyeceğini, sözünü unutan, işini yarım bırakıp kaçan Başkan olarak anılmak istemediğini söyledi. Haber, karar kısa sürede sosyal medyadan kente yayıldı. Camia derin bir nefes aldı, adeta bayram havası yaşandı.

SEVGİ EYLEM GEREKTİRİR  

Çok şükür ki korktuğumuz olmadı. Bahri Yavuz kulübün başından ayrılmadı. Ancak bir yıl sonrasıyla ilgili de uyarısını yaptı. “Böyle devam edersek, seneye kulübe kimse talip olmaz” dedi. Yavuz’un çağrıları son derece net.  1011 forma kampanyasında, forma satışlarına, kombine satışlarındaki tablolar ortada. Bütçeye taraftarın ne kadar katkısı olduğunu bakın. Böyle gitmez, gidemez.  Halkın takımıysak, halk üzerine düşen fedekarlığı yapacak, katkısını koyacak. Nasıl oysa yönetiliyor, bir yerden para geliyor diyor diye bakılıyor, olan yöneticilere oluyor. İki yılda canları çıktı vermekten. Nereye kadar? Rakamı verdi Başkan, “2.5 milyon bizden, 1.5 milyon şehirden” diye. Öyle sosyal medyadan Kocaelisporluyum diye hava basmak yok. Seviyorsan, tutkuluyum diyorsan göstereceksin. Lafta değil tabi, eylemle. Sevgi eylem gerektirir çünkü. Yeni sezon yaklaşıyor. Bu sezon çok sağlam kombine satışı olmalı. 1011 kampanyası ay konuna kadar sürüyor. Henüz yarıdayız. 1000 TL çok kabul ediyorum. 50 kişi bir araya gelip 20’şer lira toplayamıyor, mahallesinin, spor kulübünün ismini yazdıramıyor mu?

KULÜBÜN KADERİNİ ŞEHİR BELİRLEYECEK   

 Kulübün durumu ortada. Bahri Yavuz devam dedi, bayram yaptık. Kendisi ve ekibi son iki yılda yaşadıkları büyük zorluklara rağmen bir kez daha fedakarlıkta bulundu. Taraftar olarak sizlere düşen de, bu yönetime gücümüz nispetinde katkı sağlamaktır. Başkan ve yönetimin taşın altına gövdelerini koyduğu yerde, taraftar olarak sizlerin de elini koyması lazım. Başka türlü bu kulüp yaşayamaz. Başkan açıklamasında yeni sezon hedefini şehir belirleyecek diyor ya. Halk sadece yeni sezon hedefini değil, kulübün kaderini de belirleyecek. Beklenen katkı sağlanırsa takım zirveye oynamakla kalmayacak, kulübün geleceği adına da bir umut ışığı yanacak. Başkan Yavuz bugünkü tabloya bakarak seneye yokum, kimse de çıkmaz diyor. Eğer halk çağrılara duyarsız kalmayıp bütçeye beklenen desteği verirse, benim tanıdığım Başkan Yavuz bu duruma kayıtsız kalmaz,  ikinci 3 yıllık döneme talip olmaktan geri durmaz.

top-3.jpg

Bu yazı toplam 2561 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum