1. HABERLER

  2. İNSAN HİKAYELERİ

  3. Kocaeli’yi resimleriyle süsleyen bir Moldovalı
Kocaeli’yi resimleriyle süsleyen bir Moldovalı

Kocaeli’yi resimleriyle süsleyen bir Moldovalı

Karamürsel’den Gebze’ye trafolarda, köprü altlarında, duvarlarda resimlerini gördüğünüz kişi Moldovalı Ressam Ecaterina Nicolau. Tarihi projelere yağlı boya eserleri ile büyük katkıda bulunan Ecaterina, Kocaeli için “Artık başka yerde yaşayamam” diyor.

A+A-

Bu kentte değer katan, kültür ve sanatına katkıda bulunan hiç tahmin etmeyeceğiniz isimler var. İnsan hikayelerinde gerçekten bu kentle bir hikayesi olan insanların olması beni çok mutlu ediyor. Özellikle başkan ülkelerde ya da şehirlerde yaşayan insanların Kocaeli ile kurdukları bağ ve daha sonra buraya kattıkları değer beni çok etkiliyor. Bunu yapan isimlerden biri de Moldova’dan turistik amaçla gelen ve sonra Kocaeli’ne yerleşen Ecaterina Nikolau.

Ecaterine 1999 yılında Karamürsel’de yaşlı bakımı yaparak yaşamını sürdüren teyzesi Larisa sayesinde Kocaeli ile tanıştı. Buraya turistik amaçlı gelip gezen Ecaterina, daha sonra evlenip memleketini dönen Larisa’nın işini yapmaya başladı. Kocaeli’nde kaldıkça burayı seven, sevdikçe de bu kent için üretmeye karar verir. Yaptığı projeler gerçekten çok anlamlı ve yüz yıllar sonra da eğer kıymeti bilinirse bu kent için tarihi belgeler olarak kalacak.

Ecaterina Karamürsel’den Gebze’ye kadar sokaklarda gördüğünüz elektrik trafoları, köprü altlarındaki resimleri yapan, Mevlana ve Semazenler, Dünden Bugüne İzmit, İzmit’in tarihinde İz Bırakanlar yağlı boya projelerini yapan isim. Aynı zamanda uluslararası arenada bir ressam olan Ecaterina bundan sonra da Kocaeli için üretmek istiyor… 

 

en-cok-ilgi-goren-tablo.jpg

EN ÇOK İLGİ GÖREN TABLO: Mevlana projesinde 28 eser arasında en büyük ilgiyi denizde tuzdan oluşan semazen resmi gördü. Ecaterina resimde gerçekten tuzdan oluşan semazende kaya tuzu kullandığını ve resim üzerindeki kabartıların gerçek tuz olduğunu söyledi.

 

TURİSTİK AMAÇLA GELDİ

Ecaterina Nicolau, 1975 yılında Moldova’da doğdu. Lise öğrenimini ülkesinde bitiren Ecaterina, daha sonra Rusya’ya giderek Moskova’da çalıştı. Ancak işten çıkarıldıktan sonra memleketi Moldova’ya dönen Ecaterina, Türkiye’ye geldi. Sadece bir aylığına turist olarak Türkiye’ye geldiğini söyleyen Ecaterina, “Müslüman bir ülkeye hiç gitmemiştim. Geldiğimde camilerde ezan okunması bana çok ilginç geldi ve ayrıca hoşuma gitti. İstanbul’da Ayasofya’dan Yerebatan Sarnıcı’na kadar neredeyse tüm tarihi mekanları gezdim.

 

cok-titiz-calisiyor.jpg

ÇOK TİTİZ ÇALIŞIYOR: 2008 yılından bu yana kenttin birçok noktasında duvar resimleri yapan Ecaterina, resimlerinin 10 yıldır hala bozulmadığını belirtti. Çok titiz çalışan ve yağlı boya resimlerini mutlaka verniklerle koruyucu tabaka oluşturan Ecaterina, titiz çalışması nedeniyle tercih edildiğini düşünüyor.

 

OYA DANIŞMAN YARDIMCI OLDU

Sonra Karamürsel’de çalışan teyzem Larisa beni çağırdı. Evlenip memlekete gidecekti. O Karamürsel’de Oya Danışman’a bakıyordu. Gel sen bak dedi. Ben önce biraz tereddüt ettim ama sonra kabul ettim. 1999 yılında geldiğim Kocaeli’nde tanıştığım ve bakımına destek verdiğim Oya Danışman ve eşi bana çok yardımcı oldu. Onların yanında kaldığım süreçte benim yeteneğimi fark ettiler ve bana yardımcı oldular. Hala görüşüyoruz. Ben Oya Danışman’a mamiş diyordum. Çok iyi insanlar. Böyle güzel insanlarla tanışmak benim için büyük şans oldu.

 

tum-kompozisonu-yapiyor.jpg

TÜM KOMPOSİZYONU YAPIYOR: Büyükşehir’in projeleri kapsamında yaptığı tüm projelerde belediyenin konuları belirlemesiyle resimlerin kompozisyonlarını Ecaterine yapıyor. Gerçekten kentte karşılaştığımız resimler bir bütünlük içinde ve bir sanat eseri kalitesi ile kentte güzellik katıyor.

 

KALMAK İÇİN GELMEDİM AMA BURADA MUTLUYUM

Benim resim yeteneğim ilkokul ve lise yıllarında da fark edilen bir yetenekti. İlkokul ve lise sürecinde okulda yapılan Duvar Gazeteleri için anneler, kadınlar ve babalar günü gibi temalar belirlenir ve resim yapılması istenirdi. Benim resimlerim hep ödül aldı. Burada da benim yeteneğimi gören Oya Danışman beni yönlendirdi ve bu noktalara geldim. Bob Ross eğitim sertifikası aldım. Uluslararası alanda eğitmenlik yapacak düzeyde sertifikalarım var. Şu anda birçok ülkeye gidip eğitmenlik yapacak durumdayım. Ama ben Kocaeli’yi çok seviyorum. Türkiye’ye yerleşmek amacı ile gelmedim ama şimdi burada mutluyum. 20 yıldır hiç sıkılmadım, mutluyum.

 

kucuk-bir-sanat-galerisi-gibi.jpg

KÜÇÜK BİR SANAT GALERİSİ GİBİ: Doğu Kışla Parkı içinde bulunan dükkanlarda kendine atölye yapan Ecaterina Nicalau, burayı resimleri ile adeta bir küçük galeri haline getirmiş. Kocaeli’nin tarihi ve geçmişine yönelik yaptığı tablolarla süslü bu küçük atölye görülmeye değer.

 

GESAM ÜYESİ

Resim alanında her şeyi yapıyorum. Bu aralar duvar resimleri ve Mevlana üzerinde çalışıyorum. Fotoğraf Sanatçısı Can Akın ile tanıştıktan sonra Mevlana ile tanıştım. Aynı zamanda bu süreçte Türkiye Güzel Sanat Eseri Sahipleri Mesleki Birliği (GESAM) ile tanıştım ve üye oldum. Şu anda Can Akın ile Kocaeli de GESAM üyesi olan iki sanatçıyız. Kısa sürede Mevlevilik ile ilgili 28 eser yaptım. Sadece Mevlana’nın ünlü resmi dışında diğer tüm resimler benim kompozisyonum.

 

o-gordugunuz-resimler-yapti.jpg

O GÖRDÜĞÜNÜZ RESİMLERİ YAPTI: Kocaeli’nin bir çok noktasında trafolarda, boş duvarlarda, köprü altlarında gördüğünüz resimleri Ecaterina Nicolau yapıyor. Elinde fırçaları, boyaları ile kentte güzellik katan Ecaterina, her an bir duvarın önünde resim yaparken görebileceğiniz biri.

 

YURT DIŞI SERGİLERE GİDİYOR

Gar binasında, Cumhuriyet Parkı ve Sabancı Kültür Merkezi’nde 3 sergi yaptık. Ayrıca Kiev’de ve Beyrut’ta sergilerim oldu. GESAM’ın daveti üzerine gittiğimiz bu iki yurt dışı sergisinde, Mevlana eserleri büyük ilgi gördü. Ben bu kadar ilgi olacağını hiç düşünmemiştim. Üyesi olduğum Art Nikomedya Derneği’nin İzmit’in Tarihi’nde iz bırakanlar projesinde Nikomedya’dan Cumhuriyet dönemine kadar önemli isimleri resimledik. Volkan Şenel, Rıdvan Gölcük, Yavuz Ulugün danışmanlığında yaptığımız projenin 15 sergisi oldu. Hala sergileri sürüyor.

 

canli-performans.jpg

CANLI PERFORMANS: İzmit Belediyesi’nin geçtiğimiz yıllarda yürüyüş yolunda düzenlediği Dünya Sanat Günü etkinliklerinde canlı performanslara katılan Ecaterina, 3 dakikada bir tablo yaptı. Ecaterina, canlı performanslarda çalışmaktan büyük keyif aldığını belirtti.

 

UMARIM YÜZ YILLARCA KALIR

Yine tarihçilerin desteği ile dünden bugüne Kocaeli resimlerini yaptık. Daha önce çekilmiş fotoğrafa bakarak İzmit’in geçmişini yağlı boya ile resme döktük. Yaptığımız 47 eser 6 sergiye konu oldu. En son Kocaeli Sanayi Odası’nda yapılan sergide eserlerimizin tamama oda tarafından satın alındı. Umarım bu eserler bu kentte yüzyıllarca kalır. Köklü bir kurumun eserlerimizi alması beni çok mutlu etti.

 

tam-bir-doga-asigi.jpg

TAM BİR DOĞA AŞIĞI: Ressamlığının yanı sıra doğaya ve canlılara da büyük sevgisi olan Ecaterina, “Ben doğadaki tüm canlıları çok seviyorum. Yolda gördüğüm kirpiyi, kaplumbağayı alıp sevebiliyorum. Bütün canlıları seviyorum. Doğaya gitmeyi, gezmeyi, hayvanlarla zaman geçirmeyi seviyorum” dedi.

 

İZMİT MÜZESİ OLMALI

Benim en büyük hayalim bir İzmit müzesi kurulması. Böyle bir müze kurulursa bizim yaptığımız eserlerin anlamı olur. Eserlerimizin sergilendiği müzeye İzmit halkı, turistler, öğrenciler ziyaret eder ve kentte değer katar. Bende bu kentte değer kattığım için gurur duyacağım. Ben eserlerimin sergilenmesi dışında ekmeğimi de bu işten kazanıyorum. Severek yapıyorum. Çocukluğumun hayali ressam olmaktı ve oldum. Bu işi hobi olarak yapmıyorum, benim için bir yaşam biçimim.

 

mevlana-sergisine-aksoyda-katildi-001.jpg

MEVLANA PROJESİNE AKSOY DA KATILDI: Sabancı Kültür Merkezi’nde düzenlenen Mevlana sergisine Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy da katıldı. Vali Aksoy’un kendi sergisine gelmesinin gurur verici olduğunu belirten Ecaterina, valilik düzeyinde sergilerine katılımın olmasının sanat açısından önemli olduğunu kaydetti.

 

3 PROJEM DAHA VAR

İzmit Belediyesi ile de çalışmak için daha önce yaptığım duvar resimlerinden oluşan bir sunum hazırladık. Onlara bu sunumu yapacağım. İzmit’e yapılacak çok güzel çalışmalar var. Kabul edilirse kentte renk katacağız. Benim kafamda 3 proje var. Ama şu anda hayata geçirmeyi biraz erteleyeceğim. Çünkü Gebze’deki duvar projesi biraz uzun sürecek. Ama ben hiç boş durmuyorum. Duvar yaparken yağmur yağsa hemen gelip atölyede çalışıyorum,

 

BAŞKA YERDE YAŞAYAMAM

Kocaeli’yi seviyorum. 20 yıldır buradayım. Memleketime gittiğimde bile 10 günden fazla bekleyemiyorum. Sonra sıkılmaya başlıyorum ve hemen Kocaeli’ye geliyorum. İşim, çevrem, dostlarım burada olduğu için sanırım, bu sevgim. Bu yıl yurt dışı sergilerimiz olacak. Şu an sadece Rusya belli. Ama GESAM ile 30 büyükşehirde sergiler yapacağız. Şu an bu noktaya geldiysem bunlar Kocaeli’nde olmam sayesinde oldu. o yüzden buradan başka yerde yaşayamam” dedi.

 

Osman Hamdi için açık hava müzesi!

Şu aralar Gebze’deki 300 metrelik duvar için proje üreten Ecaterina, “Kararı Büyükşehir verecek ama bana sorarlarsa Osman Hamdi Bey’in eserlerinden oluşan bir kompozisyon yapmak isterim” diyor.

 

12 YILDIR BOZULMADILAR

2008 yılından bu yana Büyükşehir Belediyesi ile birlikte kent estetiği üzerine çalışma yaptıklarını söyleyen Ecaterina, “2008 yılında Büyükşehir Belediyesi ile duvar resimlerine başladım. Aynı zamanda okul, kreş, siteler, fabrikalarda iş alıyorum ve duvarlara resim yapıyorum. 2008 yılında yaptığım çalışmaların hiçbiri bozulmadı. Kar, güneş ve yağmurdan etkilenmedi. Koruyucu vernikler atıyorum. Karamürsel, Değirmendere, İzmit, Gölcük, Körfez, Gebze’ye kadar çok yerde resim yaptım.

 

AÇIK HAVA MÜZESİ OLUR

Şimdi Büyükşehir Belediyesi ile birlikte Eskihisar’da 300 metrelik bir duvar üzerinde çalışma yapmayı planlıyoruz. Tabi oraya ne yapılacağına Büyükşehir karar verecek. Ama bana sorulursa Osman Hamdi Bey’in resimlerini yapmak isterim. Osman Hamdi Bey’in açık hava müzesi gibi olacaktır. En az 10 yıl bozulmadan burada kalacak resimler olacak. Biraz uzun ve masraflı bir proje olabilir benim dediğim ama Gebze’ye yakışır diye düşünüyorum” dedi.

 

Kültür sanata önem verilmeli

Kocaeli’nin en büyük eksikliğinin kültür ve sanat etkinliklerine az önem verilmesi olduğunu söyleyen Ecaterina, bu konuda yerel yönetimlerin daha fazla çaba göstermesi gerektiğini söyledi.

 

SANATÇIYA DESTEK VERİLSİN

Kocaeli’nin güzelliklerinin yanı sıra eksiklerini de söyleyen Ecaterina Nicolau, “Kentte kültür senet etkinlikleri çok yok. İnsanlar sanata düşkün değil. Sergilere insanlar gelmiyor. İsterdim ki belediyeler daha duyarlı olsun. Sanatçılara daha çok destek verilsin. İş yerimizi belediyeden kiralıyoruz. Yaptığımız resimlerden ve sergilerden para gelmiyor. Tek gelirim duvar resimlerinden aslında. Günlük yaşamda masraflarım var. Çocuğum var. Oğlum kaza yaptı. Çalışamıyor ve hala ona ben bakıyorum.

 

İSPATLAMAK LAZIM

Sanata ve sanatçıya çok değer verilmiyor. Üzülüyorum. İlerde ne olacağını bilmiyorum. Ama kentti seviyorum. Tüm çevremiz burada. Bir yandan da mutluyum. Kendimi geliştirmek için uğraştım. Bu seviyeye gelene kadar biraz zorlandım. Kocaeli’nde yabancı birine farklı bakılıyor. İlla kendinizi ispatlamanız gerekiyor. Üretken, çalışkan, çalışmaları ile ön plana çıktığın zaman kendini ispatlıyorsun. Öbür türlü yine yabancı gibi bakıyorlar.

 

SANATA DUYARLI OLUNSUN

Ama artık çok yabancı hissetmiyorum. Yeni bir çevreye girdiğim zaman zorlanıyorum. Ama bir kariyerim var. Rahatım. Kendimi kimseye ispatlama gereği duymuyorum. Sanata daha duyarlı olmalarını bekliyorum. Mesela Doğu Kışla Parkı’nda bize kiralanan dükkanlar sanat sokağı olsa çok güzel olurdu. Avrupa’daki gibi açık hava sanat merkezi gibi olurdu. Böyle bir şey insanların kültürel bakışını değiştirir” dedi.

 

Bir atölyem olmalı

Doğu Kışla Parkı’nda bulunan küçük dükkanlarda atölyesini kuran Ecaterina, çok haklı bir sitemde de bulundu. Bende yazmasam eksik hissederdim. Tek istediğinin daha kullanışlı, tuvaleti ve suyu olan bir ücreti ya çok makul ya da ücretsiz bir atölye istediğini söyleyen Ecaterina, “Biraz daha geniş ve ihtiyaçlarımızı karşılayacağımız bir yer olmasını istiyorum bir duvarı yapıyorum tüm parayı kiraya yatırıyorum. Evet, severek yapıyorum, kendimi geçindiriyorum ama bu kentin sanatına değer katıyorum. Bunun da bir karşılığı olmalı” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
3 Yorum