1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kocakalp Projesi
Kocakalp Projesi

Kocakalp Projesi

Geçen cumartesi günü Metropol İş Merkezi’nde Tanyıldız Restaurant’ta bir toplantıya katıldım. Sefa Sirmen döneminde İzmit Büyükşehir Belediyesi’nin Genel Sekreterliğini yapan Kadri Veziroğlu

A+A-

Geçen cumartesi günü Metropol İş Merkezi’nde Tanyıldız Restaurant’ta bir toplantıya katıldım. Sefa Sirmen döneminde İzmit Büyükşehir Belediyesi’nin Genel Sekreterliğini yapan Kadri Veziroğlu, bireysel hiçbir hedef ve amaç olmaksızın, sırf partiye bir şeyler verebilme, aday adaylarına bir şeyler verebilmek adına toplantı düzenlemişti.

CHP’den aday adayı, aday olmanın öyle hafif bir şey olmadığını, aday adaylarının belli bir parti disiplini ile, belli konulara odaklanması gerektiğini anlatmak istiyordu.

Kadri Veziroğlu, hafife alınacak biri değildir. Sefa Sirmen döneminde çok yoğun uğraşlar sonucu İzmit Büyükşehir Belediyesi kurulduktan sonra, çok titiz araştırmaların ardından Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliğine getirilmişti.

Veziroğlu, İzmit’te şehir merkezinde, Belediye binasına yürüme mesafesinde sıradan bir apartman dairesinde kiracı olarak oturdu. Çok gerekmedikçe, makam arabası bile kullanmadı.  Görevi tamamlanıp, İzmit’ten ayrılırken de, başkaları gibi Bahçecik sırtlarında ya da Kartepe eteklerinde villası, malikanesi yoktu. Sefa Sirmen ile birlikte, o dönemin Büyükşehir’i ile ilgili pek çok davada yargılandı. Hiçbir zaman dokunulmazlığı yoktu. Sirmen gibi, Veziroğlu da bütün davalarda beraat etti. Veziroğlu olmasa, Sirmen ne Yuvacık Barajını, ne çöp fabrikasını, ne doğalgaz şebekesini bu kadar kolay yapabilirdi. Veziroğlu, yasaları, devleti çok iyi bilen, hukuk sistemini çok iyi bilen, siyasetle de haşır neşir olmuş, önemli bir bürokrattır.  Aslında son gün CHP’ye gidip aday adayı olmasını yadırgadım. Kadri Veziroğlu, sıradan bir milletvekili olacak adam değil; olası bir CHP iktidarında vali ya da önemli bir devlet kurumunun Genel Müdürü olması gereken kişidir.

Cumartesi günü Veziroğlu’nun düzenlediği toplantıya, CHP örgüt yöneticileri de, birkaç tanesi dışında aday adayları da ilgi göstermediler.  Bence önemli bir şeyi kaçırdılar. Kadri Bey, önce Kocaeli’nin Türkiye için yerini ve önemini şu cümleler ile anlattı:

“- Diyelim ki, Türkiye’nin beyni Ankara, kalbi İstanbul’dur. Ya da tam tersine, Türkiye’nin kalbi Ankara, beyni İstanbul’dur. Ama her şekilde Türkiye’nin aort damarı Kocaeli’dir.  Kocaeli’den milletvekilliğine talip olanlar, önce bu kentin ülke için bu konumunu iyi anlamak zorundadır.”

Çok doğru bir tespit. Kadri Veziroğlu daha sonra kısaca “KOCAKALP” olarak isimlendirdiği Kocaeli Kalkınma Planı hakkında bilgi verdi.

Kent için en önemli sorunun yangın riski olduğunu anlattı. 17 Ağustos 1999 büyük deprem felaketinin ardından Tüpraş’ta çıkan yangınla birlikte kentin yaşadığı büyük tehlikeyi, o dönemin en önemli bürokratlarından biri olarak anlattı. Veziroğlu şunları söyledi:

“- O dönemde sanayinin kalbi olan bu kentte, öylesi bir yangını söndürecek itfaiye düzeni yoktu. Rüzgar tersten esse, yangın büyüse, ölü sayısı 500 bini geçerdi. Kocaeli ortadan kalkar, haritadan silinirdi.”

Veziroğlu, bugün hala Kocaeli’de bu kentteki sanayinin yarattığı potansiyel tehlikeyi ortadan kaldıracak itfaiye düzeni bulunmadığını anlattı.  Kocaeli milletvekili seçilenlerin, mutlaka Türkiye’nin ve Dünyanın en güçlü, en organize itfaiye sistemini bu kentte kurmak için çalışması gerektiğini söyledi.

Kadri Veziroğlu’nun Kocakalp adını verdiği projeler portföyü içinde ikinci önemsediği konu ise, sanayiye yönelik Kentsel Dönüşüm projesiydi. İlimizdeki 162 büyük sanayi kuruluşunun bulunduğu yerde sıkıştığını, başka alanlara taşınmak istediğini anlattı. Veziroğlu, “Eğer gerekli teşvikler, kolaylıklar sağlanırsa, 200 büyük kuruluş, başka alanlara, boş alanlara taşınabilir. Kent rahatlar, riskler azalır. Ayrıca çok büyük bir ticari hareketlilik, fabrikaların yeni yerlerinde büyüyüp gelişmesiyle çok yüksek sayıda yeni istihdam imkanı ortaya çıkar” dedi.

Kuşkusuz bunlar milletvekillerinin, hele hele muhalefette kalan partiye bağlı milletvekillerinin altından kalkabileceği konular değil. Keşke cumartesi günü AKP’nin aday adayları da gelip Kadri Veziroğlu’nu dinleselerdi.

Veziroğlu aynı toplantıda, CHP’li aday adaylarına, “Bizim geçmişte CHP’li yerel yönetimler olarak yaptığımız bütün işleri, gururla her yerde anlatın” dedi. Aday adaylarına yerel projeler üretmelerini,  Kandıra için, Dilovası, Karamürsel için, bütün ilçeler için halkın ufkunu açacak, gerçekleşebileceği konusunda halkın inanabileceği projeler geliştirmelerini tavsiye etti.

Artık Türkiye’deki seçimlerde, halkın önüne palavra söylemlerle çıkmanın fayda getirmeyeceğini anlattı, “Genel Başkanımız çok önemli, çok ses getiren projeler açıklıyor. Seçime kadar yenileri açıklanacak. Yerel aday adaylarının ve 11 Nisan’dan sonra adayların da bunlara katkı vermesi gerekir” dedi.

Kendilerinden başka kimseyi önemsemeyen, yeni bilgilere, gelişime ve paylaşıma kendilerini kapatmış CHP’nin çarıklı politikacıları Veziroğlu’nu izlemedi, dinlemedi. Keşke bütün aday adayları gelip, dinleseydi.

Kocaeli’nin milletvekili olmaya soyunanlar, bu kentin hayati önem taşıyan sorunları, zaafları konusunda bilgi sahibi olmak, kendilerini geliştirmek ve seçildikten sonra da bu sorunları olabildiğince ortadan kaldırmak için çalışmak zorundadırlar.

Tavsiye ederim. Siyasi parti ve görüş farkına takılıp kalmaksızın, iddialı aday adayları Kadri Bey ile temas kursunlar. Kocakalp adını verdiği “Kocaeli Kalkınma Planı”nın ana hatları hakkında bilgilensinler. Bunu önlerine koyup, 12 Haziran sonrasına kendilerini hazırlasınlar.

Türkiye’nin aort damarı olan Kocaeli’nin yeni dönemde daha iyi temsil edilmesi, daha çok hizmet alması, sorunlarının önemli ölçüde ortadan kaldırılması gerekiyor. Kocakalp projesi içinde bunların ana hatları var.

Benim değil, siyaset yapanların ilgilenmesi ve önemsemesi gerekiyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.