• BIST 79.431
  • Altın 126,432
  • Dolar 3,0980
  • Euro 3,3824
  • Kocaeli 12 °C

Kocaman bir gülümseme geçti gitti bu hayattan. Güle güle ferdi…

Cem ŞAKOĞLU
Her yazdığımda bu son, bir daha ölümlerin ardından yazı yazmayacağım gibi belki de anlamsız kararlar alıyorum kendi kendime. Asla uygulayamayacağım, uygulayamayacağımı da iyi bildiğim şeyler aslında. Yine de sanki artık bu son olsun dermişçesine yine anlamsız bir iç isteğin kendini farklı ifade etmeye çalışması gibi benimkisi. 
Yaşını alan gidiyor derlerdi eskiler. Vakti gelen, sırası gelen gidiyor. Yahu senin acelen neydi be çocuk. Seni bunca seven arkadaşının arasından sanki ‘ipi önce ben göğüsleyeceğim’ yarışı yaparmışçasına sıyrılıp gitmek de neyin nesi oldu şimdi? Daha yapılacak o kadar çok iş, gidilecek o kadar çok yol, görülecek o kadar çok yer, izlenecek o kadar çok maç varken, daha düğün dernek, çoluk çocuk, sünnet cemiyet işlerine henüz girmemişken, daha sonlandırdığın yola bile neredeyse çıkmamışken bu kocaman ve hiç küçülmeyecek yalnızlığı bunca dostunun üzerine yorgan gibi serip gitmen oldu mu çocuk. 
Oysa ki mevlam senin yüzüne doğuştan öyle bir gülüş yerleştirmişti ki, girdiğin ortama güneş doğardı sanki. Mutsuz adama baksan mutlu eder bir yapın vardı. İnsanların sanki seni sevme mecburiyeti doğardı tanısın tanımasın. Sen içeriye adımını atmadan önce o kocaman gülüşün paldır küldür dalardı. Hani ışıkları söndürsen, içeride o gülüşün ışıl ışıl yanardı. 
Ne çok anlatacağız seni be çocuk. Ne çok ağlayacağız arkandan. Bu senin arkadaşların var ya, hangi birisinin ismini yazsam, yazmayı unuttuğum alınır diye isimlerini yazmayacağım, onlar biliyorlar kendilerini. Her birisinden bir parça koptu sen farkına bile varmadan. Bu adamlar var ya Ferdi, haberi aldıklarında her biri ayrı ayrı dua ettiler ‘Allahım inşallah yanlış haberdir’ ya da ‘İnşallah şakadır’ diye. Bu adamlar var ya Ferdi acı haberin gerçekliğini gördüklerinde senin dükkanının önünde, asri mezarlıkta, Fevziye camiisinin avlusunda ve Bağçeşme mezarlığında ayrı ayrı öldüler katıla katıla. Arkadaşların kızı, erkeği, çoluk çocukları, anne babaları perişan oldu herkes. Ağladıklarına belki de bu kentte hiç şahit olunmamış insanların gözyaşları oldun be Ferdi. Ah be kardeşim benim, ah be Ferdi. ‘O benim 4. Oğlumdu’ diyordu Veysi ağabey gözyaşlarına hâkim olamayarak. Faruk amca daha dükkânının önünde fenalaşıyordu. O caminin avlusunda sanki musalla taşları bile ağlıyordu be Ferdi. Bak şimdi bu yazıyı okurken de dâhil hala ağlıyor insanlar senin ardından. 
Yahu güzel çocuk, yahu iyi insan, yahu kocaman gülüşlü adam bir gün birisi bana deseydi ki bir gülüş için ağlayacaksın diye, şaka gibi gelirdi. Mahvettin bizi be çocuk. 
Şimdi senin ardından seni konuşacak insanlar, arkadaşların, sevenlerin uzun yıllar. Fotoğraflarını çerçeveletip saklayacak birçok dostun, kardeşin, can yoldaşın. Sen onlarla olmayacaksın ama o çerçevelerden yine ışık gibi süzülecek odalara o kocaman gülüşün. 
 Bunun böyle olacağını bilse gelirdi insanlar, gelenler kalırdı, kalanlar gitmezdi ki yanından. Biliyorum hepsi hikaye, kul kurar, kader gülermiş gerçek olan. Bir bildiği vardır elbet yaratanın. Bunca insanın arasından seni seçip almasının bir anlamı vardır mutlaka. Belki buradakilerden daha çok ihtiyacı vardır oradakilerin sana. Kavuştun ya şimdi, belki Baban dayanamamıştır oradaki yokluğuna. Bilmiyoruz ki Ferdi. Şimdi burada kalan herkesin bildiği kocaman gülüşlü bir adamın hepimizi geçici bir körlüğe sevk ettiği. Güle güle kardeşlerimin kardeşi, güle güle dostlarının güneşi, güle güle güzel insan, gülüşünü hiç unutmayacağız, güle Ferdi, güle güle git. Hep güle güle…
Ferdi’ye Allahtan Rahmet diliyorum. Mekanı Cennet Olsun İnşallah. Yattığı yer Nur olsun. Anneciğine, can arkadaşlarına, kardeşlerime de sabırlar ve başsağlığı diliyorum. Hepinizin, hepimizin Başı sağolsun..

K.E.V. TESİSLERİ KOCAELİSPOR’UN MALIDIR. BUNU BİLENLER VE SUSANLAR VEBAL ALTINDADIR…
Mal Sahibi, mülk sahibi, hani bunun ilk sahibi. Mal da yalan, mülk de yalan, var biraz da sen oyalan demiş zamanında Yunus Emre. Herkes bildiği halde kullardan saklayabilir insanlar gerçekleri ama kendilerinden ve Allahtan saklayamazlar. Gerçek iki tane olmaz ve siz her ne kadar saklasanız da er veya geç ortaya çıkar. Ne kendinizden, ne insanlardan, ne de Allahtan saklayamazsınız. 
Bu konu ile ilgili ilk kez yazmıyorum. Sanıyorum son kez de yazmıyor olacağım. Fotoğraf öyle gösteriyor. K.E.V. eski adıyla K.E.V. Sefa Sirmen tesisleri KOCAELİSPOR’UN malıdır ve bunu bu kentte yaşayan herkesin bildiği gibi K.E.V.’in mütevelli heyetinde bulunan herkes de bilir. Çünkü bu tesislerin yapılışı, o süreçte KOCAELİSPOR’UN Başkanlığını yapan Sayın Sefa Sirmen’in KOCAELİSPOR adına topladığı bağışlarla olmuştur. Her dönem olduğu gibi, o dönemde de KOCAELİSPOR’UN borçları ve alacaklıları yüzünden tesisler Kocaeli Eğitim Vakfı adında oluşturulan bir vakıf üzerine yapılmıştır. Ancak ana amaç KOCAELİSPOR’DUR. 
Yıllardan bu yana siyasetin içerisinde harmanlanmış, bu kent insanının kendisine verdiği değer ile değerlenmiş, siyasetin ve KOCAELİSPOR’UN ismi ile ismini bütün Türkiye’de taçlandırmış bir isimdir Sayın Sefa Sirmen. Onun başkanlığı döneminde KOCAELİSPOR bir daha elde edemediği başarıları elde etmiş, o zaman ki adıyla 1.Lig’de hemen her zaman liderliğe oynamış, Türkiye Kupasını iki kez müzesine götürmüş, Avrupa kupalarında önce ülkemizi, sonra kentimizi temsil etmiş, tüm Türkiye’nin tanıdığı ve hala unutamadığı bir yapıya bürünmüştür. Bu yine Sayın Sirmen’in siyasi erki ve yöneticilik vasıflarının üstünlüğü sayesinde olmuştur. Ancak, hepimizi yerinden fırlatan bu başarılar maalesef yine siyasete malzeme edilmiş, Sayın Sirmen’in Belediye Başkanlığını bırakıp, milletvekilliğine aday olmasının ardından KOCAELİSPOR sürekli bir ivme kaybetmeğe, değer kaybederken de borçları sürekli yükselmeye başlamıştır. Bunun sebebi hani klasik bir söz vardır ya ‘Balık tutmayı değil, balık yemeği’ öğretmiştir bu takıma Sayın Sirmen. Yine de asla göz ardı edilmemesi gereken bir gerçek vardır ki, o da bu kente sportif anlamda yaşattığı başarılar için Sayın Sirmen’in hakkı asla yenmemelidir. Sezar’ın hakkını Sezar’a teslim etmesini bilmek gerek.
Sayın Sirmen milletvekili seçilmesinin ardından KOCAELİSPOR’DAN elini ayağını neredeyse tamamen çekmiş, takımın başına yıldızlarının asla barışmadığı partilisi Sayın Erenkaya’nın geçmesi ile bu bağ tamamen kopmuş ve hatta daha ileri boyutlarda önünde engeller oluşturulmuştur. 
Sonraki dönemlerde yeni siyasi iktidarın belediyeleri de ele geçirmesiyle Sayın Sirmen hakkındaki davalar iktidar ile Sefa Sirmen arasındaki bir nevi kan davasına dönüşmüş, davalar mahkemelere taşmış, inatlaşma, restleşme ve neredeyse intikama varan duygular ortaya çıkmıştır. Sayın Sirmen’in neredeyse kendi elleriyle yükselttiği KOCAELİSPOR 1966 yılında bu kentin sevdalıları tarafından kurulmuş olsa da, dönemin iktidarı yılların KOCAELİSPOR’UNU Sayın Sirmen ile özdeşleştirerek, sanki Sayın Sirmen’in kendi malıymış gibi niteleyerek KOCAELİSPOR’UMUZU sanki bir düşman bellemiştir. Sayın Sirmen kendi elleriyle yücelttiği takımı yine kendi elleriyle çökertmeye başlamıştır. 
İlerleyen zaman içerisinde Sayın Sirmen defalarca farklı siyasi kademelere adaylıklarını koymuş, kazandığı seçimlerde de, kaybettiklerinde de sürekli KOCAELİSPOR’UN adını kullanarak kendisini halka hatırlatmaya çalışmıştır. KOCAELİSPOR üzerinden tüm Türkiye’nin tanıdığı bir isim olarak pirim yapan Sayın Sirmen yine aynı yola başvurmuş ama bu kez başarılı olamamıştır. Siyasi manevralarındaki hatalar maalesef KOCAELİSPOR’U da yakmıştır. 
İktidar Partisinin bu kentteki temsilcileri gerek belediye başkanları bazında, gerek milletvekilleri bazında, gerekse bakanlar bazında işi tam bir intikam haline getirmişlerdir. KOCAELİSPOR’A dirsekler çevrildiği gibi, dönemin Başbakanının Kocaeli mitinginde ‘KOCAELİSPOR’U artık Süper Ligde görmek istiyoruz. Arkadaşlarımız gerekeni yapacaklardır’ söylemine rağmen yerel idarecilerimiz ve Ankara’da kentimizi temsil etmeleri için bu halk tarafından görevlendirilen vekillerimizin gazıyla Sayın Başbakan bu işten vazgeçirtilmiştir. 
Tüm bunlar maalesef KOCAELİSPOR’UN tek isim üzerinden anılması ile gerçekleşmiş, vukuu bulmuş olaylardır. Tarih günü geldiğinde gereken şeyleri yazacaktır. KOCAELİSPOR’UMUZU iter gibi görünüp üzerinden nemalananların halkı kandırmaları, her şeyi kulpuna uydurarak yapmalarını bu halk görmemiş olabilir elbet ama Cenab-ı Allah her şeyi görmektedir. 
Yeniden K.E.V. tesislerine gelelim. Yapıldığında muhteşemliği yine tüm Türkiye tarafından konuşulmuş, ülke milli takımı kamplarını bizim tesislerimizde yapmış ve hatta aşçısını bile bizim aşçımız seçmiştir. Spor camiasının içerisindeki birçok
GÜNÜN ÖZÜ…
Koyunun kurttan kaçmasına şaşılmaz; şaşılacak şey koyunun kurda gönül vermesidir (Hz.Mevlana)
idareci, bir çok Teknik Direktör, bir çok spor yazarı da bu tesislerin KOCAELİSPOR’A ait olduğunu herkes gibi iyi bilirler. Onlar bilirler elbet ama sadece duyduklarından dolayı bilirler. Oysa kararı alındığı, deftere yazıldığı, uygulandığı, yapıldığı, döşendiği, içerisinde ikamet edildiği ve kullanıma başlandığı andan itibaren bu gerçeği kendi isimlerini bildikleri gibi bilen bu kentin insanları var K.E.V. mütevelli heyetinin içerisinde. İsimleri bu kente mal olmuş. Bazılarının sokaklara isimleri konmuş yöneticiler var. Bu insanların isimleri bu kentte yaşayan birçok insanın rahatlıkla ulaşabileceği isimler. Kim bu insanlar diye sorsalar, bütün gazetecilerin 10 saniye içerisinde ulaşabilecekleri bir bilgidir bu insanların isimleri. Şimdi siz bu kentin büyükleri olarak, K.E.V.’NIN mütevelli heyeti olarak ‘Hayır bu tesisler KOCAELİSPOR için yapılmadı. Bu tesisler KOCAELİSPOR’UN değil’ diyebilir misiniz? Allah taş yapar insanı. Bu direk kente ihanet olur. Yediğiniz ekmeğe, içtiğiniz suya, aldığınız nefese ihanet olur. Sizi siz yapan değerlere ihanet olur. Bunca yıldır biriktirdiğiniz asaletinize, konumunuza, varlığınıza ihanet olur. Bir ihtiras uğruna, birilerini kollamak, birileri adına sessiz kalmak, bildiğiniz doğrudan sakınmak, yokmuş, yaşanmamış gibi davranmak o mütevelli heyetinin içerisindeki hiç kimseye yakışmaz. Sayın Sefa Sirmen’e de yakışmaz. 
Bu kent hepimizi bir yerlere koydu. Bir yerlere geldik bir sürü bedeller ödeyerek. Öyle veya böyle hemen herkes karşılığını aldı bu şehirden. Kimisi fazlasıyla aldı, kimisi layıkıyla. Ancak kimsenin alacağı kalmadı bu şehirde. Şimdi sıra herkesin kendi adamlığına düşeni yapmasına geldi. 
Bakın yıllardır bu takım bayır aşağıya bırakılmış tekerlek gibi inanılmaz bir hızla aşağıya düştü. KOCAELİSPOR öyle ya da böyle bu kentin onurudur. Bu takıma gönül vermiş insanların, bu kentin sembolüdür. Neredeyse 49 seneden bu yana öyle ya da böyle bu kenti temsil etmiş bir değerdir KOCAELİSPOR. Hepinizin, hepimizin yüreğini şen etmiş, kimi zaman hüzünlendirmiş, ağlatmış, üzmüştür ama hepimizin yüreğinde öyle ya da böyle yer etmiş bir takımdır KOCAELİSPOR. 
Yıllardır bir bataklığın içerisinde çırpınıyor. Takımın borcu adına telaffuz edilen rakamlar korkunç. Bu yılların birikimidir. Ancak elde bir imkân vardır ve bu imkân KOCAELİSPOR’U sağlıklı bir idareyle her sene bir lig yukarı çıkartır. Dahasını söylüyorum, KOCAELİSPOR’U yeniden Avrupa Kupalarında mücadele edecek bir kulüp haline getirir. Çünkü bu nüve kanında mevcut KOCAELİSPOR’UN. Şimdi K.E.V. adına erk elinde olanlar, hepinizden ricam o ellerinizi vicdanınıza koyun. Bir kentin sembolünün yok olması da yaşatılıp şahlanması da sizin elinizde ve dudaklarınızın arasında. Ya size yakışanı yapın ve K.E.V. tesislerini sahibine yani KOCAELİSPOR’A verin, ya da bir daha bu kentin adını dahi ağzınıza almayın. Çünkü o an itibariyle o isim ağzınıza hiç yakışmayacaktır. 
Gün birlik olma günüdür. Gün ele imkân geçmişken KOCAELİSPOR’U düze çıkartmak günüdür. KOCAELİSPOR öz evlatlarının elindedir ve en dipten yeniden yükselişe başlamıştır. Bir kere daha bu takıma engel olunmasına, önüne set konulmasına, başarısına ket vurulmasına izin vermeyin. 
K.E.V. tesisleri KOCAELİSPOR’UNDUR. Hep öyleydi, hep öyle kalacak. Bunun için gerekiyorsa bu halk, bu taraftar, bu kentin insanları sokaklara çıkacak. Kesmeyin önünü KOCAELİSPOR’UM bu kentin adını yeniden Avrupa’ya çıkartacak…

İSTAKOZLAR GERİYE DOĞRU YÜRÜRLER…
Ailesi neredeyse yıkılır. Zira sisteme başkaldırmıştır ve ´doğru´ bildiği yolda yalnız ilerlemeye başlamıştır. Anne ıstakoz kahrından ölür, baba ıstakoz ise oğluna, “defol git, seni artık aramızda görmek istemiyoruz. Ya yine bizim gibi olursun, ya da bizi terk edersin” der.
Genç ıstakoz doğru bildiği yolu uygulamaya devam eder ve dünyaya ´açılmaya´ karar verir, ´yola´ koyulur.
Bu ´başkaldırı´ ıstakoz dünyasında büyük bir felâket olarak algılanır. Yolda rastladığı tüm hem cinsleri ona nefretle yaklaşır, yardım etmezler. Kurbağalar, kaplumbağalar, sümüklü böcekler bu asi gence alayla bakarlar, onun ileriye doğru yürüdükçe dünyanın ters döndüğünü düşünürler.
Genç ıstakoz yolun ortasında bir gün, ağzında bir pipo, melankolik ve yapayalnız yaşlı bir ıstakoza rastlar. “Ben de gençken senin gibi öne doğru yürümeyi öğrendim, başkalarına öğrettim ve sonuçta kazandığıma bak: yapayalnız yaşıyorum, kimse benimle konuşmuyor, hastalıklı gibi herkes benden kaçıyor. Yol yakınken vazgeç bu sevdadan oğlum. Başkaları gibi olmaya çalış. Göreceksin o zaman nasıl da daha mutlu olacak ve bana teşekkür edeceksin”, der yaşlı ıstakoz.
Genç asi, bir an duraksadıktan sonra, “hayır, amca ben haklıyım” der ve yoluna devam eder.
Nereye kadar gitmiştir? Ne elde etmiştir?
Bilinmez. Tek bilinen belki de, sayısızca bu tür sessiz kahramanların dünyamızda varlıgı.
Ne diyelim? Yolları açık olsun…
Ya genç ıstakoz olacağız ya da Pink Floyd´un davranış bilimi terminolojisine armağan ettiği ünlü nitelemesinde olduğu gibi, ´comfortably numb´ – rahatlık içinde uyuşmuş – insanlar olacağız.
NAPOLYON’DAN YAŞAYARAK ÖĞRENME DERSİ..
Bir gün Napolyon düşman askerlerinden kaçarken, bir bakkal dükkânına girmiş. Bakkala hemen kendisini saklamasını emretmiş. Bakkal da Napolyon´u müsait bir yere saklayıp, biraz sonra gelen düşmanları da;
-´Az evvel biri koşarak şu tarafa kaçtı.´ diye savuşturmuş.
Nihayet biraz sonra Napolyon´un muhafızları yetişmişler..
Bakkal ömründe bir daha karşılaşamayacağı Napolyon´a sormuş:
-´Efendim, af buyurun ama merak ettim, ölümle bu denli burun buruna gelmek nasıl bir duygu?´
Napolyon birden öfkelenmiş.
-´Sen kim oluyorsun da benimle böyle dalga geçercesine konuşabiliyorsun?´ diye bağırmış. Hemen askerlerine, adamcağızı kurşuna dizmelerini emretmiş Askerler bakkalın gözünü bağlayıp, karşısına dizilmişler.
Mermiler namlulara sürülmüş, artık ´ateş´ emri verilecek…
Adamcağız içinden
-´Ah, ne yaptın sen? Şimdi ölüp gideceksin´ diye düşünürken, arkadan bir çift el uzanmış, gözündeki
ba ğı açmış. Karşısında Napolyon varmış.
Tek cümleyle cevaplamış Napolyon:
-´İşte böyle bir duygu!´
Yaşayarak öğrenmek, bedeli en yüksek öğrenme biçimidir.

DÜNYAYA KANMAK BÖYLE BİR ŞEY İŞTE..
Dünyaya hırsla dalanlara özel bir hikâye
Adamın biri Hz. İsa’ya arkadaş olur, ona “Senin yanında sana yoldaş olabilir miyim?” diye teklif eder. Teklifinin kabul edilmesi üzerine yola koyulurlar, bir nehrin kenarına varınca yemek molası için otururlar, yanlarında üç çörek vardır, ikisini yerler, birisi kalır, bu arada Hz. Isa nehre varıp su içmek üzere kalkar, su içip dönünce üçüncü çöreği bulamaz. Adama “Çöreği kim aldı?” diye sorar, adam “Bilmiyorum!” diye cevap verir.
Yemekten sonra arkadaşıyla birlikte yola koyulur. Yolda iki yavrulu bir geyik görürler. Hz. İsa yavrulardan birini çağırır, yavru Hz. İsa’nın daveti üzerine yanına gelince onu keser, etinin bir kısmını kızartarak yerler. Yemekten sonra Hz. Isa geyik yavrusunun kalıntılarına “Allah’ın izniyle canlanıp kalk!” der, yavru da derhal canlanıp kalkarak oradan uzaklaşıverir. Bu olay üzerine Hz. Isa yoldaşına, “Sana az önceki mucizeyi gösteren Allah için soruyorum, çöreği kim aldı?” der. Adam yine “Bilmiyorum!” diye cevap verir. Bir müddet sonra bir nehrin yanına varırlar, Hz. İsa adamın elinden tutarak su üstünde yürürler, karşıya geçerler.
Nehri aşınca Hz. Isa “Az önceki mucizeyi gösteren Allah hakkı için sana soruyorum, üçüncü çöreği kim aldı?” diye sorar, adam yine “Bilmiyorum!” diye cevap verir. Bir müddet sonra bir çöle varırlar ve otururlar. Hz. İsa bir yere kum ve yaprak yığar, meydana gelen yığına Allah’ın izniyle “Akın ol!” der, yığın da altın olur. Hz. Isa yığını üçe bölerek adama “Üçte biri benim, üçte biri senin, öbür üçte biri de çöreği alanın!” deyince adam “Çöreği alan bendim!” diye gerçeği itiraf eder. Bunun üzerine Hz. İsa “Altının hepsi senin olsun!” diyerek ondan ayrılır. Adam altının başında dururken çölde yanına iki yolcu gelir. Gelenler kendisini öldürüp altını almak isterler. Adam “Onu aramızda üçe bölüşürüz, önce biriniz şehre varıp yiyecek bir şey alsın!” diye teklif eder.
Adamın teklifi kabul edilerek gelenlerden biri şehre gönderilir. Şehre giden adam yolda “Niye altını onlarla bölüşeyim, alacağım yiyeceğe zehir katıp onları öldürürüm, böylece altının hepsi bana kalır!” diye düşünür ve dediği gibi yapmak üzere şehirden aldığı yiyeceğe zehir katarak döner. Altının yanında kalanlar da “Niye ona akının üçte birini verelim, dönünce onu öldürür ve altını ikimiz paylaşırız!” diye konuşurlar. Adam dönünce onu öldürürler, fakat yiyeceği yiyince kendileri de ölürler. Böylece altın çöl ortasında ve her üçünün ölüsünün yanı başında sahipsiz kalır. Daha sonra Hz. İsa’nın yolu olay yerine yeniden uğrar, durumu görünce yanındakilere “işte dünya budur, ondan sakının!” der. 

TEMEL’CE..
Temel ishal olmuş, gittiği doktor da "günde iki defa fitil" salık vermiş. Temel fitilin asıl kullanım şeklinden habersiz olduğundan, hap gibi yutmuş ve tabii ki daha kötü olmuş. 
İkinci defa gittiği doktor ona günde üç defa fitil vermiş, Temel daha kötü olup da doktora üçüncü defa gidince doktor şüphelenip sormuş: 
"Siz yoksa bu fitilleri hap gibi yutuyor musunuz?" 
Temel kızmış, 
"Yok, pi tarafima sokiyrum."

GÜNÜN ÖZÜ…
Koyunun kurttan kaçmasına şaşılmaz; şaşılacak şey koyunun kurda gönül vermesidir (Hz.Mevlana)
Bu yazı toplam 425 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
  • Başiskele’deki arazinin durumu
  • Levent Yarımel’in ardından
  • Acıtma
  • Özgür Kocaeli mobil uygulamamız yayında
1/20
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0262 331 11 11 Faks : 0262 321 21 37