1. HABERLER

  2. RÖPORTAJ

  3. Kocaman, teleferik için bir babayiğit arıyor
Kocaman, teleferik için bir babayiğit arıyor

Kocaman, teleferik için bir babayiğit arıyor

Kartepe Belediye Başkanı Mustafa Kocaman, Kartepe zirve sorununu Maşukiye Güzelbahçe, Kuzuyayla projeleri ve Greenpark ile anlaşma çalışmaları ile ortadan kaldırmaya hazırlanıyor. Kocaman ayrıca teleferik için bir babayiğit arıyor.

A+A-

Sessiz ve emin adımlarla ilerliyor

31 Mart yerel seçimlerinde Kartepe Belediye Başkanı seçildiğinde “Kartepe’ye Kocaman Başkan” başlıkları atılan Mustafa Kocaman, vaadlerini ve hayallerini gerçekleştirmek için çok çalıştığını vurguluyor. Kendisini ziyaret ettiğimizde bize yapmak istediklerini, şu anda yaptıklarını tek tek anlattı.

Benim için en güzeli elbette hayata geçirilmiş Kocaeli’de belediye eli ile kurulan ilk kadın kooperatifi. Kadınların Kartepe gibi kozmopolitik bir yerde üretime katılmalarını sağlamak çok önemli diye düşünüyorum.

Kartepe Kayak Merkezi’nin halkın kullanımına açılması noktasında da önemli çalışmalar ve hazırlıklar yapılıyor. Yaptığı çalışmaları ilk kez bizim gazetemize anlatan Kocaman, kalan 4 yılı geçkin süreçte Kartepe’nin dünyaya tanıtılması noktasında önemli adımlar atacak. Kocaman, Kartepe’yi Kocaeli’nin merkezi yapma noktasında da iddialı.

HÜSEYİN BAŞKAN ÇOK EMEK VERDİ

Kartepe Belediye Başkanı Mustafa Kocaman’ı gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Adem Turgut, Yazı İşleri Müdürü Cemalettin Öztürk ve Reklam Müdürü Didem Köseoğlu ile birlikte ziyaret ettik. Kartepe’nin yeni hizmet binasında basınla ilk buluşmasını yapan Kocaman, yeni binanın Kartepe ve Kartepelilere yakışır olduğunu belirtti. Hizmet binasına taşındıklarında çalışma arkadaşlarının mutluluğunun yüzünden belli olduğunu söyleyen Kocaman şu ifadeleri kullandı: “Hüseyin Üzülmez başkanımız buraya çok emek verdi. Nasip böyleymiş.

BÖLGENİN YILDIZI OLACAK

Suadiye yolu üzerinde yine Hüseyin başkan zamanında başlatılan bir ek hizmet binamız var. Burası da tamamlandığında Fen İşleri, Park ve Bahçeler ve Temizlik İşleri müdürlüklerimizi de bu binada toplayacağız. Böylece dışarda hiç müdürlüğümüz kalmayacak. Belediyemiz daha düzenli ve kurumsal bir yer haline gelecek. Kent meydanı için de bu bölge çok doğru bir karar. Ama biraz zamana ihtiyaç var. 5-10 yıl içinde burası sadece şehrin değil bölgenin yıldızı olacaktır. Biz hızlı ve emin adımlarla ilerliyoruz. Kartepe’nin doğasını bozmadan, coğrafyasını koruyarak devam edeceğiz.”

OTOPARKTA SON SÖZ BİZİM

Maşukiye ve Kartepe’nin zirvesi dışında Suadiye ve Derbent bölgesinde de turizm açısından çalışma yaptıklarını belirten Kocaman, “Bu iki bölgede amatör, bölgesel ve yerel hizmetlerle bir planlama yapacağız. Bu iki bölgede hareketlilik başlarsa turizm ile ilgili sıkıntımız kalmayacak. Otopark ile ilgili şikayetler var ama burada çözüm konusunda en son sözü söyleyecek olan biziz. Burası orman ve Kocaeli Valiliği’nin sorumluluğunda. Trafik sadece bizim kayak merkezimizin sorunu değil. Tüm kayak merkezlerinde bu sorun var. Bir de bazı hafta sonları sadece Ormanya’ya 90 bin kişi geliyor. Bu trafiği kaldırmak gerçekten zor” dedi.

KARFEST UZUN OLACAK

Bu yıl ilki yapılan ve konuk sanatçının sahnede yaptığı konuşma ile Türkiye gündeminde yer alan Karfest’i sürdürmeye kararlı olan Kocaman, “Özellikle Karfest’ten sonra bölgede hareketlilik arttı. Ben hedef 10 bin dedim ama 40 bin kişi katıldı. Şu anda seneye ne yapalım diye düşünüyorum. Gönlümden geçen 2-3 gün yapmak. Eğer iki gün olursa ilk gün aktiviteler ikinci gün konserle final, 3 gün olursa da ilk iki gün aktiviteler ve yarışmalar, üçüncü gün ise konserle final gibi düşünüyorum” dedi.

mustafa-kocaman-004.jpg

MUSTAFA KOCAMAN: Kartepe Belediye Başkanı Mustafa Kocaman, ilçe için çok güzel projelerinin olduğunu ve yakın zamanda bunları bir bir hayata geçirmeye başlayacağını belirtti.

Küçük bir babayiğit arıyorum

Teleferik projesinden vazgeçmediğini söyleyen Kartepe Belediye Başkanı Mustafa Kocaman, proje için iki alternatifin masada olduğunu belirtti. Kocaman 1 ay içinde ihaleye çıkmaya hazır olacak proje için küçük bir babayiğit aradığını da vurguladı.

ASLA VAZGEÇMEDİM

İptal edilen ve rafa kalktığı söylenen Kartepe teleferik projesinden vazgeçmediğini söyleyen Kocaman, “Sürece daha gerçekçi bakıyoruz. Yapılan ihalede bir sorun yok. Firma ekonomik sıkıntı yaşayınca bu noktaya gelindi. Bizim bir sorunumuz yok. Biz hatta firmayı bekledik. Ama olmadı ve sözleşmeyi feshettik. Şu anda proje tadilatı yapıyoruz. Tek kabin 90 kişi kısmı daha sonra değiştirilmiş ama şartnameye yazılmamış.

İKİ ALTERNATİF MASADA

Biz onu 9 kişilik sık kabinler olarak değiştiriyoruz. 1 ay sonra teleferik tekrar ihale edecek şekle gelecek. Varsa küçük bir babayiğit gelsin ihaleye çıkalım. Derbent Atış Poligonu ve Kuzuyayla arasında yapılacak olan hat için teşvik çalışması da yürütüyoruz. Sadece yap-işlet-devret yöntemi değil, kamu eliyle yapılma olasılığını da düşünüyoruz. Şu anda iki alternatif de masada. Asla vazgeçmedik ve vazgeçmeyi de planlamıyorum” dedi.

Halkı mutlu edecek zirve planı

Kocaeli halkının Kartepe zirvesinden yararlanmaması ile ilgili şikayetlerini 3 çözüm planı ile ortadan kaldırmak isteyen Mustafa Kocaman, Maşukiye Güzelbahçe, Kuzu Yayla projeleri ve Greenpark Otel ile anlaşarak bu sorunu kökten çözme niyetinde.

EKSİKLERİMİZ VAR

Kocaelililerin Kartepe’den yararlanmamaları ile ilgili şikayetleri ve taleplerini de değerlendiren Kocaman, “Derbent, Maşukiye ve Suadiye bölgelerinin üçü de dağ turizmi açısından elverişli notalar. Kartepe’de ilk tesisin yapılması çok kıymetli. Kartepe’nin kayak merkezleri arasında yer alması açısından çok önemli. Kentten dışarı çıktığınızda insanların Kartepe’yi bilmeyen yok. Bu konuda Adil Üstündağ çok kıymetli bir iş yaptı. Ancak toplumun isteklerini karşılamakta eksikler var. Toplum zirveden yararlanmak istiyor, işletmeci ise kazanmak.

gazetemize-anlatti-002.jpg

GAZETEMİZE ANLATTI: Kartepe Belediye Başkanı Mustafa Kocaman, gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Adem Turgut, Yazı İşleri Müdürü Cemalettin Öztürk, Reklam Müdürü Didem Köseoğlu ve muhabirimiz Süriye Çatak Tek’e projelerini anlattı.

İLK TESİS MAŞUKİYE’YE

Elbette 30 lira otopark ücreti fazla. Bu azaltılabilir. Adil Üstündağ’ı davet ettik. Büyükşehir Belediye Başkanımız da talimatlar verdi. Bu konuda çalışacağız. Her iki tarafı mutlu edecek çözüm önerileri sunacağız. Ancak bunun dışında Maşukiye’de kamuya ait bir tesis eksiği var. günübirlik bir tesis çalışması olacak bu. Güzelbahçe diye bir yerimiz var. Yazın buranın düzenlemesini yaparak halka açacağız. Burada yoğun bir kar olmadığı için otopark ve mesire alanı olacak.

İKİNCİ PLAN KUZUYAYLA

Kuzu yayla üzerinde bir çalışma var. Bu bölge şu anda Milli Parklar’a ait. Büyükşehir Belediyesi ile birlikte görüşmelerimizi yapıyoruz. Bu bölgeye iki çerçevede bakıyoruz. Burada emsal bir tesis yapabiliriz. Buraya biraz çalışmamız gerekiyor. Zor bir konu ama biz çalışacağız. Maşukiye, Kuzuyayla ve Greenpark ile anlaşırsak Kartepe zirvesi ile ilgili sorunu çözmüş olacağız” dedi.

Çuhane için önemli girişim

Kartepe’de bulunan ve Türkiye tarihi açısından büyük öneme sahip olan Çuhane Fabrikası restorasyon çalışması için Kartepe Belediyesi, Kültür Bakanlığına başvurarak eserin UNESCO tarafından dünya tarihi geçici miras listesine eklenmesini istedi. Projenin UNESCO tarafından desteklenmesi halinde hızlanacağını belirten Kartepe Belediye Başkanı Mustafa Kocaman, “Valiliğimiz şu anda destek veriyor ve çalışmalar yavaş da olsa sürüyor. Bu bölge açısından Çuhane’nin tamamlanması çok önemli. Çuhane dışında Hikmetiye Camii’nin yanına bir müze projemiz var. Adige Deresi ile birlikte bir çalışma yapıyoruz. Bu bölgede yaşayan insanların kültürünü yansıtan bir müze olacak” dedi.

Bugün Kartepe’de ne var?

Bu yıl Eşme Ayvası Festivalini yapmaktan vazgeçmediklerini söyleyen Kartepe Belediye Başkanı Mustafa Kocaman, önümüzdeki yaz aylarının Kartepe’de bol sürprizli olacağının altını çizdi. Kartepe Turizm Derneği ile birlikte uluslararası bir festivale de katılacaklarını söyleyen Kocaman, “Önümüzdeki yaz Kocaeli’nin sınırları içinde yaşayan vatandaşlarımız hafta sonu evlerinde uyandıklarında bugün Kartepe’de acaba ne var diyerek buraya gelecekler. Bal, ceviz, armut festivali ve kiraz şenlikleri yapmayı planlıyoruz. Antikköfte projemiz burada tuttu. Bununla birlikte Derbent’in üstünde Meleksuyu mevkiinde 1,5 dönüm arazi üzerinde tamamen belediyenin işlettiği bir kahvaltı ve mesire yeri yapacağız” dedi.

İlk kadın kooperatifi

Kadınların üretim sürecine katılması ile ilgili önemli çalışmalara imza atan Kocaman, Gönül Bağı Mağazası’nda 120 kadına istihdam sağlanmasının ardından şimdi de Kocaeli’nin ilk kadın kooperatifini kurarak desteğini büyütüyor

8 KADINLA KURULDU

Kartepe Kadın Eli Üretim ve İşletme Kooperatifini kurduklarını söyleyen Kartepe Belediye Başkanı Mustafa Kocaman, Kocaeli’de ilk kadın kooperatifini hayata geçirdiklerini kaydetti. 8 kadın tarafından kurulan kooperatifi üye almaya başladığını belirten Kocaman, “Tam zamanlı çalışma imkanı olmayan ama evinde üretim yapan kadınlar bir araya geldi. Derbent’e kurulan kooperatifte tamamen organik üretim yapılıyor. Kartepe mantısı kooperatifte yapılıyor ve burada halka satılıyor. Kooperatife dağ yolu, D-100 ve Kent Meydanında satış noktaları yapacağım.

120 KADINA İSTİHDAM

Kadınlarımıza yönelik ikinci projemiz ise bizim ilçemizde bulunan ve ihtiyaç sahiplerine giysi sağlayan Gönül Bağı mağazasında istihdam. Bu mağazamızda dağıtılan giysiler İstanbul’dan satın alınıyordu. Ben de bunu yapmak yerine Çalışma ve İş Kurumu, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Halk Eğitim Merkezi ile proje yaptım. Mağazamızda dağıtımı yapılacak elbiselerin tamamını 120 kadın üretmeye başladı. Onlara kumaşı ve gerekli malzemeyi sağlıyoruz ve dikiş ücretlerini veriyoruz” dedi.

Tebdil-i kıyafetle görebilirsiniz

Yanına belediyeden görevliler ve yakın çalışma arkadaşlarını almadan mahalle ziyaretleri yapması ile ilgili sorumuza da yanıt veren Mustafa Kocaman, “Teşkilattan gelen biri olmam nedeniyle vatandaşların ne istediğini biliyorum. Geçtiğimiz günlerde minibüs kooperatifini ziyaret ettim. Orada bir minibüsün direksiyonuna geçtim ve vatandaşları her duraktan alarak İzmit’e geldim ve İzmit’ten de Kartepe’ye. Minibüste dönerken iki kadına yaptığımız kursları anlattım, İngilizce kursu açacağımızı söyledim. Çok mutlu oldular. Kursu açacağım ve sınıf sayısı kaç olursa olsun devam ettireceğim. Okul ziyaretleri de yapıyorum” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum