1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. KOÇDER, otizmli çocuğa şiddeti kınadı
KOÇDER, otizmli çocuğa şiddeti kınadı

KOÇDER, otizmli çocuğa şiddeti kınadı

Otizmli çocuklara ilimizdeki bir kurumda uzman olmayan eğitici personel tarafından uygulanan şiddet hakkında basın açıklaması düzenlendi.

A+A-

Basın açıklamasını Kocaeli Otistik Çocuklar Derneği (KOÇDER) Başkanı İlkin Kılıçaslan okudu. Basın açıklamasına KOÇDER Genel Sekreteri Sevdiye Fidan, Sayman Münevver Yinanç ve Avukat Nazlı Ayça Yabacı da katıldı. 
İlkin Kılıçaslan açıklamasında şu ifadelere yer verdi: 

“Bilindiği üzere ve sizlerin de katkısıyla ortaya çıkan olayda İlimiz sınırları içinde bir Kreşimizde Otizmli bir çocuğumuza şiddet uygulanmış ve akabinde birtakım zorluklar olmasına rağmen yaptırılan incelemeler sonucunda Kurum kapatılmış ve ceza işlemleri başlatılmıştır. Bu yaşanan olayı Kocaeli Çocuklar Derneği olarak kınıyoruz ve Siz olayı sahiplenen basın mensuplarına teşekkür ediyoruz. Otizmli bireyler ki, bu bireyler tanı aldıklarında genellikle 3-6 yaş arası olurlar ve tanılarını Çocuk Psikiyatrisi Doktorları koyar. Bu aşamada doktorlarımızın öncelikle birebir eğitim ve destekleyici olarak kreş eğitimini önerirler. Bu çocukların toplum içinde yaşamalarını kolaylaştırması yönünde fayda sağlayacağı için önemlidir. Otizmle tanıştığımız ilk günden itibaren temas kurduğumuz bütün ailelerin doktorları, çok büyük oranda bunu önermiştir. Yalnız şu bilinmelidir ki; otizm konusunda bilgi sahibi olmayan kreş eğitimcilerin otizmli bireylere yaklaşımları çok önemlidir. Bilinçsizce yaklaşımlar fayda getireceğine daha kötüye gidişe sebep olabilir. 

UZMAN PERSONEL BULUNDURULMALI
Bu konuda kreş yöneticilerinden isteğimiz şudur ki; kendilerine otizmli çocuk ailesi başvurduğunda maddi kaygılardan uzaklaşıp olaya yaklaşmaları, çocuğu kabul ettikleri halde konu ile ilgili mutlaka uzman personel bulundurmaları veya konu hakkında yardım almalarıdır. Unutulmamalıdır ki; otizmli çocuklar normal çocuklardan farklıdır ve kreşte bulunma nedenleri topluma katılımlarını bir parça sağlayabilme isteğidir. Çocuğumuzun iyi ki böyle ebeveynleri var. Kim bilir toplumda belki de ebeveynleri bu konuda bilinçsiz, yorulmuş ve hatta kaybolmuş nice otizmli bireyler var onlar ne şartlarda yaşıyorlar? Bu konuda görev; başta biz aileler olmak üzere, topluma ve tabii ki bu duruma duyarsız kalmayan yöneticilerimize düşüyor. Son dönemlerde bu konuda gerekli bilinçlendirmeler, STK ve üniversiteler tarafından yapılmakta ve başta yerel yönetimler olmak üzere duyarlılık gösterilmekte, olanaklar sağlanmaktadır. Tabii ki bu bir süreçtir ve her zaman daha iyiye gitmek üzere planlar yapılmalıdır. Bu aşamada maddi amaç gözetmeksizin yapılan çalışmalar sonuç verecek ve otizmli bireylerin topluma kaynaşması sevgi yolu ile olacaktır. Unutmayalım. Sevgi dolu yürekleri yöneten beyinlerde engel olmaz.”

Ayşegül Kalaycı
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum