1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Kolay olmayacak
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Kolay olmayacak

A+A-
7 Haziran seçimlerinin sonuçlarının ruhuna uygun bir koalisyon hükümetinin kurulmasına yönelik resmi temaslar dün başladı. Seçimden birinci çıkan partinin Genel Başkanı olarak Cumhurbaşkanı’ndan 63 ncü hükümetin kurulması görevini alan Ahmet Davutoğlu, dün ilk ziyaretini CHP Genel Merkezine yaptı. 
Davutoğlu, bugün saat 14.00’de MHP Genel Merkezini, yarın saat 11.00’de HDP Genel Merkezini ziyaret edecek. Bayram öncesi birinci tur tamamlanacak. Bayram ertesi ikinci tura geçilecek.
Ben şahsen Meclis’in bu zor gibi görünen aritmetiği içinden bir koalisyon hükümetinin kurulacağına inananlardanım. Çünkü, önümüzdeki sonbahar ya da kış aylarında yapılacak bir çok erken seçimin mevcut siyasi partilerden hiç birinin, hatta erken seçim istediği iddia edilen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın işine yarayacağını sanmıyorum. Liderlerin de bu gerçeği görerek bir koalisyon hükümeti kurulması için üzerlerine düşeni yapacaklarına inanıyorum. Ama bu ortaklık çok kolay olmayacaktır. Çetin pazarlıklar yapılacaktır ve kamuoyu da buna hazırlıklı olmalıdır. 
………..
Ben 7 Haziran’da oyumu CHP’ye verdim. Yüzde yüz inanarak, yüzde yüz helal ederek değil.. Bir süre ciddi olarak HDP’ye oy vermeyi düşündüm.  Ama seçim günü gelirken, HDP’nin baraj geçmek için benim oyuma ihtiyacı kalmadığını gördüm. Kılıçdaroğlu’nun samimi çabalarına destek adına CHP’nin altına mührü bastım. 
Şimdi çevreme bakıyorum.. CHP’ye oy vermiş seçmenlerin önemli bir bölümünün, AKP ile koalisyon kurulmasına karşı olduğunu görüyorum. Pek çok CHP’li, “AKP ile koalisyon bizi bitirir. Seçmenin gözünden iyice düşer,  AKP’nin ekmeğine yağ süreriz” diye düşünüyorlar. Aynı kanıda değilim.. CHP’nin onurlu bir koalisyon ortaklığının, Türkiye’ye çok rahatlatacağına inanıyorum. 
Türkiye son yıllarda çok gerildi. Elbette bu gerilimin, kutuplaşmanın sorumluluğunun büyük bölümü Cumhurbaşkanı’na ve AKP hükümetlerinin tavrına aittir. Ama böylesi gergin ve keskin kutuplaşmanın ortaya çıkmasında, CHP’nin tavrının da payı yadsınamaz. Seçimden birinci ve ikinci parti olarak çıkan, toplumun neredeyse yüzde 70’ini temsil eden iki partinin 63 ncü hükümeti birlikte kurması,  Türkiye’yi çok rahatlatacaktır. 
Devlet kadrolarındaki tek yanlı kadrolaşmanın durması, birbirine liderlerden daha fazla düşman olmuş medya guruplarının süngüsünün düşmesi Türkiye’deki pek çok sorunun daha fazla bir şey yapılmasına gerek kalmadan çözülmesini, kolaylaşmasını sağlayacaktır. 
Bu nedenle, CHP ile AKP ortaklık kurmalıdır. Bu ortaklıktan her iki parti de, ya da partilerden biri siyaseten zarar görecekse, ülkenin menfaatleri adına bunu da göze almaları gerekir. 
……….
Ancak, özellikle AKP-CHP koalisyonunun kurulmasının kolay olmadığını görüyorum. Geçen gün CHP’nin Ankara’daki önemli isimlerinden biriyle görüşme imkanı buldum. Görüştüğüm bu kişi, CHP Genel Merkezi’nde AKP ile kurulabilecek olası bir koalisyon hükümetine yönelik şartların, görüşlerin oluşturulduğu komisyonun içinde yer alıyor. 
Yukarıda da belirttim. Ben, 7 Haziran’da CHP’ye oy vermiş bir seçmen olarak, AKP ile koalisyon kurulması gerektiğine inananlardanım. Görüştüğüm kişi ise, CHP yönetiminde olup, AKP ile kurulacak bir koalisyonun partiyi orta ve uzun vadede büyük zarar vereceğine inanan bir parti yöneticisi. 
Davutoğlu ile Kılıçdaroğlu dün ilk görüşmeyi yaptılar. Ayrıntılar zaman içinde kamuoyuna mutlaka yansıyacaktır. Bu görüşmede CHP’nin ortaklık için neler istediğini, neler talep ettiğini biraz anlatmaya çalışayım. 
CHP kurmayları, kesinlikle “AKP’ye koltuk değneği oldular” damgası yemek istemiyor. Yani, AKP’den gelecek “Kültür Bakanlığı, Turizm Bakanlığı, Spor Bakanlığı, Kadın ve Aile’den sorumlu Devlet Bakanlığı sizin olsun da gelin ortak olalım” şeklinde bir teklif gelirse, CHP buna yanaşmayacak. 
Bana CHP içindeki durumu aktaran, bu bağlamda 7 Haziran’dan buyana AKP ile alttan alta devam eden pazarlıkların da içinde bulunan arkadaşım şunları söyledi:
“- AKP Dışişleri’nden zaten kurtulmak istiyor. Dışişleri Bakanlığı konusunda bir sıkıntı yok.  Ama biz, ortaklıkta Adalet veya İçişleri Bakanlıklarından birini,  Ekonomi yönetimi ya da yatırım işlerinden birini istiyoruz. AKP kanadı, Adalet ile İçişleri’nin, ekonomi yönetimi ile yatırım yönetiminin birer bütün olduğunu belirtiyor, buna yanaşmıyorlar. Oysa ortaklık kurulacaksa, bütünün bir parçası bizde, bir parçası diğerinde olmalı.” 
CHP, Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun ağzından dillendirilen “Dönüşümlü Başbakanlık” sistemini de masaya koyacak. Buna karşılık,  Kemal Kılıçdaroğlu’nun hiç hükümet içinde yer almama seçeneği de geçerdi. AKP kanadında ise, “Dönüşümlü Başbakanlık olmaz. Kıllıçdaroğlu bir şekilde mutlaka hükümette yer almalı” tezleri öne çıkıyor. 
63 ncü hükümetin AKP-CHP ortaklığı ile kurulması zor görünüyor. Ama imkansız değil. İki parti de Türkiye’nin huzuru ve geleceği için karşılıklı makul tavizler vermenin zorunluluğuna inanır, bu konuda fedakarlık yaparsa, Türkiye ilk kez “Büyük koalisyon” ile tanışacak ve emin olun sıçrama yapacaktır. Hep yazıyorum. Bu hükümet, 2019’a kadar görevde kalmayı hedeflese bile bir yerinden çatlar. 4 yıl sürmez. Ama 1-2 yıl bile sürse, Türkiye bu oluşumdan karlı çıkacaktır. Olmazsa, AKP-MHP seçeneği var ki, emin olun bu en azından kağıt üzerinde daha zor ve daha kısa ömürlü gözüküyor. HDP destekli AKP azınlık hükümeti seçeneğini de tamamen yok saymayın.. 
Davutoğlu’nun ilk tur görüşmeleri, Türkiye’nin bayramı huzurlu ve umutlu geçirmesini sağlayacaktır. Dananın kuyruğu Bayram’dan sonra kopar.. 
Türkiye için hala çok umutlu olduğumu belirtmek isterim.
Bu yazı toplam 395 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.