1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Komşu “Hayır” derse
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Komşu “Hayır” derse

A+A-
Dünyanın; özellikle Avrupa’nın gözü, bugün komşumuz Yunanistan’da olacak. Yunanistan’da halk, ülkenin ödenemez boyutlara gelen borçları yüzünden Avrupa Birliği kapitalizmi karşısında boyun eğip, eğmeyeceğine karar verecek. Bugün yapılacak referandumda Yunanistan halkı AB’nin dayatmalarına “Evet” derse, dünya kapitalizmi kazanacak ve dar gelirli, yoksul insanların ezilmesi süreci devam edecek. Eğer Yunanistan halkı bugün AB’nin dayatmalarına “hayır” diyerek bir süre daha sürünmeyi göze alırsa,  dünyada kapitalizm çok büyük bir darbe yiyecek. Belki de dünya sonunda bugün bildiğimiz ve kullandığımız paranın bile ortadan kalkacağı bir sürece girecek.
……….
Komşu Yunanistan’ın yaşadıklarını iyi irdelemek lazım… Çünkü ortada ibretlik bir durum var. Yunanistan’ın ekonomik dengeleri 2009’da bozuldu. Ülkede yöneticiler ciddi zaaflar gösterdiler. Yolsuzluk olayları doruk yaptı.
Yunanistan, üreten, ürettiğini satan bir ülke değil. Yüzyıllar önce, Antikçağ’dan itibaren Avrupa’ya insanlığa öncülük ettiklerine inanan şımarık bir toplum. Çalışmaya, üretmeye hiç ihtiyaç duymamış, hep “Nasıl olsa bu Avrupa medeniyeti bizim eserimiz. Avrupa bize bakmaya mecbur” zihniyeti ile yan gelip yatmaktan çekinmemişler. 
Yunanistan’da 2009’dan itibaren sarsılmaya başlayan ve çok büyük boyutlara ulaşacağı o tarihlerden itibaren hissedilen ekonomik krizin birinci sorumlusu olarak emekli maaşlarının yüksekliği gösterilmiş. 
Bugün, Türkiye devleti, emeklilerine Milli Gelirinin yüzde 6’sını veriyor. Yunanistan’da ise, milli gelirin yüzde 25’i emekli maaşı olarak dağıtılıyor. Komşu’da emekli insanlar- çalıştıkları dönemde de çok fazla yorulmamış olmalarına rağmen- emeklilik hayatlarında hiç geçim sıkıntısı çekmeden yaşadılar. 
Burada şu soruyu sormak isterim: Acaba doğru yöntem bu olamaz mı?... Yani, bir ülkede birkaç nesil emekli olduktan sonra, ömrünün son döneminde hiç geçim sıkıntısı çekmeyecek, eşiyle, sevgilisi ve torunları ile dünyayı dolaşıp, gül gibi yaşayacak bir düzene sahip olsa da, sonraki birkaç nesil bunun bedelini ödese çok yanlış mıdır?... Bizim ülkemizde bugün emekliler, sırf gelecek kuşaklar üzerine yük binmesin, ileride torunları daha zengin bir ülkede yaşasın diye kuruşun hesabını yapmak zorunda kalıyorlar. Yunanistan böyle yapmadı, bugün meteliğe kurşun atıyorlar.
........
Neyse, 2009’da ucu gözüken ekonomik kriz, 2010’lu yıllarda Yunanistan’da kartopu gibi büyüdü. Hükümetler değişti, arka arkaya seçimler yapıldı. Ekonomiye düzeltmek adına hiçbir önlem alınmadı. Nasıl olsa, Avrupa Birliği vardı. O Avrupa Birliği ki, kendi işleri iyi giderken Yunanistan’a talep etmesine gerek kalmadan oluk gibi para veriyor, kredi üzerine kredi açıyordu. 
Yunanlılar, AB’den gelen paralarla yan gelip yattılar. Üretmeden erken emekli oldular, emeklilik döneminde çok iyi maaş alıp, bir elleri yağda, bir elleri balda yaşadılar. 
Ama gün geldi, AB’de de kriz başladı. AB ülkelerinde insanlar işsiz kaldı. Gelirleri azaldı.  Yunanistan’da emekliler AB ülkelerinden oluk gibi akan parayla çok rahat hayat yaşarken,  Yunanistan’a para akıtan ülkelerdeki emeklilerin gelirleri azalmaya başladı. İşte bu nedenle,  Yunanistan’a yıllarca talep bile etmeden para akıtan AB ülkelerinde, başta Almanya’daki yöneticiler, artık yeter dediler.
……….
Yunanistan’ın başı iyice derde girmişti. Aldığı borçları ödeyemiyordu, ödemesi de mümkün değildi. Alacaklı AB ülkeleri, “Radikal kararlar alın. Emekli yaşını yükseltin. Vergileri arttırın. Kamudan eleman çıkartın. Emekli maaşlarını düşürün. Yoksa artık beş kuruş vermeyiz” dediler. Bir yandan, diğer büyük alacaklı IMF, öbür yandan Yunanistan’ın boğazına sarıldı. İşte bu noktada Yunanistan’da Cipras isimli komünist lider ortaya çıktı. Halka, “AB’ye de IMF’ye de kafa tutacağım. Dayatmalara boyun eğmeyeceğim” sözü verdi. Seçimi kazandı, dediğini yapmak istedi. 
Ama Yunanistan, işçisine, emeklisine maaş ödeyemez hale geldi. Bankada parası olanlar paralarını alamıyordu. Emekliler için deniz bitmişti. IMF ve AB,  Çipras’a “Önlem al, para verelim” dediler. Yunan Başbakanı sözünden dönmedi. Bugün, referandum yapılacak. Çipras hala Yunan halkına “Hayır deyin. Referandumdan evet çıkarsa ben istifa ederim” diyor. 
…….
Ne yapacak Yunan halkı?... Hayır deyip, AB’ye ve IMF’ye kafa mı tutacak. Çok derin bir ekonomik kriz içinde beş kuruş para olmaksızın direnmeyi mi seçecek?... Yoksa, “Bu iş böyle gitmez. Biz rahat, iyi yaşamaya alışmışız. Çipras’ı bitirelim” diyerek evet oyu mu verecek?.. 
Yunan halkının tercihi, bütün dünyadaki yıllardır sömürülen, çok zenginlerin elinde oyuncak yapılan bütün insanlar için önemlidir. Bir empati yapalım. Düşünün ki biz bu duruma düşmüş olsak, bu kadar kemer sıkmaya rağmen 8-10 yıl sonra bu duruma düşmeyeceğimizin bir garantisi de yoktur. Referandumda Türk halkı ne yapardı?... Bankadaki parasını bile çekemeyen, çok az bulduğu maaşını bile artık alamayan bir ulus, direnebilir miydi? 
Dünyanın geleceği bugün Yunan halkının elinde… Bir süre sürünmeyi, yoksul yaşamayı göze alıp “Hayır” diyerek  Çipras’ın arkasında mı duracaklar?...Yoksa, AB ve IMF’ye boyun eğip, “Evet” diyerek  vahşi kapitalizmin değirmenine su mu taşıyacak?
Dünyanın geleceği, borç verip büyük faiz kazananların mı, yoksa ezilenlerin mi geleceğe hakim olacağının belirleneceği önemli bir gündeyiz. Akşam erken saatlerde Yunanistan’daki referandumun sonuçları açıklanır. Bakalım, dünya nereye gidecek?
Bu yazı toplam 645 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.