1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Konca: Erken seçim Türkiye’ye hayır getirmez
Konca: Erken seçim Türkiye’ye hayır getirmez

Konca: Erken seçim Türkiye’ye hayır getirmez

KESK ziyaretinde konuşan HDP Kocaeli Milletvekili Ali Haydar Konca, “Erken seçim Türkiye’ye hayır getirmez”dedi.

A+A-

HDP Kocaeli Milletvekili Ali Haydar Konca KESK’i ziyaret ederek 7 Haziran Genel Seçimeleri’ndeki desteklerinden dolayı teşekkür etti. BES Kocaeli Şubesi’nde KESK üyeleri ile bir araya gelen Konca, “7 Haziran’da Türkiye açısından önemli bit sonuç ele edildi. 8 Haziran sabahı bize destek verenlerin dışındaki insanlar bile sokakta bizi gördüklerinde teşekkür ve başarı dileklerini sundular. Türkiye büyük bir stres içindeydi. Yönetilemez bir ülke haline gelmişti. Seçim bunu alaşağı ederek yeni bir irade ortaya koydu. MHP Meclis Başkanlığı sınavıyla sınıfta kaldı. AKP ve Cumhurbaşkanı ilk günden koalisyonlara karşı olduğunu söyledi söylemeye devam ediyor. CHP bu tablodan bir iktidar çıkması için irade ortaya koymaya çalıştı ancak sonuç alamadı” dedi. 

SURUÇ ORGANİZE BİR KATLİAMDIR

Konca konuşmasına şöyle devam etti: “Biz kendi ilkelerimizi de içine alacak bir koalisyon protokolü olması halinde hükümete engel çıkarmayız kolaylaştırıcı oluruz dedik. Olması gerek budur. Yeniden seçim, Türkiye’ye ve hayır getirmez. Toplum yeniden birbirine düşürülmesi olacaktır. Sivil insiyatiflere büyük iş düşüyor. Seçimin iyi okunması lazım. Suruç planlı organize bir katliamdır. Orada MİT’ten, polis ve jandarma istihbaratına kadar cirit atıyor. Böylesi bir ortamda canlı bomba sızması ihmalden öte bir şeydir. Siyasal sorumluluk AKP nin boynuna asıldır. İstifa etmiş bir hükümetin bu olay nedeniyle işi bırakması gerekir. İç İşleri Bakanının, Mit Müsteşarının, Emniyet Genel Müdürünün, Vali ve Suruç kaymakamının görevden alınması gerekiyor. AKP’nin ikiyüzlülüğüne karşı tek reçete sivil ve demokratik mücadeleyi yığınsallaştırarak yürütmektir. Erken seçim çözüm değildir. Çözüm, parlemento demokratik bir anayasayı hedefleyen siyasal iktdarı oluşturma çabası içine girmektir.”

ÜLKEYİ SAVAŞA SOKMA ÇABASI

Konca’nın ardından konuşan BES Şube Başkanı Gülizar Ateş ise, “7 Haziran Genel Seçimleri’nde yüzde 80 oranında sandığa gitti. Gezi olayları, Suriye’ye tırlarla taşınan silahların Kobane halkını vurması için IŞİD’e gönderilmesi, Erdoğan’ın Kobane düştü düşecek diyerek televizyonda sevinç gösterileri yapması, halk büyük bir ekonomik kriz içinde debelenirken Erdoğan’ın şatafatlı ve lüks yaşamı herkesin gözüne batmaya başlamıştı. Seçimlerde sandığa gitme oranı yükseldi. Ülkeyi savaşa sokmanın çabaları devam ediyor. Doğa talan ediliyor” dedi. 

AKP SOLCU VE SOSYALİSTLERE KİN DUYUYOR

Ateş konuşmasına şöyle devam etti: “Suruç’ta yaşanan katliam ise AKP’nin solcu ve sosyalistlere ne kadar kin duyduğunu göstermiştir. IŞİD’e gerekli yardımı sağlayamıyor. Bu hırsla o çocuklara saldırılmıştır. Ülkede büyük bir ekonomik kriz halkın üzerine çökmüş durumda. Ülkedeki sendikacı ve çalışanların durumunun vahim olduğu ortaya çıkmış durumda. Tüm dünyada çalışma saati üzerinden en çok çalışan ülkelerdeniz. İş güvencemiz yok. Cinsiyet ayrımcılığı had safhada. Kamudaki personel sıkıntısının ortadan kaldırılması gerekiyor. Ülkede sendikacılar çok basit sebeplerle göz altına alınıyorlar. Yeni hükümet kurulduktan sonra sizlerin de yardımınızla bunların çözülmesini istiyoruz.”
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.