1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. Konfederasyon kongresi, Ve Murat Aydın gerçeği
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

Konfederasyon kongresi, Ve Murat Aydın gerçeği

A+A-
Türkiye’nin her köşesine,  amatör kulüplerin genel merkezinin olduğu Ankara’ya gidin sporla ilgili hangi yetkiliye sorarsanız sorun, Türkiye’nin en başarılı ASKF’lerinden birinin Kocaeli olduğunu söyleyecektir. Aslında kuruluşundan bu yana Kocaeli ASKF son derece faaldir. Kırgız dönemi çıta yükseltildi. Murat Aydın ile birlikte zirve yaptı. ASKF’nin bu başarılı performansında Büyükşehir Belediyesi’nin spora bakış açısının çok büyük rolü var. Bunu kimse inkar edemez. Ancak tek başına bu hizmetleri Büyükşehir’e mal edip, ASKF’nin bir şey yapmadığını söylemek de büyük bir haksızlık olur. Büyükşehir ile ASKF arasında çok iyi bir birliktelik var. Bu uyumlu birliktelik kentin amatör sporuna hizmet olarak dönüyor.  Sıklıkla dile getiriyorum. En büyük şans Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’nun amatörlere olan sevdası. ASKF hangi sorun, ihtiyaç için Büyükşehir’e gitse, olumlu yanıt aldı, hiçbir talebi geri çevrilmedi. 

KOCAELİ ASKF TÜRKİYE’NİN YILDIZI
Kent son 10 yılda spor tesisleriyle donatıldı. İzmit merkezdeki ve Gebze’deki eşi benzeri olmayan Amatör Evleri, 10 yıldır uygulanan ücretsiz malzeme dağıtımı, son 4 yıldır kulüplerin lige katılım bedellerinin karşılanması Türkiye’nin başka ilinde görülmemiş hizmetlerdi. Sağlık amatörler için kanayan bir yaraydı. Yıllardır ilimizde bu sorun çözülemiyordu. ASKF bu yıl devrim niteliğinde bir projeye imzasını atarak tüm kulüplerin sağlık giderlerini karşıladı. Bu kadarla sınırlı değil ASKF’nin hizmetleri. Türkiye Şampiyonalarına katılan kulüpler için gidiş-dönüş ve konaklama masrafları çok ağır bir yüktü. ASKF bu sorunu da çözdü, kulüplerin Türkiye Şampiyonası masraflarının tamamını üstlendi. Tüm bu hizmetlerin yapılması doğal olarak Kocaeli ASKF’yi Türkiye’nin yıldızı, gözbebeği yaptı. 

AYDIN’A ADAYLIK BASKISI YAPILDI 
Yolu ilimize düşen diğer illerin spor kulübü yöneticileri, ASKF başkanları yapılanları görüp şaşırdılar, açıkça kıskandılar, neden bizim ilimizde bunlar olmuyor diye hayıflanarak harekete geçtiler. Kocaeli ilinde bunları yapan Başkan, kurumun başına geçse bu güzelliklerden tüm Türkiye nasibini alır düşüncesi içerisinde Murat Aydın’ın konfederasyon başkanı olması için çalışma yaptılar.  Aydın kendisi için erken olduğunu düşünse de diğer illerden gelen bu talep, baskı karşısında kayıtsız kalamadı. Resmen adayım demese de, bazı çalışmalar yaptı.  Konfederasyon başkanı olmak öyle sanıldığı kadar kolay değildi. Arkanda büyük bir güç gerekiyordu. Türkiye’nin lokomotifi olan İstanbul, konfederasyon seçimlerinin kaderini belirliyordu. Türkiye’de toplam delege sayısının yaklaşık yüzde 10’u İstanbul’daydı. 

İSTANBUL SONUÇLARI GERİ ADIM ATTIRDI
Aydın’ın genel başkanlık yolunun açılması için İstanbul ASKF seçim sonuçları önemliydi. Hem konfederasyon, hem İstanbul ASKF Başkanı olan Ali Düşmez’in karşısına ciddi adaylar çıkmıştı. Olası bir seçim yenilgisinde Düşmez’in konfederasyon başkanlığı tehlikeye girecek, başka anlamda Murat Aydın’ın önü açılacaktı. Merak ve heyecanla beklenen İstanbul ASKF seçimlerinde Aydın ve taraftarlarının beklentileri gerçekleşmedi. Ali Düşmez açık farla seçimi kazanırken, bu sonuç konfederasyon seçimiyle ilgili de Düşmez’i rakipsiz kılıyordu. İstanbul ASKF seçim sonuçları Murat Aydın ve taraftarlarının moralini bozdu. Bu koşullarda konfederasyon seçimi almak neredeyse imkansızdı.  Arkasındaki destek azalınca Murat Aydın aday olmaktan vazgeçti.  Süreç bu şekilde işledi.

KOCAELİ HEYETİ YAKIŞANI YAPTI 
Kısa bir süre önce konfederasyonun genel kurulu yapıldı. Ali Düşmez tek aday olarak girdiği seçimden bir kez daha başkan olarak çıktı. Düşmez’in listesinde ne Murat Aydın, ne de bu kentten başka bir isim vardı. Aslında bu durum doğaldı. Düşmez ile Aydın’ın birbirlerine rakip olma durumu söz konusuydu. Ne Düşmez’in Aydın’ı listesine almaması, ne de Aydın’ın listeye girmek istememesi olağan bir durumdu. Merak edilen konu Düşmez mi Aydın’ı yönetimine davet etmemişti, yoksa Aydın mı gelen daveti kabul etmemişti. Bir sohbet ortamında Murat Aydın’a sordum bunu. Aydın, “ Seçim öncesinde Ali Düşmez ne beni, ne de bizden birini aramadı.  Zaten benim böyle bir beklentim yoktu. Ayrıca arkadaşlarıma böyle bir teklif gelmesi durumunda, benim olmadığım yerde yer almamaya yönelik bir karar almışlardı. Benim arayıp listeye adımı yazdırmak gibi bir düşüncem zaten söz konusu değildi. Kongreye gittiğimizde listeyi gördük. Kocaeli’nden kimse yoktu.  Ekipten protesto edelim oy vermeyelim diyenler oldu ancak bunun doğru olmadığını söyledim.  Böyle bir hakkımız yoktu. Sonuçta konfederasyon bizimdi, aykırı hareket edemezdik. Ekip olarak oyumuzu verdik, yeniden başkan seçilen Ali Düşmez’i kutlayıp döndük. Bize yakışan buydu” dedi.  

KONFEDERASYONUN KAYBI
Konfederasyonla kötü olmak kimseye bir şey kazandırmayacağı gibi tam tersi bu ile zarar verir. Murat Aydın veya diğerleri bu ilin menfaatleri için oradalar. Kişisel düşünemez, hareket edemezlerdi.   Tercihlere saygı duyulmalı ve seçilenler kutlanmalıydı. Kocaeli heyeti öyle yaptı. Konfederasyon yönetiminde Kocaeli gibi güçlü bir ilden temsilci olmaması bu ilin değil, genel merkezin kaybıdır. Nitekim Ali Düşmez, kendisini kutlayan Aydın’a üzüntüsünü dile getirmiş, en kısa sürede Kocaeli ilini ziyaret edeceğini söylemiş. Konfederasyon çatısı altında yeni bir üst kurul oluşturulacağını ve Aydın’ın bu kurulda görevlendirileceği söyleniyor. Ayrıca Murat Aydın’ın Amatör Kurul üyeliğinin de devam edeceğini düşünüyorum. 

BU İLE ZARAR VERECEK BİR İŞ YAPMADI
Nasıl ki, Kocaeli ASKF konfederasyona karşı cephe alamazsa, aynı şekilde genel merkezin Kocaeli ASKF’yi  ve onun başkanı Aydın’ı yok sayması söz konusu olamaz. Bir kırgınlık, kızgınlık söz konusu değil.  Önemli olan da budur. Süreç bu dönem konfederasyon yönetiminde bu ilden temsilci olmamasını getirdi. Bunu abartmanın anlamı olmadığı gibi, Aydın’ın kente kötülük ettiğini söylemek de haklı bir bakış açısı değildir.  Aydın’ın konfederasyon başkanlığı için biraz ecele ettiği veya yola çıkmışken sonuna kadar gidip aday olması gerektiği tartışılabilir. Sanıyorum ki kendisi de bunun farkındadır, keşke diyordur. Sonuçta Aydın kötü bir şey yapmadı, hele hele bu kente zarar verebilecek bir işi kalkışmadı. Benim bildiğim budur. 
Bu yazı toplam 510 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.